کارهایی که یک توریست هرگز نباید در ونیز انجام دهد

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1397/10/16
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

جاذبه های ونیز، مقصد محبوبی در میان توریست‌های سراسر دنیا است. با این‌حال، نداشتن تجربه‌ی کافی می‌تواند سفر به ونیز را چالش‌برانگیز کند.

تور اروپا

مردم بسیاری سالانه از شهر ونیز دیدن می‌کنند و همواره برخی اختلاف‌های فرهنگی میان مردم محلی و توریست‌ها دیده می‌شود. گردشگران گاهی گلایه‌هایی قابل‌قبول از کلاه‌برداری‌های فروشندگانی می‌کنند که به دنبال سود یک‌شبه هستند. مردم محلی هم گاهی از رفتارهای گردشگران کلافه می‌شوند. اگر قصد رفتن به تور ایتالیا و سفر به ونیز در آینده را دارید، در این مقاله به مطالعه‌ی رفتارهایی بپردازید که عدم انجام آن‌ها دیدار شما از این شهر را خاطره‌انگیز می‌کنند.

شنا در کانال‌ ها

مهم نیست که کانال‌های آبی ونیز چقدر اغواکننده هستند، شنا در این مکان‌ها ایده‌ی بسیار بدی است. اول از همه، این کانال‌ها راه‌های عمومی محسوب می‌شوند، بنابراین احتمال آسیب شدید شما توسط پروانه‌ی قایق‌های عبوری زیاد است. دوم اینکه، سیستم فاضلاب ونیز بسیار قدیمی است، به این معنی که تمامی فاضلاب آپارتمان‌ها و هتل‌ها مستقیماً وارد آب کانال‌ها می‌شود. درنهایت باید گفت که شنا در کانال‌های آب ونیز جریمه‌ی سنگینی برای شما به همراه دارد.

شنا کردن در کانال های ونیز

بازدید در ماه اوت

در ماه اوت، رطوبت در ونیز به بالاترین سطح خود می‌رسد و تمامی رستوران‌ های ونیز، فروشگاه‌ها و کافه‌های محلی برای تعطیلات عمومی پانزدهم اوت تعطیل می‌شوند. در این زمان، تمامی مردمی که در ونیز زندگی می‌کنند، این شهر را ترک کرده و آن را در اختیار سیل عظیمی از گردشگران قرار می‌دهند. اگر در بهار، پاییز و زمستان به ونیز بیایید، این شهر را زیباتر خواهید یافت.

کارهایی که نباید در ونیز انجام داد

انتظار برای پرداخت با کارت اعتباری

برخی از بهترین کافه‌ها، فروشگاه‌ها و رستوران‌های شهر کارت‌های اعتباری را قبول نمی‌کنند و برای آن‌ها همیشه پول نقد در اولویت قرار دارد. این امر بازتابی از حقیقتی بزرگ‌تر و جریان داشتن فرهنگ کسب‌وکارهای کوچک و خانوادگی در ونیز است. برای جلوگیری از بروز مشکل، پول نقد به همراه داشته باشید و از شنیدن این درخواست که «اسکناس‌های خُرد ارائه دهید» شگفت‌زده نشوید.

پرداخت با پول نقدر در ونیز

ایستادن بر روی پله‌ های جلبک گرفته

شاید شما برای گرفتن یک عکس با نمایی بهتر از کانال‌های آب، وسوسه شوید تا چند پله پایین‌تر رفته و در لبه‌ی آب بایستید. مراقب باشید که تمامی پله‌های نزدیک آب با جلبک‌های دریایی پوشیده شده و به‌شدت لیز هستند. بسیاری از توریست‌هایی که برای گرفتن سلفی به کنار آب رفته‌اند، به درون کانال سقوط کرده‌اند. شما که نمی‌خواهید یکی از آن‌ها باشید؟

ایستادن بر روی پله‌ های جلبک گرفته در ونیز

نشستن در کوچه‌ ها یا بر روی پل‌ ها

ونیز شهری بین‌المللی محسوب می‌شود، اما زیرساخت آن مناسب شهری کوچک است. به این معنی که مشکلات ترافیکی در آن به سرعت پدید می‌آید. شیوه‌ی اصلی جابجایی در ونیز با پای پیاده است. اگر شما بر روی پل‌ها یا در کوچه‌های باریک بنشینید، گویی خودروی خود را در یک بزرگراه ۴ بانده متوقف کرده‌اید. به‌جای این کار، در میدان‌ها و مراکز فراوان عمومی بنشینید. فرقی نمی‌کند که در یک سوپرمارکت هستید یا یک مسیر باریک، مطمئن شوید که شما و دوستانتان می‌دانید که فضای عبور و مرور دیگر شهروندان را اشغال نکرده‌اید. قانون کلی این است که همیشه به هنگام تردد در سمت راست حرکت کنید. فضاهای عبوری در ونیز بسیار تنگ هستند، بنابراین رعایت این قانون بیش از حد مهم است.

