آنتالیا، شهری برای دیدن سواحل شنی سفید و مناطق تاریخی

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1396/12/23
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

سواحل شنی سفید و منطقه‌های تاریخی شهر آنتالیا، از جمله مواردی هستند که گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به سمت این شهر معروف در کشور ترکیه می‌کشانند.

تور اروپا

آنتالیا، پنجمین شهر پرجمعیت در کشور ترکیه است و جاذبه‌های متنوع و بی‌شماری دارد. در این شهر هر سلیقه‌ای که داشته باشید، کاری برای انجام دادن پیدا خواهید کرد؛ به خصوص اگر به سواحل و مناطق تاریخی علاقه‌مند هستید، آنتالیا یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما به حساب می‎آید.

جهت مشاهده تورهای ترکیه روی لینک زیر کلیک کنید.

https://www.eavar.com/tour/category/turkey/

1. محله قدیمی

کوچه‌های «محله قدیمی» (Kaleiçi) آنتالیا، شباهت زیادی به بازی مِیز یا همان مارپیج دارد. عمارت‌های سفید رنگ متعلق به دوره‌ی عثمانی‌ها و سقف قرمز رنگ آن‌ها بازسازی شده‌اند و امروزه مکان‌هایی همچون رستوران، گالری هنر، هتل بوتیک و مغازه‌های سوغات فروشی را دربرمی‌گیرد. بیشتر گردشگران صرفاً به خاطر بازدید از بافت قدیمی محیط آن به این محل می‌آیند؛ اما این منطقه، چندین جاذبه‌ی کوچک را نیز شامل می‌شود که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. برای مثال، دروازه‌ی یک قلعه و برج ساعت در «میدان اصلی» واقع شده و کاشی‌کاری‌های دیزاین داخلی «مسجد تکلی محمد پاشا» (Tekeli Mehmet Paşa Mosque) نیز ارزش دیدن دارد. «مناره‌ی کسیک» (Kesik Minare) هم متعلق به یک معبد رومی است که در قرن 19 توسط آتش به ویرانه تبدیل شد و فقط این بخش از آن توانست جان سالم به در ببرد. البته کاربری این معبد، به کلیسای بیزانتین و درنهایت به مسجد تغییر پیدا کرده بود.

محله قدیمی آنتالیا

2. دروازه هادریان

بخش شرقی محله‌ی قدیمی، دیوارهای متعلق به دوران هلنیستی و رومی‌ها را دربرمی‌گیرد و «دروازه‌ی هادریان» (Hadrian's Gate)، برجسته‌ترین بنای این بخش به شمار می‌رود. درواقع این دروازه، یکی از اصلی‌ترین و جالب‌ترین دروازه‌های ورودی به محله‌ی قدیمی آنتالیا به حساب می‌آید. دروازه‌ی هادریان، 3 طاق مرمر دارد که دو طرف آن را برج‌های کوتاه باشکوه فرا گرفته‌اند. این دروازه را به افتخار ورود «امپراتور هادریان» به شهر در سال 130 بعد از میلاد بنا کردند. هنگام گذر از این دروازه، سرتان را بالا بیاورید تا بتوانید جزئیات دکور زیبای آن را از نزدیک و بهتر مشاهده کنید.

دروازه هادریان آنتالیا

3. بندر قدیمی

چندین صخره در اطراف «بندر قدیمی» (Old Harbor) آنتالیا قرار گرفته‌اند. این بندر، مجموعه‌ای از بوتیک‌های تماشایی، کافه‌های جالب، بازارها و قایق‌هایی را دربرمی‌گیرد که به آب‌های درخشان دریای مدیترانه راه دارند. محیط این ناحیه، بسیار آرامش‌بخش است و شاید باورش سخت باشد که از قرن دوم تا بیستم میلادی، بندر اصلی آنتالیا بوده و با تجارت‌های انجام شده، ثروت را وارد این شهر و مناطق اطرافش می‌کرده است. در این منطقه می‌توانید درحال نوشیدن قهوه، به تماشای غروب آفتاب بپردازید یا فعالیت‌های دیگری از جمله شنا یا قایق‌سواری را انتخاب کنید.

