پارک ملی حفاظت شده تمبورین در بریزبن استرالیا

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/1/20
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

پارک تمبورین در استرالیا، شرایط مناسبی برای زندگی بسیاری از حیوانات و رویش گیاهان این ناحیه دارد و علاوه بر استفاده از لوازم پیکنیک آن می‌توانید به چشم‌اندازهای زیبایی از شهر، آبشارها و صخره‌ها دسترسی داشته باشید.

تور اروپا

«پارک ملی تمبورین» (Tamborine National Park) در ایالت کوئینزلند و 45 کیلومتری جنوب شهر بریزبن واقع شده است و بخشی از «کوه تمبورین» (Tamborine Mountain) را تشکیل می‌دهد. ارتفاع فلات این کوه به 525 متر می‌رسد و حتی در تابستان نیز، هوای تقریباً خنکی دارد؛ اما اگر دوست دارید خنک‌تر از این باشد، می‌توانید در فصل زمستان به آن سمت بروید و «مرغ چنگ» (Lyrebird) را تماشا کنید که صدای پرندگان دیگر را تقلید می‌کند.

این پارک حفاظت‌شده به 14 بخش مختلف تقسیم می‌شود که چندین منطقه برای پیکنیک، مسیر پیاده‌روی مخصوص، روستا، صخره، آبشار، کنیون یا همان ژرف‌دره، بیشه‌زار و جنگل را دربرمی‌گیرد. صخره‌ها و آبشارهای این منطقه بر اثر فوران آتشفشانی «کوه وارنینگ» (Mount Warning) به وجود آمده‌اند که 23 میلیون سال پیش اتفاق افتاده است.

پارک ملی تمبورین استرالیا

یکی از اصلی‌ترین دلایل اهمیت پارک تمبورین این است که محیط مناسبی برای زندگی 85% از گونه‌های مختلف حیوانات و 65% از گیاهان منطقه‌ی «سنیک ریم» (Scenic Rim Region) به حساب می‌آید. حیات وحش این پارک شامل حیوانانی مثل فیلاندر و پرندگانی همچون مرغ چنگ، نوک اردکی، بوقلمون وحشی استرالیایی، نوک شلاقی شرقی، مرغ کریچ‌ساز ساتن، خس‌نشین ابروسفید و طوطی لوری کیت می‌شود. البته به دلیل حفاظت از محیط زیست، امکان اردو زدن در این پارک وجود ندارد؛ اما به جای آن می‌توانید از کلبه‌های کوچک، هتل و متل‌های آن استفاده کنید. بخش‌های «ویچز فالز»، «جوآلا»، «سیدار کریک»، «د نول»، «پارک مک دونالد» (MacDonald Park)، «نیشز کورنر»، «پانوراما پوینت» (Panorama Point)، «قسمت پیرالیلا» (Pirralilla section) و «نخل خرما» از جمله قسمت‌های دیدنی این پارک محسوب می‌شوند. تمام این بخش‌ها، محل پیاده‌روی مخصوص به خود را دارند و بیشترشان حتی دارای باربیکیو و سرویس بهداشتی نیز می‌باشند.

پارک ملی تمبورین استرالیا

بخش «آبشار ویچز» یا همان «ویچز فالز» (Witches Falls) در سال 1908 شناسایی و به عنوان اولین پارک ملی کوئینزلند شناخته شد. در طول سال‌ها، بخش‌های دیگری را نیز شناسایی کردند که امروزه 14 قسمت این محیط وسیع، بخشی از پارک تمبورین را تشکیل می‌دهند. این پارک از گیاهان کوه تمبورین همچون جنگل‌های «نخل پادشاه» (piccabeen palms)، جنگل مرطوب اکالیپتوس و سرخس زیراشکوب محافظت می‌کند و از طریق مسیر 4 قابل دسترسی است.

پارک ملی تمبورین استرالیا

مسیرهای دسترسی

3 مسیر مخصوص برای رفتن به مناطق مختلف این پارک وجود دارد که با توجه به ویژگی‌های هر کدام، می‌توانید مسیر مناسب خود را انتخاب کنید:

مسیر 1/Grade 1 track: زمین این مسیر، مسطح است و احتیاج به مهارت خاصی در پیاده‌گردی در طبیعت ندارد. می‌توانید ویلچر را نیز از این مسیر عبور دهید.

مسیر 3/Grade 3 track: این مسیر برای تمامی سنین مناسب می‌باشد؛ اما در بعضی نقاط ممکن است با سراشیبی و پله روبرو شوید. بنابراین داشتن تجربه‌ای هرچند کم در راه‌نوردی به کمکتان می‌آید.

