مونیخ یا برلین؟ اول به کدام شهر سفر کنیم؟

صدرا شریفی
 • صدرا شریفی
 • 1397/12/13
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

انتخاب بین مونیخ و برلین، انتخاب آسانی نیست. هرکدام از این دو شهر ویژگی‌های خاصی دارند و ابعاد مختلفی از کشور آلمان را نشان می‌دهند. اما سفر به کدام شهر در اولویت قرار می‌گیرد؟

تور اروپا

 برلین و مونیخ دو شهر پرجمعیت آلمان هستند که هر کدام از آنها چهره‌ی کاملاً متفاوت از این کشور را به گردشگران ارائه می‌دهند. مونیخ  چهره‌ای سنتی و فرهنگی از آلمان را نمایش می‌دهد. تصویری که مونیخ از آلمان نشان می‌دهد، همان تصویر آلمان سنتی است که همگی پیش از وقایع مرتبط به جنگ جهانی برای این کشور متصور بودند. از سوی دیگر، برلین به‌طور واضح‌تری تأثیرات و رنج حاصل از دوران دشوار جنگ جهانی دوم را در خود جای داده است.

برلین

بازدید ازمونیخ

گردشگران عمدتاً برای جشن اکتبِر فست (Oktoberfest) به مونیخ می‌آیند. شهر مونیخ در واقع خانه‌ی سنتی این رویداد مشهور است. مونیخ معمولاً با مناظر آلپی اطرافش، لباس‌های سنتی مردم شهر و زنانی که دامن‌های بلند و زیبا می‌پوشند و همچنین نوشیدنی‌های فوق‌العاده‌ی خود شناخته می‌شود. گردشگران بیشتر اوقات به مناطق کوهستانی اطراف شهر می‌روند و از قلعه‌های زیبایی دیدن می‌کنند که بر روی قله‌های اطراف ساخته شده‌اند. این سازه‌ها در واقع بیانگر داستان آلمان مرفه زمان دودمان کارولنژی‌ها (Carolingians)، لودویگ دوم (Ludwig II) و امپراطوری هابسبورگ‌ها (Habsburgs) است. زیبایی‌های افسانه‌ای این ساختمان‌ها در طی این سال‌ها الهام بخش صدها افسانه و داستان بوده‌اند.

میدان تاریخی مونیخ

مونیخ حدود ۱.۴ میلیون نفر جمعیت دارد. ولی با این حال هنوز هم شهری ثروتمند است که به خوبی حفظ شده و جاذبه‌هایی نظیر باغ انگلیسی یا انگلیشر گارتن (Englischer Garten) و میدان بزرگ و تاریخیِ مارین پلاتز (Marienplatz) را در خود جای داده است. این شهر فرهنگ خاص خود را دارد، از لحاظ اقتصادی به مراتب مرفه‌تر از برلین بوده است و حال و هوای سنتی‌تری نیز دارد. درواقع، در مقایسه با برلین، مونیخ حس و حال شهری کمتری دارد، چرا که برلین همچنان شهری پر از سازه‌های معماری دوران شوروی است؛ سازه‌هایی که در ساخت آن‌ها ظرافت و مهارت کمتری به کار رفته است.

سفر به مونیخ گران‌تر از سفر به برلین است، چراکه مونیخ معمولاً به‌خاطر فرهنگ سنتی خود و همچنین به خاطر ارائه غذاها و سازه‌های فوق‌العاده‌ی آلمانِ قدیم، به‌عنوان گران‌ترین شهر آلمان شناخته می شود. البته ناگفته نماند که قصر نویشوانشتاین نیز در نزدیکی شهر مونیخ قرار دارد و دسترسی به آن از طریق این شهر بسیار ساده است.

قصر نوی‌شوان‌شتاین

از آن جایی‌که مونیخ کوچک‌تر از پایتخت آلمان است، تنها با قدم زدن در شهر می‌توانید بیشتر جاذبه‌های آن را تماشا کنید و برای گردش در آن لزوماً به وسیله نقلیه احتیاج ندارید. از این‌رو، هنگام سفر به آلمان بهتر است مونیخ را به عنوان اولین ایستگاه سفر خود انتخاب کنید. به هرحال گشت و گذار در مونیخ آسان‌تر از برلین است، چراکه برلین شهری پر جنب و جوش بوده و همیشه در حال تغییر است. علاوه بر این، اگر قصد تجربه‌ی آلمان سنتی را دارید، مونیخ انتخاب بهتری است.

