آشنایی با عادات و رسوم مردم خونگرم یونان

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/5/15
 • 2 دیدگاه
{{selectedRate}}

یونان کشوری با سنت‌های غنی به شمار رفته و علیرغم تاریخ پر فراز و نشیبش که بارها مورد اشغال بیگانگان واقع شده، هنوز هم حس قوی یونانی بودن عمیقاً در عادات و اذهان مردم آن به چشم می‌خورد.

تور اروپا

لیست تور‌هایی که یونان یکی از مقاصد آن‌هاست

اگر به کشور یونان سفر کردید، با مردمی مواجه می‌شوید که فرهنگ و هویت ملی‌ خود را بسیار دوست داشته و عادات و سنت‌های قدیمی‌شان در زندگی روزمره اهالی‌اش ریشه دوانده است. شاید در ظاهر، جوانان آتنی را ببینید که سرگرم خوردن پیتزا و تفریحات شبانه کنار ساحل هستند و این هیچ شباهتی به یونان قدیم ندارد؛ اما این موارد تنها سطح جامعه را ساخته و آن‌ها هنوز هم با ریتم‌های رایج سنتی موسیقی یونان می‌رقصند، متن ترانه‌های قدیمی آن را بلدند و هنوز هم به آداب و رسوم ملی خود احترام گذاشته و آن را مانند نسل‌های قبل از خود حفظ می‌کنند.

کاوش در فرهنگ سنتی یونان

یک گردشگر معمولی که به تعطیلات می‌رود تجربه بسیار اندکی از سبک زندگی سنتی یونان خواهد داشت. اقامت در هتل‌های توریستی تنها چیزی که از فرهنگ و سنت‌های یونان به شما نشان می‌دهد، ممکن است راننده‌ای در حال بازی با تسبیح آرام بخش یا گذری کوتاه از کنار پیرمردان داخل کافه‌های سنتی یونانی باشد. البته برای بسیاری از مردم همین‌قدر از آشنایی هم کافی به نظر می‌رسد. به هر حال گردشگران زیادی وجود دارند که تنها دنبال آرامش و آفتاب این سرزمین هستند. البته عده‌ای هم وجود دارند که علاقه جدی‌تری به آشنایی با یونان و فرهنگ و گذشته آن داشته و تنها کاری که لازم است انجام دهند جدا شدن از مسیر توریست‌های معمولی خواهد بود. هر جایی جز این مسیر پر از سنت‌های این کشور مانند موسیقی، جشن‌ها، فستیوال‌ها، مهمان دوستی و مذهب ارتدوکسی آن‌ها بوده و می‌توانید آشنایی نزدیکی را با فرهنگشان تجربه کنید.

آداب و رسوم مردم یونان

مذهب و سنت‌ های یونان

بسیاری از سنت‌ها و رسوم این کشور ریشه‌ در مذهب مسیحی ارتدوکسی یونانی آن‌ها دارد. کلیسا در زندگی روزمره مردم نقش مهمی را بازی می‌کند. بنا بر سنت، نام فرزندان را از اجدادشان می‌گیرند ولی تا زمانی که کودک غسل تعمید داده نشده نام او را به زبان نمی‌آورند. علیرغم وجود جشن روز تولد برای کودکان، روز مذهبی نام گذاری اهمیت بیشتری داشته و برای آن جشن باشکوه‌تری می‌گیرند. ازدواج‌های خارج از کلیسا هر چند که عروس و داماد در مراسم‌ مذهبی شرکت نکنند بسیار نادر است.

روز عید پاک مهم‌ترین روز مقدس مذهبی یونان به شمار می‌رود و چهل روز قبل از آن را روزه‌ای می‌گیرند که شامل نخوردن محصولات حیوانی می‌شود. البته امروزه دیگر مردم خیلی پایبند این چهل روز نیستند. به ویژه جوانان که به مسائل سلامتی اهمیت بیشتری می‌دهند خیلی این تعداد روز را رعایت نمی‌کنند. در روز «دوشنبه پاک» که شروع این چهل روز را مشخص می‌کند، معمولاً همه بیرون رفته و به بادبادک بازی و خوردن یک غذای سنتی گیاهی و برخی غذاهای دریایی مجاز می‌پردازند. جشن پاک حدود یک هفته به طول انجامیده و چند جشن دیگر را نیز به دنبال دارد. این هفته یکی از بهترین موقعیت‌ها برای تجربه برخی از عمیق‌ترین سنت‌های یونانی محسوب می‌شود.

آداب و رسوم مردم یونان

کریسمس هم در یونان جشن گرفته می‌شود اما به اندازه عید پاک اهمیت ندارد. این رویداد دوره مهمانی‌ها و غذا خوردن‌های خانوادگی بوده و تا عید سال نو ادامه پیدا می‌کند. در یونان، رسمی برای باز کردن کادو در کریسمس وجود ندارد اما در روز سال نو کادو بین مردم رد و بدل می‌شود. پس از آن در روز ششم ژانویه روز ظهور و تجلی مسیح را جشن می‌گیرند. در سرتاسر یونان صلیب‌ها را به دریا، دریاچه‌ها یا رودخانه‌ها می‌اندازند و بعداً شناگران شجاع داخل آب شیرجه زده و صلیب‌ها را پیدا می‌کنند.

