کارهایی که هرگز نباید در سفر به صربستان انجام دهید

طناز قربانی
 • طناز قربانی
 • 1397/12/28
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

هر کشوری قوانین و آداب و رسوم خاص خود را دارد؛ صربستان هم دارای قوانین خاصی است که اگر نمی‌خواهید در سفر به این کشور  به مشکل بر بخورید و احیانا پای‌تان به اداره پلیس باز شود،‌ حتما بایدها و نبایدهای سفر به صربستان را بخوانید.

تور اروپا

 سفر به صربستان، کشوری در جنوب شرقی اروپا، محبوبیت زیادی در میان گردشگران به‌دست آورده است. از کشور ما هم افراد زیادی به صربستان سفر می‌کنند. پیش از سفر به هر کشور باید با قوانین و آداب و رسوم آن آشنا بود، صربستان هم از این قاعده مستثنا نیست. البته با گذشت زمان، بیشتر زنان و مردان صربستان از قوانین سفت و سخت فاصله می‌گیرند و خرافات کمتر در این کشور جا دارد. اما با توجه به وقایع تاریخی این کشور بهتر است با احتیاط بیشتری برخورد کنید. در این مطلب خواهید خواند که چه کارهایی را هرگز نباید در سفر به صربستان انجام دهید.

از  کوزوو صحبت نکنید

این داستان کلیشه‌ای که صرب‌های ملی‌گرا و افراطی، دو انگشت و شست خود را  نشان می‌دهند و جمله‌ی (Kosovo je srce srbije) به معنای کوزوو قلب صربستان است را تکرار می‌کنند، حقیقت ندارد. بیشتر مردم کشور صربستان می‌دانند که بحران کوزوو خارج از قدرت آنها است و تمایلی به صحبت کردن درباره آن ندارند. البته هنوز هم برخی از مردم درباره‌ی این قضیه احساساتی عمل می‌کنند؛ پس در صورتی‌که شما محققی در حوزه تاریخ بالکان نیستید، از صحبت کردن در این باره خودداری کنید.

سفر به صربستان

درباره جنگ صحبت نکنید

هرچه بیشتر از موضوعات حساس دوری کنید، بهتر است. برای خیلی از مردم خاطرات جنگ یوگسلاوی که از تلویزیون پخش می‌شود آنها را تشویق می‌کند که سفری به کشورهای درگیر این جنگ داشته باشند. در این جنگ صرب‌ها به عنوان متجاوز شناخته می‌شدند و افرادی که به بلگراد سفر می‌کنند آماده‌اند تا انگشت اتهام را به سمت مردم عادی بگیرند. در حقیقت هیچ‌کس دوست ندارد درباره‌ی جنگی که صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشت، صحبت کند. اگر مردم محلی درباره‌ی جنگ صحبت کردند، حتما گوش کنید اما هرگز سر صحبت را درباره‌ی این موضوع باز نکنید.

سفر به صربستان

سوار تاکسی نشوید 

مانند بیشتر شهرهای اروپایی، توصیه می‌شود از تاکسی استفاده نکنید. شرکت‌های خصوصی زیادی در بلگراد وجود دارند که مشغول خدمات‌رسانی به مردم هستند. می‌توانید در سفر به صربستان از اپلیکیشن‌هایی مانند کارگو (Car:Go) استفاده کنید. مردم محلی معمولا از تاکسی استفاده نمی‌کنند مگر اینکه انتخاب دیگری نداشته باشند. پس بهتر است شما هم مانند مردم محلی رفتار کنید.

سفر به صربستان

روی لبه میز ننشینید

مانند خیلی از کشورهای اروپایی مردم صربستان به خرافات اعتقاد زیادی دارند. البته تا حد زیادی هم جنبه‌ی شوخی دارد زیرا هیچ‌کس اعتقاد ندارد که نشستن بر روی لبه‌ی میز در دورهمی‌های اجتماعی و دوستانه باعث می‌شود تا ابد تنها باشید. اما با این حال احتیاط می‌کنند زیرا اعتقاد دارند این عقیده‌ی خرافاتی حتما یک منشا دارد. پس بهتر است شما هم احتیاط کنید و روی لبه‌ی میز ننشینید.

