تور هنر خیابانی در هلسینکی

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1398/2/24
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

گردش در هلسینکی می‌تواند با تماشای نقاشی‌های رنگارنگ دیواری مصادف شود. این شهر منظره هنری جالب توجهی دارد.

تور اروپا

قدم زدن در شهر هلسینکی خیلی زود تبدیل به یک تور خیره کننده هنر خیابانی می‌شود. در شهر دیوارهای زیادی با گرافیتی پوشیده شده‌اند و همچنین پروژه‌های هنری و ارگان‌های داوطلبی هم برای جان بخشیدن دوباره به مناطق بی‌رمق وجود دارند که با آثار هنری و نقاشی‌های دیواری رنگارنگ و معنادار، زیباییِ تازه‌ای به شهر می‌دهند. در این مقاله به معرفی برخی از بهترین نقاط شهر برای تماشای این هنر خیابانی پرداخته‌ایم تا با هنر شهری هلسینکی بهتر آشنا شوید.

آرابیانرانتا

آرابیانرانتا (Arabianranta) سابقاً منطقه‌ای صنعتی بود که نامش را از کارخانه سرامیک «آرابیا» گرفته است. امروزه این ناحیه به یکی از مناطق هنری اصلی هلسینکی تبدیل شده و دیوارنگاری‌ها و باغ‌های هنری زیادی در آن وجود دارند. همچنین دانشگاه هنر و دیزاین هلسینکی هم در این منطقه واقع شده است. یکی از بزرگ‌ترین و خیره‌کننده‌ترین نقاشی‌های دیواری ناحیه روی دیوار ساختمانی در هامنتیه (Hämeentie) قرار دارد که در سال ۲۰۱۵ توسط دیوارنگار معروف یوکا هاکانن (Jukka Hakanen) کشیده شد. این نقاشی دیواری زندگی مدرن هلسینکی و توسعه محله را به تصویر می‌کشد.

هنر خیابانی هلسینکی

کانل‌ ماکی

این نقاشی دیواریِ شش طبقه، روی دیوار ساختمانی در کانل‌ماکی (Kannelmäki) کشیده شد و بخشی از پروژه «هنر بیشتر» در هلسینکی بود. این اثر هنری رنگارنگ، از یک خیابان شلوغ، یک خط راه‌آهن و تقاطع عبور و مرور قابل مشاهده است. جامعه محلی در خلق این نقاشی دیواری که طبیعت را بازنمایی می‌کند و به نام‌های موسیقیایی خیابان‌های منطقه اشاره می‌کند، نقش بسیار مهمی داشتند.

هنر خیابانی هلسینکی

کونتولا

این منطقه که سابقاً خیلی خوش‌نام نبود، در شرق هلسینکی واقع شده و اکنون پر از آثار هنری خیابانی بوده و حتی با دوازده نقاشی دیواری جدید که توسط گروهی از هنرمندان خلق شده‌اند جانی دوباره گرفته است. این نقاشی‌های دیواری، تصاویری از شاهزاده‌ها، حیوانات و آثار هنری کارتونی با رنگ‌های درخشان را به نمایش می‌گذارند. ساختمان‌های بلند زیادی در کونتولا (Kontula) در طی فستیوال هنر شهری سال ۲۰۱۷ با نقاشی‌ دیواری‌های عظیمی پوشیده شدند و اکنون برخی از بزرگ‌ترین آثار هنر عمومی در شهر به حساب می‌آیند.

هنر خیابانی هلسینکی

کرونووری

کرونووری (Kruunuvuori) در قدیم تفریحگاه تابستانی مردم طبقه بالا بود که اکنون متروک مانده و ویلاهایش در حال پوسیدن هستند. به خاطر اینکه این ناحیه کاملاً خالی از سکنه است و تنها برخی کاوشگران شهری به آن سر می‌زنند، هنرمندان خیابانی آن را کاملاً در اختیار خود گرفته‌اند و ردشان را روی ساختمان‌های در حال زوال می‌توان به خوبی دنبال کرد. اگر شما هم به مناطق متروک علاقه دارید یا دوست دارید وجه دیگری از شهر هلسینکی را تماشا کنید، این ناحیه می‌تواند نقطه جالب توجهی باشد.

هنر خیابانی هلسینکی

منطقه پاسیلا

منطقه پاسیلا (Pasila) جدای از اینکه نام خود را به یک برنامه تلویزیونی محبوب در فنلاند وام داده، در گذشته به خاطر اینکه به طرزی باورنکردنی بی‌حال و خاکستری بوده و هیچ گردشگری به آن توجه نشان نمی‌داد، شهرت داشته است. در طی بازسازی نواحی مختلفی از شهر، هنرمندان این منطقه را موقعیتی طلایی برای اضافه کردن کمی رنگ و ایجاد جذابیت برای گردشگران یافتند. در سرتاسر این محله می‌توانید نقاشی دیواری‌ها و آثار هنری رنگارنگی را تماشا کنید و حتی در نقاط پنهان این منطقه مانند زیر پل‌ها هم تصاویر جدید و زنده‌ای نقش بسته‌اند.

هر خیابانی هلسینکی

جزیره سومپاساری

جزیره سومپاساری (Sompasaari) به منطقه‌ صنعتی و نیروگاه هلسینکی مشرف است و به خاطر جوامع حاشیه‌ای به خوبی شهرت داشته و هنر خیابانی روی دیوارها، کانتینرهای حمل و نقل و خیابان‌هایش معروف هستند. این ناحیه اکنون تحت یک پروژه بازسازی عمیق است و بسیاری از بخش‌های آن که با موانع ساخت و ساز روبه‌رو هستند با آثار هنری موقتی تزئین شده‌اند.

هنر خیابانی هلسینکی

دیوار گرافیتی شوویلاهتی

منطقه کالیو (Kallio) پر از دانشجو و اقشار جوان است و یکی از اصلی‌ترین قطب‌های هنر خیابانی در هلسینکی به شمار می‌رود. دیوار گرافیتی شوویلاهتی (Suvilahti) در نزدیکی یک ناحیه صنعتی واقع شده و مهم‌ترین نقطه‌ی هنر خیابانی به شمار می‌رود زیرا هر هنرمندی اجازه دارد چیزی به آن اضافه کند. با قدم زدن در حوالی کالیو و شوویلاهتی ممکن است حس کنید به یک گالری هنری روباز سر زده‌اید زیرا تمام قسمت‌های خیابان شامل دیوارها، پارک‌های اسکیت بورد، پلکان‌ها، چراغ‌ها و سایر سطوح پر از نقاشی و اثر هنری هستند.

گرافیتی هلسینکی

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}