طولانی‌ ترین سرسره تونلی دنیا در لندن

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1397/10/23
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

لندن با جاذبه‌های فراوان خود، مقصد محبوبی در میان گردشگران از سراسر دنیا است. با این‌حال، جاذبه‌ی جدید این شهر، آدرنالین را به رگ‌های ماجراجویان پمپاژ می‌کند.

تور اروپا

دراز بکشید، دستان خود را در داخل بدن جمع کنید، سر را به طرف قفسه‌ی سینه بیاورید، زانوهای خود را اندکی خم کرده و برای از دست ندادن مناظر تماشایی اطراف، یک‌ لحظه هم پلک نزنید. جدیدترین جاذبه‌ی شهر لندن، طولانی‌ترین و بلندترین سرسره‌ی تونلی جهان است که به دور سازه‌ای به نام آرسلورمیتال اوربیت (ArcelorMittal Orbit) در پارک المپیک ملکه الیزابت قرار دارد. گردشگران به هنگام دیدار از لندن به بالای این سرسره‌ی مرتفع آمده و آدرنالین را به رگ‌های خود تزریق می‌کنند.

وقتی‌که خود را به بالای سازه‌ی آرسلورمیتال اوربیت برسانید، می‌توانید از بلندترین سکوی تماشای منطقه، مناظر حیرت‌انگیزی از لندن تا ۳۲ کیلومتر دورتر را ببینید. این سازه که برای شکست زاویه‌ی افق با آینه‌ احاطه شده، حسی خارق‌العاده را به هنگام ایستادن در ارتفاع ۸۰ متری از زمین به گردشگران می‌دهد. با این‌حال، آرسلورمیتال اوربیت از سکوی پایین هم سازه‌ای زیبا و چشم‌نواز به نظر می‌رسد.

سرسره تونلی لندن

پیتر تیودِر (Peter Tudor)، مدیر خدمات گردشگری پارک المپیک ملکه الیزابت می‌گوید:

این سرسره یک تجربه‌ی خارق‌العاده و شگفت‌انگیز است. به نظرم هیجان آن چیزی فراتر از تصورات است. این یک سرسره‌ی عظیم است و با سرسره‌های معمولی که شما را به‌آرامی به سطح زمین می‌رسانند تفاوت دارد. سرسره‌ی آرسلورمیتال اوربیت محلی برای جویندگان هیجان و عاشقان هنر است.

در سکوی تماشا در ارتفاع پایین‌تر (ارتفاع ۷۶ متری از سطح زمین) به گردشگران یک محافظ آرنج به همراه یک کلاه ایمنی داده خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز امن است. وقتی‌که آماده‌ی سقوط شدید، یک کیسه برای قرار دادن پاها در داخل آن به شما داده می‌شود؛ خودتان را سفت نگه دارید و سعی کنید تا تمامی دستورات گفته‌ شده را به خاطر بسپارید. دستان خود را در داخل بدن نگه دارید، سر خود را به پایین خم کنید و دراز بکشید. وقتی‌که آماده شدید، از دست چپ برای هل دادن خود به طرف پایین استفاده کنید.

طولانی ترین سرسره جهان

خوب است تا همه‌ی ماجراجویان بدانند که سرسره‌ی ۱۷۸ متری این سازه با یک شیب تقریباً تند آغاز می‌شود و بدون شک کمی شما را به دلهره می‌اندازد، اما وقتی‌که شروع به پایین رفتن می‌کنید، دیگر راه برگشتی وجود ندارد. وقتی‌که از بالا شاهد سقوط دیگران هستید، این ۴۰ ثانیه برای شما کمی طول می‌کشد، اما وقتی‌که خود درون سرسره قرار می‌گیرید، همه‌چیز در چشم به هم زدنی به پایان می‌رسد.

