آداب و رسومی که پیش از سفر به چک باید بدانید

صدیقه شجاعی
 • صدیقه شجاعی
 • 1396/5/5
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

جمهوری چک با 10 میلیون نفر جمعیت در قلب اروپای مرکزی واقع شده و با آلمان، اتریش، لهستان و اسلواکی مرز مشترک دارد.

تور اروپا

لیست تور‌هایی که جمهوری چک یکی از مقاصد آن‌هاست

اسم این کشور تا زمان طلاق مخملی، چکسلواکی بود و در اوایل سال 1993 به جمهوری چک تغییر کرد. این کشور از 3 منطقه تاریخی بوهمیا، موراویا و سیلسیا تشکیل شده که پراگ، برنو و آستراوا به ترتیب بزرگترین و مهمترین شهرهای این مناطق هستند. با وجود مدارس و دانشگاه‌های خصوصی، آموزش دولتی در جمهوری چک رایگان است. نرخ پایین جرم و نداشتن درگیری‌های داخلی و بین‌المللی باعث شد شاخص جهانی صلح در سال 2016 کشور چک را به عنوان ششمین کشور امن جهان برای زندگی اعلام کند.

آداب معاشرت در چک

مردم چک در برخورد اول‌ با شما خیلی رسمی و خشک خواهند بود که اصولاً با دست دادن و یک صحبت کوتاه همراه است. از خطاب کردن آنها با نام کوچک یا احوالپرسی خودمانی پرهیز کنید مگر آنکه به شما اجازه داده باشند زیرا این کار به منزله بی‌احترامی و حتی تحقیر شخص محسوب می‌شود. اگر به خانه کسی دعوت شدید یک هدیه کوچک نظیر گل یا یک جعبه شکلات ببرید. البته باید حواستان باشد که چنانچه برای افراد بالاتر از 35 سال گل ببرید از آن برداشتی رومانتیک خواهند داشت. تعداد گل‌ها هم باید هر عدد فردی به غیر از 13 باشد که نشانه بدشانسی است، از آنجا که گل لیلیوم معمولاً در مراسم خاکسپاری استفاده می‌شود پس این گل را به کسی هدیه ندهید.

فرهنگ مردم چک

 لباس آراسته و مناسب پوشیده و سعی کنید به موقع به مهمانی برسید، هنگام ورود به خانه کفش خود را درآورده و از دمپایی مهمان استفاده کنید. این موضوع حتی در اداره‌ها هم رایج است پس اگر کارمندی را با صندل در راهروی اداره‌ای دیدید تعجب نکنید. مردم این کشور انسان‌هایی کم حرف و مودبی هستند و اغلب افراد خارج از جمع خانوادگی خود را با نام خانوادگی صدا می‌کنند. آنها موضوع کار و خانواده را از هم تفکیک کرده و دوست ندارند در خانه حرفی از کار بزنند، شما هم این نکته را رعایت کنید. آداب غذا خوردن خیلی رسمی است، باید بایستید تا از شما دعوت کنند سر میز یا روی صندلی خاصی بنشینید. غذا خوردن را قبل از میزبان شروع نکنید و دستمال سفره را باز کرده و روی پای خود بیندازید مگر آنکه وعده غذایی غیررسمی باشد. در این بین نیز از غذا تعریف کنید و در انتها با گذاشتن چاقو و چنگال در کنار بشقاب‌تان به میزبان اعلام می‌کنید که غذایتان را میل کرده‌اید.

فرهنگ مردم چک

فرهنگ بومی مردم چک

فرهنگ کشور چک بر محوریت خانواده است و اهمیت این موضوع بر زندگی اجتماعی ارجحیت دارد. دانشگاه‌ها و کالج‌ها نیز در آخر هفته خوابگاه‌ها را می‌بندند تا دانشجویان وقت‌شان را با خانواده خود بگذرانند. مردم چک به خصوص شهرهای کوچک و روستاها برای مهارت‌های فنی و تجارت‌هایی که نسل به نسل منتقل شده، ارزش زیادی قائل هستند. بسیاری از خانه‌ها به «خانه‌های خانوادگی» معروفند چراکه دو یا چند نسل از یک خانواده در آن زندگی کرده‌اند. نان‌آور بودن و کارهای عملی طبق معمول برعهده مردها است، در اینجا نیز از زن‌ها انتظار می‌رود نگهداری از فرزند را به کار بیرون ترجیح دهند البته دولت هم تا 4 سال برای هر کودک، به مادر حق زایمان سخاوتمندانه‌ای اختصاص می‌دهد.

فرهنگ مردم چک

زبان مردم چک

اسلاونیک زبان اصلی جمهوری چک است. پیش از انقلاب مخملی سال 1989، زبان روسی در مدارس اجباری بود و هنوز هم نسل قدیم از آن استفاده می‌کنند، هرچند با توجه به ارتباطش با تهاجم شوروی در سال 1968، بسیاری ترجیح می‌دهند به این زبان صحبت نکنند. کاربرد زبان آلمانی خیلی زیاد است و تا اواسط دهه 1990 با زبان انگلیسی (زبان بین‌المللی کسب و کار) رقابت می‌کرد. در سفر به شهرها و روستاهای نزدیک به مرزهای آلمان و اتریش، تعجب نکنید اگر مردم آلمانی حرف می‌زدند.

انگلیسی از سال 1989 در مدارس و دانشگاهها تدریس شده به همین دلیل جمعیت زیادی از مردم پراگ و دیگر شهرهای بزرگ به این زبان صحبت می‌کنند. اما هنوز هم در میان نسل‌های قدیمی‌تر در شهرهای کوچک و روستاها متداول نیست، هرچند که جوان‌ترها به واسطه آموزش در مدارس و نفوذ فرهنگی از آن استفاده می‌کنند. به‌طورکلی 95% از مردم به زبان چکی و 3% به زبان اسلواکی صحبت می‌کنند که نزدیک به زبان چک است. 2% از مردم علاوه بر زبان چکی، به زبان مادری خود یعنی آلمانی، مجارستانی، رومی و لهستانی نیز حرف می‌زنند.

فرهنگ مردم چک

صدیقه شجاعی صدیقه شجاعی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}