کریستو ری مجسمه مسیح در لیسبون

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1397/11/14
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کریستو رِی، یکی از جاذبه‌های مذهبی مهم در پرتغال محسوب می‌شود. این بنای یادبود در حاشیه‌ی رودخانه‌ی تاگوس بر فراز سکویی مرتفع ساخته شده و محل ایده‌آلی برای تماشای مناظر اطراف لیسبون است.

تور اروپا

کریستو ری (Cristo Rei) یا مسیح پادشاه یکی از شاخص‌ترین بناهای موجود در شهر لیسبون است. مجسمه‌ی مسیح بر فراز کرانه‌های جنوبی رود تاگوس (Tagus) ایستاده و تصویری از مسیح با آغوش باز را نمایش می‌دهد که روایت‌گر نعمت و برکت برای شهر است. کریستو ری به دهه‌ی ۱۹۵۰ تعلق دارد و ساخت آن به احترام عدم شرکت پرتغال در جنگ دهشتناک جهانی دوم انجام شده است. کریستو ری از زمان تقدیس خود در سال ۱۹۵۹، مقصد زیارتی مهمی بوده و در حال حاضر یک مرکز مذهبی پراهمیت برای شهر اسقف‌ نشین ستوبال (Setubal) است. کریستو ری در لیسبون شباهت‌های فراوانی به تندیس مسیح در ریودوژانیرو دارد، زیرا آن مجسمه‌ی برزیلی منبع الهامی برای ساخت نمونه‌ی پرتغالی‌اش بوده است.

مهم‌ترین جاذبه‌ی مسیح پادشاه برای گردشگران، سکوی ۸۰ متری موجود برای تماشای مناظر شگفت‌انگیز اطراف لیسبون و پل معلقِ طلایی است. کریستو ری سفر به اطراف شهر لیسبون را لذت‌بخش کرده و اغلب تنها دلیل برای مراجعه گردشگران به کرانه‌های جنوبی رودخانه‌ی تاگوس محسوب می‌شود. این سفر با وسایل حمل‌ونقل عمومی اصلاً دشوار نیست و می‌توان آن را با سوار شدن بر قایق و اتوبوس‌های ارزان‌قیمت انجام داد.

زمین‌های اطراف کریستو ری شامل یک مجموعه‌ی گسترده از باغ‌های مذهبی و بناهای زیارتی با یک یادمان مرتفع، به‌عنوان نقطه‌ی کانونی تمام این محوطه، می‌شود. بازدید از این زمین‌ها رایگان بوده و تماشای مناظر اطراف از بالای صخره‌های این محوطه به‌اندازه‌ی تماشای آن‌ها از بالای سکوی تندیس مسیح زیبا است.

مسیح پادشاه

مبلغ ورودی برای رفتن به سکوی تماشا برای بزرگ‌سالان و کودکان به ترتیب ۶ و ۳ یورو است و آسانسور فوق‌سریع، شما را در چشم به هم زدنی به ارتفاع ۸۲ متری می‌برد. گردشگران در خروجی آسانسور با یک فروشگاه فوق‌العاده بزرگِ هدایای مذهبی روبه‌رو می‌شوند. از این نقطه تا رسیدن به سکوی تماشا، تنها چند پله باقی مانده است. تماشای مناظر از این بالا حیرت‌انگیز است و در یک روز صاف و آفتابی می‌توان از این‌جا تپه‌های سرا د سینترا (Serra de Sintra) در شمال غرب و سرا د اَرَبیدا (Serra de Arrabida) در جنوب را مشاهده کرد.

در پایین این مجسمه، کلیسای بی‌آلایشِ نوسا سنهورا دا پاز (Nossa Senhora da Paz) قرار دارد و ورود به آن رایگان است. یکی از شگفتی‌های باغ‌ موجود در این محوطه این است که همیشه یک صدای همهمه‌ی ضعیف به گوش می‌رسد و دلیل این صدا هم عبور جمعیت از روی پل معلق عنوان می‌شود. یک کافه‌ی بزرگ در این باغ‌ به چشم می‌خورد و گردشگران می‌توانند با امتحان انواع خوراکی‌ها، نوشیدنی‌ها و میان وعده‌ها در آن، انرژی ازدست‌رفته‌ی خود را به دست آورند.

مجسمه‌ی کریستو ری هر روز از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۹:۰۰ (در تابستان) و ۹:۳۰ تا ۱۸:۰۰ (در زمستان) از گردشگران میزبانی می‌کند. بازدیدکنندگان می‌توانند برای اطلاع دقیق از ساعات کاری این محوطه در ایام تعطیلات مذهبی، به وب‌سایت عبادتگاه ملی کریستو ری مراجعه کنند.

مسیح پادشاه

دیدار از مسیح پادشاه در لیسبون

گردشگران برای دیدار از مجسمه‌ی مسیح باید در ابتدا مسیری کوتاه را با قایق پیموده و سپس سوار بر اتوبوس شوند؛ با این‌حال، تمام این سفر کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. سفر با قایق یک تفریح جذاب است و به شما امکان تماشای خطوط ساحلی لیسبون از نگاهی متفاوت را می‌دهد. قایق‌ها از ایستگاه قطار کایز دو سودره (Cais do Sodré) شروع به حرکت می‌کنند.

