تاریخچه‌ ای مختصر از خانه اپرای اسلو

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1397/12/6
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

اسلو با ساخت خانه‌ی اپرای ملی خود در سال ۲۰۰۸، جایگاه خود را در عرصه‌ی فرهنگی دنیا مستحکم‌تر از همیشه کرده است. این مرکز برای هر سلیقه‌ای یک جاذبه‌ی شگفت‌انگیز دارد.

تور اروپا

زمانی‌که خانه‌ی ملی رقص باله و اپرای نروژ در سال ۲۰۰۸ درهای خود را به روی عموم گشود، یک رؤیای صدساله رنگ واقعیت به خود گرفت. امروزه، خانه‌ی اپرای اسلو به‌عنوان یک جاذبه‌ی گردشگری برتر شناخته می‌شود و یکی از شاخص‌ترین گنجینه‌های معماری در کشور است. این بنا در میان مردم محلی و گردشگران طرفداران فراوانی دارد.

خانه اپرا اسلو

این خانه‌ی اپرای باشکوه در منطقه‌ی صنعتیِ سابق بیورویکا (Bjørvika) واقع شده و یکی از اولین بناهایی است که به هنگام نزدیک شدن به شهر، از دریا به چشم می‌خورد. این بنا با ظاهر مرمریِ سفیدرنگ خود که از سقف با شیبی ملایم به آبدره‌ی اسلو ختم می‌شود، یادآور یک کوه یخی است که پیوندی میان فضای شگفت‌انگیز ییلاقی نروژ و پایتخت این کشور برقرار می‌کند.

زمانی‌که ساخت این خانه‌ی اپرا در سال ۲۰۰۰ در دستور کار قرار گرفت، آرزویی صدساله در پایتخت کشوری تازه مستقل برای میزبانی از یک تالار اپرای ملی محقق شد. رقص باله و اپرای ملی در سال ۱۹۵۷ در سالن نمایش فولکه‌ تئاتر (Folketeatret) برپا شد، اما این مرکز فضای خود را با دیگر هنرها به اشتراک می‌گذاشت. اولین کارگردان اپرای ملی در نروژ خواننده‌ مشهور سوپرانو، کریستن فلاگستاد (Kirsten Flagstad)، بود. او از جیب خود هزینه‌ی استخدام خوانندگان و نوازندگان ادیگر را پرداخت می‌کرد. میدانی که خانه‌ی مدرن اپرا در آن بنا شده، به نام وی است. امروزه مجسمه‌ای به یاد او در این میدان قرار دارد و می‌توان آن را به هنگام نزدیک شدن به ورودی ساختمان مشاهده کرد.

کریستن فلاگستاد

خانه‌ی اپرای اسلو از بازدیدکنندگان در طول سال دعوت می‌کند تا به پشت‌بام این بنا بروند و از این مکان ساکت و آرام به تماشای غروب آفتاب یا گفت‌وگو با دوستان در فصل تابستان بپردازند. در فصل زمستان، این بنای مرمریِ سفیدرنگ شبیه به تکه یخی می‌شود که از آبدره‌ی اسلو سر برآورده است. معماران شرکت اسنوهِتا (Snøhetta) مسئول ساخت این پروژه هستند و به دنبال این بودند تا فضایی مناسب برای هر سلیقه‌ای بسازند.

لابی بزرگ و روشن این تالار در تمام ۲۴ ساعت روز باز است و کافه‌های آن نمای زیبایی به آبدره‌ی اسلو دارند. به‌علاوه، پنجره‌های بزرگ این مرکز امکان تماشای کارگاه‌ها و بخش مخصوص لباس‌های سنتی از بیرون را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کنند. سه صحنه‌ی این تالار در پشت نمایی از چوب بلوط همراه با جزئیاتی از فلز، شیشه و نورپردازی مخفی شده و زوایا و خطوط مستقیمی را خلق کرده‌اند. می‌توان شخصاً یا همراه با یک راهنما از این بنا دیدن کرد. به هنگام حضور در این ساختمان، حس خلق‌شده توسط امواج صوتیِ ناشیِ از ارکستر در یک سکوی بتنی را از دست ندهید.

خانه اپرای اسلو

درحالی‌که صف انتظار برای ورود به این مرکز بسیار طولانی است، خانه‌ی اپرای ملی حالا از برخی از به‌روزترین جلوه‌های صحنه‌آرایی و فناوری بهره می‌برند. نمایش‌های شگفت‌انگیز باله و اپرا به همراه اجرای ارکسترها، اسلو را در جایگاه فرهنگی والایی قرار داده‌اند. طبق خواسته‌ی طراحان، در این مرکز هر جاذبه‌ای برای هر سلیقه‌ای یافت می‌شود.

خانه اپرا اسلو

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}