۱۰ واقعیت جذاب درباره موزه لوور پاریس

صبا صفری
  • صبا صفری
  • 1397/9/22
  • 3 دیدگاه
{{selectedRate}}

قطعاً موزه لوور از نمادهای مشهور پاریس به‌شمار رفته و به‌خاطر مجموعه‌ی شگفت‌انگیزش توجه بازدیدکنندگان زیادی را به‌خود جلب می‌کند.

تور اروپا

موزه لوور (Louvre) یکی از پر بازدیدترین جاذبه‌های پاریس به‌شمار می‌رود. این موزه سالیانه حدود ۱۰ میلیون نفر بازدیدکننده دارد. دلیل این محبوبیت مجموعه‌ای از ۳۵۰۰۰ شاهکار هنری و آثار کهن پر ارزش، از جمله آثار باستانی ایران در لوور است. این موزه آثاری از ۱۱۰۰۰ سال قبل تا قرن نوزدهم میلادی را در معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته است.

در ادامه برای معرفی بهتر این مجموعه، حقایق جالبی درباره موزه لوور را برایتان بازگو می‌کنیم تا اگر مسافر تور فرانسه بودید، از بازدیدتان بیشتر لذت ببرید.

بزرگ‌ترین موزه‌ جهان

لوور بزرگ‌ترین موزه جهان است، وسعت آن به اندازه‌ای است که نمی‌توانید در یک بازدید تمام آثارش را ببینید. پس با این حساب چقدر زمان لازم دارید؟ اگر برای هر اثر ۳۰ ثانیه زمان بگذارید، می‌توانید در ۱۰۰ روز تمام آنها را ببینید. برای رسیدن به این هدف باید تمام ساعات روز را در موزه سپری کنید. این موزه در کل از ۳۸۰,۰۰۰ اثر نگهداری می‌کند که تمام آنها به نمایش عموم در نمی‌آیند.

لوور، بزرگترین موزه جهان

موزه لوور به قدری محبوبیت دارد که روزانه از ۱۵۰۰۰ بازدیدکننده که ۷۰ درصد آنها خارجی هستند، میزبانی می‌کند. بالاترین میزان بازدید از لوور در سال ۲۰۱۸ بود. در این سال ۱۰/۲ میلیون نفر برای دیدن آثار شگفت‌انگیز لوور به این موزه آمده بودند.

ساختمان موزه لوور

ساختمان موزه لوور در اصل یک موزه نبود. این بنا یک قلعه متعلق به سال ۱۱۹۰ میلادی بود که در قرن شانزدهم آن را به یک کاخ سلطنتی تبدیل کردند. ۴ سال بعد از انقلاب فرانسه و در سال ۱۷۹۳ بود که کاخ لوور تبدیل به موزه شد و عموم مردم امکان بازدید از آن را پیدا کردند. در ابتدا این موزه تنها ۵۳۷ نقاشی را به نمایش عموم گذاشت.

موزه لوور

ناپلئون و لوور

ناپلئون نام موزه لوور را به موزه ناپلئون تغییر و مجموعه‌اش را با ۵۰۰۰ اثر دیگر گسترش داد. این آثار پس از شکست نهایی ناپلئون، به صاحبان اصلی‌شان بازگردانده شدند. ناپلئون تابلوی مونالیزا را در اتاق شخصی خود بر دیوار آویخته بود. این اولین باری بود که این تابلو به دیواری آویخته می‌شد. دومین بار زمانی بود که ژاکلین کندی طی قراردادی این تابلو را برای نمایش در موزه‌های واشنگتن و نیویورک امانت گرفت.

ناپلئون و لوور

مونالیزا

مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی بدون شک یکی از معروف‌ترین آثار هنری لوور و جهان است. مردم از سراسر جهان با فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف به لوور می‌آیند تا نگاهی به این تابلوی جاودانه بیندازند. شاید ندانید که این تابلو به اندازه‌ای که همه فکر می‌کنند، بزرگ نیست و تنها ۵۳ در ۷۷ سانتی‌متر یا اندکی بزرگ‌تر از یک کاغذ A2 است. در سال ۱۹۱۱ یکی از کارمندان موزه این تابلو را دزدید و برای دو سال از نظرها پنهان شد. پس از دو سال دزد و نقاش را که اصالتی ایتالیایی داشت، در ایتالیا پیدا کردند. امروزه مونالیزا بادیگاردهای مخصوص خود را دارد و توسط شیشه‌ی ضدگلوله محافظت می‌شود.

