موزه آکروپولیس آتن؛ از بهترین موزه های دنیا

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/3/21
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

موزه‌ی آکروپولیس در یونان، به یافته‌های مرتبط با آکروپولیس، معبد پارتنون و معابد اطرافش اختصاص داده شده و در شمار بهترین موزه‌های جهان قرار دارد.

تور اروپا

«موزه‌ی آکروپولیس» (Acropolis Museum)، در آتن واقع شده و یکی از بهترین موزه‌ها در دنیا به حساب می‎آید. شیشه‌های بزرگ این موزه، از جمله ویژگی‌های مثبت آن محسوب می‌شود و امکان دسترسی به چشم‌انداز بی‌نظیری از شهر باستانی آتن را برای شما فراهم می‌کند. این موزه، بهترین پناهگاه برای حفاظت از آثار باستانی باارزشی به شمار می‎رود که در نزدیکی آکروپولیس پیدا شده‌اند و همچنین به خوبی نشان می‎دهد که مجسمه‌های معبد پارتنون و معابد اطرافش در آن زمان به چه شکل بوده‌اند.

موزه آکروپولیس آتن

موزه‌ی آکروپولیس از سال 2009 برای بازدید بر روی مردم باز گذاشته شد و آثارش را در 3 طبقه به نمایش می‌گذارد. علاوه بر آن می‌توانید از بخش کاوش‌های باستان‌شناسی نیز دیدن کنید که ویرانه‌هایی از یک شهر قدیمی، حمام، سیستم زهکشی و موزاییک‌هایش را دربرمی‌گیرد. تجربه‌ی بازدیدکنندگان این موزه نشان می‌دهد که بهتر است گشت و گذار خود را از طبقه‌ی سوم و «گالری پارتنون» (Parthenon Gallery) شروع کنید که نقطه‌ی عطف موزه‌‎ی آکروپولیس به حساب می‌آید. به این شکل هم بازدیدتان نظم بیشتری پیدا خواهد کرد و هم می‌توانید به نمای دیدنی آکروپولیس و آتن دسترسی داشته باشید. به معماران این موزه، یعنی «مایکل فتیادیس» (Michael Photiadis) و «برنارد چومي» (Bernard Tschumi) برای میزان تفکر و وقتی که صرف طراحی آن کرده‌اند، واقعاً می‌بایست آفرین گفت.

موزه آکروپولیس آتن

محور، اندازه و تعداد ستون‌های طبقه‌ی سوم به گونه‌ای سازماندهی شده که به معبد پارتنون شباهت داشته باشد. از دیدنی‌های مهم این بخش می‌توان سنتوری (سه گوش بالای در)، میتوپ (بخش مستطیل شکل تزیینات دیواری) و فریز یا همان گچکاری برجسته در بالای دیوار را نام برد. سنتوری شرقی قبلاً در بالای درب ورودی پارتنون قرار داشته و تولد خارق‌العاده‌ی الهه‌ی شهر آتن، یعنی آتنا را به نمایش می‌گذارد که از سر زئوس بیرون آمد! سنتوری غربی نیز رقابت آتنا و «پوسایدون» یا همان «پوزئیدون» را نشان می‌دهد. برجسته‌کاری‌های میتوپ هم زمانی بخشی از ستون‌بندی‌های خارجی معبد پارتنون بوده و صحنه‌هایی از اساطیر و جنگ‌های افسانه‌ای یونان را یادآور می‌شود. جدیدترین نقش برجسته‌ای که از این معبد به موزه انتقال داده شده، مربوط به نبرد انسان و «قِنطَروس» یا همان «سانتور» (Centaur) می‌باشد که آن را با دقت فراوان، تمیز و ترمیم کرده‌اند.

موزه آکروپولیس آتن

فریز، پر جزئیات‌ترین بخش معبد پارتنون است که بر روی دیوار بخش درون‌خانه‌ی آن قرار گرفته بود. طول این فریز به 160 متر می‌رسید و نقش برجسته‌هایی از صحنه‌های مختلف را مثل یک داستان، پشت سر هم به نمایش می‌گذارد. البته فقط 50 متر از آن به فریز اصلی تعلق دارد و بقیه‌اش را متخصصان موزه‌ی آکروپولیس با مهارت بالایی تکمیل کرده‌اند تا به داستان معنا ببخشند. 80 متر باقی‌مانده‌ی آن در مکان‌های مختلفی در جهان از جمله موزه لوور، موزه بریتانیا و موزه‌های شهرهای دیگری از جمله «پالرمو» (Palermo)، واتیکان، وین، مونیخ، کپنهاگ و «وورتسبورگ» (Würzburg) نگهداری می‌شود. یکی از این فریزها، سواره نظام و یک اسب را نشان می‎دهد که معتقدند کار «فیدیاس» (Pheidias) پیکرتراش یونانی بوده است.

