جاذبه های گردشگری هانوی، پایتخت کشور ویتنام

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/10/9
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

پایتخت کشور ویتنام یعنی شهر هانوی، قدمتی بسیار طولانی دارد و جاذبه‌های دیدنی متنوع آن به خوبی این تاریخ غنی را به‌تصویر می‌کشد.

تور اروپا

شهر هانوی (Hanoi)، پایتخت کشور ویتنام است و بیش از هزاران سال قدمت دارد. هانوی، مهم‌ترین مرکز سیاسی این کشور به حساب می‌آید و جاذبه‌های گردشگری متنوعی را در برمی‌گیرد که فرهنگ مردم ویتنام و تاریخچه‌ی طولانی آن را از دوران تأسیس تا آزادی‌اش از استعمار کشور فرانسه و آمریکا به نمایش می‌گذارد. اگر به زودی قصد سفر به این کشور را دارید، بازدید از مکان‌های دیدنی زیر را از دست ندهید.

1. دریاچه هوان کیم

دریاچه‌ی هوان کیِم (Hoan Kiem Lake) به معنی «شمشیر بازگردانده شده»، همان محلی به‌شمار می‌رود که افسانه‌ی معروف ویتنامی اتفاق افتاده است. طبق این داستان، یکی از امپراطوران ویتنام شمشیری را از لاک‌پشت افسانه‌ای دریاچه‌ی هوان کیِم دریافت می‌کند و به کمک آن، مهاجمان چینی را از خاک ویتنام بیرون می‌راند. دریاچه‌ی هوان کیِم، فاصله‌ی چندانی تا محله‌ی قدیمی شهر هانوی ندارد و امروزه ، مرکز پرطرفداری برای گشت‌وگذار و گردهم آمدن مردم به حساب می‌آید و بیشتر زوج‌ها هم این دریاچه را برای گرفتن عکس‌های عروسی‌شان انتخاب می‌کنند. همچنین اگر هنگام صبح به این دریاچه بروید احتمالاً ورزشکاران بسیاری را در حال انجام تمرین‌های صبحگاهی‌شان خواهید دید. پل چوبی و قرمز رنگ زیبای این دریاچه، شما را به معبد کوه جِید (Temple of the Jade Mountain) می‌رساند که بعضی از مردم هنوز هم مراسم مذهبی خود را در این مکان انجام می‌دهند.

دریاچه هوان کیم - هانوی

2. معبد ادبیات

معبد ادبیات (Temple of Literature)، معبدی 1000 ساله است و محل قدیمی‌ترین دانشگاه کشور ویتنام به حساب می‌آید. این بنا طی جنگی که در قرن 20 میلادی رخ داد، تا مرز نابودی کشانده شد؛ اما بازسازی‌های انجام شده جانی دوباره به آن بخشیده و شکوه این ساختمان را تا حد زیادی به آن بازگردانده است. این معبد، 5 حیاط پشت سرهم را در برمی‌گیرد که از سمت جنوب به شمال کشیده شده‌اند. آخرین و شمالی‌ترین حیاط این مکان قبلاً محل دانشگاه صاحب‌منصبان بوده که تاریخ تأسیس آن به سال 1076 میلادی برمی‌گردد.

معبد ادبیات - هانوی

3. محله قدیمی هانوی

همانطور که گفتیم، محله‌ی قدیمی هانوی در نزدیکی دریاچه‌ی هوان کیم واقع شده و مرکز خرید اصلی شهر به شمار می‌رود. خیابان‌های پیچ در پیچ این ناحیه، غذاهای ویتنامی خوش طعم و مراکز خرید ارزان‌قیمت بی‌شماری را در برمی‌گیرد و قدمت این منطقه را به‌خوبی به نمایش می‌گذارد. محله‌ی قدیمی، مثلث شکل است و خیابان‌های آن‌را بعد از لوازمی نامگذاری کرده‌اند که در هر خیابان به فروش می‌رسد. بازدیدکنندگان در پیاده‌روهای باریک این منطقه با صاحبان مغازه‌ای روبه‌رو خواهند شد که از آن‌ها دعوت می‌کنند تا نگاهی به اجناس داخل مغازه بیندازند که از پیراهن‌های ابریشمی گرفته تا اجناس چینی متنوع هستند.

