عجیب ترین کارهایی که می توان در نپال تجربه کرد

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/2/17
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

وجود جاذبه‌های شگفت‌انگیز در نپال، این کشور مرتفع را به مقصدی اسرارآمیز برای گردشگران ماجراجو تبدیل کرده است. آن‌ها برای یافتن عجایبی حیرت‌انگیز رنج سفر به نپال را به جان می‌خرند.

تور اروپا

درشکه سواری، تماشای اسب‌های آبی، تور دیدار از محوطه‌های ثبت‌شده در میراث جهانی یونسکو و آب‌تنی در دریاچه‌ای در پخارا؛ این موارد همگی تفریحاتی امتحان شده در نپال هستند. درحالی‌که هیچ ایرادی نسبت به این تفریحات جذاب وارد نیست، برخی از گردشگران ترجیح می‌دهند به سراغ ماجراجویی‌های متفاوتی بروند. این مقاله به بررسی تفریحاتی می‌پردازد که رنگ و بویی کاملاً غیرمعمول دارند.

تقدیس شدن با یک الهه زنده

مردم منطقه‌ی نِواری (Newari) در دره‌ی کاتماندو و دیگر بخش‌های نپال باور دارند که الهه‌ی تالِجو (Taleju) در کالبد دختری نابالغ به نام کوماری (Kumari) یا الهه‌ی زنده قرار دارد. تمامی قلمروهای سابق دره‌ی کاتماندو دارای یک کوماری هستند و مردم منطقه خود را با آن‌ها تقدیس می‌کنند. بر اساس فهرستی طویل از ویژگی‌های بدنی و مزاجی، کوماری‌ها از میان خانواده‌های کشیش‌ها و زاهدان انتخاب می‌شوند. دختران در سن ۳ سالگی به‌عنوان کوماری انتخاب می‌شوند و وظیفه‌ی آن‌ها با شروع دوران قاعدگی در سنین ۱۲ تا ۱۴ سالگی به پایان می‌رسد. در حالی‌که کوماری‌ها معمولاً در خانه‌های مخصوص خود نگهداری می‌شوند، اما آن‌ها برای شرکت در مراسم خاص نظیر فستیوال راتو ماچندِرانات (Rato Machhendranath) و همچنین تقدیس مردم از خانه بیرون می‌آیند.

کوماری نپال

تماشای جمجمه یک یتی واقعی

در شهر کومجونگ (Khumjung) در منطقه‌ی کومبو (Khumbu)، معبد تبتی زیبایی قرار دارد که از یک اثر باستانی نایاب نگهداری می‌کند. اگر همیشه این سؤال برایتان وجود داشته که آیا یِتی (Yeti) یا همان مرد برفی واقعی است، می‌توانید در این معبد به جواب سؤال خود برسید؛ در اینجا جمجمه‌ای از یک مرد برفی درون محفظه‌ای شیشه‌ای نگهداری می‌شود. کومجونگ در پایین مسیر صعود به کوه اورست قرار دارد، بنابراین می‌توان راهی آنجا شد تا با چشمان خود این جمجمه را دید.

جمجمه یتی در نپال

جست و جو برای یافتن قارچ کرم صدپا

یارساگومبا (Yarsagumba) یا قارچ کرم صدپا منبع اصلی خلق کابوس‌ها است. قارچ کرم صدپا زمانی شکل می‌گیرد که هاگ‌های قارچ انگلی اقدام به آلوده و مومیایی کردن یک کرم بید زنده در خاک می‌کنند. قارچ سپس از داخل سر کرم صدپای مرده جوانه می‌زند. اگرچه این فرآیند کمی مشمئزکننده است، اما برای بیش از ۲۰۰۰ سال است که از این قارچ در طب سنتی چینی استفاده می‌شود؛ بنابراین قارچ کرم صدپا بسیار ارزشمند است. این قارچ تنها در ارتفاعات خاصی از هیمالیا در زمان‌های مشخصی از سال رشد می‌کند و علاوه بر ارزشمند بودن، راه امرار معاش برای محلی‌ها محسوب می‌شود.

قارچ نپالی

تلاش برای یافتن عسل توهم زا

عسل تهیه‌شده از زنبورهایی که از گرده‌ی گل آزالیا یا خرزهره‌ی هندی تغذیه کرده‌اند، می‌تواند کاملاً توهم‌زا باشد. این عسل شباهتی به دیگر عسل‌های تهیه‌شده در باغ‌ها ندارد؛ جمع‌آوری عسل توهم‌زا کسب‌وکاری خطرناک است، زیرا کندوهای این نوع عسل در بالای صخره‌هایی مرتفع واقع شده‌اند. این عسل علاوه بر اینکه به خاطر تأثیرات توهم‌زای آن مصرف می‌شود، کاربرد دارویی برای درمان فشارخون نیز دارد.

عسل نپال

یخ نوردی

حالا که صحبت از تفریحات خطرناک در ارتفاعات بالا شد، باید گفت که یخ‌نوردی یکی از تفریحات جذاب در کوه‌های نپال در طول ماه‌های زمستان است. این ورزش مناسب افرادی است که احتمالاً نمی‌خواهند تمام ارتفاع یک کوه را بپیمایند. یخ نوردی بدن را از نظر فیزیکی به چالش می‌کشد، اما در انتها مناظر زیبایی در ارتفاعات را به فرد هدیه داده و به او حس پیروزی و موفقیت می‌دهد. بالا رفتن از آبشارهای یخ‌زده، یکی از روش‌های انجام ورزش یخ نوردی است.