موزه آکروپولیس آتن

بعد از اتمام بازدیدتان از این بخش، به طبقه‌ی اول بروید و از 5 ستون «کاریاتید» (Caryatid) یا همان «ستون‌های زن‌پیکر» دیدن کنید که همان مجسمه‌هایی هستند که زمانی سقف ایوان جنوبی «معبد ارکتیون» (Erechtheion) را سرپا نگه می‌داشتند و مقدس‌ترین قسمت آکروپولیس به حساب می‎آمدند. این ستون‌ها، با دقت و ظرافت بالا و از سنگ مرمر پاروس ساخته شده و جایی را در کنارشان خالی گذاشته‌اند، به این امید که شاید زمانی ششمین ستون آن هم به این 5 مورد ملحق شود که هم‌اکنون در موزه بریتانیا در لندن قرار دارد. نمایشگاه دائمی طبقه‌ی اول این موزه، بقایایی از دوران یونان کهن همچون سنتوری بزرگ متعلق به معبد پارتنون را دربرمی‌گیرد. علاوه بر آن، نام معبد «هکاتومپدون» (Hekatompedon temple) یا همان «هکاتومپدوس» که بر روی یک لوح حک شده نیز در این بخش قرار گرفته که در زبان یونانی به معنی «100 فوت» می‎باشد و حتی از پارتنون نیز قدیمی‌تر است. سایر آثار باقی‌مانده هم غولی با سه بدن را نشان می‎دهد و هر کدام وسیله‌ای به دست گرفته‌اند که نمادی از آب، باد و آتش هستند. همچنین این بخش، هرکول را نیز شامل می‌شود که در حال جنگ با هیولایی افسانه‌ای می‌باشد.

موزه آکروپولیس آتن

بخش «گالری کهن» (Archaic Gallery)، آثاری از قرن 7 قبل از مسیح و زمانی را دربرمی‌گیرد که اشراف‌زادگی رواج داشت و تا سال 480 قبل از مسیح و پیدایش دموکراسی ادامه پیدا می‌کند. این بخش، هنرمندان را بیشتر به سمت خود می‌کشاند و چیدمان این آثار به گونه‌ای است که می‌توانید آن‌ها را از نزدیک مشاهده کنید. به همین دلیل معمولاً بازدیدکنندگان این قسمت، یک دفتر طراحی نیز به همراه دارند تا از مجسمه‌ها برای پیش طرحشان کمک بگیرند. بعد از آن، بنا به سلیقه‌ی خود از سایر بخش‌های موزه نیز بازدید کنید و برای خروج، مسیر «گالری دامنه‌های آکروپولیس» (The Gallery of the Slopes of the Acropolis) را در پیش بگیرید تا در آخرین دقایق بازدیدتان، زندگی مردمی را به شما نشان دهد که در دامنه‌ی صخره‌‌ی مقدس آکروپولیس زندگی می‌کردند. کف زمین شیشه‌ای آن فکر جالبی بوده و می‌توانید حفاری‌های باستان‌شناسی که هنگام احداث این موزه کشف شده بودند را از زاویه‌ای دیگر نیز تماشا کنید.

موزه آکروپولیس آتن

زیبایی موزه‌ی آکروپولیس در شب بیشتر هم می‌شود و رستوران آن از ساعت 8 صبح فعالیت دارد و 3 گزینه‌ی قهوه، صبحانه یا ناهار را پیش رویتان می‌گذارد. در این رستوران هم می‌توانید صندلی‌های داخل و هم فضای آزاد را انتخاب کنید که به پارتنون اشراف دارند. اگر در روزهای جمعه که موزه تا ساعت 10 شب فعالیت می‌کند به این مکان بروید، گزینه‌ی صرف شام نیز به رستوران آن اضافه می‌شود. علاوه بر آن، یک کافی‌شاپ هم در طبقه‌ی هم‌کف این موزه ایجاد کرده‌اند و اگر سؤالی راجع به آثار داشتید، می‌توانید از باستان‌شناسانی کمک بگیرید که از ساعت 9:30 تا 5 بعد از ظهر در موزه حاضر می‌باشند و با درجه‌های بزرگ سفید و قرمز رنگشان به راحتی قابل شناسایی هستند. موزه‌ی آکروپولیس چند بار در سال، تورهای راهنما هم برگزار می‌کند که نیازی نیست هزینه‌ای جدا از بلیت ورودی را برای آن بپردازید. بهتر است قبل از مراجعه، سری به سایت آن بزنید و علاوه بر اطلاع از ساعت دقیق کاری موزه‌ی آکروپولیس، از این تورهای ویژه نیز مطلع شوید. همچنین این موزه در نزدیکی باغ ملی آتن واقع شده و فرصت مناسبی است تا از هر دوی این جاذبه‌ها در یک روز دیدن کنید.


آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}