محله قدیمی هانوی

4. آرامگاه هوشی مین

آرامگاه هوشی مین (Ho Chi Minh Mausoleum)، آرامگاه باشکوه و بزرگی واقع در میدان بادین (Ba Dinh Square) است و در مجاورت «کاخ ریاست‌جمهوری هانوی» قرار دارد. هوشی‌مین، کمونیستی انقلابی و نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور ویتنام شمالی بود و می‌خواست تا جسدش بعد از مرگ سوزانده شود و احتمالاً چندان راضی نخواهد بود که از آرامگاهی بزرگ سر درآورده است. به هرحال، تقاضای مردم بر خواست هوشی‌مین پیروز شد و آرامگاه او را در سال 1975 میلادی بر روی عموم باز گذاشتند. جسد هوشی‌مین داخل آرامگاه و زیرِ قفسه‌ای شیشه‌ای قرار گرفته و بازدیدکنندگان می‌توانند از ساعت 9 صبح تا 12 شب از آن دیدن کنند. البته عکاسی در این بخش ممنوع است و نباید لباس‌های کوتاه بپوشید و سکوت را هم در این مکان باید رعایت کنید.

آرامگاه هوشی مین

5. زندان هوا لو

زندان هوا لو (Hoa Lo Prison)، در سال 1880 میلادی و به دست فرانسوی‌ها ساخته شد. این مکان، همان زندانی است که سیاست‌مدار و خلبان آمریکایی، یعنی «جان مک‌کین» در آن به اسارت درآمد و هنوز هم لباس پرواز او در این بنا قرار دارد. «هوا لو» را می‌توان «کوره و اجاق» و «گودال جهنم» معنی کرد که به راستی برازنده‌ی وضعیت ناگوار این زندان در آن دوره است. بیشتر قسمت‌های ساختمان زندان هوا لو در سال 1990 تخریب شد و فقط بخش‌های جنوبی آن برای نسل‌های آینده به یادگار باقی مانده است.

زندان هوا لو - هانوی

6. ارگ هانوی

«ارگ هانوی» که با نام قلعه‌ی امپراتوری تانگ لانگ (Imperial Citadel of Thang Long) هم شناخته می‌شود، مساحتی حدود 18 هکتار را در برمی‌گیرد. این قلعه در زمان قدیم، وسعت بیشتری داشت و 3 دژ را شامل می‌شد که امپراتور لی تای تو (Ly Thai To) آن‌ها را در سال 1011 میلادی ساخته بود. استعمارگران فرانسوی در سال 1800 تصمیم گرفتند تا بیشتر بخش‌های این قلعه را خراب کرده و فضای کافی برای تشکیلات خود باز کنند. امروزه چیزی که از آن ساختمان بزرگ باقی مانده، مقر وزارت دفاع به حساب می‌آید و دولت، چندین بخش تاریخی آن را بر روی عموم باز گذاشته است. می‌توانید از «دیوار ممنوعه‌ی شهر» و 8 دروازه‌ی باقی مانده از آن دوران دیدن کنید که در بیرون از این ساختمان قرار گرفته‌اند و بعد از پرداخت ورودی آن، بازدید خود را به سمت «برج پرچم» و کاخ کین تیِن (Kinh Thien Palace) ادامه دهید.

