برج بلم لیسبون، نمایانگر ثروت دوران اکتشافات

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/3/18
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

سازه دفاعی برج بلم پرتغال در رودخانه تاگوس در شهر لیسبون قرار دارد. این برج از تزئینات بسیار غنی برخوردار است و اعتماد به نفس و غنای کشور پرتغال را منعکس می‌کند.

تور اروپا

سفر به شهر رنگارنگ لیسبون در تورهای پرتغال

برج بلم در منطقه‌ای به همین نام در فاصله ۲/۵ کیلومتری از مرکز لیسبون قرار دارد. بهترین روش رسیدن به آنجا استفاده از تراموا است. هزینه ورودی بزرگسالان به برج ۶ یورو و برای کودکان زیر ۱۴ سال رایگان خواهد بود. صبح‌ یکشنبه‌ها می‌توانید بدون پرداخت هزینه ورودی از این جاذبه دیدن کنید. این برج در گذشته اولین نشان رسیدن به خانه برای دریانوردان شجاع یا سربازان و خدمه کشتی‌ها بود. حتی کریستف کلمب هم بعد از اکتشاف دنیای جدید طی سفر برگشت خود به اروپا در بلم توقف داشت! این سازه بسیار ارزشمند در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

برج «بلم» (Belém) بدون شک جزو زیباترین مناطق دیدنی لیسبون به شمار می‌رود. این برج در قرن ۱۶ در رودخانه «تاگوس» (Tagus) ساخته شد تا ورود به شهر از طریق دریا را تحت نظر داشته باشد. ایده ساخت یک دژ در نزدیک بلم در قرن ۱۵ توسط شاه جان دوم پیشنهاد شد که خود دستور ساخت یک برج در رودخانه تاگوس را به عنوان بخشی از یک سنگر دفاعی داده بود. در آن زمان که نقشه‌ها برای ساخت برج تکمیل شده بود، شاه درگذشت و پروژه متوقف شد.

برج بلم لیسبون (پرتغال)

تاریخچه ساخت برج بلم

پروژه در سال ۱۵۱۴ در دوران حکومت جانشین پادشاه قبلی، شاه مانوئل اول دوباره جان گرفت. یک طراحی جدید برای برج‌های دفاعی توسط «فرانسیسکو د آرودا» (Francisco de Arruda) فراهم شده و ساخت برج در سال بعد در نزدیکی بندر بلم، نقطه شروع بسیاری از کاوش‌های پرتغالی در دوران اکتشافات آغاز شد. برج ۶ سال بعد در ۱۵۲۱ به پایان رسید. در آن زمان برج را به نام برج «وینسنت مقدس» (São Vicente) می‌شناختند که حامی شهر لیسبون به حساب می‌آمد.

برج بلم لیسبون (پرتغال)

سبک مانوئلین برج

برج زیبای بلم به سبک معماری جدید مانوئلین ساخته شده بود که اسمش را از نام شاه مانوئل اول برگرفتند. سبک مانوئلین یک واریاسیون از سبک معماری گوتیک متاخر شمال اروپا با تزئینات بسیار زیاد با موضوع دریانوردی به شمار می‌رفت. این سبک معماری اعتماد به نفس و ثروت کشور پرتغال را که حاصل از دوران اکتشافات بود منعکس می‌کرد. در این دوران کاوشگران، کلونی‌هایی تأسیس کرده و مسیرهای تجاری جدیدی ایجاد نمودند که غنا و ثروت را از هند و سایر مقاصد دور به لیسبون هدایت می‌کرد.

برج بلم لیسبون (پرتغال)

تزئینات برج بلم

به عنوان یک سازه دفاعی، برج بلم تزئینات بسیار زیبایی را در نمای خارجی خود به نمایش می‌گذارد. حتی می‌توان ادعا کرد که فضای داخلی به اندازه نمای بیرونی از جاذبه و زیبایی برخوردار نیست. بالکون‌ها با تزئیناتی غنی از سنگ آهکی تراشیده شده‌اند که خود انعکاس دهنده ثروت کشور پرتغال در دوران مانوئلین است. پایین برج از یک پایه شش ضلعی با منارهای کوچکی به سبک معماری مورها در هر گوشه تشکیل شده و یک انبار توپ در این قسمت وجود داشت. طبقه همکف در گذشته به عنوان زندان استفاده می‌شد. تراس بالای همکف با تندیسی از مریم مقدس و فرزندش تزئین شده که اعتقاد داشتند مسافران دریا را محافظت می‌کند.

برج بلم لیسبون (پرتغال)

طبقه‌های بالایی برج یک اسلحه‌ خانه و چند اقامتگاه خصوصی را شامل می‌شوند. از همه جالب‌تر اقامتگاه‌های سلطنتی در طبقه دوم با ایوان سرپوشیده ایتالیایی به همراه ستون‌هایی تزئین شده با تندیس‌ها و بالکونی‌های متعددی با حکاکی‌های زیبا هستند. بر روی طبقه بالایی یک تراس دیگر با مناظری بسیار دیدنی از بلم و رودخانه تاگوس قرار دارد. ورودی این بنا رو به دریا بوده و در طبقات بالایی آن فضایی برای قرارگیری توپ‌های جنگی تعبیه شده بود تا در صورت مشاهده دشمن به سرعت بتوانند به سمت‌ آن‌ها آتش کنند. برج بلم در ابتدا کاملاً با آب محصور شده بود اما طی قرن‌ها که آب رودخانه تاگوس عقب نشینی کرد قسمتی از آن از آب بیرون زد. امروزه این سازه به سادگی قابل دسترس بوده و با پیاده‌روی لذت بخشی در طول کرانه رودخانه بازدیدکنندگان دقیقاً جلوی ورودی آن می‌رسند.

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}