هویت مونالیزا هنوز هم مرموز و نامعلوم باقی مانده و کسی به‌درستی نمی‌داند؛ چرا او به این شیوه لبخند می‌زند. بسیاری اعتقاد دارند او همسر فرانچِسکو دِل جُکُندو و نام ایتالیایی واقعی او لیزا جُکُندو بوده است. برخی دیگر باور دارند که مونالیزا یک خود نگاره از داوینچی است.

مونالیزا

گالری‌های لوور

گالری‌های لوور در مساحتی بیش از ۶ هکتار، حدود ۷۵۰۰ نقاشی را به نمایش گذاشته‌اند. ۶۶ درصد از این نقاشی‌ها آثار هنرمندان فرانسوی است. این گالری‌ها به ۸ بخش تقسیم می‌شوند؛ آثار کهن شرق نزدیک، آثار کهن مصر، آثار یونان، روم و تمدن اِتروسکی، هنر اسلامی، مجسمه‌ها، هنر تزئینی، نقاشی، چاپ‌ دستی و طراحی.

یکی از معروف‌ترین نقاشی‌های موزه لوور تابلوی آزادی هدایتگر مردم اثر اوژن دولاکروا است. این نقاشی جشن پس از انقلاب سال ۱۸۳۰ را به‌تصویر می‌کشد. این تابلو به‌عنوان یک پوستر سیاسی طراحی شده است. دلاکروا چهره خود را نیز در این اثر کشیده است. او همان مرد کلاه‌داری است که در سمت چپ تصویر قرار دارد.

گالری های لوور

لوور و نازی‌ها

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم، لوور همیشه به‌عنوان یک موزه مورد استفاده قرار نگرفته است. نازی‌ها از این یادمان تاریخی به‌عنوان انبار آثار هنری دزدیده شده در جنگ جهانی دوم استفاده می‌کردند.

لوور و نازی ها

بلفگور، شبح لوور

قدمت لوور به سال ۱۱۹۰ بازمی‌گردد. چنین ساختمان قدیمی‌ای حتما خانه اشباح هم هست. برخی باور دارند که این موزه توسط شبح یک مومیایی به نام بِلفِگور (Belphegor) تسخیر شده است. گفته می‌شود؛ باغ‌های تویلری هم توسط یک مرد قرمز پوش تسخیر شده‌اند.

بلفگور، شبح لوور

هرم شیشه‌ای لوور

هرم شیشه‌ای لوور در سال ۱۹۸۹ ساخته شد و ۲۱ متر ارتفاع دارد. این هرم تنها از شیشه و فلز ساخته شده است. اگرچه ساخت هرم لوور منجر به بحث‌های پرتنشی شده بود اما امروزه این هرم یکی از معروف‌ترین عناصر شهر به‌شمار می‌رود. میستر پِی معمار هرم، اولین معمار غیرفرانسوی بود که روی موزه لوور کار کرده است. بسیاری از مردم نمی‌دانند که این هرم شیشه‌ای یکی از چهار هرمی است که در موزه وجود دارد. سه هرم کوچک‌تر حیاط ناپلئون را احاطه کرده‌اند.

هرم شیشه ای لوور

خط تاریخی

در پاریس یک خط ۵ کیلومتری از یادمان‌های تاریخی وجود دارد که از مرکز به‌سمت غرب پاریس امتداد پیدا می‌کند. لوور نقطه‌ی شروع و هسته‌ی مرکزی خط تاریخی یا همان اَکس ایستوریک پاریس است. در ادامه‌ی این خط؛ باغ‌های تویلری، ستون اُبِلیسک میدان کنکورد، طاق پیروزی، و گراند آرک منطقه‌ی لَدفانس قرار دارد.

محور تاریخی

دو موزه لوور

در جهان دو موزه لوور وجود دارد؛ اولی در پاریس و دومی در ابوظبی امارات. لوور ابوظبی از سال ۲۰۱۷ کار خود را آغاز کرده است. این موزه در همکاری نزدیک با موزه لوور پاریس و وزارت فرهنگ دولت فرانسه کار می‌کند.موزه لوور ابوظبی

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

  • 8 روز
  • هتل 4 ستاره
  • قطر ایرویز , ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,990
پاریس

تور پاریس

  • 8 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
قیمت از
35,900,000
2,090
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

  • 8 روز
  • هتل 4 ستاره
قیمت از
49,900,000
2,190

تورهای نوروز 1403 ایوار

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}