ورود به این تونل با لحظاتی از تاریکی و روشنی همراه بوده و فرد پیش از آنکه بتواند تصمیمی بگیرد، از یک‌ جهت به جهت دیگر برده می‌شود. در بخش‌های روشن‌تر تونل، پنل‌های شیشه‌ای قرار دارد و افراد می‌توانند با نگاه کردن به بالا، مناظری از لندن را تماشا کنند؛ هرچند تفکر در مورد تصویری که در کسری از ثانیه دیدید، دشوار است. در طول سقوط آزاد، ۱۲ پیچ در مقابل شما قرار دارد و افراد با سرعت ۲۴ کیلومتر بر ساعت به طرف پایین حرکت می‌کنند. این سرسره‌ی جدید در لندن می‌تواند موهای بدن شما را سیخ کند. ۵۰ متر پایانیِ مسیر کاملاً صاف است و سرعت شما به حداکثر ممکن می‌رسد. این بخش از مسیر ترغیبتان می‌کند تا باز هم تمایل داشته باشید این مسیر هیجان‌انگیز را تجربه کنید. وقتی‌که فرد به انتهای مسیر می‌رسد، همچنان در حال تجزیه و تحلیل این موضوع است که چگونه و با این سرعت به زمین رسید.

این همکاری منحصر به‌فرد میان دو تن از هنرمندان معاصر و پیشروی اروپایی (آنیش کاپور به عنوان خالق آرسلورمیتال اوربیت و هنرمند بلژیکی، کارستن هولر)، ترکیبی از جذابیت و دیوانگی به هنگام پیچ خوردن در میان این سازه است. این بنای قرمزرنگ خاص، در سال ۲۰۰۹ ساخته شد و با ۱۱۴.۵ متر ارتفاع، لقب بلندترین پیکره‌ی بریتانیا را به خود اختصاص داد. آرسلورمیتال اوربیت ۲۲ متر بلندتر از مجسمه‌ی آزادی و ۶ بار مرتفع‌تر از مجسمه‌ی «فرشته‌ی شمال» است.

سرسره تونلی لندن

پیتر تیودر می‌گوید:

با این‌حال، در همان اوایل کار ساخت آرسلورمیتال اوربیت، قرار نبود تا برجی سنتی و کاملاً متقارن ساخته شود. این سازه از هر طرف که به آن نگاه کنید، متفاوت به نظر می‌رسد. به‌علاوه سرسره‌ی آن هم دارای این ویژگی است. اگر از پایین به سرسره نگاه کنید، می‌بینید که مسیر سرسره از یک طرف حرکت کرده و سپس به جهتی دیگری رفته و اصلاً طبق انتظار شما قرینه نیست. چیزی کاملاً خارق‌العاده!

پلکان مارپیچ این سازه ۳۵۰ متر طول و ۴۵۵ پله دارد و اگر تصمیم بگیرید تا برای ۱۲ دقیقه، به جای سر خوردن، با پای پیاده به زمین برسید، غرق در صداهای شنیدنی اطراف لندن خواهید شد. این سرسره‌ی پیچ در پیچ شامل ۳۰ بخش فولادی می‌شود که هر بخش تقریباً بین ۵ تا ۷ متر طول دارد. این سرسره برخلاف دیگر سازه‌ها، توسط یک تیم متخصص از صخره‌نوردانی سرهم شده است که ۹ هفته را در حالت معلق صرف نصب هر قطعه کرده‌اند.

سازه آرسلورمیتال اوربیت، سرسره تونلی لندن

با توسعه‌ی پارک المپیک ملکه الیزابت در چند سال آینده، گردشگران نه‌تنها برای حضور در این مرکز ورزشی مشهور ترغیب می‌شوند، بلکه از حضور در پارک‌ها و آبراه‌های زیبا در این اطراف هم لذت خواهند برد. تیودر در پایان با افتخار می‌گوید:

حالا ۶ سال از زمان برگزاری مسابقات المپیک لندن می‌گذرد و میراثی که به جای مانده، سرزنده و پرشور است؛ اما همچنان می‌توان مکان‌های جذاب بی‌شماری را در این پارک تجربه کرد.

حالا ماجراجویان می‌توانند به شرق لندن مراجعه کرده و این تفریح هیجان‌انگیز را تجربه کنند.

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • قطر ایرویز , ترکیش , ت
قیمت از
39,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
39,900,000
1,990
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
39,900,000
1,890

تورهای نوروز 1403 ایوار

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}