 ارگ هانوی

7. قهوه‌ های ویتنامی

ویتنامی‌ها از فرهنگ قهوه‌خوری فرانسوی‌ها الگو گرفته و آن را بومی‌سازی کردند. آن‌ها قهوه‌ساز «فرنچ پِرِس» فرانسه را با دستگاه صافی مخصوص ویتنامی جایگزین کرده و برای ساخت قهوه به جای خامه از شیر غلیظ شده کمک گرفتند. نتیجه‌ی این ترکیب، نوشیدنی داغ و غلیظ و بسیار شیرینی می‌شود و خوراکی مناسبی برای تجدید قوا به حساب می‌آید. پیشنهاد می‌کنیم سری به خیابان تریو ویِت وونگ (Trieu Viet Vuong) بزنید که بیشترین تعداد کافه در کل ویتنام را در خود جای داده است و از کافه‌های روباز گرفته تا سرپوشیده و خنک را شامل می‌شود.

قهوه‌ های ویتنامی

8. چهار معبد مقدس

چهار معبد مقدس هانوی (Hanoi's Four Sacred Temples)، با الهام از فن چیدمان باستانی «فنگ شویی» و با این هدف ساخته شدند تا از ورود انرژی منفی به شهر جلوگیری کنند. این 4 معبد را با نام‌های باک ما (Bach Ma)، ووی فو (voi Phuc)، کیم لیِن (Kim Lien)، کوان تان (Quan Thanh) می‌شناسند و به آن‌ها لقب «چهار حامی» یا همان «چهار پشتیبان» داده می‌شود. معبد باک ما (Bach Ma)، محافظ بخش شرقی شهر است و تاریخ تأسیس آن به قرن 9 میلادی برمی‌گردد و قدیمی‌ترین معبد از میان این 4 بنا به‌شمار می‌رود. معبد ووی فو (Voi Phuc) از غرب شهر مراقبت می‌کند و به افتخار شاهزاده‌ای ساخته شده که فیل‌های او به ویتنامی‌ها کمک کرد تا مهاجمین کشور چین را شکست بدهند. معبد کیم لیِن (Kim Lien)، محافظت از جنوب شهر و معبد کوان تان (Quan Thanh)، مراقبت از بخش‌های شمالی را برعهده دارد. مردم شهر هانوی هر سال «فستیوال 4 حامی» را به منظور تشکر از محافظتِ این معابد از شهر خود برگزار می‌کنند.

چهار معبد مقدس هانوی - باک ما

9. لوته سنتر

لوته سنتر هانوی (Lotte Center Hanoi)، دومین ساختمان بلند شهر به حساب می‌آید که از سکوی دید آن می‌توانید نمایی 360 درجه از چشم‌انداز تماشایی هانوی را پیش چشمانتان داشته باشید. ساخت این بنا در سال 2014 به پایان رسید و سکوی دید آن از ساعت 8:30 صبح تا 11 شب فعالیت دارد. اگر می‌خواهید شهامت خودتان را امتحان کنید، سری به بخش عکس‌های اسکای واک (Photo at Skywalk) بزنید. در این قسمت باید بر روی سطح شیشه‌ای زمین راه بروید در حالی‌که 65 طبقه بین شما و طبقه‌ی همکف فاصله است. اگر مدت زمانی که در سکوی دید گذراندید برایتان کافی نبود، می‌توانید اتاقی را در «لوته هانوی» رزرو کنید که داخل همین ساختمان واقع شده و به مناظر مشابه آن اشراف دارد.

لوته سنتر هانوی

10. تئاتر عروسکی آبی تانگ لانگ

فراوانی آب در مزارع برنج ویتنام، کشاورزان خلاق این کشور را به این فکر انداخت تا از شالیزارهای بدون استفاده که با آب اشباع شده‌اند، برای اجرای نمایش‌های عروسکی کمک بگیرند. عروسک‌گردان‌ها پشت پرده‌هایی مشکی مشغول کار بودند و موسیقی سنتی نیز این نمایش را همراهی می‌کرد. «تئاتر عروسکی آبی تانگ لانگ» (Thang Long Water Puppet Theatre)، از ایده‌های مدرن‌تری همچون نورپردازی و ایجاد دود در صحنه نیز کمک می‌گیرد و روزانه 4 نمایش برای تماشاگران ترتیب می‌دهد که داستان‌هایی از زندگی روستایی و افسانه‌های ملی را به تصویر می‌کشند.