سفر به صربستان

پنجره را باز نگذارید

باز هم اعتقادات خرافاتی در صربستان. مردم صربستان اعتقاد دارند که فقط یک مازوخیست پنجره را باز می‌گذارد. باز گذاشتن پنجره در صربستان یک جرم است البته نه به آن شکلی که منجر به دستگیری شما شود. اما از نظر مردم کاری ناشایست تلقی می‌شود زیرا با باز گذاشتن پنجره گرد و خاک زیادی به داخل می‌آید که موجب بیماری و به اعتقاد مردم صربستان غم، اندوه و بدبختی می‌شود.

با پلیس بحث نکنید

مسلماً در هیچ کشوری نباید با پلیس بحث کرد. ۹۹ درصد از گردشگران صربستان هم به غیر از مراحل اداری اقامت، هیچ‌گونه ارتباطی با پلیس نخواهند داشت. البته ممکن است پلیس را در رستوران یا دیگر مکان‌های عمومی ببینید. در صورتی‌که رفتاری قانون‌شکنانه انجام دهید، باید با پلیس صربستان روبه‌رو شوید و درصورت روبه‌رو شدن بهتر است به بحث کردن ادامه ندهید. اگر کار اشتباهی انجام داده‌اید آن را قبول کنید و اگر بی‌گناه هستید نیازی به نگرانی نیست زیرا مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد.

سفر به صربستان

با کفش داخل خانه نشوید

اگر به خانه‌ی یک فرد صرب دعوت شدید، حتما که پیش از ورود به خانه کفش‌های خود را در آورید. ممکن است دوست صرب شما بگوید که ورود به خانه با کفش مشکلی ندارد. اما اگر بدون اجازه‌ی صاحبخانه با کفش داخل خانه شوید، باعث عصبانیت او خواهید شد.

مردم را با سیاست قضاوت نکنید

در دهه‌ی ۹۰ جنایات زیادی توسط مقاماتی که در قدرت بودند، به نام صربستان انجام شد. سیاستمداران و جنگ‌طلبان صربستان را به یک کشور منزوی تبدیل کردند و بدبختی زیادی برای مردم به بار آوردند. هزاران مردمی که به خیابان‌ها آمدند تا اعتراضات خود را علیه «اسلوبودان میلوشویچ» ابراز کنند، توسط رسانه‌های جهانی مورد بی‌تفاوتی قرار گرفتند. این مردم صربستان بودند که مقابل حکومت ایستادند بنابراین آنها را با سیاستمداران یکی نکنید.

سفر به صربستان

از الفبای صربستان نترسید

زبان کشور صربستان دارای دو الفبا است؛ پس ممکن است با دیدن حروفی مانندЂ، Жو Ч دچار ترس شوید. بهتر است پیش از سفر به صربستان کمی خود را با الفبای این کشور آشنا کنید. زمانی‌که با الفبای «سیریلیک» آشنا شوید دیگر چندان مشکل به‌نظر نمی‌رسد. حروف مشابه زیادی در این الفبا وجود دارند اما زمانی‌که شروع به یادگیری آن کنید، بسیار آسان خواهد شد.

سفر به صربستان

بدون اجازه از خرابه ها عکس نگیرید

بلگراد شهر زندگی و مرگ است؛ شهری پر از انرژی و بدبختی. ثبت بدبختی‌هایی که این کشور در طول تاریخ به خود دیده است نیاز به اجازه دارد و عکس‌برداری بدون اجازه بی‌احترامی محسوب خواهد شد. ساختمان‌هایی که توسط بمباران ناتو در سال ۱۹۹۹ تخریب شد، ممکن است برای گردشگران جالب باشند اما این ساختمان‌ها نشان‌دهنده گذشته‌ی تلخ این کشور هستند و برای عکس‌برداری از آن‌ها باید اجازه کسب کنید.

طناز قربانی طناز قربانی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}