مارسی، قدیمی ترین شهر فرانسه

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/2/29
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

مارسی، قدیمی‌ترین شهر فرانسه است و بعد از پاریس، دومین شهر بزرگ این کشور به حساب می‌آید و جاذبه‌های متنوعی از مناطق تاریخی گرفته تا سواحلی بی‌نظیر را دربرمی‌گیرد.

تور اروپا

شهر مارسی در فرانسه، با بندر شلوغ و حال و هوای پر شورش توانسته جای به خصوصی برای خود میان مقاصد پرطرفدار گردشگران باز کند. این شهر را پُلی میان اروپا و آفریقای شمالی می‌نامند و مهاجران بسیاری از کشور الجزایر در این ناحیه زندگی می‌کنند. در ادامه قصد داریم شما را با معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های شهر مارسی آشنا کنیم.

1. کلیسای جامع نوتردام دولاگارد

«کلیسای جامع نوتردام دولاگارد» (Notre-Dame de la Garde)، مهم‌ترین بنای شهر مارسی به شمار می‌رود و از آنجایی که بر بالای تپه‌ی خوش منظره‌ی «گارد» واقع شده، از دوردست نیز قابل مشاهده است. از مکان فعلی این کلیسای تماشایی، ابتدا برای دیده‌بانی استفاده می‌شد و در دوران قرون وسطی، کلیسایی زیارتی را در این ناحیه تأسیس کردند. قدمت کلیسایی که امروزه می‌بینید به سال 1853 تا 1864 میلادی برمی‌گردد و مجسمه‌ی مریم مقدس، بالای برج ناقوس آن قرار گرفته است. برای طراحی داخلی این کلیسا از معماری سبک نئو بیزانسی استفاده شده و گنبد و موزاییک‌های طلایی رنگ آن را بر روی طاق‌های سنگ مرمر طرح تاریک و روشن بنا کرده‌اند. یادتان باشد حتماً سری به تراس آن نیز بزنید که به دورنمای بی‌نظیری از بندر قدیمی و سقف قرمز رنگ خانه‌های شهر مارسی دسترسی دارد.

کلیسای جامع نتردام دولاگارد در مارسی

2. بندر قدیمی

«بندر قدیمی» (Old Port of Marseille)، همان جایی است که شهر مارسی در سال 600 قبل از میلاد مسیح به وجود آمد و قایق‌های مسیر «کلانک» و «قلعه‌ی ایف» از این بندر به حرکت درمی‌آیند. این بندر با آب‌های صاف و آرام احاطه شده و با قدم زدن در اطراف آن می‌توانید حال و هوای مدیترانه‌ای این شهر را از نزدیک حس کنید. بسیاری از مردم معتقدند که بهترین «سوپ بویابس» (Bouillabaisse) را که از ماهی و جانوران صدفدار و سبزیجات درست می‌شود، می‌توان در این بندر پیدا کرد. امروزه بیشتر، قایق‌های ماهی‌گیری و ورزشی در این بندر فعالیت دارند و یک بازار ماهی نیز در سمت شرق آن ایجاد کرده‌اند. «فانوس سنت ماری» (Phare de Sainte Marie)، «موزه‌ی لنگرگاه رومی» (Musée des Docks Romains) و «صومعه‌ی سنت ویکتور» هم در نزدیکی این ناحیه قرار گرفته‌اند.