یخ نوردی در نپال

تقدیس یک سگ

سگ‌ها در نپال دارای یک روز مخصوص برای خود هستند. به‌منظور رسم تیهار (Tihar)، فستیوالی معمولاً در اکتبر یا نوامبر برگزار می‌شود. روز دوم این مراسم کوکور تیهار (Kukur Tihar) نام دارد که در آن ارتباط میان سگ‌ها و انسان‌ها گرامی را می‌دارند. در این روز انتظار تزئین کردن سگ‌ها با حلقه‌های گل جعفری و نصب یک نشان قرمزرنگ بر روی پیشانی آن‌ها را داشته باشید. خود سگ‌ها هم از این رویداد بسیار خرسند می‌شوند.

رسم تیهار نپال

شرکت در کنسرت موسیقی کلاسیک در یک معبد باستانی

هر زمان که قرص ماه کامل شود، گردشگران برای گوش دادن به یک موسیقی کلاسیک عالی در فضایی باز در معبدی کوچک در بالای مجموعه معابد پاشوپاتینات (Pashupatinath) در کاتماندو دورهم جمع می‌شوند. اگر می‌خواهید این مراسم را بدون مزاحمت درخت بزرگ انجیر هندی در وسط حیاط تماشا کنید، زودتر (حوالی ساعت ۵ عصر) خود را به اینجا برسانید. اجراهای موزیکال کلاسیک در اینجا قابل قیاس با هیچ کجای دیگر نیستند.

جاذبه های نپال

دیدار از محوطه قتل عام سلطنتی

کاخ نارایانهیتی (Narayanhiti) در منتهی‌الیه شمالی دوربار مَرگ (Durbar Marg)، اقامتگاهی بود که خاندان سلطنتی نپال تا سال ۲۰۰۸ و زمانی‌که شاه گیانِندرا (Gyanendra) از قدرت کناره‌گیری کرد در آن زندگی می‌کردند. این اقامتگاه هم‌اکنون تبدیل به یک موزه شده است؛ اما این کاخ در تاریخ اول ژوئن ۲۰۰۱ به صحنه‌ی قتل‌عامی دل‌خراش تبدیل شد و ۱۰ نفر از اعضای خاندان سلطنتی در آن به ضرب گلوله از پای درآمدند. شاه بیرندرا (Birendra) و ملکه آیشواریا (Aishwarya) نیز در میان کشته‌شدگان بودند. تصور می‌شود که ولیعهد دیپندرا (Dipendra)، پسر شاه و ملکه، ترتیب این کشتار را پس از درگیری با والدین خود و مصرف شدید نوشیدنی‌های الکلی داده بود. او پس از مرگ پدر به تخت شاهی نشست، اما سه روز بعد در بیمارستان درگذشت.

کاخ ناریانهیتی نپال

انتظار برای پایان دنیا در دولپوی علیا

منطقه‌ی دورافتاده‌ی دولپوی علیا (Upper Dolpo) در غرب نپال از سوی پیروان تبتی مذهب بودا به‌عنوان پناهگاهی امن در هنگام فرارسیدن پایان دنیا شناخته می‌شود. گفته می‌شود که اینجا شبیه به بهشت است و رسیدن به آن به تحمل سختی‌های فراوان نیاز دارد. دولپوی علیا واقعاً دورافتاده و دسترسی به آن با پای پیاده بسیار دشوار است. به‌علاوه این منطقه از خود نپال هم فاصله‌ی زیادی دارد، چه برسد به کل دنیا! احتمالاً اینجا بهترین مکان برای پناه گرفتن و انتظار به‌منظور نابودی کل دنیا در آتش باشد.

آپر دوپلو نپال

جمع کردن گروهی از دوستان برای بلند کردن سنگی در باراها چیترا

باراها چیترا (Baraha Chhetra) یک عبادتگاه و معبد مقصد هندو در جنوب شرقی نپال در کرانه‌های رود ساپتا کوسی (Sapta Kosi) است. علاوه بر معماری حیرت‌انگیز معبد و جاذبه‌های دیدنی اطراف رودخانه، می‌توان یک شگفتی دیگر به نام سنگ جادویی در اینجا پیدا کرد. یک سنگ بزرگ و بسیار سنگین در زیر یک تالار سرپوشیده قرار دارد. گردشگران ترغیب می‌شوند تا این سنگ را از زمین بلند کنند که البته جابجایی آن به‌تنهایی غیرممکن است؛ اما اگر گروهی متشکل از ۵ نفر یا بیشتر یک انگشت خود را در زیر سنگ قرار دهند و هم‌زمان رو به بالا فشار وارد کنند، سنگ به‌راحتی یک‌تکه کاغذ از جای خود بلند می‌شود. شگفت‌انگیز است!

معبد نپال

کشف فسیل در ارتفاعات ۲۸۰۰ متری

احتمالاً این انتظار را دارید که تنها بتوانید فسیل موجودات دریایی را در اطراف سواحل بیابید، نه در هیمالیا که حدود ۱۱۰۰ کیلومتر تا نزدیک‌ترین خط ساحلی فاصله دارد؛ اما اشتباه می‌کنید. تمامی دره‌ی کالی گانداکی (Kali Gandaki) و تپه‌ها و صخره‌های اطراف پر از فسیل برای کشف شدن است. ازجمله‌ی این موارد می‌توان به قدیمی‌ترین فسیل نهنگ در جهان اشاره کرد. برخی شواهد محکم زمین‌شناسی نشان می‌دهند که هیمالیا زمانی کف یک اقیانوس بوده است.

کالی گانداکی نپال

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}