باکو، پایتخت زیبای آذربایجان در امتداد دریای خزر

  صبا صفری
  • صبا صفری
  • 1397/1/16
  • 0 دیدگاه
  {{selectedRate}}

  اگر به زودی به شهر باکو سفر می‌کنید و نمی‌دانید باید به سراغ کدام جاذبه‌ها بروید، در این مقاله با ما همراه شوید.

  تور اروپا

  آیا قصد سفر به آذربایجان و شهر باکو را دارید و به دنبال برترین جاذبه‌های آن هستید؟ این پایتخت ترکیبی از تاریخ، فرهنگ و مدرنیته را در محیطی جذاب و تمیز در امتداد دریای خزر به بازدیدکنندگانش پیشنهاد می‌کند. مقاله ما در رابطه با جاذبه‌های برتر گردشگری باکو را بخوانید و از بهترین مناظر، عکس‌ها و فرهنگ این شهر مطلع شوید.

  ۱. برج میدن

  در مرکز «ایچری شهر» (Icheri Sheher) شهر داخل دیوارهای باکو یک برج استوانه‌ای ۲۹ متری قد برافراشته است. «برج میدن» (Maiden Tower) به دورانی بین قرن هفتم تا دوازدهم بازمی‌گردد. امروزه آن را نمادی از محله قدیمی شهر می‌دانند ولی متخصصین هنوز هم از هدف ساخته شدن این سازه اطلاعات زیادی ندارند. بسیاری اعتقاد دارند که در گذشته این برج یک معبد زرتشتی بوده و در آن آتش می‌پرستیده‌اند. در قرون بعدی از این سازه به عنوان یک برج مراقبت استفاده کردند و آن را تغییر کاربری دادند. داستان‌ها و افسانه‌های زیادی حول آن ساخته شده و یک موزه و پلکانی مارپیچ به سمت بالای آن نیز وجود دارد.

  برج میدن در باکو

  ۲. ایچری شهر

  از «ایچری شهر» یا محله قدیمی باکو هم مانند سایر مراکز تاریخی نقاط گوناگون جهان دیدن کنید. این بازدید باید در صدر جاذبه‌های دیگر قرار بگیرد. هسته مرکزی این ناحیه تقویت شده تاریخی را برج میدن، «کاخ شیروان شاه» و «دروازه مراد» تشکیل داده‌ است. از میان سایر جاذبه‌های این ناحیه می‌توان به حمام‌های قدیمی، مساجد و کاروانسراها اشاره کرد که برای تاجران در حال سفر ساخته شده بودند. در قرن پانزدهم بعد از زمین لرزه ویرانگر در «شماخا» (Shemakha) که پایتخت سابق بود، حاکم وقت، شیروان شاه به باکو نقل مکان کرد. بعد از این جابه‌جایی ایچری شهر را گسترش دادند و دیوارهای دفاعی را ساختند. اکثر مردم تا قبل از اولین بهره‌برداری جدی نفتی در قرن نوزدهم که به توسعه شهر کمک زیادی کرد در میان همین دیوارها زندگی می‌کردند.

  محله قدیمی باکو - ایچری شهر

  ۳. برج‌ های شعله

  «برج‌های شعله» (Flame Towers) سه آسمان‌خراش در مرکز شهر باکو هستند که با شکل خود حالتی از شعله‌های زبانه کشیده به سمت آسمان را القا می‌کنند. هویت آذربایجان ارتباط محکمی با آتش دارد؛ از اتاقک‌های گاز زیرزمینی که شعله‌های بی‌پایان آتش تولید می‌کنند گرفته تا مذهب زرتشتی که زمانی در این منطقه حاکم بود. بلندترین برج به ارتفاع ۱۸۲ متر است. بعد از تاریکی این برج‌ها با نورپردازی خلاقانه و زیبایشان تبدیل به نمایشی خیره‌کننده می‌شوند. رنگ نورها از نارنجی تا زرد و آبی یا قرمز و سبز تغییر می‌کند که همگی به پرچم آذربایجان مرتبط هستند. برای بهترین منظره باید به سمت بلوار باکو بروید.

  برج‌ های شعله در باکو

  ۴. دروازه مراد

  اگر به سمت دیوارهای شرقی شهر داخلی بروید، با سازه شگفت انگیز دیگری روبرو می‌شوید: دروازه مراد. دروازه مراد شاید به نظر چیز قابل توجهی نباشد و برخی آن را در زمره جاذبه‌های معمولی باکو قرار دهند اما این سازه نمایانگر دوره متفاوتی از تاریخ این منطقه است. در قرن شانزدهم شیروان شاه به ایرانیان تسلیم شد و بعدها حکومت ایران نیز به جنگی سه جانبه بین عثمانی و روسیه بر سر کنترل باکو وارد شد. نام این دروازه را از سلطانی ترک به نام «سلطان مراد سوم» گرفتندکه حاکمیت باکو را از ایران گرفت.

