توصیه‌ های کاربردی پیش از مهاجرت به یونان

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1397/11/28
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

مهاجرت به یونان، می‌تواند در نگاه اول با چالش‌های فراوانی همراه باشد. با این‌حال، آشنایی با فرهنگ عمومی این کشور، به شما کمک می‌کند تا بخش عمده‌ای از این چالش‌ها را کنار بگذارید.

تور اروپا

آیا به فکر اقامت دائمی در یونان هستید؟ فرقی نمی‌کند که برای یافتن فرصت‌های بهتر زندگی یا کار به این کشور مهاجرت می‌کنید، ضروری است تا بیشتر با یونان و فرهنگ محلی در این کشور آشنا شوید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا برای اقامت با خیالی راحت و بدون نگرانی راهی این کشور در حاشیه‌ی دریای مدیترانه شوید.

همه‌ چیز در مورد پول

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید این است که پرداخت‌ها در یونان همگی به‌صورت نقدی انجام می‌شود. هتل‌ها و رستوران‌ها کارت‌های اعتباری می‌پذیرند، اما این امکان برای کسب‌وکارهای کوچک، کافه‌ها، تاکسی‌ها، دکه‌ها و دست‌فروشان خیابانی وجود ندارد. به سبب نظارت‌های مالی فراوان در سال‌های اخیر، توسعه‌ی اندکی در این زمینه رخ داده است، بنابراین بهتر است تا همیشه پول نقد به همراه داشته باشید. دستگاه‌های خودپرداز در هرکجای شهر و مراکز خرید اصلی آماده‌ی پرداخت وجه نقد به شما هستند.

مهاجرت به یونان

یک سیب بخورید تا از بیماری در امان باشید

اگر قصد مهاجرت به یونان را دارید، بهتر است به فکر تهیه‌ی بیمه‌های درمانی خصوصی باشید، زیرا سیستم سلامت و بهداشت ملی این کشور زیاد کاربردی نیست. بیمه دولتی این کشور رایگان است و تنها بیماری‌های کوچک را پوشش می‌دهد؛ اما شما باید برای مراقبت از خود در برابر بیماری‌های جدی‌تر، به سراغ بیمه‌های خصوصی بروید.

زبان بیاموزید

یونانی‌ها با مهاجرانی به زبان‌های دیگر، به‌خصوص انگلیسی یا آلمانی، رفتار خوبی دارند، اما آن‌ها همواره در برخورد با یک غیریونانی که تلاش دارد به زبان آن‌ها صحبت کند، مهربان هستند. هیچ انتظاری از شما برای برقراری یک مکالمه‌ی دقیق و صحیح در مورد شرایط سیاسی در خاورمیانه یا صحبتی طولانی در مورد فلسفه وجود ندارد، بلکه یک «صبح‌ به‌خیر» یا «عصر به‌خیر» ساده و استفاده از عبارات مؤدبانه در طول روز کفایت می‌کند. به‌علاوه، آشنایی با الفبای یونانی کمک فراوانی به شما در موقعیت‌های گوناگون خواهد کرد.

مهاجرت به یونان

یک عادت بد

یونانی‌ها یک عادت خیلی بد دارند؛ آن‌ها اهل سیگار کشیدن هستند؛ خیلی هم زیاد. در گذشته سیگار کشیدن در مکان‌های بسته قانونی بود، اما به‌موجب قوانین جدید، استعمال دخانیات در مکان‌های عمومی ممنوع است. شما به‌سرعت درخواهید یافت که این قانون توسط بسیاری رعایت نمی‌شود و در حالی‌که بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها شروع به اعمال قانون استعمال دخانیات تنها در اماکن روباز کرده‌اند، نمی‌توان یونانی‌ها را از سیگار کشیدن در فضاهای بسته منع کرد. خبر خوب این است که هوا تقریباً در نیمی از سال در یونان گرم است و می‌توان بیشتر زمان خود را در فضاهای باز سپری کرد و نگران دود سیگار نبود.

تولدها و روزهای سال

در یونان، به‌مانند دیگر کشورهای حاشیه‌ی دریای مدیترانه، انتظار می‌رود که در انتهای برگزاری جشن تولد یک دختر یا پسر در یک مکان عمومی با حضور دیگران، مقداری پول به افراد حاضر پرداخت شود. همین امر در مورد روزهای مختلف سال نیز صادق است. بر اساس سنت یونانی، تقریباً هر روز از سال به نام یک راهب مقدس یا شهید مسیحی نام‌گذاری شده است. یونانی‌ها هرگز این روزها را فراموش نکرده و به دوستان، اقوام و گاهی همکاران خود تلفن می‌زنند. این پرداخت‌ها معادل رسم عیدی گرفتن در کشور ایران است.

مهاجرت به یونان

یک سیفون بزرگ

سیستم فاضلاب در یونان کاملاً ابتدایی است و طبق قانون نباید دستمال توالت را وارد سیستم فاضلاب کرد. بلکه یک سطل زباله برای انداختن این دستمال در سرویس‌های بهداشتی تعبیه شده است. شاید اندکی زمان ببرد تا به این موضوع عادت کنید، اما به‌سرعت آن را خواهید پذیرفت.