بندر قدیمی آنتالیا

4. مناره یولی

«مناره یولی» (Yivli Minare) یا همان «ییوْلی»، نمونه‌ای از معماری سلجوقیان است و یکی از برجسته‌ترین برج‌های آنتالیا به شمار می‌رود. این بنا، مناره‌های شیاردار و پایه‌ای مربعی شکل دارد و به دستور «سلطان علاءالدین کیقباد سلجوقی» (Alaeddin Keykubad) ساخته شده است. مسجدی که کنار این مناره قرار گرفته، در قرن 14 تأسیس شده و هنوز هم از آن استفاده می‌شود.

مناره یولی آنتالیا

5. قلعه رومی

قدمت «قلعه‌ی رومی» (Roman Fortress) یا همان «برج هیدیرلیک» (Hıdırlık Kalesi) به قرن دوم بعد از میلاد برمی‌گردد. درواقع این قلعه، برجی استوانه‌ای شکل به ارتفاع 14 متر است و به بندر قدیمی اشراف دارد. برج هیدیرلیک بالاتر از «پارک کارالی ‌اوغلو» (Karaalioǧlu Park) قرار گرفته که یکی از اصلی‌ترین پارک‌های آنتالیا به حساب می‌آید و برای فرار از شلوغی شهر می‌توانید برای پیک‌نیک به آنجا بروید و با تماشای چشم‌انداز پر از گل آن، به آرامش برسید. کسی 100% نمی‌داند که کاربری اولیه‌ی این برج چه بوده، اما حدس زده می‌شود که از آن به عنوان فانوس دریایی یا برج دیده‌بانی استفاده می‎شده است. امروزه از طریق این ناحیه می‌توانید نمای بی‌نظیر شهر و بندر را هنگام غروب خورشید تماشا کنید.

قلعه رومی آنتالیا

6. آبشار دودن

غارها و آبشارهای «کارست» بسیاری در آنتالیا وجود دارد و «آبشار دودن» (Düden Waterfalls)، یکی از معروف‌ترینِ آن‌ها است. جریان «رود دودن» از «کوه توروس» (Taurus Mountains) تا دریای مدیترانه ادامه پیدا می‌کند و در بین راه، 2 آبشار به وجود می‌آورد که به آبشار دودن «بالا» و «پایین» شناخته می‌شوند. چندین باغ، این منطقه‌ی تماشایی را احاطه کرده‌اند که بازدیدکنندگان می‌توانند برای پیکنیک از آن‌ها استفاده کنند. آبشار بالا، 15 متر ارتفاع دارد و یک غار طبیعی را پشت خود پنهان کرده که می‌توانید آنجا بنشینید و به منظره‌ی زیبای اطراف دسترسی داشته باشید.

آبشار دودن آنتالیا

7. آسپندوس

شهر باستانی «آسپندوس» (Aspendos)، یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ترکیه و مهم‌ترین دلیلی است که دوستداران تاریخ به آنتالیا سفر می‌کنند. این منطقه‌ی باستان‌شناسی، یک تئاتر رومی را دربرمی‌گیرد و از آن به قدری خوب محافظت کرده‌اند که درحال حاضر توانسته مقام اول را از این لحاظ در جهان کسب کند. این تئاتر به طور کامل بازسازی شده و می‌تواند 15،000 نفر را در خود جای بدهد. بیشتر قسمت‌های این شهر را در قرن دوم و سوم ساخته‌اند و به جز تئاتر خیره کننده‌ی آن، بقیه‌ی بخش‌ها به همان شکل خرابه باقی مانده‌اند.

