کلیسای جامع نیس یا باسیلیکای سنت ریپاراتا

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/4/30
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کلیسای جامع شهر نیس، کلیسای زیبایی به سبک معماری باروک است و آن را به مریم مقدس و سنت ریپاراتا اختصاص داده‌اند. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه‌ی این کلیسا با ما همراه باشید.

تور اروپا

«کلیسای جامع نیس» (Nice Cathedral)، کلیسای کاتولیک رومی است و اسقف‌نشین شهر نیس در فرانسه به حساب می‌آید. این کلیسا به عروج مریم مقدس و «سنت ریپاراتا» (Saint Reparata) اختصاص دارد و به همین دلیل، آن را با نام «باسیلیکای سنت ماری و سنت ریپاراتا» نیز می‌شناسند. ساخت بخش‌های اصلی این کلیسا در سال 1650 میلادی شروع و در سال 1685 به پایان رسید. سایر قسمت‌های کلیسای جامع را بعد از کارهای تقدیس آن، به ساختمان اضافه کردند و تکمیل دکور آن تا سال 1949 میلادی ادامه داشت. این کلیسا در سال 1906 در لیست آثار ملی کشور قرار گرفت.

کلیسای جامع نیس

کلیسای اولیه‌ای که در این مکان واقع شده بود را ابتدا با نام «سنت ماری قلعه» (St Mary of the Castle) می‌شناختند که قدمت آن به سال 1049 میلادی برمی‌گشت. تا اینکه استخوان‌های سنت ریپاراتا در سال 1060 به شهر نیس منتقل شد و 15 سال بعد، نیایشگاهی را در انتهای این ساختمان تأسیس کردند و به ریپارتای مقدس اختصاص دادند. با افزایش جمعیت این محله، تصمیم گرفتند تا این کلیسا را گسترش دهند و در اوایل قرن 16 میلادی، سلسله اتفاقات گوناگونی باعث شد تا مقر اسقف شهر نیس را از «کلیسای سیمیه» (Cimiez Cathedral) به کلیسای سنت ریپاراتا منتقل کنند. بعد از برگزاری مراسم رسمی، این کلیسا به عنوان کلیسای جامع شهر معرفی شد.

کلیسای جامع نیس

در قرن 17 دوباره تشخیص دادند که ساختمان فعلی کلیسا، فضای کافی ندارد و می‌بایست بنایی را تأسیس کنند که با اهمیت و قدرت شهر نیس، سازگاری بیشتری داشته باشد. معماری کلیسایی که امروزه می‌بینید به «ژان آندره گیبر» (Jean-André Guibert) واگذار شد که از سبک باروک برای نمای بیرون و دکور داخل آن کمک گرفت. کار ساخت کلیسای جامع را در سال 1650 میلادی آغاز کردند و البته برج ناقوس مشهور آن که کنار کلیسا قرار دارد، بین سال 1731 تا 1757 به آن اضافه شد. جدیدترین قسمت این ساختمان، یک نیایشگاه کوچک است که متعلق به سال 1900 میلادی می‎باشد.کلیسای جامع نیس

کلیسای جامع نیس، ابتدا ظاهری مستطیل شکل داشت. اما برای بازسازی آن از «کلیسای سانتا سوزانا» (Santa Susanna) یا همان «سنت سوزانا» در رم الهام گرفتند. همچنین این کلیسا تغییراتی در طول تاریخ داشته و علاوه بر اضافه کردن برج آن که جلوی گنبد کوچک ساختمان را تا حدی گرفته است، یک محراب نیز در سال 1903 میلادی به آن اضافه کردند. همانطور که که گفتیم، برای داخل ساختمان هم از معماری باروک استفاده شده و 10 نیایشگاه را دربرمی‌گیرد که هر کدام به قدیسانی همچون مریم مقدس، یحیی و سنت جوزف اختصاص دارند. کلیسای جامع توانست در سال 1949، لقب افتخاری باسیلیکای کوچک را به دست بیاورد.


آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}