بازدید از برلین

برلین شهری شلوغ و پر جنب و جوش است. در زمان پایان جنگ جهانی دوم، ۹۰ درصد از این کلان‌شهر نابود شده بود. برلین پس از آن‌که به‌عنوان مقر اصلی حکومت نازی مورد استفاده قرار گرفت، برای حدود ۴۰ سال توسط دیوار برلین به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. با این‌حال، پیش از همه‌ی این‌ها، برلین پایگاهی برای فعالیت هنرمندان و کسانی بود که به دنبال شیوه‌های زندگی متفاوت بودند. این ادعا را به وضوع می‌توان در مجموعه «داستان‌های برلین» نوشته‌ی کریستوفر ایشروود مشاهده کرد. به‌ هرحال، دوران ترس و ظلم و ستم سیاسی که چند دهه به طول انجامیده بود هم به پایان رسید و به نظر می‌رسد این مردم شهر هستند که برندگان واقعی شهر شدند.

دروازه برلین

برلین دوره‌های گذار مختلفی، از نازیسم گرفته تا حتی تقسیم شهر به دو بخش شرقی و غربی را تجربه کرده است. در این میان خیلی از افراد خلاق، موسیقیدان‌ها و حتی گروه‌های خرده فرهنگ و کوچک چپ‌گرا به واسطه‌ی هزینه‌های پایین اجاره وارد این شهر شدند. این باعث شده است تا برلین روحی روشن‌ فکرانه و آزادی‌خواه داشته و از این حیث با شهرهای دیگر آلمان مانند مونیخ متفاوت باشد. البته ناگفته نماند که همچنان نمادهایی از تاریخ تاریک و شگفت‌آور آن دوران در برلین باقی مانده‌ است که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند. در این بین می‌توان به دیوار برلین و یادبود قتل عام یهودیان اروپا اشاره کرد.

دیوار برلین

برلین عموماً به عنوان یکی از پایتخت‌های خلاق جهان شناخته می‌شود. این شهرت به ویژه در حوزه‌های هنر معاصر، موسیقی الکترونیک و صنایع نوپا بیشتر به چشم می‌آید. بنابراین،‌ اگر به عنوان یک گردشگر به برلین سفر کنید، تجربه‌ای شبیه به مردم محلی اینجا خواهید داشت و در شلوغی و پویایی جمعیت شهری‌اش درگیر خواهید شد. اجاره‌های پایین در شهر برلین که در وحله‌ی اول گروه‌های مختلفی را به اینجا کشانده بود، همچنان باعث می‌شود تا بازدید از برلین به خصوص در مقایسه با مونیخ، کاملاً مقرون به‌صرفه باشد. فرقی نمی‌کند بودجه‌ی سفر شما چقدر باشد، در زمان بازدید از برلین حتماً متوجه قیمت کم و ارزانی غذا و اسکان در این شهر خواهید شد.

انگلیشر گارتن

برلین با جمعیت ۳.۵ میلیون نفری، شهری بزرگتر و گسترده‌تر از مونیخ است که همیشه در حال تغییر بوده است. در مقایسه با مونیخ، اگر بخواهید حداکثر استفاده را از سفر خود به برلین داشته باشید، باید تمرکز و انرژی بیشتری را معطوف این شهر کنید. برای اینکه تجربه‌ای شبیه به مردم بومی این شهر داشته باشید، می‌توانید دوچرخه‌ای اجاره کرده و از آن برای گردش در شهر و تماشای جاذبه‌ها استفاده کنید. البته سیستم حمل و نقل عمومی برلین نیز بسیار خوب و کارآمد است و برای دسترسی آسان به بسیاری از جاذبه‌ها می‌توانید از این سیستم استفاده کنید.

جمع‌ بندی

هرکدام از این دو شهر جنبه‌های مختلفی از فرهنگ و تاریخ آلمان را نشان می‌دهند. بنابراین برای آن که اطلاعات کامل و جامعی از ابعاد مختلف این کشور به دست بیاورید، سفر به هر دو شهر مونیخ و برلین ضروری است. پیشنهاد ما این است که ابتدا سفر به آلمان را از مونیخ شروع کنید تا جنبه‌های تاریخی را ببینید. سپس به سمت برلین بروید تا متوجه شوید که چطور کشور آلمان پس از گذراندن آن مشقات و تاریخی پیچیده، امروزه تبدیل به بهشتی برای کارآفرینان و مبتکران شده است.

مونیخ آلمان

صدرا شریفی صدرا شریفی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}