 آسپندوس در آنتالیا

8. المپوس و کایمرا

دو روستای «المپوس» (Olympos) و «چیرالی» (Çıralı)، در کنار ساحل و خرابه‌های شهر قدیمی المپوس در «لیکیه» ی قدیم قرار گرفته‌اند و مکان مناسبی برای ماجراجویان به حساب می‌آیند. علاوه بر این خرابه‌ها، جاذبه‌ی معروف این ناحیه، «کوه کیمرا» (Mount Chimaera) یا همان «شیمرا» است که به معنی «شعله‌های بی‌پایان» می‎باشد و در زبان ترکی به آن «یانارتاس» (Yanartaş) می‌گویند. ظاهراً در قدیم از این شعله‌ها برای هدایت ملوانان و جلوگیری از برخورد آن‌ها به صخره‌ها استفاده می‌کردند. امروزه حدود 20 ناحیه در پایین صخره‌ی این منطقه وجود دارد که به محض خارج شدن گاز از حفره‌‌ها، به طور طبیعی شعله‌ور می‌شوند. بهترین زمان برای بازدید از شعله‌های بی‌پایان در شب است؛ اما حتماً چراغ قوه با خودتان بیاورید؛ زیرا مسیر تپه‌ای که باید از آن بالا بروید، روشنایی ندارد.

کوه کیمرا در آنتالیا

9. پرگه

شهر تاریخی «پرگه» (Perge)، زمانی پایتخت ناحیه‌ی «پامفالیا» (Pamphylia) بوده و در دوران حکومت یونان و روم باستان به اوج شکوفایی خود رسیده است. این منطقه بقایای یک دژ، ورزشگاه، ردیفی از ستون‌ها، معبدی نیمه مخروبه، حمام رومی و دروازه‌ی هلنیستی را دربرمی‌گیرد که تصور دوران اوج آن را آسان‌تر می‌کند. پرگ در مقایسه با مناطق تاریخی دیگر، خلوت‌تر است و می‌توانید با خیال راحت و به دور از همهمه از تمام نقاط آن بازدید کنید.

شهر تاریخی پرگه در آنتالیا

10. فاسلیس

ناحیه‌ی تاریخی «فاسلیس» (Phaselis)، همان مکانی است که اسکندر کبیر اردوگاه‌های زمستانی‌اش را در سال 334 قبل از مسیح برپا می‌کرد. این منطقه یک تئاتر، چندین معبد، خیابان ستون‌بندی شده و طاق دروازه‌ی هادریان را شامل می‌شود که در سال 114 بعد از میلاد ساخته شده است. همچنین یافته‌های این ناحیه را در موزه‌ای نزدیک این منطقه به نمایش می‌گذارند. چند کیلومتر قبل از فاسلیس، تله‌کابین قرار داده‌اند که شما را به بالای «کوه تهتالی» (Tahtali Mountain) و ارتفاع 2،275 متری آن می‌برد. در این کوه می‌توانید پاراگلایدر سواری و در زمستان، اسکی کنید.

خرابه های فاسلیس در آنتالیا

11. غار کارائین

یافته‌ها نشان می‌دهد که بعضی از انسان‌های ماقبل تاریخ در «غار کارائین» (Karain Cave) زندگی می‌کردند. همچنین این غار شامل آثاری از دوران پارینه‌سنگی قدیم و میانی می‌شود و استخوان‌ها و دندان‌هایی که حین حفاری پیدا کرده‌اند به دوران «نو سنگی» تعلق دارد. تعدادی از این یافته‌ها را در موزه‌ی نزدیک این منطقه به نمایش می‌گذارند و بهتر است وسط هفته از آن بازدید کنید تا خلوت‌تر باشد. دیوارهای قوس‌دار این غار، عریض هستند و برای راه رفتن میان آن‌ها به مشکل برنخواهید خورد. بعد از اتمام بازدیدتان از این غار، می‌توانید سری به شهر قدیمی «ترمسوس» (Termessos) بزنید که فاصله‌ی کمی تا غار کارائین دارد.

غار کارائین در آنتالیا

12. موزه آنتالیا

«موزه‌ی آنتالیا» (Antalya Museum)، یکی از بهترین موزه‌های ترکیه است و تاریخ پیچیده‌ی این کشور را به شکلی ساده و قابل فهم به نمایش می‌گذارد. در بخش باستان‌شناسی آن می‌توانید از آثار مربوط به عصر برنز تا بیزانس دیدن کنید. اگر وقت زیادی برای بازدید از تمام آثار این موزه ندارید، پیشنهاد می‌کنیم 3 گالری مرتبط با مجسمه‌های الهیات «پرگه»، موزاییک‌های شهر «سلوکیه» و نمایشگاه نقره‌های آسپندوس را از دست ندهید.

موزه آنتالیا


آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}