تپه گنجشک ها، بامی برای تماشای مسکو

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/4/18
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

تپه گنجشک ها یا بام مسکو یکی از اصلی‌ترین دیدنی‌های شهر به شمار رفته و در جنوب غرب مسکو قرار دارد. اینجا تپه‌ای در کرانه راستی رودخانه «مسکوا» بوده و یکی از «هفت تپه مسکو» محسوب می‌شود.

تور اروپا

تجربه جادوی شهر مسکو در تورهای روسیه

تپه گنجشک ها بخشی جدا نشدنی از گذشته، حال و آینده پایتخت روسیه است. زمانی تاتارها، مغول‌ها، لهستانی‌ها و ارتش کریمه بر بلندای آن ایستاده و به دنبال راهی برای فتح این شهر بزرگ و غنی می‌گشتند. نام این تپه (vorobyovy-gory) را از دهکده‌ای گرفتند که در ایام قدیم در آن حوالی وجود داشت. بنا بر اسناد تاریخی، در اواخر قرن ۱۵ شاهزاده سوفیا این دهکده را از کشیشی ارتدوکسی به نام «وروبی» (Vorobey) خریداری کرد. این دهکده کم کم تبدیل به یک عمارت و سپس به اقامتگاه تابستانی تزارها شد. الکساندر اول قصد ساخت یک کلیسای جامع بزرگ و باشکوه را در اینجا داشت که متأسفانه هرگز آن را عملی نکرد.

تپه گنجشک ها - بام مسکو

در قرن ۱۷ صومعه «آندرفسکی» (Andreevsky) در اینجا بنا گردید. در قرن ۱۸ یک کارخانه ساخت آجر و شیشه نیز در دامنه‌های تپه شروع به کار کردند. ساخت و ساز انبوه در تپه گنجشک  ها در قرن ۱۹ آغاز شد. این روند به خاطر توسعه و بازسازی کل شهر شکل گرفت که بعد از آتش سوزی بزرگ سال ۱۸۱۲ حین حمله ناپلئون انجام شد. کلیسای جامع «مسیح ناجی» را هم در این زمان ساختند. در اواخر قرن ۱۹ بعد از لوله‌کشی شهر، برخی مردم شروع به ساخت کلبه‌هایی در حومه تپه گنجشک کردند.

قرن بیستم برای مسکو دوران طلایی تغییرات بزرگ بود. در سال ۱۹۲۴ تپه گنجشک ها به طور غیر رسمی برای گرامیداشت رهبر بزرگ انقلاب اکتبر به نام «تپه لنین» تغییر اسم داد. در نیمه دوم قرن ۲۰ دانشگاه بسیار معروف مسکو (MSU) بر روی این تپه ساخته شد. این بنا در زمان خود بلندترین ساختمان اروپا به شمار می‌رفت. روبه‌روی دانشگاه، یک سکو ساختند که از روی آن می‌توان مناظر زیبای شهر مسکو را تماشا کرد. در سال ۱۹۵۳ سکوی پرش بلند اسکی را در این مکان برپا کرده و کمی بعد خط مترو نیز به اینجا کشیده شد.

تپه گنجشک ها - بام مسکو

درست روبه‌روی پارک تپه گنجشک می‌توانید مجموعه المپیک «لوژنیکی» (Luzhniki)، با بزرگ‌ترین استادیوم در روسیه و اروپا را ببینید. این مکان فقط برای ورزش‌های مختلف استفاده نمی‌شود بلکه برای رویدادهای فرهنگی و اجراهای موسیقی نیز از آن بهره می‌گیرند. در سال ۱۹۸۰، مسابقات المپیک تابستانی در اینجا برگزار شد و اکنون طرفداران جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ برای این رویداد بسیار هیجان زده هستند. ستارگان موسیقی غرب مانند مایکل جکسون، U2، «میوز» و غیره در اینجا اجرا داشته‌اند.

تپه گنجشک ها - بام مسکو

امروزه تپه گنجشک یک منطقه کاملاً سبز و زیبا به شمار می‌رود که از کرانه شیب دار رودخانه تا شمال کشیده می‌شود. بیشترین ارتفاع تپه ۲۲۰ متر است. شهرداری مسکو برای جلوگیری از ریزش تپه اقدام به کاشت درخت بر روی دامنه‌های آن کرد. در اینجا یک پارک جنگلی بزرگ و دیدنی، حوضچه‌های متعدد، مسیرهای دوچرخه سواری و پیست اسکی وجود دارد و در محیط طبیعی و زیبای آن می‌توانید پرندگان و جانوران متعددی را تماشا کنید.

تپه گنجشک ها - بام مسکو

برای بالا رفتن از تپه می‌توان از بالابر نیز استفاده کرد. می‌توانید همان طور که در حال بالا رفتن هستید از مناظر بی‌بدیل پیش رویتان عکاسی کنید. اگر در بالای تپه احساس گرسنگی کردید می‌توانید به رستوران و کافه‌های آن حوالی سری بزنید. در زمان سال نو و روز پیروزی، می‌توانید به تماشای آتش بازی بروید. در مواقع دیگر سال نیز فستیوال‌ها و کنسرت‌های گوناگونی در اینجا برگزار می‌شود.

تجربه جادوی شهر مسکو در تورهای روسیه

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}