کارهایی که نباید در عمان انجام دهید

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1396/10/20
 • 4 دیدگاه
{{selectedRate}}

مردم عمان، مردمانی بسیار خونگرم، مهربان و مذهبی هستند، اما بهتر است قبل از سفر به تور عمان، از آداب و رسوم آن‌ها آگاهی پیدا کنید تا در کنارشان سفری به یاد ماندنی داشته باشید.

تور اروپا

عمان، کشوری سنتی، با جاذبه‌های گردشگری متنوع است. مردم این کشور، تمام تلاشان را می‌کنند تا گردشگرانی که به کشورشان می‌آیند، اوقات خوشی را سپری کنند و خاطره‌ی خوبی برایشان باقی بماند. در مقابل، شما هم با رعایت یک سری مسائل ساده می‌توانید این لطف آن‌ها را جبران کنید و با انجام کارهای بی‌غرضانه، باعث دلخوری یا بی‌احترامی به میزبانتان نشوید.

1. لباس نامناسب نپوشید

عمانی‌ها، برای سنت‌ها و فرهنگشان، ارزش زیادی قائل هستند. مردهای عمانی، لباس‌های رنگی یا سفید بلندی می‌پوشند که تمام بدنشان را پوشش می‌دهد و کلاه مخصوصشان را نیز بر سر می‌گذارند. خانم‌ها، علاوه بر پوشیدن لباس‌های زیبای بلند، مویشان را هم با روسری می‌پوشانند. البته به هیچ وجه از گردشگران انتظار نمی‌رود که شبیه آن‌ها لباس بپوشند، اما بهتر است برای احترام به آن‌ها هم که شده، از پوشیدن لباس‌های بیش از حد باز، مخصوصاً در سواحل اجتناب کنید. هر چند، اگر دوست دارید با فرهنگ عمانی خو بگیرید، می‌توانید از همان جا لباس بخرید و با پوشیدنشان، تجربه‌ی جدیدی در سفر کسب کنید.

عمان

2. مهمان نوازی آن ها را رد نکنید

همانطور که گفتیم، عمانی‌ها مردمانی بسیار خونگرم و مهربان هستند. چه دوست و آشنایشان باشید و چه غریبه، آن‌ها دوست دارند تا شما را به داخل خانه‌هایشان دعوت کنند. شاید برای گردشگران، کمی عجیب به نظر برسد، اما بهتر است دعوت آن‌ها را رد نکنید؛ زیرا این موضوع، بخشی از فرهنگ آن‌ها است. همچنین بیشتر مردم عمان عادت دارند که به مهمان‌هایشان، خرما و عطر کُندر هدیه می‌دهند که جزو سوغاتی‌های معروف این کشور هستند. قبول کردن هدیه‌ی آن‌ها، نشانه‌ی بی‌ادبی نیست؛ بلکه به آن‌ها اطمینان خاطر می‌دهد که به شما خوش گذشته است.

مهمان نوازی

3. در خیابان ها  گردهمایی راه نیندازید

عمانی‌ها، یکی از خوش مشرب‌ترین مردم جهان به شمار می‌روند و دوست دارند با افراد جدید، آشنایی پیدا کنند. اما در این کشور، زیاد مرسوم نیست که مردم در خیابا‌ن‌ها جمع شوند و بلند بلند صحبت کنند؛ زیرا معتقدند که این کار باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران و همسایه‌ها می‌شود. به جایش، در محل به خصوصی که به آن «مجلس» (Majilis) می‌گویند، دور هم جمع می‌شوند و درمورد اخبار مختلف با هم گفتگو می‌کنند. حتی در عروسی‌ها نیز، فقط فلاشرهای ماشین را روشن می‌کنند و با بوق زدن‌های بی‌مورد، آلودگی صوتی ایجاد نمی‌کنند. همچنین خیلی کم پیش می‌آید که در خیابان‌های عمان، راه بند بیاید؛ چون همه برای کشورشان و یکدیگر، احترام زیادی قائل هستند و از گردشگران نیز همین انتظار را دارند.
باید ها و نباید های عمان

4. آداب و رسوم آن‌ ها را به سخره نگیرید

عمان، کشوری است که فرهنگی غنی دارد و آداب و رسوم به خصوص مردمش، در نوع پوشش، غذاها، رفتار و خونگرمی‌شان بازتاب پیدا کرده است. آن‌ها تمام تلاششان را برای آباد کردن کشورشان می‌کنند و به دستاوردهایی که به سختی کسب کرده‌اند، افتخار می‌کنند. بنابراین سعی نکنید که حتی به شوخی هم، فرهنگ خاص یا سلطان آن‌ها، یعنی «سلطان قابوس» (Sultan Qaboos) را مسخره کنید.

باید ها و نباید های عمان

5. نسبت به پاکیزگی شهر  بی توجه نباشید

مردم عمان نه تنها در مقاصد معروف گردشگری شهر مسقط و موزه های اصلی آن، بلکه در باغ‌ها، بازارهای میوه، خیابان‎‌ها و قسمت‌های دیگر کشورشان نیز به تمیزی اهمیت می‎دهند. بازدیدکنندگان نباید در کنار بناهای دیدنی، آشغال بریزند یا کاری کنند که به اموال عمومی آسیب وارد شود. وزارت گردشگری عمان، معمولاً علامت‌هایی را در مکان‌های گردشگری قرار می‌دهد و در عین آرزو کردن سفری خوش برای مسافرین، از آن‎ها تقاضا می‌کند تا به جز خاطرات خوب، چیز دیگری را از خود در محیط به جای نگذارند.
کاخ العالم عمان

6. قوانین مساجد را زیر پا نگذارید

مردم عمان، مسلمان هستند و از مسجد‌ها به عنوان محلی برای عبادت و خواندن قرآن استفاده می‌کنند. مسجدهای زیبای زیادی در این کشور وجود دارد که گردشگران می‌توانند در ساعات به خصوصی از داخل آن‌ها نیز دیدن کنند. اما باید لباس مناسب پوشیده باشند و کفش‌هایشان را هم دربیاورند و آشغال نریزند. پوشاندن مو برای خانم‌ها اجباری است و نباید بگذارند بچه‌هایشان در مسجد سر و صدا ایجاد کنند و باعث اذیت شدن دیگران شوند.

باید ها و نباید های عمان

7. با خانم‌ ها محترمانه رفتار کنید

در کشور مسلمان عمان، به خانم‌ها مثل گوهری با ارزش نگاه می‌شود. بنابراین اگر کسی به آنها بی‌احترامی کند یا رفتار ناشایستی از خودش نشان بدهد، به راحتی از آن نمی‌گذرند. پس حتماً هنگام صحبت یا نگاه کردن به خانم‌های عمانی، نهایت احترام را به جا بیاورید.

باید ها و نباید های عمان

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}