قیمت بلیت قایق‌ها ۱.۲۵ یورو است و می‌توان برای پرداخت این مبلغ از بلیت‌های ویوا ویاژم (Viva Viagem) استفاده کرد که بلیت‌های مورداستفاده در خطوط حمل‌ونقل عمومی لیسبون است. حدوداً سه قایق در هر ساعت به‌طرف مجسمه‌ی مسیح حرکت می‌کنند. این سفر قایقی ۱۵ دقیقه‌ای در ایستگاه کاسیلاس (Cacilhas) به پایان می‌رسد.

پس از پیاده شدن از قایق، راهی ایستگاه مجاور اتوبوس‌رانی شده و سوار بر اتوبوس شماره‌ی ۱۰۱ شوید. اتوبوس‌های این خط از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰ هر نیم ساعت یک‌بار و در ساعات دیگر هر یک ساعت یک‌بار راهی مجسمه‌ی مسیح می‌شوند. ایستگاه کاسیلاس به‌خوبی سازمان‌دهی شده و تمامی مسیرها در بالای جایگاه هر اتوبوس نصب شده است. بلیت برگشت ۲ یورو قیمت دارد و می‌توان بلیت‌های کاغذی (نه بلیت‌های ویوا ویاژم) را از راننده‌ی هر اتوبوس خریداری کرد. اتوبوس خط ۱۰۱ در مدت ۲۰ دقیقه شما را به ورودی مجسمه‌ی کریستو ری می‌رساند. اگر قرار بود اتوبوس شما با تأخیر راهی مقصد شود، بهتر است تا از این فرصت استفاده کرده و به دیدار فرناندو گلوریای دوم (Fernando II Gloria)، آخرین کشتی بادبانی پرتغال رفت که به زیبایی هرچه‌ تمام‌تر بازسازی شده است.

کریستو ری

تاریخچه کریستو ری در لیسبون

مجسمه‌ی کریستو ری در دورانی شدیداً مذهبی از تاریخ پرتغال به دست مردمی بنا شد که شکرگزار عدم حضور این کشور در جنگ ویرانگر جهانی دوم بودند. این پیشکش مذهبی از سوی دیکتاتوری ملی‌گرای کشور به رهبری سالازار (Salazar) پذیرفته شد و مورد استقبال کلیسای حاکم قرار گرفت. این اثر مذهبی شگرف از مسیح تا به امروز پابرجا بوده و محوطه‌ی آن مقصد زیارتی مهمی محسوب می‌شود. با این‌حال اکثر گردشگران خارجی تنها برای تماشای مناظر حیرت‌انگیز اطراف لیسبون به این‌جا می‌آیند.

از دیرباز تصور می‌شد که مجسمه‌ی کریستو ری برای سپاسگزاری از کلیسا به‌منظور در امان نگاه داشتن کشور از گزند جنگ جهانی دوم ساخته شده است، اما منبع الهام اصلی برای ساخت کریستو ری به پیش از جنگ و زمانی بازمی‌گردد که کاردینال، پدرسالار لیسبون در سال ۱۹۳۴ از ریودوژانیرو دیدن کرد. با این‌حال ایده‌ی ساخت این بنای یادبود تا زمان پس از جنگ، در اواخر دهه‌ی ۴۰، به‌منظور جمع‌آوری کمک‌های مالی برای شروع پروژه مسکوت ماند. پروژه در سال ۱۹۵۰ کلید خورد و ۹ سال طول کشید تا کریستو ری در هفدهم مارس ۱۹۵۹ کامل شود.

کریستو ری

جاذبه‌ ای مناسب برای افراد با محدودیت‌ های حرکتی

تمامی این مجموعه بر روی سکویی صاف قرار گرفته و چندین مسیر سنگ‌فرش تمامی جاذبه‌های کلیدی و ساختمان‌ها را به هم متصل می‌کند. متأسفانه مسیر نهایی میان فروشگاه خرید سوغاتی و سکوی تماشای اطراف، به آسانسور دسترسی ندارد، اما مناظر اطراف از بالای صخره بسیار تماشایی هستند. قایق و اتوبوس به مقصد کریستو ری دارای محل مخصوص توقف بوده و کف وسایل حمل‌ونقل عمومی با سکوی پیاده یا سوار شدن کاملاً هم‌سطح است؛ بنابراین افراد با محدودیت‌های حرکتی هم می‌توانند به‌راحتی از این جاذبه‌ی گردشگری دیدن کنند.

کریستو ری

حقایق و آمار در مورد مجسمه مسیح

مجسمه‌ی مسیح، پادشاه اعظم، ۲۸ متر طول دارد و بر روی سکویی بتنی به ارتفاع ۷۵ متر قرار گرفته است. هرکدام از طاق‌های سکوی بتنی جهت‌های جغرافیایی را نشان می‌دهند. این بنای یادبود در بلندترین نقطه از منطقه‌ی آلمادا (Almada) ساخته شده و ۱۳۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. مجسمه‌ی مسیح در منطقه‌ی اسقف‌نشین ستوبال قرار دارد، اما بودجه‌ی ساخت آن توسط کلیسای کاتولیک لیسبون تأمین شده است.

کریستو ری

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}