آشنایی با هنر زیرزمینی در ایستگاه های متروی استکهلم

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1397/12/25
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

شبکه‌ی حمل‌ونقل زیرزمینی در استکهلم بسیار گسترده و جامع است. این شبکه‌ی گسترده در ایستگاه‌های متعدد خود از آثار هنرمندان مشهور سوئدی نیز میزبانی می‌کند.

تور اروپا

سیستم متروی استکهلم، خانه‌ی طولانی‌ترین گالری هنری جهان است. بیش از ۹۰ اثر هنری، از مجسمه و آثار موزاییکی گرفته تا نقاشی و هنر چیدمان، در ۱۰۰ ایستگاه از شبکه‌ی حمل‌ونقل زیرزمینی استکهلم دیده می‌شود. ۱۵۰ هنرمند از دهه‌ی ۱۹۵۰ شروع به خلق این آثار هنری کرده‌اند.

کونگسترادگاردن

ایستگاه متروی کونگسترادگوردن (Kungsträdgården) که در خط آبی واقع شده است، از سوی بسیاری به‌عنوان برترین گالری هنر زیرزمینی شناخته می‌شود. اثر اولریک ساموئلسون (Ulrik Samuelson)، خالق این گالری هنری، یک باغ زیرزمینی را در این ایستگاه تداعی می‌کند.

ایستگاه مترو سوئد

ایستگاه مرکزی

قطب اصلی سیستم حمل‌ونقل زیرزمینی در استکهلم، ایستگاه مرکزی، موسوم به سنترالِن (Centralen)، است. این ایستگاه که به مسافران حس بودن در یک غار را می‌دهد، از شماری از آثار هنری نظیر کاشی‌کاری بر روی سکوی اصلی مترو میزبانی می‌کند. هنر در این ایستگاه در همه‌جا موج می‌زند.

ایستگاه مترو استکهلم

تکنیسکا هوگسکولان

تکنیسکا هوگسکولان (Tekniska Högskolan)، به دانشگاه سلطنتی فناوری نیز شهرت دارد؛ بنابراین تعجبی ندارد اگر در اینجا نمادهایی از ۴ عنصر کلاسیک یعنی آب، خاک، آتش و هوا را مشاهده کنید.

تکنیسکا هوگسکولان

ایستگاه ساختمان شهرداری

ایستگاه ساختمان شهرداری یا رادهوسِت (Rådhuset) که به آن ایستگاه تالار شهر استکهلم هم گفته می‌شود، شما را به مرکز اداری استکهلم می‌برد. اما بهتر است قبل خروج از ایستگاه، کمی زمان برای دیدار از این محوطه‌ی غارمانند، پرحرارت و رازآلود اختصاص دهید.

ایستگاه های مترو استکهلم

ایستگاه ورزشگاه

استادیون (Stadion) نام نزدیک‌ترین ایستگاه به محل برگزاری بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۱۲ است. این ایستگاه نیز به‌نوبه‌ی خود ارزش دیدار دارد؛ اما شما قبل از همه‌چیز به‌سرعت متوجه هنر موجود در این ایستگاه می‌شوید. هنری که به آن دوران باشکوه از مسابقات ورزشی تعلق دارد.

ایستگاه مترو استکهلم

فریدهمسپلان

فریدهِمسپلان (Fridhemsplan) یکی از ایستگاه‌های کمتر شناخته‌شده در استکهلم است که زیبایی مختص به خود را دارد. تورستن رینکِویست (Torsten Renqvist) و اینیِگِرد مولر (Ingegerd Möller) این ایستگاه را با نقاشی‌های متعدد زینت بخشیدند. نقاشی‌هایی که بازتابی از جنبش قدرتمند هواداران محیط‌زیست‌ بوده و ارتباطی عمیق با دریا دارند.

ایستگاه مترو استکهلم

اوسترمالم استورگ

اوسترمالم استورگ (Östermalmstorg) که تقریباً به‌ اندازه‌ی ایستگاه مرکزی شلوغ است، از آثار هنری متعلق به سال ۱۹۶۵ از سیری دِرکِت (Siri Derkert)، یکی از مشهورترین هنرمندان سوئد، میزبانی می‌کند. این آثار هنری بازتابی از فرهنگ، صلح، حقوق زنان و موضوعات زیست‌محیطی هستند. بیش از یک دهه طول کشید تا این آثار هنری کامل شوند.

ایستگاه مترو استکهلم

تورلیدسپلان

تورلیدسپلان (Thorildsplan) با آثار هنری خود شبیه به پیکسل‌های کامپیوتری، فضایی مدرن و جذاب را خلق کرده است. دلیل خلق این فضای مدرن، تخریب آثار هنری قدیمی و جایگزین شدن آن‌ها با نمونه‌های جدید است. لارس آرینیوس (Lars Arrhenius)، نقاش و طراح جدید، فضایی را خلق کرد که جهان مدرن دیجیتالی را به ساده‌ترین شیوه‌ی ممکن روایت می‌کند.

ایستگاه مترو استکهلم

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}