آداب و رسوم مردم یونان

تعطیلات ملی یونان

روز پانزدهم آگوست، روز مریم مقدس، یکی دیگر از تعطیلات مذهبی بزرگ کشور یونان به حساب می‌آید. فستیوال‌های متعددی در کلیساهای سرتاسر کشور برگزار می‌شوند و خدمات مذهبی، صرف غذا، نوشیدنی و رقص به دنبال آن اتفاق می‌افتند. روز بیست و پنجم مارس نیز یکی از تعطیلات ملی بزرگ یونان بوده که پیروزی این کشور علیه ترکیه را جشن می‌گیرد. در این روز جنگ‌های استقلال طلبی یونان به پایان رسید. رژه‌های بزرگی در کل کشور برگزار می‌شوند که در آن‌ها افراد نظامی و بچه‌های مدرسه‌ای شرکت دارند. روز بیست و هشتم اکتبر به روز «اوچی» (Ochi Day) شهرت داشته و نه گفتن یونان به ایتالیایی‌ها در شروع جنگ جهانی دوم را جشن می‌گیرد. در این روز هم رژه‌های متعددی به چشم می‌خورند.

آداب و رسوم مردم یونان

فستیوال‌ های تابستانی در یونان

در طول تابستان در نقاط مختلف یونان فستیوال‌های فرهنگی برگزار می‌شود. بهترین رویداد در آتن و در تئاتر هرود آتیکوس (Herod Atticus) با اجراهایی از هنرمندان مشهور دنیا اتفاق می‌افتد. فستیوال «اپیداوروس» (Epidavros) نیز بسیار تحسین برانگیز بوده و در تئاتری باستانی برگزار می‌شود. رویدادهای فرهنگی کوچک‌تری هم وجود دارند که در نواحی دیگر بر پا شده و دیدنشان خالی از لطف نیست.

آداب و رسوم مردم یونان

غذای یونانی

با توجه به آب و هوای گرم و خشک یونان، مردم تاکید زیادی بر روی غذاهای تازه دارند. رژیم غذایی یونانی‌ها از سبزیجات، میوه‌های فراوان و گوشت تشکیل شده است. البته در فرهنگ‌ آن‌ها مصرف گوشت خیلی زیاد نیست. آن‌ها گستره وسیعی از سبزیجات را مصرف می‌کنند اما زیتون جایگاه ویژه‌ای در سبد غذایی‌شان دارد. زیتون در آب و هوای یونان بسیار خوب پرورش می‌یابد و نقش آن را در فرهنگ این کشور از دوران برنز می‌توان دید. امروزه تنوع زیادی از این میوه در دسترس خواهد بود و پیدا کردن غذای یونانی بدون روغن زیتون نیز چیزی بسیار نادر است. تنوع نوشیدنی‌های این کشور نیز برای گردشگران جالب توجه به شمار می‌رود. اگر علاقه داشتید با غذاهای یونانی بیشتر آشنا شوید، توصیه می‌کنیم به مقاله اختصاصی آن سر بزنید.

غذای یونانی

موسیقی در یونان

در دوران یونان باستان، با موسیقی به عنوان هدیه‌ای از جانب خدایان برخورد می‌شد. این هنر را به خدای هرمس با یک چنگ، آتنا با فلوت و پان با یک ساز دهنی لوله‌ای به نام «پان پایپ» نسبت می‌دادند. موسیقی در تمام موقعیت‌ها مانند عروسی، مراسم مذهبی، فستیوال، جشن یا فعالیت‌های نظامی استفاده می‌شد. علاوه بر این در اجراهای نمایشی نیز از موسیقی بهره می‌گرفتند. با سقوط یونان باستان، موسیقی این کشور بیشتر با حال و هوایی شرقی توسعه یافت. در قرن ۱۹ از موسیقی این سرزمین در قطعات اپرایی نیز استفاده شد.

آداب و رسوم مردم یونان

آشنایی با فرهنگ یونان

اگر زبان یونانی را بلد نیستید و هیچ دوست یونانی هم ندارید، اما هنوز مایل هستید که برخی از آداب و رسوم این ملت را تجربه نمایید، به شما پیشنهاد می‌کنیم خلاف جریان گردشگران حرکت کنید. در زمستان به بازدید از یک جزیره رفته و با اهالی آنجا آشنا شوید که به گرمی پذیرای شما خواهند بود. یونانی‌ها به راحتی شما را در جمع خود پذیرفته و می‌توانید با ورود به جامعه کوچکشان برخی از عادات زندگی روزمره این اهالی را از نزدیک تجربه کنید. در تابستان هم وقتی همه به سمت دریا سرازیر می‌شوند، بد نیست به کوهستان رفته و برخی از دهکده‌های کوچک را ببینید.

آداب و رسوم مردم یونان

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}