مواردی که گردشگران هرگز نباید در لیسبون انجام دهند

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1397/6/17
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

به هنگام سفر به هر کشور خارجی باید برخی قوانین نانوشته اجتماعی را رعایت کرد. پرتغال و پایتختش نیز از این قانون مستثنی نیستند.

تور اروپا

حتی اهالی آرام و صمیمی لیسبون هم خط قرمزهایی دارند که وقتی به عنوان گردشگر به شهرشان سفر می‌کنید باید آن‌ها را پذیرفته و رعایت کنید. هم‌زمان که شهرت پایتخت پرتغال به عنوان یک مقصد گردشگری افزایش می‌یابد، به نظر می‌رسد که این فهرست باید و نباید‌ها هم رشد می‌کند. به طور خلاصه می‌توان در یک جمله گفت که هنگام سفر به این شهر حواستان به همه چیز باشد. در ادامه فهرستی از چیزهای مهمی که باید به هنگام بازدید از این شهر رعایت کنید را جمع‌آوری کرده‌ایم.

زباله‌ها و بطری‌های خالی خود را روی زمین نیندازید

 لیسبون شهری زیبا و سرزنده است که مردمش به آن افتخار می‌کنند و ریختن زباله روی زمین یک توهین بزرگ محسوب می‌شود. لطفاً کار درست را انجام داده و زباله‌هایتان را در نزدیک‌ترین سطل آشغال بیندازید.

عدم علاقه خود به پاستئیس دناتا را اعلام نکنید

«پاستئیس دناتا» (pasteis de nata) محبوب‌ترین شیرینی منطقه است. به هر حال اگر از آن خوشتان نیاید چاره‌ای نیست اما پیشنهاد می‌کنیم عدم علاقه خود را پیش مردم بومی اعلام نکنید!

شیرینی های پرتغال

درباره ارزان بودن همه چیز خیلی اظهار خوشحالی نکنید

در لیسبون هم مانند پورتو بهتر است تجربه مورد علاقه خود را در رابطه با ارزان بودن همه قیمت‌ها اعلام نکنید زیرا مردم بومی قیمت‌ها را مانند شما نمی‌بینند. به یاد داشته باشید که شاید اقتصاد پرتغال مانند سایر کشورهای اروپایی قوی نباشد و نباید روی آن تأکید کنید.

برای تشکر از کلمه گراسیاس استفاده نکنید

کلمه‌ای که مردم پرتغال برای تشکر استفاده می‌کنند «اوبریگادو» (obrigado) است. مردم پرتغال به زبان اسپانیایی صحبت نمی‌کنند و اگر گردشگران در این کشور مهارت‌های زبان اسپانیایی خود را تمرین کنند خیلی مورد استقبال واقع نخواهند شد. باور اینکه زبان مردم این کشور اسپانیایی است می‌تواند برای بسیاری از مردم بومی توهین آمیز و آزاردهنده باشد.

انتظار نداشته باشید همه انگلیسی بفهمند

بلی بسیاری از مردم لیسبون به زبان انگلیسی تسلط دارند و این امر بازدید شما را راحت خواهد کرد؛ اما باز هم انتظار نداشته باشید که تمام کسانی که با آن‌ها برخورد دارید بتوانند به این زبان با شما صحبت کنند. پیشنهاد می‌کنیم چند کلمه و عبارت پرکاربرد را یاد گرفته احتمالاً همین امر باعث شود که مردم بومی هم تلاش کنند به زبان انگلیسی با شما صحبت کنند.مردم لیسبون

هیچ وقت این کشور را با سرزمین دیگری مقایسه نکنید

در واقع هیچکس اهمیتی نمی‌دهد که در کشورهای دیگر کارها چطور انجام می‌شوند. قطعاً با این دست مقایسات تنها مردم بومی را ناراحت و آزرده می‌کنید زیرا خود آن‌ها هم می‌دانند که برخی موارد مانند بوروکراسی اصلاً خوشایند نیست؛ اما جار زدن اینکه در شهرها و کشورهای دیگر کاری بهتر انجام می‌شود چیز خوبی در بر ندارد.

لطفاً جاده ها و پیاده روها را بند نیاورید

هیجان‌زده شدن هنگام بازدید از یک شهر جدید و عکاسی بخشی جدایی‌ناپذیر از سفر به کشورهای مختلف است اما حواستان باشد حین این هیجان جاده‌ها، ورودی و خروجی خانه‌ها و پیاده‌روها را بند نیاورید. این امر به ویژه در خیابان‌های باریک‌تر بسیار اهمیت پیدا می‌کند اما به هر حال در هیچ محله‌ای کار درستی نیست.

در اینجا تقاضای غذاهای عجیب نکنید و رژیم نگیرید

لیسبون شهری پر از شیرینی فروشی‌ها، نانوایی‌ها و رستوران‌های دنج است که غذاهای خوشمزه‌ای به مشتریان ارائه می‌کنند. حتی در بهترین رستوران‌های شهر هم اگر درخواست غذاهای عجیب کنید باعث معذب شدن پیشخدمت و آشپز آنجا خواهید شد و همچنین اگر رژیم داشته باشید نمی‌توانید تمام موهبت‌های غذایی این شهر را به خوبی تجربه کنید.

رستوران های لیسبون

درباره نحوه انجام شدن کارها در لیسبون گلایه نکنید

جز در صورتی که در مرکز شهر باشید، رستوران‌ها معمولاً بعد از ناهار در حوالی ساعت ۳ می‌بندند و دوباره برای شام حدود ساعت ۷ باز می‌کنند. درخواست استثنا قائل شدن در یک رستوران حتی در صورتی که باز باشد شما را به جهت یکی از کافه‌های نزدیک برای صرف یک ساندویچ تست هدایت خواهد کرد. قطعاً این تنها یک مثال است. در این مورد هم هیچکس دوست ندارد مقایسه‌ای درباره لیسبون‌ با سایر شهرها بشنود.

قواعد سیستم حمل و نقل عمومی را فراموش نکنید

اتوبوس‌ها در لیسبون صندلی‌هایی مخصوص خانم‌های باردار و افراد مسن دارند. متأسفانه مردم اغلب این نشانه‌ها را نادیده گرفته و به هر حال روی این صندلی‌ها می‌نشینند. اینکه در وسایل نقلیه عمومی جای خود را به افراد مسن یا خانم‌های باردار بدهید کاری پسندیده است اما اگر نشان مخصوص صندلی‌ آن‌ها را نادیده بگیرید و آن‌ها را مجبور به ایستادن کنید رفتارتان بی‌ادبانه به حساب می‌آید.

حمل و نقل در لیسبون

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}