بندر قدیمی مارسی

3. محله قدیمی

«شهر قدیمی»، «محله قدیمی» (Le Panier) یا همان «پَنیه»، در دامنه‌ی تپه‌ای بالاتر از بندر قدیمی قرار دارد و کوچه‌های پر پیچ و خم، باریک، شیب‌دار و خانه‌های رنگارنگ آن، شما را با جنبه‌ی دیگری از شهر مارسی آشنا می‌کند. درواقع این بخش، مرکز تاریخی و فرهنگی و قدیمی‌ترین ناحیه‌ی شهر به حساب می‎آید. بیشتر قسمت‌های این محل، طی جنگ جهانی دوم خراب شده است؛ اما طناب‌های رختشویی نشان می‌دهد که هنوز هم عده‌ای در این بخش از شهر زندگی می‌کنند و گالری و بوتیک‌های هنری و غذاهای سنتی الجزایر را می‌توان در این مکان پیدا کرد. بناهای تاریخی مهمی همچون «کلیسای جامع دولا ماژور»، «خیریه‌ی قدیمی» و «ساختمان شهرداری» (Hôtel de Ville) نیز در این ناحیه واقع شده‌اند که مورد آخر را در قرن 17 میلادی و با الهام از معماری رایج در «جنوا» در ایتالیا بنا کرده‌اند.

محله قدیمی مارسی

4. کلیسای جامع دولا ماژور

«کلیسای جامع دولا ماژور» (Cathédrale de la Major) در بخش شمال غربی شهر قدیمی واقع شده و با 141 متر درازا، بزرگ‌ترین ساختمان مرتبط با کلیسای مسیحیت به شمار می‌رود که در قرن 19 میلادی ساخته شده است. این کلیسا به همراه برج‌های گنبدی شکلش که ارتفاعشان به 16 متر می‌رسد، در کنار بندر خودنمایی می‌کند. این ساختمان باشکوه را بین سال‌های 1852 تا 1893 بنا کرده‌اند و برای ساخت آن از سنگ‌های سفید و سبز رنگ استفاده شده است. معماری این کلیسا نیز ترکیبی هنرمندانه از 2 سبک رمانسک و بیزانسی به حساب می‌آید و سرداب آن هم مقبره‌ی اسقف‌های شهر مارسی را دربرمی‌گیرد.

کلیسای جامع دولا ماژور در مارسی

5. پارک ملی کلانک

کافی است 15 کیلومتر از شهر مارسی دورتر شوید تا به «پارک ملی کلانک» (Calanques National Park) برسید. این پارک در مکانی واقع شده که سواحل دریای مدیترانه با رشته کوه‌های این ناحیه تلاقی می‌کند و چشم‌انداز بی‌نظیری را به وجود می‌آورد. کلانک به معنی خلیج کوچک است و دلیل نامگذاری آن این می‌باشد که خلیج‌های کوچک این محل به آبدره‌هایی شبیه هستند که با آب شور و آرامی پر شده‌اند که به دریا می‌ریزند و دوباره به همین سمت برمی‌گردند. گردشگران معمولاً مبهوت رنگ آبی فیروزه‌ای آب، تنوع گیاهی و جانوران کمیابی همچون شاهین می‌شوند که در این ناحیه زندگی می‌کنند. همچنین در این منطقه می‌توانید به فعالیت‌های گوناگونی از جمله قایق سواری، شنا، کایاک سواری و صخره نوردی بپردازید یا از تور راهنمای قایق‌ها استفاده کنید.

پارک ملی کلانک در مارسی

6. قلعه ایف

«قلعه‌ی ایف» (Château d'If) فاصله‌ی کمی تا بندر قدیمی دارد و در جزیره‌ی «ایف» واقع شده که آن هم در «مجمع الجزایر فریول» (Frioul archipelago) قرار گرفته است. سواحل دست نخورده، آب‌های فیروزه‌ای، گونه‌های کمیاب گیاهان و صخره سنگ‌های آهكى اطراف این ناحیه، منظره‌ای دیدنی را به وجود آورده که کاملاً ارزش دیدن دارد. قلعه‌ی واقع در این منطقه به دستور پادشاه «فرانسوای اول» در قرن 16 میلادی ساخته شده که خیلی زود آن را به زندان تبدیل کردند. الکساندر دوما در رمان کنت مونت کریستو به طبیعت این ناحیه اشاره کرده است.

