چرا گارد سلطنتی سوئیس بسیار معروف است؟

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1397/6/27
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

شما هم تا به حال عکسی از گاردهای سوئیسی معروف با لباس‌های عجیب و چهره اخمویشان دیده‌اید؟ درباره تاریخچه این گاردها چیزی می‌دانید؟

تور اروپا

اگر به واتیکان رفته باشید، حتماً شاهد گروهی از مردان مسلح عبوس بوده‌اید که با نیزه‌هایی بلند و لباسی مخصوص ایستاده‌اند. این مردان همان گارد سوئیسیِ معروف هستند.

آن‌ها ارتش خصوصی پاپ به شمار رفته و از کشور سوئیس قرض گرفته شده‌اند. پاپ تنها فرد دولت نیست که می‌تواند از این سربازان استفاده کند. اگر در این راهنما با ما همراه شوید و تاریخ اجمالی این گاردها را مطالعه کنید، علت شهرت آن‌ها را خواهید فهمید.

گارد سلطنتی سوئیس

سوئیسی‌ها قرن‌های متمادی است که به سایر ملت‌ها در جنگ‌هایشان کمک می‌کنند تا دولت خودشان در امان باشد. این سنت به دوران قرون وسطی باز می‌گردد. در آن زمان سوئیسی‌ها یا «هلوتین‌ها» (Helvetians) به خاطر قابل اعتماد بودن و وفاداریشان شهرت داشتند و البته نیروی ارتششان هم مورد احترام بود. شهرت آن‌ها به حدی رسید که اسپارت‌ها و هیچکس دیگر نمی‌خواست در برابرشان قرار بگیرد.گارد سلطنتی سوئیس

ماکیاولی، نماینده استراتژی ارتشی رنسانس، حاکمان را در «شاهزاده» وامی‌دارد تا مرکز سپاهیانشان را با سربازان نیزه‌دار سوئیسی کامل کنند. او اعتقاد داشت هر کاری جز این منجر به شکست در جنگ خواهد شد. این سوئیسی‌های رزمنده و جان سخت، به قدری محبوب بودند که توسط مقامات استانی کشور و غیره قرض گرفته می‌شدند. لویی یازدهم فرانسه اولین کسی بود که برای دفاع از خود گروهی سرباز سوئیسی استخدام کرد که به «صد سوئیسی» شهرت داشتند. به مرور زمان که استراتژی‌های ارتشی تغییر می‌کرد و سلاح باروتی رایج شد، این سربازان معروف کم‌کم شهرت خود را از دست دادند. با این وجود باز هم برخی نیروها از آن‌ها استفاده می‌کردند. در سال ۱۷۴۰ حدود ۱۲ هزار سرباز سوئیسی به فرانسه خدمت کردند و پنجاه سال بعد حدود ۱۳ هزار نفر از آن‌ها به ارتش اسپانیا پیوست.گارد سلطنتی سوئیس

وقتی در سال ۱۷۹۲ انقلابی در پاریس به راه افتاد، این سربازان سوئیسی بودند که از پادشاه محافظت می‌کردند. بسیاری از گاردهای سوئیسی به شهرت کشور خود وفادار مانده و اغلب به خاطر حمایت از کسی که استخدامشان کرده بود تا پای سلاخی شدن پیش می‌رفتند. سال‌ها بعد یادبودی برای آن‌ها در شهر لوسرن ساخته شد. این یادمان شیری به شدت زخمی را در لحظات آخر عمر خود به تصویر می‌کشد که به شیر لوسرن شهرت یافته است.

مجسمه‌ی شیر لوسرن

زمانی که کشور سوئیس به دولتی خنثی تبدیل شد که امروزه می‌شناسیم، با امضای قانون اساسی فدرال در سال ۱۸۴۸، خدمات نظامی خارجی کماکان وجود داشت اما بسیار کاهش یافته بود. گارد سوئیس و خدمات نظامی‌اش نهایتاً در سال ۱۸۷۴ برای همیشه لغو شد و تنها استثنای آن گارد سوئیس «پونتیفیکال» (Pontifical) است که پیشتر نام بردیم. آن‌ها برای خدمت کردن به پاپ حضور داشته و همه را با لباس عجیبشان که یادآور سنت‌های گذشته‌ است متعجب می‌کنند.

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}