کاخ ویانا و پاسیوهای دیدنی آن در کوردوبا

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/7/16
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کاخ ویانا در شهر کوردوبا، بیشتر با حیاط‌خلوت‌های دیدنی‌اش شناخته می‌شود که هر کدام، ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. در این مقاله با تاریخچه، 12 پاسیو و باغ این کاخ بیشتر آشنا می‌شوید.

تور اروپا

شهر کوردوبا در اسپانیا، بیشتر با پاسیو و حیاط‌های زیبایش معروف است که در هر گوشه از شهر قابل مشاهده هستند. حتی یک بار در سال، «فستیوال پاسیو» نیز در کوردوبا برگزار می‌شود و گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به سمت خود می‌کشاند. اما «کاخ ویانا» (Palacio de Viana)، یکی از آن مکان‌هایی به حساب می‌آید که در تمام طول سال می‌توانید از حیاط‌خلوت‌های تاریخی و تماشایی آن دیدن کنید. وسعت این کاخ بزرگ و ساختمان‌های مختلف داخل آن به 6،500 متر مربع می‌رسد و یک باغ و 12 پاسیو دیدنی را در برمی‌گیرد.

کاخ ویانا در کوردوبا

کاخ ویانا ابتدا عمارتی مسکونی بود و بعد از اینکه خانواده‌های اشرافی مالکیت آن را به دست آوردند، این بنا را به مرور زمان به کاخ سبک رنسانس تبدیل کردند. خاندان «مارکی‌های ویانا»، آخرین اشراف‌زادگانی بودند که در این مکان سکونت داشتند و کاخ ویانا نام خود را از همین خاندان می‌گیرد. این کاخ در سال 1980 میلادی برای فروش گذاشته شد و این موضوع، مردم کوردوبا را به شدت خشمگین کرد. آن‌ها معتقد بودند که این بنا باید به میراث شهرشان تبدیل شود و تقاضانامه‌ای را تنظیم و شهردار کوردوبا را متقاعد کردند تا کاخ ویانا را بخرد. این بنا را چندین بار بین قرن 14 تا 19 میلادی گسترش داده‌اند و می‌توان تغییرات معماری این دوران در شهر کوردوبا را به خوبی در این کاخ مشاهده کرد.کاخ ویانا در کوردوبا

امروزه این کاخ به موزه‌ای تبدیل شده و می‌توانید از آثار هنری دیدن کنید که زمانی به مارکی‌های ویانا تعلق داشتند. اما جاذبه‌ی اصلی این کاخ، زیبایی طبیعی پاسیوهای آن است که تعدادشان به 12 مورد می‌رسد و هر کدام، سبک و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. «حیاط استقبال» یا همان «حیاط پذیرش» (Patio de Recibo)، در قرن 16 میلادی و با این هدف به کاخ ویانا اضافه شد تا جایگاه و مقام بالای مالکانشان را از همان ابتدای بخش ورودی به نمایش بگذارد. نخل واقع در مرکز پاسیو و گیاهانی که از دیوار بالا رفته‌اند، تصویری را به وجود می‌آورند که به نظر می‌رسد حیاط، سقفی پوشیده از برگ دارد.

کاخ ویانا در کوردوبا

«حیاط درخت پرتقال» (Patio de los Naranjos)، یکی از خصوصی‌ترین پاسیوهای این مکان است و تأثیری آرامش‌بخش دارد. قبل از ساخت حیاط استقبال، از این پاسیو به عنوان ورودی استفاده می‌شد و یکی از دیوارهایش به طور کامل با برگ‌های درخت مو پوشانده شده و از ورود صدا از بیرون به داخل جلوگیری می‌کند. درختان پرتقال واقع در مرکز این حیاط، در ماه مارس و آوریل شکوفه می‌دهند و بوی خوش آن‌ها تمام پاسیو را پر می‌کند. «حیاط گربه‌ها» (Patio de Gatos)، به خانه‌ای کوچک در مجاورت کاخ ویانا تعلق داشت که مالکان کاخ، گل‌های آن را در قرن 16 میلادی خریداری یا اجاره می‌کردند. 2 قرن بعد، این گل‌ها به همراه حیاطشان به کاخ ویانا اضافه شدند و سند معامله‌ای که از این دوران موجود است، ثابت می‌کند که حیاط گربه‌ها قدیمی‌ترین حیات خلوت عمومی سنددار در شهر کوردوبا به شمار می‌رود.کاخ ویانا در کوردوبا