  دروازه مراد در باکو

  ۵. فونیکولار باکو

  فونیکولار باکو (Baku Funicular) در سال ۱۹۶۰ در دوران حکومت شوروی افتتاح شد و اولین و تنها نمونه از این نوع حمل و نقل در آذربایجان است. این واگن‌های مسافربری باکو مسافتی ۴۴۵ متری از «خیابان نفت چیلر» (Neftchilar) تا جنوب غرب ایچری شهر را پوشش می‌دهند. سوار شدن آن‌ها تنها ۱ دلار هزینه دارد. البته گزینه دیگری برای پیمودن این مسیر نیز وجود دارد که بالا رفتن از بیش از ۲۰۰ پله خواهد بود. با بالا رفتن از این مسیر به «کوچه شهدا» و شعله جاویدان می‌رسید. در اینجا برخی از زیباترین مناظر باکو انتظارتان را می‌کشد.

  فونیکولار باکو

  ۶. کوچه شهدا

  بازدید از «کوچه شهدا» (Martyrs’ Alley) و شعله یادبود جاویدان یکی از چیزهایی است که هم برای آشنایی بیشتر با بخش مهم تاریخ معاصر این شهر و هم لذت بردن از مناظر به سراغش بروید. سنگ قبرهایی که در اینجا می‌بینید برای گرامیداشت بیش از ۱۰۰ تظاهرکننده آذری ساخته شدند که ارتش شوروی آن‌ها را به تیر بست. این روز تلخ را در تاریخ آذربایجان به نام ژانویه سیاه نامیدند. این کوچه از زمان جنگ جهانی اول گورستان مسلمانان بود و بعدها به طرز عجیبی به یک شهربازی برای شوروی تغییر کاربری داد!

  کوچه شهدا در باکو

  ۷. بلوار باکو

  بلوار باکو به طول ۳.۵ کیلومتر در امتداد دریای خزر امتداد یافته و از «میدان آزادی» (Freedom Sq.) روبروی «خانه دولت» (House of Government) آغاز شده و به «میدان پرچم» (Flag Sq.) در غرب می‌رسد. جدای از مناظر زیبایی که پیش رویتان می‌بینید این خیابان تفریحی یک شهربازی، ونیز کوچک، «باکو آی» (Baku Eye) و چندین کافه و رستوران هم دارد. همچنین در مسیرتان از «پلازای دالگا» (DALGA Plaza) و «مرکز خرید کاسپین واترفرانت» (Caspian Waterfront Mall) نیز عبور خواهید کرد. معمولاً بعد از تاریکی این ناحیه پر از خانواده‌های جوان می‌شود.

  ۸. باکو آی

  یکی از جدید‌ترین الحاقات بلوار باکو «باکو آی» (Baku Eye) است که به چرخ و فلک‌های عظیم شهرهای بزرگ سرتاسر دنیا شباهت دارد. این چرخ و فلک ۶۰ متر ارتفاع داشته و یک دور کامل آن ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. قیمت بلیط این جاذبه خوش منظر تنها معادل ۳ دلار خواهد بود که در قیاس با چرخ و فلک معروف لندن بسیار پایین است. با توجه به این قیمت کم توصیه می‌کنیم هم در شب و هم در روز آن را امتحان کنید تا از هر دو منظره لذت ببرید.

  چرخ و فلک باکو آی

  ۹. کاخ شیروان شاه

  کاخ شیروان شاه یک بنای قرن پانزدهمی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده و در ایچری شهر قرار دارد. این کاخ را بعد از انتقال پایتخت به باکو ساختند. شیروان‌ها از اعراب ایرانیزه شده‌ای بودند که بین قرن‌های نهم تا شانزدهم در بخش آذربایجان کنونی حکومت می‌کردند. از این مجموعه که شامل یک کاخ اصلی، دو مسجد، یک مقبره، طاق‌های تدفینی و یک حمام می‌شود دیدن کنید. بعد از قرن‌ها غفلت، پروژه بازسازی سنگینی ساختمان‌ را نجات داد.

  کاخ شیروان شاه در باکو

  ۱۰. موزه کتاب های مینیاتور باکو

  یکی از جاذبه‌های بی‌همتاتر باکو «موزه کتاب‌های مینیاتور» است. اینجا که سابقاً مجموعه خصوصی «ظریفه سلاهوا» (Zarifa Salahova) بود اکنون تنها موزه از این نوع در جهان به شمار می‌رود. اقلام به نمایش درآمده شامل گلچینی از کتاب‌های شوروی، قرآنی از سال ۱۶۷۲ و سه مورد دیگر می‌شود که در رکورد گینس نیز به ثبت رسیده‌اند. این کتاب‌ها تنها ۲ میلی‌متر در ۲ میلی‌متر هستند.
  موزه کتاب های مینیاتور باکو


   

  صبا صفری صبا صفری
  {{selectedRate}}
  زوریخ، لوگانو

  تور زوریخ و لوگانو

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش , ترک
  قیمت از
  49,900,000
  1,690
  پاریس

  تور پاریس

  • 8 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش , ترک
  قیمت از
  49,900,000
  1,890
  مادرید، بارسلونا

  تور مادرید و بارسلونا

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش , ترک
  قیمت از
  49,900,000
  1,790

  بنر تورهای تابستان

  {{totalCount}} دیدگاه

  {{nameError}}
  {{emailError}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessageError}}
  {{responseMessage.text}}