در اسلو به زندگی وایکینگ ها قدم بگذارید

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/5/10
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

اگر شما هم به تاریخ وایکینگ‌های نروژ علاقه دارید، بازدید از موزه کشتی وایکینگ در اسلو می‌تواند برایتان جذاب باشد. در این موزه سه کشتی از قرن ۹ میلادی نگهداری می‌شود و برخی اشیای به دست آمده از آن‌ها را نیز می‌توانید تماشا کنید.

تور اروپا

سفر به اسلو در تور ۱۵ روزه کشورهای اسکاندیناوی

نروژ به خاطر میراث خیره کننده‌ای که از وایکینگ‌ها دارد بسیار مشهور است. حدود صد سال قبل باستان شناسان طی کاوش‌های خود در محوطه «اوسبرگ فیور» (Oseberg fjord) یک کشتی تدفینی از وایکینگ‌ها پیدا کردند که پیکر دو زن در آن قرار داشت. این کشتی به قدری سالم مانده بود که می‌شد تماماً آن را مورد بازسازی قرار داد. امروزه این یافته ارزشمند باستان شناسی را در مرکز موزه کشتی وایکینگ اسلو می‌توانید ببینید. سالانه تعداد زیادی از مردم برای بازدید از این کشتی به موزه سر می‌زنند.

کشتی اوسبرگ ۲۱/۵۸ متر طول و ۵/۱ متر عرض دارد. یک بادبان مربعی و پانزده جفت پارو برای زمانی که جریان باد موافق نبود تعبیه شده‌اند. محققان سرعت این کشتی را تا ده گره تخمین زده‌اند و گفته می‌شود تاریخ ساخت آن به دهه اول قرن نهم میلادی باز می‌گردد. دماغه و دم کشتی به زیبایی حکاکی شده‌اند و تصویرشان را بر روی بسیاری از کتاب‌های مرتبط با وایکینگ‌ها می‌بینید.

موزه کشتی وایکینگ ها در اسلو

هویت دو زنی که داخل کشتی پیدا شدند هنوز هم به صورت راز باقی مانده است. یکی از آن‌ها در زمان مرگ حدود ۶۰ الی ۷۰ سال سن داشته و دیگری تقریباً ۲۵ الی ۳۰ ساله بوده که برخی از محققان بر این باور هستند که زن سالمند ملکه وایکینگ‌ها یا یک نجیب زاده و دیگری برده او محسوب می‌شده که باید تا زندگی دیگر نیز در کنار او می‌ماند. البته برخی دیگر اعتقاد دارند که این دو زن از شَمَن‌ها بوده‌اند. یکی از این زن‌ها لباسی با تارهای ابریشم چینی به تن داشته و برخی لوازم خانگی و ابزار کشاورزی نیز به همراه آن‌ها دفن شده است.

در موزه وایکینگ‌ها دو کشتی دیگر نیز وجود دارد. یکی از آن‌ها کشتی «گوکْسْتاد» (Gokstad) با ۲۳/۲۴ متر طول و ۵/۲۰ متر عرض است که شانزده جفت پارو و یک بادبان تکی مربعی داشت. باستان شناسان اعتقاد دارند تا هفتاد نفر می‌توانستند با این کشتی سفر کنند. این یافته را نیز مانند کشتی اوسبرگ برای تدفین استفاده می‌کردند و تنها اندکی بعد از آن در حوالی سال ۸۹۰ میلادی ساخته شد. برخی از نروژی‌های ماجراجو برای بازدید از نمایشگاه بین‌المللی شیکاگو در سال ۱۸۹۳ یک نسخه شبیه به این کشتی را ساخته و بر روی اقیانوس اطلس دریانوردی کردند.

موزه کشتی وایکینگ ها در اسلو

کشتی سوم نیز متعلق به سال ۹۰۰ میلادی بوده ولی تنها نیمی از آن جان سالم به در برده است. البته هنوز هم تماشای بقایای آن شگفت انگیز خواهد بود. در کنار کشتی‌ها می‌توانید تعداد زیادی دست سازه به دست آمده از آن‌ها را نیز در موزه ببینید. این اقلام شامل سلاح، لباس، طلا و نقره و همچنین مبلمان می‌شوند. امروزه مسئولین موزه نگران این اشیا هستند زیرا مواد نگه دارنده‌ای که باستان شناسان اولی برای کشتی اوسبرگ به کار بردند به مرور زمان سبب نابودی بافت چوبی آن می‌شود و تلاش‌هایی جدی‌ برای حفظ آن‌ها از نابودی در دست اجرا است.

موزه کشتی وایکینگ ها در اسلو

در سال ۱۹۰۴ که کشتی اوسبرگ از زیر خاک در آمد، هیچ جایی برای نگهداری آن در موزه تاریخ وقت وجود نداشت؛ در واقع دو کشتی دیگر نیز به خانه‌ای برای نگهداری محتاج بودند. اولین طراحی‌ها برای موزه وایکینگ در سال ۱۹۱۴ انجام شد ولی تا سال ۱۹۵۷ این پروژه به پایان نرسید و بعد از آن درهایش را به روی مردم باز کردند.


صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}