بایدها و نبایدهایی که بهتر است در فرانسه رعایت کنید

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/5/25
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

یکی از کارهایی که باید قبل از سفر به کشور فرانسه کرد، کسب اطلاعات درباره نبایدها بوده تا ناخواسته با زیر پا گذاشتن رسوم فرانسوی باعث ناراحتی دیگران و خودتان نشوید.

تور اروپا

لیست تور‌هایی که فرانسه یکی از مقاصد آن‌هاست

فرانسه کشور بزرگی است که در بخش‌های مختلف آن قوانین و رسوم اجتماعی متفاوتی حکم‌فرما هستند. در این میان، برخی موارد هستند که گردشگران باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند. اگر می‌خواهید سفری عالی و بی‌دردسر داشته باشید، توصیه می‌کنیم از این قوانین پیروی کنید تا نه به کسی از روی ندانستن توهین کرده باشید و نه رسمی را زیر پا بگذارید.

۱. هیچ وقت اثر چند کلمه فرانسوی را دست کم نگیرید

فرانسوی‌ها اعتقاد دارند که در زبان‌های دیگر بسیار بد هستند اما عده زیادی از آن‌ها همواره سعی می‌کنند انگلیسی صحبت کرده و آن را با کسانی که می‌دانند انگلیسی هستند تمرین کنند. مطمئن باشید با استفاده از چند کلمه ساده فرانسوی، سرویس دهی بهتر و احترام بسیار زیادتری را دریافت می‌کنید. حتی اگر این چند کلمه خیلی ساده و در حد سلام، خداحافظ و مرسی باشند باز هم تفاوت استفاده کردن و نکردن آن‌ها بسیار زیاد خواهد بود!

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۲. برای جلب توجه پیش خدمت دست خود را به شدت تکان ندهید

در کافه‌ها و رستوران‌های فرانسه قانون خاصی برای سفارش دادن وجود دارد. در رستوران‌ها اغلب شما را به سمت میزتان هدایت می‌کنند اما اگر چنین نبود می‌توانید خیلی ساده پشت میز انتخابی خودتان بنشینید و منتظر باشید تا پیش خدمت برای گرفتن سفارش به سمت شما بیاید. این امر حتی در تراس‌ها نیز صدق می‌کند. اگر پیش خدمت زود نیامد، اما نزدیک میزتان بود می‌توانید با برقراری ارتباط چشمی یا بلند کردن دست توجه او را به سمت خود جلب کنید. اگر بیش از این کاری کنید بسیار بی‌ادبانه و توهین آمیز محسوب شده و نتایج خوشایندی را در پی ندارد. به یاد داشته باشید که پیش خدمت‌ها در فرانسه دوره‌های آموزشی بسیار زیادی را درباره کارشان و غذا و نوشیدنی گذرانده‌اند. آن‌ها معمولاً در حال انجام ۳۰ کار به صورت همزمان هستند. پیش خدمت‌ها در فرانسه انتظار انعام‌ زیاد ندارند و اغلب مردم صورتحساب را به رقمی بالاتر رند کرده یا بسته به سرویس دهی چند یورو به آن اضافه می‌نمایند.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۳. سعی کنید به ویژه در شب بلندتر از جمع صحبت نکنید

فرانسوی‌ها در رابطه با بلندی صدایی که ایجاد می‌کنند بسیار حساس هستند و در اغلب موارد افرادی که در شب‌ها یا در کافه‌ها خیلی بلند صحبت می‌کنند، فرانسوی نیستند. بیشتر این جمعیت را گردشگران انگلیسی زبان تشکیل می‌دهند. سعی کنید مراقب بلندی صدای خود باشید تا به ویژه در شب‌های دهکده‌های کوچک و شهرک‌ها از تذکر یک فرانسوی خشمگین که می‌خواهد ساکت شوید در امان بمانید.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۴. در زمان غذا یا نوشیدن قهوه موبایل خود را در نیاورید