تئاتر عروسکی آبی تانگ لانگ

11. گشت و گذار بر روی رود سرخ

رود سرخ (Red River) در طول تاریخ طولانی شهر هانوی، مرکز داد و ستد و نزاع‌های مختلف بوده است. امروزه گردشگران می‌توانند با استفاده از قایق‌ها و کشتی‌های این مکان، پایتخت کشور ویتنام را از زاویه‌ای متفاوت تماشا کنند و سری هم به نقاط تماشایی دیگر در خارج از مرزهای شهر بزنند. در مسیر، توقفی در چندین معبد تاریخی در ایالت‌های مختلف و روستاهایی خواهید داشت که چند صد سال در حوزه‌ی تولید چینی‌های باکیفیت فعالیت کرده‌اند. تورهای طولانی‌تر این رود، مسافت‌های دورتری همچون خلیج هالونگ (Ha Long Bay) را هم در برمی‌گیرد.

 خلیج هالونگ ویتنام

12. خرید و شکم گردی در دریاچه غرب

دریاچه‌ی هوان کیِم، تاریخچه غنی هانوی را به نمایش می‌گذارد؛ اما برای تجربه فرهنگ منحصر به‌فرد و تفریحات شبانه‌ی این شهر، دریاچه وِست (West Lake) یا همان دریاچه‌ی غرب انتخاب بهتری به‌شمار می‌رود. وست لِیک، بزرگ‌ترین دریاچه‌ی آب شیرین هانوی محسوب می‌شود و رستوران‌ها و مراکز خرید متنوعی در ساحل آن به چشم می‌خورد. در بخش‌های جنوبی ساحلِ این دریاچه می‌توانید رستوران‌های ارزان‌تری را پیدا کنید؛ اما اگر از لحاظ مادی مشکلی ندارید، سری به بخش‌های شمالی و رستوران‌ها و هتل‌های لوکس آن بزنید. همچنین می‌توانید با دوچرخه، گشتی در اطراف دریاچه زده و در مسیر، توقفی در معابد این ناحیه همچون پاگودای ترات کواک (Tran Quac Pagoda) داشته باشید.

دریاچه غرب - دریاچه وست هانوی

13. بازار دونگ خوان

حتی آتش‌سوزی بزرگ سال 1994 میلادی هم نتوانست از جنب‌و‌جوش بازار دونگ خوان (Dong Xuan Market) کم کند. ساختمان این بازار در بخش شمالی محله‌ی قدیمی واقع شده و تاریخ ساخت آن به سال 1889 برمی‌گردد. اما بعد از گذشت یک قرن از تأسیس آن، این مکان هنوز هم عنوان بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده شهر هانوی را در اختیار خود دارد. در طبقه‌ی همکف این بازار، چیز چندانی برای ارائه به گردشگران نیست و بیشتر مردم محلی برای خرید اجناسی مانند گوشت، سبزیجات و غذای دریایی به این مکان می‌آیند و سر قیمت با مغازه‌داران چانه می‌زنند. در طبقه‌ی بالای آن، سوغات ویتنام و صنایع دستی را به قیمت عمده به فروش می‌رسانند و در سالن غذاخوری آن می‌توانید غذاهای متنوعی را با قیمت‌های پایین سفارش بدهید. اگر تنوع اجناس این مکان راضی‌تان نکرد، منتظر بازار شبانه هانوی ویکِند (Hanoi Weekend Night Market) بمانید که از جمعه تا شنبه، شب‌ها در اطراف بازار دونگ خوان برپا می‌شود و اجناس آن، از وسایل چینی گرفته تا صنایع دستی زیبا از روستاهای اطراف هانوی، بسیار متفاوت است.

بازار دونگ خوان

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}