مجسمه های سنگی دول هاریوبانگ در جزیره ججو

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/3/10
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

مجسمه‌های دول هاریوبانگ یکی از اسرارآمیزترین جاذبه‌های گردشگری جزیره‌ی ججو محسوب می‌شوند. به باور عموم، این تندیس‌های سنگی دارای نقش دوگانه برای محافظت و باروری جزیره هستند.

تور اروپا

دول هاریوبانگ، این مجسمه‌های سنگی و شگفت‌انگیز در جزیره‌ ججو، در تمامی مناطق توریستی و بازارهای سراسر کره جنوبی به چشم می‌خورند؛ اما این مجسمه‌ها چه هستند و به چه منظور ساخته شده‌اند؟ این مقاله در توضیحی مختصر شما را با اسرارآمیزترین محافظان این جزیره آشنا می‌کند.

مجسمه های دول هاریوبانگ چه هستند؟

دول هاریوبانگ‌ها (Dol Hareubang) مجسمه‌هایی سنگی هستند که در سراسر جزیره‌ی ججو یافت می‌شوند. این مجسمه‌ها از سنگ‌های آتش‌فشانی متخلخل در جزیره ساخته شده‌اند و ارتفاع برخی از آن‌ها تا ۳ متر هم می‌رسد. آن‌ها به لطف شمایل منحصربه‌فرد خود، به‌راحتی قابل‌شناسایی هستند؛ مجسمه‌ها همگی دارای چشمانی برآمده و بدون مردمک بوده و صورت آن‌ها تقریباً مشابه یکدیگر است. دستان آن‌ها بر روی شکمشان قرار گرفته و یکی از آن‌ها کمی بالاتر از دیگری است. به‌علاوه، تمامی مجسمه‌ها کلاهی قارچی شکل به سر دارند. منشأ این مجسمه‌ها همچنان یک راز است، اما اغلب به سنت‌های شِمِنیسم (رشته باورهای سنتی در برخی اقوام بدوی) منتسب می‌شوند.

مجسمه های سنگی جیجو

چرا نام آن ها دول هاریوبانگ است؟

ترجمه‌ی تحت‌اللفظی دول هاریوبانگ «پدربزرگ ساخته‌شده از سنگ» است. این نام از گویش منطقه‌ی ججو می‌آید که در آن دول به معنی سنگ و هاریوبانگ به معنی پدربزرگ است. این مجسمه‌ها برای سال‌های بسیار و به‌طور غیررسمی با این نام صدا زده می‌شدند، اما در سال ۱۹۷۱ بود که دول هاریوبانگ به‌عنوان میراث قومی پذیرفته شد و رسمیت یافت. علاوه بر قدمت آن‌ها، این مجسمه‌ها به خاطر ظاهر باابهت خود نیز پدربزرگ صدا زده می‌شوند. مجسمه‌ها اغلب به‌عنوان محافظان جزیره شناخته شده و طبق باور مردم شیاطین و ارواح خبیث را دور می‌کنند.

مجسمه های هاریوبانگ جیجو

آن ها را در کجا می‌توان یافت؟

مجسمه‌های دول هاریوبانگ در سراسر جزیره به اشکال مختلف، از مگنت‌های سوغاتی گرفته تا بطری‌های نوشیدنی، قابل‌مشاهده هستند. مجسمه‌های سنگی اصلی نیز در همه‌جا حضور دارند و در اکثر مراکز گردشگری نظیر آبشار چئون جی یئون (Cheonjiyeon)، ساحل هامدوک (Hamdeok) و ساحل هایوپجه (Hyeopjae) دیده می‌شوند. حتی یک پارک کوچک نیز به این مجسمه‌های اختصاص داده شده است و گردشگران می‌توانند در آن بیشتر با تاریخ و دلیل شکل‌گیری آن‌ها آشنا شوند. در این پارک اشکال مختلفی از این مجسمه‌ها گرد هم جمع شده‌اند.

مجسمه های سنگی جیجو

مجسمه های دول هاریوبانگ با چه هدفی ساخته شده اند؟

منشأ مجسمه‌های دول هاریوبانگ همچنان یک راز است. برخی می‌گویند که این مجسمه‌ها مشابه اجسام نمادینِ یافت‌شده (توتِم‌ها) در سرزمین اصلی کره هستند. شواهدی دیگر نشان می‌دهند که مجسمه‌ها ممکن است تحت تأثیر افرادی خارج از این کشور ساخته شده باشند. ظاهر این مجسمه‌ها با کلاه‌های قارچی شکل، بسیاری را به این نتیجه رسانده است که آن‌ها بخشی از فرهنگِ ماشرومِ (قارچ توهم‌زا) شِمِنیسم در ججو بوده‌اند.

امروزه، به باور عموم، این مجسمه‌ها دارای نقش دوگانه برای محافظت و باروریِ جزیره هستند. بسیاری از مجسمه‌های دول هاریوبانگ اساساً در ورودی قلعه‌ها مستقر شده بودند و همین موضوع سبب شده تا به‌عنوان محافظان ساختمان‌های شهر و مردم تلقی شوند. جزیره‌ی ججو به «پایتخت ماه‌عسل» کره جنوبی مشهور است و بر طبق افسانه‌ها زنان تازه‌عروس می‌توانند با دست کشیدن به بخش‌های مختلف بدن مجسمه‌ها شانس خود را برای به دنیا آوردن فرزند موردنظرشان افزایش دهند. برای مثال، دست کشیدن به بینی مجسمه موجب پسردار شدن و دست کشیدن به گوش‌های مجسمه موجب دختردار شدن می‌شود. بسیاری از مجسمه‌ها به سبب این خرافه با فرسایش در اجزای بدن خود روبه‌رو شده‌اند.

مجسمه های هاریوبانگ جیجو

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}