عادات عجیبی که تنها محلی‌ ها در استکهلم آن را درک می کنند

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1397/12/24
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

بروز برخی رفتارها و عادات عجیب‌ از سوی مردم در استکهلم، توریست‌ها را به تعجب واداشته است. این رفتارها برای گردشگران غریب و تعریف نشده‌ است.

تور اروپا

استکهلم پر از مردمان عالی است، اما این مردمان عالی گاهی اوقات رفتارها و عادات عجیبی از خود نشان می‌دهند؛ عاداتی که تا به‌حال صحبتی از آن‌ها نشده، اما همه آن را درک می‌کنند. این رفتارها می‌تواند گردشگران را متعجب کند. با این‌حال آشنایی با عادات عجیب مردم در پایتخت سوئد، از سردرگمی شما می‌کاهد.

ایستگاه مرکزی: ایستادن در سمت راست

وقتی‌که در ایستگاه مرکزی یا هر ایستگاه دیگر مترو از پله‌برقی بالا یا پایین می‌روید، همیشه در سمت راست بایستید. اگر در دستان خود کیف یا بسته‌هایی دارید، آن‌ها را در سمت راست قرار دهید. حتی اگر پای شما شکسته و نیاز دارید تا به یک عصا تکیه کنید، باز هم عصا را در سمت راست نگه دارید. چرا؟ چون مردم در استکهلم همیشه با سرعت زیاد بر روی پله‌های برقی بالا و پایین می‌روند و در صورت برخورد، اهمیتی به شما نمی‌دهند، زیرا این شما هستید که مقصر بوده و باید راه را برای آن‌ها در سمت چپ باز بگذارید.

استکهلم

ایستگاه مرکزی: حرکت از سمت چپ

عجیب به نظر می‌رسد؛ شما به‌تازگی از قطار پیاده شده‌اید و متوجه می‌شوید که تالار ایستگاه مرکزی بسیار شلوغ است و همه‌ی افراد این بار از سمت چپ حرکت می‌کنند. اگر از سمت راست حرکت کنید، با چنان شدتی به اطراف هل داده می‌شوید که احساس می‌کنید در یک گرداب انسانی گیر افتاده‌اید. اگر موفق شوید از سمت راست تمام مسیر را طی کنید، درنهایت با درهای بسته روبه‌رو خواهید شد. به سمت چپ بروید؛ درهای باز در این سمت انتظار شما را می‌کشند.

آداب و رسوم سوئد

نهار خوردن بر روی پله های سالن کنسرت

سالن کنسرت استکهلم، مشرف به میدان مرکزی هوتورگه (Högtorget)، محل برگزاری مراسم سالانه‌ی جایزه‌ی نوبل است. این سالن همچنین دارای شماری پله‌ی عریض و شگفت‌انگیز است که در طول ماه‌های گرم سال غرق در نور آفتاب می‌شوند. کارمندانِ سراسر این منطقه می‌دانند که اینجا بهترین مکان برای خرید نهار از دکه‌های میدان هوتورگه و اطراف آن، و صرف آن بر روی پله‌ها است. ۳۰ دقیقه نشستن بر روی این پله‌ها، روح شما را به پرواز درمی‌آورد.

استکهلم

گرفتن تخفیف در هوتورگه

هوتورگه یک بازار روباز در استکهلم است و اکثر فروشندگان آن اصالت خارجی دارند. این افراد بسیار بلند حرف می‌زنند و عاشق مهارت چانه‌زدن هستند. چطور متوجه این موضوع شویم؟ به یک شهروند زرنگ استکهلمی نگاه کنید که در مورد یک کیلو گیلاس از فروشنده سؤال می‌کند، در حالی‌که قیمت گیلاس در مقابل آن نوشته شده است. مرد فروشنده لبخندی زده و به قیمت اشاره می‌کند. خریدار به‌سرعت از خرید منصرف شده و ناگهان هر دو تا سر حد مرگ شروع به چانه‌زدن با یکدیگر می‌کنند.

بازار استهکلم

یکشنبه روز پیاده روی است

فرقی نمی‌کند که چقدر بیمار، خسته یا گرفتار هستید؛ به‌علاوه اهمیتی ندارد که هوا در استکهلم سرد یا گرم باشد؛ مردم در این شهر در روز یکشنبه برای پیاده‌روی از خانه بیرون می‌آیند. این اتفاق معمولاً در بعدازظهر رخ می‌دهد و اغلب در کنار آب انجام می‌شود. از آن جایی‌که استکهلم از ۱۴ جزیره تشکیل شده، دسترسی به آب بسیار آسان است؛ با این‌حال محبوب‌ترین مکان‌ها برای قدم زدن، پارک جزیره‌ی دیورگاردن (Djurgården) و بلوار استراندوِگِن (Strandvägen) هستند.

استکهلم

رها کردن پستانک بچه ها در اسکانسن

وقتی‌که شهروندان استکهلم سعی می‌کنند پستانک را از کودکان خود بگیرند، راهی اسکانسِن (Skansen)، موزه‌ روباز استکهلم، می‌شوند. اینجا، در محوطه‌ی بچه‌گربه‌ها در باغ‌وحش کودکان، یک درخت پستانک وجود دارد. کودکان پستانک محبوب خود را به این درخت آویزان کرده تا بچه‌گربه‌ها از آن استفاده کنند. این رسم معمولاً از اوایل بهار آغاز و تا پایان تابستان ادامه دارد. در این زمان کودکان اولین قدم‌های خود را به‌سوی دنیای بزرگ‌ترها برمی‌دارند.

رسم سوئدی

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}