چطور تفلیس را در ۲۴ ساعت به خوبی بگردیم؟

  صبا صفری
  • صبا صفری
  • 1397/1/16
  • 0 دیدگاه
  {{selectedRate}}

  شهر زیبا و تاریخی تفلیس در گرجستان محل تقاطع فرهنگ‌های شرق و غرب بوده و زیبایی منحصر به فردی دارد.

  تور اروپا

   تفلیس شهری باستانی است که تاریخی غنی را در معماری زیبایش جای داده و در یکی از مسیرهای اصلی جاده ابریشم قرار دارد. این شهر نقطه‌ای بود که فرهنگ‌های شرقی و غربی قرن‌ها با هم تعامل داشتند. همین امر اتمسفری بی‌همتا را در آن شکل داد که در هیچ جای دیگری نمی‌توانید تجربه کنید. بازدید از تفلیس بدون شک تجربه‌ای تکرار نشدنی خواهد بود. در ادامه مسیری برای بازدید ۲۴ ساعته از این شهر زیبا را به شما ارائه خواهیم کرد تا حتی در کوتاه‌ترین توقف هم بتوانید بیشترین لذت را از آن ببرید.

  آغاز گردش از میدان آزادی و خیابان پوشکین

  صبح زود بیدار شوید و با مترو به سمت «میدان آزادی» (Freedom Square) بروید. مسیر خود را از گذرگاه‌های زیرزمینی به سمت «خیابان پوشکین» (Pushkin) پیدا کنید. از این جاده اگر به سمت پایین حرکت کنید شما را به «براتاشویلی» (Baratashvili) خواهد رساند و در نهایت به دیوار قدیمی و فرسوده شهر می‌رسید که با بالکونی‌هایی مدور در بالا هنوز هم استوار است. سنگ‌های دیوار را دنبال کنید تا به منشأ بوی قهوه در «ایستگاه کونکا» (Konka Station) یک ایستگاه تراموای متروکه تبدیل شده به کافه برسید. می‌توانید با قهوه ترک‌های اینجا تجدید قوا کنید و به ادامه گردش اکتشافی خود بپردازید.
  میدان آزادی در تفلیس

  «موزه عروسک تفلیس» با بالکونی‌های رنگارنگ و دیوار سفیدش بسیار دیدنی است. بعد از آن هم باید از برج ساعت شگفت انگیز دیدن کنید که طراحی خلاقانه آن هم می‌تواند کار یک نابغه و هم یک فرد ناهشیار باشد. در انتهای میدان پرندگانی را می‌بینید که در برج ناقوس قرن ششمی «کلیسای آنچیسخاتی» (Anchiskhati) لانه ساخته‌اند. به سمت چپ بپیچید و سپس دوباره به راست تغییر مسیر دهید تا به «پل صلح» (Peace Bridge) برسید. در طرف دیگر رودخانه نیز «کاخ ریاست جمهوری» واقع شده است. سر در ورودی نئوکلاسیک و گنبد شیشه‌ای پست مدرن آن دیدنی خواهد بود.

  پل صلح تفلیس

  از پل رد شوید و به سمت یادمان افتخاری شاعر بزرگ «یتیم گرجی» (Ietim Gurji) بروید. توصیه می‌کنیم کمی در اینجا توقف کرده و از مناظر فراواقعی اطراف لذت ببرید. از پله‌هایی که از به سمت خیابان سیونی می‌روند بالا بروید و عطر خوش نان و شیرینی‌هایی تازه را در ریه‌هایتان فرو ببرید. می‌توانید از این حوالی «خاچاپوری» یا نان پنیری گرجی تهیه کنید. شاید این سالم‌ترین اسنکی نباشد که می‌توانید بخرید اما طعم بی‌نظیری دارد.

  گردش ظهرانه در منطقه آبانوتوبانی

  همانطور که به سمت «آبانوتوبانی» (Abanotubani) در منطقه حمام می‌روید حواستان به عبور از خیابان هم باشد. عبور از خیابان‌های تفلیس به خاطر تقدم نداشتن عابر پیاده گاهی خطرناک می‌شود و باید بسیار مراقب خودتان باشید. از دور توجهتان به گنبدهای آجری و بخار گوگردی که از سوراخ کوچکی بیرون می‌آید جلب خواهد شد. حمام‌های قرن هفدهمی «اوربلیانی» (Orbeliani) پیش روی شما قرار دارند که با کاشی‌های آبی زیبا و دو مناره در کنار تزئین شده‌اند. لذت بردن از این حمام‌ها می‌تواند یک روز شما را هم پر کند پس باید از قبل برایشان برنامه داشته باشید.