خرید اجناس بی‌ کیفیت

در شهر ونیز تعداد افرادی که سعی دارند محصولات عمده‌ی بی‌کیفیت را در قالب اجناسی با برندهای معروف به فروش برسانند، بی‌شمار است. می‌توان در این شهر ماسک‌های بی‌کیفیت برند آمریکایی، اجناس بلوری ساخت چین و نقاشی‌های روغنی تولیدشده توسط کارگرانی با دستمزدهای اندک را مشاهده کرد. اگر چیزی شدیداً ارزان بود، بدانید که قرار است از شما کلاه‌برداری شود. به قوه‌ی تعقل خود رجوع کرده و قبل از اینکه به دام فروشندگان اجناس تقلبی بیفتید، کمی بررسی و تحقیق کنید. شما با این کار نه‌تنها به کالایی باکیفیت دست می‌یابید، بلکه از صنعت‌گرانی حمایت می‌کنید که دارای کسب‌وکاری صادقانه برای فروش اجناس اصل هستند.

خرید اجناس بی‌ کیفیت در ونیز

غذا خوردن در اماکنی با دیگر توریست‌ ها

اگر هیچ‌کدام از افراد یک رستوران محلی نبودند، احتمالاً باید فهمید که غذاها در این مکان به‌شدت گران بوده و اصلاً لذیذ نیستند. دوباره برای انتخاب یک گزینه‌ی مناسبِ غذا خوردن، از قوه‌ی تعقل خود کمک بگیرید. اگر یک کافه یا رستوران پر از مردمی از همان محله بود، بدانید که آنجا مکان مناسبی برای صرف غذاست.

غذا خوردن با دیگر توریست‌ ها در ونیز

رها کردن زباله در خیابان

این مورد کاملاً مهم به نظر می‌رسد، اما شما از دیدن ظرف یک غذای رها شده در وسط خیابان شگفت‌زده خواهید شد. بطری‌های خالی، پوشک بچه و ظرف‌های بستنی در انتهای روز در لبه‌ی پنجره‌ها و کانال‌های آب به‌ وفور مشاهده می‌شوند. یافتن سطل زباله در این شهر دشوار نیست و آن‌ها معمولاً در میدان‌ها و خیابان‌های اصلی قرار دارند؛ بنابراین زباله‌ی خود را تا یافتن یک سطل آشغال در خیابان رها نکنید. به علاوه، در حجم زباله‌ی تولیدی خود، به خصوص بطری‌های پلاستیکی، کمی تجدید نظر کنید. به این نکته توجه کنید که آبخوری‌های عمومی در سطح شهر دارای آب شرب هستند؛ بنابراین می‌توان، به جای خرید یک بطری آب معدنی، بطری خالی خود را با آن‌ها پر کرد.

رها کردن زباله در خیابان در ونیز

گشت و گذار در معابر پر تردد

ونیز دارای معابر کاملاً نشانه‌گذاری شده برای جابجایی راحت گردشگران است، اما زندگی شهری در بسیاری از خیابان‌های پنهان آن جریان دارد. اگر به دنبال تماشای یک زندگی پرشور و اصیل ونیزی هستید، باید خود را در خیابان‌های پیچ‌درپیچ شهر گم کنید. این خیابان‌ها به خوبی نشانه‌گذاری نشده و در نقشه‌ها نیز وجود ندارند. مراجعه به این مسیرها نیازمند پرس‌وجو از مردم محلی است.

خوردن پیتزا

درواقع یافتن یک پیتزای خوب در ونیز کاری بسیار دشوار است، زیرا از سال‌های دور فرهای هیزمی به دلایل امنیتی در این شهر ممنوع شده‌اند. مگر اینکه بتوان یکی از پیتزافروشی‌های اصیل را در شهر پیدا کرد، در غیر این‌صورت اکثر رستوران‌های سرو پیتزا در ونیز به دنبال کلاه‌برداری از توریست‌ها هستند. به علاوه نباید فراموش کرد که ونیز در تمام طول تاریخ خود مستقل بوده و فرهنگ غذایی آن کاملاً با خوراکی‌های معمول ایتالیایی تفاوت دارد.

کارهایی که نباید در ونیز انجام داد

نوشیدن قهوه در راه

در ایتالیا هیچ بهانه‌ای برای گرفتن یک قهوه و نوشیدن آن در مسیر پیاده‌روی شما وجود ندارد. نوشیدن یک اسپرسو یا کاپوچینو در حالت نشسته چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد. به علاوه، عجله‌ی شما برای چیست؟ اگر زمان کافی برای خرید یک قهوه دارید، می‌توانید اندکی زمان بیشتر هم برای لذت بردن از نوشیدنی خود در حالت نشسته صرف کنید.

کارهایی که نباید در ونیز انجام داد

ماندن در منطقه امن خود

خودتان را به چالش بکشید. شما می‌توانید تمام وقت خود را در یک حباب امن مانده و تنها از جاذبه‌های کلیشه‌ای زندگی ونیزی دیدن کنید؛ اما چه فایده، وقتی‌که ونیز درست در مقابل شما قرار دارد؟ هر چیزی که این شهر را متفاوت و عجیب می‌کند، خاص و خارق‌العاده است. هیچ نیازی به داشتن راهنما نیست، بلکه فقط کافی است تا راهی کوچه‌های فرعی درج نشده در نقشه‌ی ونیز شوید. برترین جاذبه‌های این شهر باید توسط یک ذهن باز و کنجکاو کشف شوند.

کارهایی که هرگز نباید در ونیز انجام داد

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}