جشن ملی روز پادشاه در آمستردام

نیلوفر عباسیان
 • نیلوفر عباسیان
 • 1397/5/21
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

بیست و هفتم آوریل به عنوان «روز پادشاه» (King’s Day) در هلند شناخته می‌شود و بیش از هفتصد هزار گردشگر در روز پادشاه به آمستردام می‌روند.

تور اروپا

این جشن ملی در زادروز «پادشاه ویلم آلکساندر» (King Willem-Alexander) برگزار می‌گردد که به هدف افزایش وحدت ملی از طریق پاسداشت خانواده‌ی سلطنتی طراحی شد. پس از به سلطنت رسیدن پادشاه ویلم آلکساندر در سی‌ام آوریل ۲۰۱۳، جشن روز پادشاه اولین بار در سال ۲۰۱۴ برپا شد و تا پیش از آن جشن «روز ملکه» (Queen’s Day) گرامی داشته می‌شد. جشن‌ سلطنتی اولین بار در ۳۱ آگوست ۱۸۸۵ در زادروز «ملکه ویلهلمینا» (Queen Wilhelmin) شکل گرفت و رسم روز ملکه ماندگار ماند. بعد از تاجگذاری دخترش، «یولیانا» (Juliana) در سال ۱۹۴۹ میلادی، روز ملکه به تاریخ ۳۰ آوریل، روز تولد ملکه‌ی جدید، تغییر پیدا کرد. ملکه‌ی بعدی، «بئاتریکس»، تاریخ این روز را به احترام مادرش در روز تولد او حفظ کرد تا اینکه این جشن به روز پادشاه در تاریخ ۲۷ آوریل تبدیل شد. اگرچه تاریخ این فستیوال کمی عوض شده اما روح این جشن ثابت باقی مانده است. وقتی به خیابان می‌روید، در دریایی از رنگ نارنجی غرق می‌شوید چرا که همه‌ی افراد حتی حیوان‌های خانگی‌شان به افتخار خانواده‌ی سلطنتی هلند، «خاندان اورانیه ناسائو» (House of Orange-Nassau)، از سر تا پا نارنجی می‌پوشند، کلاه‌گیس نارنجی بر سر می‌گذارند و صورت‌هایشان را رنگ می‌کنند.
روز ملی پادشاه در آمستردام

رویدادهای پرشماری در شب پادشاه وجود دارد و بهتر است زودتر به وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی سر بزنید و برای حضور در آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. در روز پادشاه مردم در تمام مسیرهای عبور اصلی مرکز آمستردام سرازیر می‌شوند و جشن و سرور شهر را فرا می‌گیرد. به غیر از این مهمانی خودجوش، رویدادهای بزرگی هم در فضای شهر مانند کنسرت روباز در «میدان رامبراند» و «میدان موزه» به چشم می‌خورند. موجی عظیمی از قایق‌های نارنجی‌پوشان، رژه را به کانال‌های آمستردام می‌کشاند تا روز پادشاه در آبراهه‌ها هم جریان داشته باشد. اگرچه این رژه‌ی آبی را شهرداری تدارک نمی‌بیند و هماهنگی برای آن صورت نمی‌گیرد، اما فوق‌العاده مفرح و دیدنی است. بیشترین تعداد قایق‌ها معمولاً در «کانال شاهزاده» (Prinsengracht) به چشم می‌خورد و چادر زدن در کنار آن و تماشای قایق‌ها لذت‌بخش خواهد بود.

روز ملی پادشاه در آمستردام

آمستردام شهری است که بر پایه‌ی تجارت بنا شده و مردم به خرید و فروش علاقمند هستند. آن‌ها در این روز برای بیرون کردن وسایل اضافی یا کهنه از خانه‌هایشان اجازه دارند بدون نیاز به مجوز، بازار خیابانی راه بیندازند و وسایل دست دوم خود را به فروش بگذارند. این رسم، بازار کهنه‌فروشی عظیمی را در شهر ایجاد می‌کند که به آن «فلی‌مارکت» (Vrijmarkt) می‌گویند. همسایگان آمستردام هم می‌توانند سهم خودشان را از غرفه‌های بازار خیابانی داشته باشند و علاوه بر آن هر ساله کاسبان زیادی در «وندل‌پارک» (Vondelpark) جمع می‌شوند. همچنین فعالیت‌های سرگرم‌کننده متنوعی برای کودکان و نوجوانان مانند بازی‌ها و رویدادهای ورزشی وجود دارد.

روز ملی پادشاه در آمستردام

بر اساس آمارها شیرینی «تومپوس» (tompouce) به طور متوسط ۶۰۰ برابر بیشتر در روز پادشاه در آمستردام مصرف می‌شود. این کیک کرم‌دار خوشمزه را به افتخار این روز با آیسینگ نارنجی رنگ تزئین می‌کنند و در تمام مغازه‌های شهر به فروش می‌رسد. غذاهای خیابانی خوش‌طعم را در غرفه‌ها و کیوسک‌های مرکز شهر آمستردام به وفور خواهید دید. بهتر است بدانید که اغلب موزه‌ها و جاذبه‌های اصلی آمستردام در این روز بسته هستند اما چند مکان قابل توجه آن برای گردشگران باز می‌باشند؛ ماننده موزه «خانه آنه فرانک»، موزه ونگوگ، «موزه استدلیجک» (Stedelijk Museum) و موزه ملی ریکس.

نیلوفر عباسیان نیلوفر عباسیان
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}