قلعه ایف در مارسی

7. کاخ لونشان

«پَله لونشان» (Palais Longchamp) یا همان «کاخ لون‌شان» را با این هدف ایجاد کردند تا تأسیس «کانال مارسی» را جشن بگیرند؛ یعنی همان آبراهی که آب را از رود «دورانس» (Durance) به سمت شهر مارسی می‌آورَد. تقریباً 30 سال طول کشید تا کار ساختمان پرنقش و نگار این مکان به پایان برسد و درنهایت درسال 1869 از آن بهره‌برداری شد. موزه‌ی تاریخ طبیعی و هنرهای زیبا نیز اخیراً در این مکان واقع شده و بخشی از این ناحیه، «پارک لون‌شان» را هم دربرمی‌گیرد که در شمار باغ‌های برجسته‌ی فرانسه قرار دارد و چندین مجسمه و یک باغ فرانسوی کلاسیک را هم شامل می‌شود. بهتر است در شب به بازدید از این مکان بروید که نورپردازی‌های اطراف، زیبایی آن را چندین برابر می‌کند.

کاخ لونشان در مارسی

8. موزه تمدن های اروپایی و مدیترانه

گردشگران می‌توانند به کمک گالری‌ها و صفحه‌های نمایش «موزه‌ی تمدن‌های اروپایی و مدیترانه» (MuCEM)، اطلاعات مفیدی راجع به تاریخچه‌ی تمدن‌های مدیترانه‌ای به دست بیاورند. جدیدترین بخش این موزه به مسائلی همچون عجایب هفتگانه‌ی جهان و موضوع‌های متنوع دیگری می‌پردازد. این موزه در 3 ناحیه از شهر مارسی قرار دارد. دومین مرکز آن در «قلعه‌ی سن ژان» (Fort Saint-Jean) واقع شده که قدمت ساختمان آن به قرن 12 میلادی برمی‌گردد. سومین قسمت آن نیز در «مرکز حفاظت» (Conservation Center) قرار گرفته و به پشت صحنه‌ی کار این موزه می‌پردازد.

موزه تمدن های اروپایی و مدیترانه در مارسی

9. خیریه قدیمی

«خیریه‌ی قدیمی» (La Vieille Charité) در بالاترین قسمت شهر قدیمی قرار گرفته و تاریخ ساخت آن به سال 1640 برمی‌گردد. شورای شهر مارسی در این سال تصمیم گرفت تا مکانی آبرومندانه را برای زندگی به شهروندان بی‌بضاعتش اختصاص دهد. یک بیمارستان 3 طبقه نیز در سال 1749 به ساختمان این خیریه اضافه شد و اخیراً یک موزه را هم شامل می‌شود. عبادتگاه آن را نیز در سال 1707 تأسیس کردند که یکی از بهترین نمونه‌های معماری باروک ایتالیایی به حساب می‌آید. نمای بیرون این خیریه کمی مدرن‌تر است و اگر دقیق‌تر نگاه کنید، 2 مرغ ماهی‌خوار را می‌بینید که در حال غذا دادن به بچه‌های خود هستند و نمادی از خیریه و نگهداری از کودکان فقیر به شمار می‌رود.

خیریه قدیمی در مارسی

10. صومعه سنت ویکتور مارسی

«صومعه‌ی سنت ویکتور» (Abbey of St Victor)، ابتدا به صومعه‌ای کوچک تعلق داشته که قدمت آن به قرن 5 میلادی برمی‌گردد. این بنا به افتخار سنت ویکتور ساخته شده و نمای بیرونی آن، حال و هوای قلعه‌های دوران قرون وسطی را به بازدیدکنندگان یادآور می‌شود. هرچند که پایه و اساس این کلیسا به دوران مسیحیت اولیه تعلق دارد، برج‌های منار شکل آن در قرن 11 و 14 میلادی بنا شده‌اند. این صومعه، یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های شهر مارسی است و مجسمه‌ی مریم عذرای سیاه و گوردخمه‌ی سنت ویکتور را نیز دربرمی‌گیرد.

صومعه سنت ویکتور مارسی

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}