برخی زمان‌ها هستند که به خاطر امری ضروری مجبور به چک کردن تلفن همراه خود هستید و این اشکالی ندارد، اما گذاشتن گوشی روی میز انگار که منتظر تماسی هستید، به صورت اجتماعی غیر قابل قبول است. توصیه می‌کنیم حین غذا یا نوشیدنی نیز از تلفن خود استفاده نکنید. این کار بسیار توهین آمیز بوده و انگار نمی‌خواهید در آنجا حضور داشته باشید. بهترین کار صبر کردن تا بعد از غذا خواهد بود.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۵. منتظر یک صبحانه بزرگ و خوشمزه نباشید

فرانسوی‌ها خیلی به مجلل بودن صبحانه اعتقادی ندارند و معمولاً از شیرینی‌جات استفاده می‌کنند. شاید یک کروسان، شیرینی یا نان «بریوش» (brioche) با قهوه و شکلات داغ چیزی باشد که در اکثر مواقع می‌بینید. پیدا کردن مکانی که بیش از این برای صبحانه چیزی ارائه کند، حتی در شهرهای بزرگ امری نادر است. معمولاً اگر چیز بیشتری بخواهید یک تخم مرغ و بیکن آن هم برای گردشگران می‌یابید. فرانسوی‌ها برای جبران معمولاً ناهاری مفصل و شامی مفصل‌تر می‌خورند.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۶. هرگز فکر نکنید که در هر زمانی می‌توانید غذا بخورید

اگر چه تعداد گزینه‌های فست فود و خدمات بی وقفه در سرتاسر فرانسه در حال افزایش است، اما رستوران‌ها در هر ساعتی به مشتریان غذا ارائه نمی‌کنند و حتی در شهرهای کوچک و دهکده‌ها هیچ فست فودی وجود ندارد. اگر می‌خواهید در رستوران غذا بخورید پیشاپیش روز خود را بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید. ناهار معمولاً از ساعت ۱۲ تا ساعت 14 ارائه شده و شام از ساعت 19 شروع می‌شود. اغلب تا ساعت 22 نیز می‌توانید انتظار سفارش غذا را داشته باشید.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۷. انتظار نداشته باشید که ماشین‌ ها در چهارراه‌ها توقف کنند

در فرانسه خط‌های عابر پیاده در چهارراه‌ها وجود دارد اما ماشین‌ها به صورت اتوماتیک در این تقاطع‌ها توقف نمی‌کنند تا عابرین بتوانند رد شوند. در واقع آن‌ها فقط زمانی که از سمت عابر علامتی مبنی بر اینکه می‌خواهد عرض خیابان را طی کند سرعتشان را کم می‌کنند. پس اگر خواستید از خیابان عبور کنید باید نیت خود را به رانندگان با علامت بفهمانید و سپس حرکت کنید. قبل از قدم گذاشتن به خیابان از اینکه آن‌ها سرعت خود را کم کرده‌اند مطمئن شوید!

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۸. هرگز منتظر نباشید تا فضایی در ساحل برایتان خالی شود

شاید بتوان گفت فرانسوی‌ها هرگز تجربه استفاده از یک فضای خالی در ساحل را نداشته‌اند. این امر در پارک‌ها یا اتوبوس‌ها نیز صدق می‌کند. شما هم می‌توانید مانند آن‌ها رفتار کنید. مردم فرانسه اعتقاد دارند که همه به یک اندازه حق استفاده از بهترین قسمت‌ها را داشته و تقسیم کردن فضاهای عمومی موجود امری بسیار عادی تلقی می‌شود. در کنار دیگران می‌توانید مکالمه‌های بهتر، دوستی‌های جدید و حال و هوایی پرانرژی‌تر را تجربه کنید.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۹. مستقیماً چیزی را که می‌خواهید درخواست نکنید