آشنایی با خیابان‌ ها

آتن خانه‌ی جدید شماست. پس از اینکه تصمیم گرفتید در کجای شهر ساکن شوید، زمان آن فرارسیده تا اطراف محل زندگی خود را بشناسید. اگر قصد استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی را دارید، یک نقشه تهیه کرده و موقعیت نزدیک‌ترین ایستگاه مترو، تراموا، اتوبوس و اتوبوس برقی را پیدا کنید. با توجه به میزان استفاده‌ی خود از این وسایل، خرید یک بلیط ماهانه می‌تواند بهترین راه‌حل باشد؛ زیرا به شما امکان دسترسی نامحدود با وسایل حمل‌ونقل به تمامی نقاط آتن (به‌جز فرودگاه) را می‌دهد. توجه داشته باشید که از سال ۲۰۱۷ به بعد بلیط‌های کاغذی کاملاً از سطح شهر جمع‌آوری شده و جای خود را به بلیط‌های الکترونیکی داده‌اند. اگر قصد رانندگی در آتن را دارید، مراقب رانندگان یونانی باشید. آن‌ها گاهی بی‌احتیاط می‌شوند و اصلاً به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام نمی‌گذارند. به‌علاوه یافتن یک جای پارک در مرکز آتن می‌تواند یک دستاورد بزرگ تلقی شود؛ بنابراین به هنگام رانندگی در این شهر خود را به سلاح صبر مجهز کنید.

مهاجرت به یونان

حلقه اطراف خود را گسترش دهید

گاهی دور بودن از وطن می‌تواند دشوار باشد. به همین خاطر نیاز است حلقه‌ی اطرافیان خود در کشور مقصد را گسترش کمی گسترش دهید. همکاران یا همسایه‌ها می‌توانند دوستان خوبی برای شما باشند، اما بهتر است توازن مناسبی میان محلی‌ها و مهاجران برقرار شود. ابزارهایی چون میت‌ آپ (MeetUp)، اِکسپَت‌ آتنز (XpatAthens) یا اینترنیشنز (InterNations) گزینه‌های بسیار خوبی برای آشنایی با افراد هم‌فکر یا دیگر مهاجران در نزدیکی محل اقامت شما هستند.

ساعات اداری را بشناسید

ساعات اداری برای مراکز دولتی یا خصوصی در یونان متفاوت است و حتی شهر به شهر یا روستا به روستا تفاوت دارد؛ اما طبق یک قانون کلی، ساعات کاری در روزهای سه‌شنبه، پنج‌شنبه و جمعه برای فروشگاه‌ها در مرکز شهرهای بزرگ از ۹ صبح تا ۹ شب است. با این‌حال، روز به دو بخش تقسیم می‌شود؛ ۹ صبح تا ۲:۳۰ بعدازظهر و ۵:۳۰ بعدازظهر تا ۹ شب. در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و شنبه، ساعات اداری از ۹ صبح تا ۳ بعدازظهر است. به‌علاوه فروشگاه‌ها در روزهای یکشنبه تعطیل هستند. این قانون در مورد مراکز توریستی شهر صادق نیست و می‌توان دید که بسیاری از فروشگاه‌ها تا ساعات پایانی شب باز هستند.

مهاجرت به یونان

شبیه به یک آتنی قهوه بنوشید

اگر عاشق قهوه هستید، باید بدانید که شانس با شما یار بوده، زیرا یونان به کشور قهوه‌ خورها معروف است. شما فقط باید بیاموزید که چگونه در کافی‌شاپ‌های فراوان شهر سفارش قهوه دهید. اول‌ از همه، باید بدانید که قهوه‌ها در آتن می‌توانند داغ (zesto) یا سرد (frio) باشند. سپس باید نوع قهوه (کاپوچینو، اسپرسو، قهوه‌ی فوری یا قهوه‌ی یونانی) و میزان شیرینی آن را مشخص کنید. اسکتو (sketo) به معنای قهوه‌ی بدون شکر، متریو (metrio) به معنای قهوه‌ی با شکر متوسط و گلیکو (gliko) به معنای قهوه‌ی شیرین است. شاید در ابتدا سخت به نظر برسد، اما وقتی‌که سفارشتان بر روی میز قرار گرفت، حس یک ابرقهرمان به شما دست می‌دهد.

مهاجرت به یونان

شهر خود را بشناسید

به‌عنوان یک شهروند جدید، نیاز است شهر محل اقامت خود را بشناسید. بله. آتن شهری پر سروصدا است. این شهر گاهی پرآشوب به نظر می‌رسد و لزوماً همیشه زیبا نیست؛ به‌علاوه گیج‌کننده هم است. شاید جست‌وجو در وب‌سایت‌های گردشگری بتواند به شما در کشف این شهر و بارها عاشق آن شدن، کمک فراوانی کند.

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}