«حیاط نرده‌ها» (Patio de las Rejas)، یکی از دو حیاطی است که می‌توان آن را از بیرون ساختمان نیز مشاهده کرد. برای دیوارهای رو به خیابان این پاسیو، نرده کار گذاشته شده و عابران می‌توانند داخل آن را ببینند. این دیوار از قصد به این شکل طراحی شده بود تا هر کسی که این حیاط مرتب و زیبا را دید، به مقام بالای ساکنانش پی ببرد. «حیاط بانو» (Patio de la Madama) بر خلاف حیاط نرده‌ها، پاسیویی دنج و بسیار خصوصی محسوب می‌شود و به یک اتاق‌خواب راه دارد. بانو، مجسمه‌ای از یک نیمف یا همان الهه‌ی کوچک طبیعت است که در مرکز این پاسیو واقع شده و درختان سرو، آن را احاطه کرده‌اند. «حیاط ستون‌ها» (Patio de Columnas)، جدیدترین حیاط کاخ ویانا به حساب می‌آید و در سال 1980 میلادی و زمانی به این مکان اضافه شد که کاربری کاخ به موزه تغییر پیدا کرده بود. از این پاسیو برای برگزاری رویدادهای مختلف و کنسرت استفاده می‌شود.

کاخ ویانا در کوردوبا

«حیاط استخر» (Patio de la Alberca)، یک گلخانه و استخری کوچک را شامل می‌شود. این پاسیو شاید در مقایسه با حیاط خلوت‌های دیگر کمی درهم‌ریخته‌تر به نظر برسد، اما زیبایی خاص خودش را دارد و فکر می‌کنید هر لحظه ممکن است همسر مارکی ویانا بیرون بیاید و مشغول باغبانی شود! «حیاط چاه» (Patio del Pozo) همانطور که از نامش مشخص است، چاهی را در برمی‌گرفت که آب لازم برای تمامی حیاط‌های دیگر را تأمین می‌کرد. این پاسیو نیز مانند حیاط استخر، حالتی کاربردی دارد و بعدها کمی به دکور آن هم رسیدگی شد تا ظاهری مجلل‌تر پیدا کند.

کاخ ویانا در کوردوبا

«حیاط دعاخانه» (Patio de la Capilla)، یک گالری را شامل می‌شود و درختان گوناگون آن، این پاسیو را در روزهای آفتابی و داغ نیز خنک نگه می‌دارند. در قرن 19 میلادی رایج بود که مردم، ثروتشان را با آثار تاریخی به نمایش می‌گذاشتند و به همین دلیل، آثار تاریخی متعددی همچون کوزه‌های آمفورا را می‌توان در این گالری مشاهده کرد. باغبان‌های کاخ از «حیاط باغبانان» (Patio de los Jardineros) برای نگهداری از وسایل باغداری‌شان استفاده می‌کردند. فضای خالی بسیاری برای این پاسیو در نظر گرفته شده بود تا باغبان‌ها بتوانند در هر زمان که خواستند، آزادانه با لوازم مورد نیازشان از این ناحیه عبور کنند. به همین دلیل، این باغ دکور چندانی ندارد؛ اما فواره و نیمکت کاشی‌کاری شده‌ی آن، نمونه‌ی زیبایی از کاشی‌های اندلسی به شمار می‌روند.

کاخ ویانا در کوردوبا

«حیاط آرشیو» (Patio del Archivo)، حیاطی کوچک در مرکز کاخ ویانا است که به سبک باروک بازسازی شده و کاشی‌های زیبای آبشار آن، توجه بازدیدکنندگان را به سمت خود جلب می‌کند. این پاسیو، به آرشیو تاریخی با ارزش کاخ دسترسی دارد که در آن از 300،00 اسناد و مدارک مربوط به قرن 12 تا 17 میلادی نگهداری می‌شود. «حیاط دروازه» (Patio de la Cancela)، آخرین حیاط کاخ ویانا است و می‌توان آن را از بیرون ساختمان مشاهده کرد. این پاسیو قبلاً ورودی خانه‌های مجاور این کاخ به حساب می‌آمد که بعد از خریداری این خانه‌ها، به زمین‌های کاخ ملحق شد.

باغ کاخ ویانا

باغ این کاخ با حیاط خلوت‌های آن تفاوت بسیاری دارد. این ناحیه، سرسبزتر است و درختان بیشتری را در برمی‌گیرد و شاید به اندازه‌ی پاسیوها آراسته نباشد؛ اما بعد از بازدید از 12 حیاط رنگارنگ، باغ این کاخ می‌تواند تغییر خوب و به موقعی ایجاد کند. پرچین‌های این باغ، بازدیدکنندگان را به یاد باغ‌های فرانسوی یا انگلیسی می‌اندازد؛ اما درختان مرکبات آن به شما یادآوری می‌کنند که در کشوری جنوبی هستید. سایت کاخ ویانا، تقویمی از زمان شکوفه دادن گل‌های هر پاسیو را در اختیارتان می‌گذارد و می‌توانید به تنهایی یا با استفاده از تورهای راهنما، از داخل کاخ و تمامی حیاط خلوت‌های آن دیدن کنید.


آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}