یک قانون اجتماعی در مغازه‌ها و کافه‌ها درباره درخواست کردن وجود دارد. در بسیاری از کشورها می‌توانید مستقیماً بعد از سلام به سراغ سفارش خود بروید، اما در فرانسه اگر اول کمی خوش‌رویی به خرج داده و دیرتر سر اصل مطلب بروید محبوب‌تر خواهید بود. بهتر است اول سلام کرده یا در بهترین حالت به فرانسوی این کار را بکنید و سپس منتظر بمانید تا خودشان از شما درباره درخواستتان سؤال کنند. در این صورت خدمات بهتری دریافت کرده و آن‌ها نیز از کمال و فرهنگ شما لذت می‌برند.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۱۰. نمی‌توانید درخواست کنید غذایتان شامل چه چیزی بشود

شاید در بسیاری کشورهای انگلیسی زبان درخواست آن‌ که غذایتان مواد خاصی را نداشته باشد یا در کنار آن سس مخصوصی را بگذارند بسیار عادی تلقی شود. در فرانسه این درخواست غیرمعمول بوده و شاید حتی با مقاومت روبه‌رو شود! به یاد داشته باشید که آن‌ها قصد بی‌ادبی ندارند. در واقع آن‌ها برای خلق ترکیبی عالی از مواد هر غذا وقت زیادی را صرف کرده‌اند و اعتقاد دارند آن غذا با این موارد عالی می‌شود. مقاومت کارکنان بیشتر برای آن است که فکر می‌کنند تجربه شما با ترکیبات مشخصی کامل شده و شاید درخواست شما توهین آمیز‌تر باشد تا مقاومت آن‌ها.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۱۱. انتظار نداشته باشید کسب و کارها همیشه آنلاین باشند

برای انجام کاری مشخص، بهترین کار استفاده از تلفن است. علیرغم آن که بسیاری از کسب و کارها آنلاین هستند اما اکثر قرارها هنوز هم به صورت تلفنی هماهنگ می‌شوند و اگر بخواهید این کار را به صورت آنلاین انجام دهید زمان بیشتری را تلف می‌کنید. این مقوله برای هر چیزی مانند رزرواسیون، قرار ملاقات یا به دست آوردن اطلاعات صدق می‌کند.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۱۲. هرگز انتظار نداشته باشید جایی در یکشنبه باز باشد

فرانسوی‌ها به خاطر زمانی که به خانواده اختصاص می‌دهند شهرت دارند و یکشنبه‌ها اغلب روزی مختص خانواده است. علاوه بر آن دولت نیز اجازه باز کردن مغازه‌ها در روز یکشنبه را به هیچ فروشگاهی نمی‌دهد (اخیراً تغییرات اندکی صورت گرفته است). به همین علت در این روز تقریباً هیچ جای بازی را پیدا نمی‌کنید.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۱۳. هرگز دست خالی به مهمانی یا خانه کسی نروید

شاید به همراه داشتن یک کادوی کوچک برای میزبان در مهمانی‌ها و شام امری طبیعی باشد اما در فرانسه حتی زمانی که برای یک قهوه یا بازی کردن کودکان به خانه کسی می‌روید نباید دست خالی باشید. می‌توانید برای قهوه بیسکوئیت یا کیک بخرید تا میزبان از فرهنگ و سخاوت شما خشنود شود.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

۱۴. هیچ وقت برای مهمانی‌ ها سر زمان مشخص شده نرسید!

در دنیای کسب و کار و حتی زمانی که برای صرف قهوه به خانه کسی دعوت می‌شوید، وقت شناسی یک صفت پسندیده است، اما مهمانی‌ها داستان متفاوتی دارند. به ویژه در جنوب فرانسه وقتی میزبان می‌گوید ساعت ۸ مهمانی شروع می‌شود، تقریباً هیچ کس سر این زمان حاضر نشده و اگر میزبان خود را به خوبی نمی‌شناسید از رسیدن به موقع خودداری کنید! برای رعایت جوانب احتیاط بهتر است کمی دیرتر از آن زمان برسید.

بایدها و نبایدهای سفر به فرانسه

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}