  حمام های اوربلیانی در تفلیس

  از خیابانی که پشت مغازه فرش فروشی قرار دارد بالا بروید. همانطور که از دروازه باغ گیاهشناسی عبور می‌کنید عطر گل‌ها و گیاهان معطر را در مشامتان حس کنید تا نوبت به صدای آب جاری برسد. پله‌هایی که به سمت تپه‌ای صخره‌ای می‌روند را دنبال کنید تا به «قلعه ناریکالا» (Narikala) نزدیک شوید. در خود قلعه چیز زیادی برای دیدن وجود ندارد اما منظره‌ای بسیار دیدنی انتظارتان را می‌کشد. بام طلایی «کلیسای جامع سامِبا» (Sameba) یا تثلیث نیز از دور دست به چشم می‌خورد.

  قلعه ناریکالا تفلیس

  بعد از خروج از باغ خود را در پشت «کلیسای بتلمی» (Betlemi) و ویرانه‌های یک آتشکده زرتشتی می‌بینید. از پله‌های بتلمی که پایین بروید به محله «سولولاکی» (Sololaki) خواهید رسید و در اینجا باید به فکر ناهاری حسابی باشید. در میدان «لادو گودیاشویلی» (Lado Gudiashvili) می‌توانید «پور پور» (Pur Pur) را پیدا کنید. این رستوران بوهمی رویکردی مدرن به غذاهای سنتی گرجستان را به شما پیشنهاد می‌کند. اگر به غذاهایی سنتی‌تر علاقه داشتید می‌توانید به سراغ «شمویخده» (Shemoikhede) بروید.

  بازگشت به میدان آزادی و بازدید از کلیسای کشوتی

  اکنون یک دور کامل را طی کرده و دوباره به میدان آزادی بازگشته‌اید. از «خیابان روستاولی» (Rustaveli) عبور کرده و تضاد بین ساختمان‌های آرنوویی و نئوکلاسیک این محله اروپایی مآب را با نواحی پیشین مقایسه کنید. در مسیرتان از پارلمان نیز خواهید گذشت و می‌توانید از ویترین مغازه‌ها دیدن کنید تا به «کلیسای کشوتی» (Kashveti Church) در انتهای دیگر خیابان برسید. در این مسیر می‌توانید از نمای بیرون نئوکلاسیک موزه ملی هنر با رنگ نارنجی تیره و سر در به سبک موری‌اش دیدن کنید.

  کلیسای کشوتی در تفلیس

  یک شام خوشمزه در به سبک گرجی

  برای یک شام آرام و رمانتیک می‌توانید به «کافه فلاورز» (Café Flowers) بروید. این رستوران با تراسی در باغ عطر خوش گل‌های تابستانی را به شما هدیه کرده و می‌توانید همزمان از منظره قلعه ناریکالا و بالکونی‌های سولولاکی هم لذت ببرید. اگر در تابستان به تفلیس رفتید حتماً ششلیک‌های این شهر را با یک لیوان لیموناد تاراگون امتحان کنید. برای یک ضیافت سنتی گرجی باید از پل «رودخانه متکواری» (Mtkvari) عبور کرده و به سمت حمام‌ها بازگردید. در آنجا رستورانی زیرزمینی به نام «آلانی» (Alani) وجود دارد که احتمالاً موقع گردش‌های قبلی چند باری از جلوی آن عبور کرده‌اید. می‌توانید در اینجا از یک «خینکالی»، «خاچاپوری»، سالاد گردو، بادمجان شکم پر و سایر غذاهای خوشمزه نهایت لذت را ببرید.

  غذاهای گرجی

  صبا صفری صبا صفری
  {{selectedRate}}
  زوریخ، لوگانو

  تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,690
  پاریس

  تور فرانسه (پاریس)

  • 8 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,890
  مادرید، بارسلونا

  تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,790

  بنر تورهای تابستان

  {{totalCount}} دیدگاه

  {{nameError}}
  {{emailError}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessageError}}
  {{responseMessage.text}}