درباره آداب و رسوم و فرهنگ بلژیکی ها بیشتر بدانید

صدیقه شجاعی
 • صدیقه شجاعی
 • 1396/5/2
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کشور بلژیک مثل اکثر کشورهای اروپایی، فرهنگ یکپارچه‌ای نداشته و هر منطقه ویژگی‌های خاص خود را دارد به طوری که شمال، جنوب و شمال‌شرق این کشور به ترتیب از فرهنگ هلند، فرانسه و آلمان تاثیر گرفته‌اند.

تور اروپا

وقتی در خیابان‌های بلژیک قدم می‌زنید اولین موضوعی که توجه شما را جلب می‌کند تمیزی و نظافت آن است، بلژیکی‌ها اهمیت زیادی به ظاهر می‌دهند و آن را نماد غرور ملی خود می‌دانند، شستن یا جارو زدن جلوی در خانه‌ها و مرتب کردن حصارها و باغچه‌ نیز نشان دهنده احترام به همسایه و حفظ شأن خانوادگی است. کشور کوچک بلژیک جمعیت زیادی را در خود جای داده است و حدود 97 درصد از این عده نیز در شهرها زندگی می‌کنند. این در حالی است که از کل 11 میلیون بلژیکی، 1 میلیون نفر در بروکسل زندگی می‌کنند. مابقی مردم در شهرهای کوچک نزدیک به هم ساکن هستند تا بتوانند در یک شهر زندگی و در شهر دیگر کار کنند و مشکلی برای رفت و آمد نداشته باشند.

فرهنگ بلژیکی

غذاهای بلژیکی

غذای بلژیکی‌ها، نان و سیب‌زمینی است. نگران نشوید غذاهای متنوعی با انواع گوشت و مرغ نیز طبخ می‌کنند. دوستداران غذاهای دریایی می‌توانند انواع و اقسام آن را در شمال این کشور به وفور پیدا کنند. به طور کلی بلژیکی‌ها از محصولات لبنی بسیار استفاده می‌کنند و بوی کره از اکثر غذاهای بلژیکی به مشام می‌رسد. فرهنگ‌ غذایی متنوع در این کشور بر اثر ورود مهاجران بوده که به تدریج باعث تغییر عادات غذایی بلژیکی‌ها نیز شده است.

بلژیکی‌ها معمولاً خانواده و دوستان نزدیک را به خانه دعوت می‌کنند و برای سایر افراد رستوران را ترجیح می‌دهند. در بلژیک گاهی اوقات دعوت‌نامه کتبی به دست شما می‌رسد، حتماً پاسخ آن را نوشته و برای میزبان ارسال کنید! ظاهر برای آنها خیلی مهم است پس نوع پوشش خود را با توجه به فرهنگ این کشور انتخاب کنید. زمان را فراموش نکنید چون به موقع رسیدن نشانه احترام شما به میزبان است. طبق معمول حق تقدم با خانم‌ها است پس اول باید آنها سر میز بنشینند بعد آقایان. به نکات ریزی مثل گرفتن چنگال با دست چپ و چاقو با دست راست توجه کنید. حتماً غذا را به اندازه بردارید و آن را کامل بخورید چون اضافه غذا در بشقاب بی‌ادبی و اسراف محسوب می‌شود. در انتها نیز از غذا تعریف کنید زیرا آنها نیز مثل ما از این موضوع لذت می‌برند. 

غذای بلژیکی

ازدواج و خانواده

خانواده جایگاه ویژه‌ای برای بلژیکی‌ها دارد و تعهد به خانواده همیشه در اولویت است. اکثر افراد، شهری را که در آن بزرگ شده‌اند برای زندگی انتخاب می‌کنند که منجر به افزایش تعدد خانواده در آن محل می‌شود. علاقه به تشکیل خانواده در یک دهه گذشته خیلی افزایش یافته و در مقابل میزان طلاق نیز افزایش چشمگیری داشته به طوری که از هر 3 ازدواج یکی به طلاق منتهی شده است. خانواده‌های بلژیکی به طور متوسط دو فرزند دارند اما دیرتر از نسل قبل بچه‌دار می‌شوند.

فرهنگ بلژیکی

مذهب

اکثر مردم کشور بلژیک کاتولیک هستند. با وجود کاهش اعتقادات مذهبی در طول قرن بیستم، اما هنوز هم حدود 65 درصد از مردم به خدا اعتقاد دارند. حتی در مراسم عروسی یا غسل تعمید نیز شاهد حضور افراد غیر مذهبی خواهید بود. مذاهب دیگری نیز در این کشور وجود دارد که اقلیت جامعه را تشکیل می‌دهند: یهودی، اسلام و پروتستان.

میدان مرکزی بروکسل

زبان بلژیکی

تنوع زبان در این کشور به اندازه تنوع فرهنگ آن است. با اینکه زبان اصلی کشور بلژیک فرانسوی و هلندی و آلمانی است، اما 33% مردم به زبان والونی (Wallon)، بیش از 60% جمعیت کشور به زبان محلی هلندی یا فلمیش (Flemish) و 1% جمعیت ساکن در شرق منطقه والون نیز به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. 5% افراد به زبان لوکزامبورگی و 10% غیربومی نیز به زبان‌های ایتالیایی، اسپانیایی، یونانی، عربی و ترکی حرف می‌زنند. به طور کلی در مدرسه به بچه‌ها زبان فرانسه و هلندی یاد می‌دهند و در بروکسل پایتخت بلژیک نیز این دو زبان رسمیت دارد.

فرهنگ بلژیکی

آداب معاشرت در بلژیک

در این کشور وقتی برای اولین بار با کسی ملاقات می‌کنند، خیلی رسمی رفتار کرده و دست دادن‌شان بسیار کوتاه است، پس ناراحت نشوید زیرا بعد از شناخت شما ممکن است به جای دست دادن، صورت‌تان را نیز ببوسند. هرچند این موضوع برای مردها صدق نمی‌کند و باید فقط به هم دست بدهند. اگر کسی شما را به خانه‌اش دعوت کرد باید برای او یک دسته گل یا شکلات درجه یک ببرید. گل داوودی سفید را به هیچ عنوان انتخاب نکنید چون نشانه مرگ است. به تعداد گل‌ها هم توجه کنید تا هر عدد فردی به غیر از 13 باشد. نوشیدنی را طبق رسم بلژیکی‌ها فقط برای دوستان نزدیک خود ببرید. معمولاً میزبان میهمان تازه وارد را به باقی میهمانان معرفی می‌کند. همچنین اگر در خانه‌ی یک بلژیکی مهمان شدید، صبر کنید تا میزبان به شما بگوید که کجا بنشینید.

میدان مرکزی بروکسل

صدیقه شجاعی صدیقه شجاعی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}