مسیر 4/Grade 4 track: بهتر است برای عبور از این مسیر، تجربه‌ی پیاده‌گردی در طبیعت را داشته باشید؛ زیرا سراشیبی‌های زیادی دارد و احتمالاً علائم راهنمای مسیرش نیز کمتر است.

بخش های مختلف پارک

در ابتدای بخش «سیدار کریک» (Cedar Creek)، دو منطقه‌ی بزرگ به پیکنیک اختصاص داده شده‌اند و درختان بلند اکالیپتوس، آن‌ها را احاطه کرده‌اند. این بخش چندین میز، سرویس بهداشتی، باربیکیو و پارکینگ را شامل می‌شود؛ اما با اتوبوس‌های بزرگ و ماشین‌های کاروان نمی‌توانید وارد پارکینگ آن شوید. این بخش از طریق مسیرهای 1 و 3 قابل دسترسی است و تنها قسمتی از پارک به شمار می‌رود که به دلیل امنیت بازدیدکنندگان، امکان بازدید از آن در شب وجود ندارد. بخش «نیشِز کورنر» (Niches Corner) در ناحیه‌ی اصلی کوه تمبورین واقع شده و یکی از بهترین مسیرهای این پارک به حساب می‌آید. این بخش به مناظر زیبایی از شهر گلدکست اشراف دارد و در مسیر با آبشارها، استخرهای سنگ و گیاهان متنوعی روبرو خواهید شد.

پارک ملی تمبورین استرالیا

بخش «پام گرُو» (Palm Grove) یا همان «نخل خرما»، نامش را از درختان «نخل پادشاه» این ناحیه می‌گیرد و از طریق مسیر 4 می‌توانید به آن برسید. میزهای پیکنیک، تنها تجهیزات موجود در این بخش هستند و در راه می‌توانید از چشم‌انداز درختان انجیر و خرما لذت ببرید. مسیر 3 و 4 پارک به بخش «جوآلا» (Joalah) نیز راه دارند که در بالای رود «سیدار کریک» واقع شده و درنهایت به یک استخر سنگ در پایین آبشار می‌رسد. هیچ تجهیزاتی برای پیکنیک در این ناحیه وجود ندارد. به جای آن، یک پارکینگ بزرگ و سرویس بهداشتی در آن ایجاد کرده‌اند.پارک ملی تمبورین استرالیا

بخش «د نول» (The Knoll) از طریق مسیر 4 قابل دسترس است و شامل یک پارکینگ کوچک می‌شود. همچنین بخش وسیعی میان درختان بلند قامت را به پیکنیک اختصاص داده‌اند که میز و باربیکیو گازی را دربرمی‌گیرد. قسمت شمالی بخش پیکنیک آن به دورنمای تماشایی «رشته کوه‌های فلیندرز» (Flinders Ranges) و شهر بریزبن اشراف دارد و برای عکاسی مناسب است. در بعضی از قسمت‌های پارک تمبورین می‌توانید اسب سواری کنید؛ اما یادتان باشد که به اسب‌ها اجازه‌ ندهید از گیاهان پارک تغذیه کنند و قبل از ورود به پارک مطمئن شوید که علف‌های هرز به سُم آن‌ها نچسبیده باشد.پارک ملی تمبورین استرالیا

نکاتی که باید در پارک تمبورین رعایت کنید

 • زباله‌هایتان را با خود از پارک بیرون ببرید. زیرا هیچ سطل آشغالی در این منطقه ایجاد نشده است.
 • به حیوانات غذا ندهید. ممکن است با خوردن غذای انسان‌‎ها به بیماری مبتلا شوند یا رفتار پرخاشگرانه از خود نشان بدهند.
 • در پارک دوچرخه سواری نکنید؛ زیرا باعث فرسایش خاک می‌شود.
 • روشن کردن آتش در پارک ممنوع است. از باربیکیوی برقی و گازی موجود در منطقه استفاده کنید.
 • به سایر بازدیدکنندگان احترام بگذارید و سر و صدای زیادی تولید نکنید.
 • کرم ضد آفتاب و اسپری دفع حشرات بزنید و کفش مناسب، کلاه و لباس آستین بلند بپوشید تا از آفتاب در امان باشید.
 • آب آشامیدنی و جعبه‌ی کمک‌های اولیه را با خود ببرید؛ زیرا آب نهر قابل آشامیدن نیست.
 • ترجیحاً در جوی‌ها و استخرهای سنگی شنا نکنید. عمق این مناطق، مشخص نیست و سطح سنگ‌های داخل آن‌ها لغزنده است.
 • راهتان را از مسیرهای مشخص شده برای پیاده‌گردی در طبیعت ادامه دهید تا راه را گم نکنید.

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}