فستیوال های اسپانیا را بشناسید و از شرکت در آنها لذت ببرید

مریم رضایی
 • مریم رضایی
 • 1398/3/26
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

در فستیوال‌های اسپانیا تمامی فرهنگ‌ها به شکل باشکوهی تجلی پیدا می‌کنند. فرهنگ‌های مختلفی از مسیحیت گرفته تا فرهنگ ایبری، رومی،یونانی و بسیاری دیگر روی اسپانیا تاثیر گذاشته‌اند. شاید در ظاهر برخی از این فرهنگ‌ها بر دیگری غلبه کرده‌ و برخی کاملاً از میان ‌رفته‌ باشند؛ اما در فستیوال‌های اسپانیا تمامی فرهنگ‌ها درکنار یکدیگر درحال پایکوبی دیده می‌شوند.

سفر به بارسلونا با تورهای آژانس مسافرتی ایوار

تور اروپا

اسپانیا با در برگرفتن بخش وسیعی از شبه‌جزیره‌ی ایبری یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپا به‌شمار می‌آید. گردشگران زیادی به اسپانیا سفر می‌کنند تا تعطیلات خود را در سواحل آفتابی دریای مدیترانه در جنوب و کرانه‌ی اقیانوس اطلس در شمال این کشور بگذرانند؛ اما اگر فرصت کافی داشته باشید، چیزی بیش از سواحل زیبا برای لذت بردن خواهید یافت. اسپانیا مملو از جشنواره‌ها، تعطیلات و جشن‌های سنتی است. با شنیدن اسم اسپانیا تنها تصاویری از گاوبازی اسپانیایی و رقص فلامنکو در ذهن تداعی می‌شود، اما این فقط بخشی از جذابیت‌های منحصربه‌فرد اسپانیا است. اگر می‌خواهید می‌خواهید تور اسپانیا شما با این فستیوال‌ها همزمان باشد، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

فستیوال های اسپانیا

روز سه پادشاه در بارسلون

یکی از مهم‌ترین روزهای تعطیل در بارسلون، روز سه پادشاه است که بزرگ‌ترین رژه نمایشی کریسمس در آن برگزار می‌شود. روز سه پادشاه در اوایل ژانویه بعداز پایان جشن و سرور کریسمس برگزار می‌شود و دوباره شور و حال تازه‌ای در میان مردم پدید می‌آورد. در این روز، ورود سه پادشاه (سه ایرانی زردشتی که در انجیل متی از آن‌ها به‌عنوان سه پادشاه یاد شده است) را به بیت لحم در فلسطین و آوردن هدایایی برای مسیح تازه متولدشده، جشن می‌گیرند و مردم اسپانیا بر طبق این سنت، به یکدیگر هدیه‌ی کریسمس می‌دهند. زمانی که سه پادشاه سوار بر عرشه‌ی کشتی سانتا یولالیا (Santa Eulàlia) وارد شهر می‌شوند، موجی از شادی مردم را در برمی‌گیرد. ورود سه پادشاه با آتش‌بازی و نورافشانی در آسمان و همچنین شلیک توپ به مردم اعلام می‌گردد؛ سپس شهردار بارسلون کلیدهای شهر را به سه پادشاه تحویل می‌دهد تا آن‌ها بتوانند در شهر سفر کرده و به مردم هدیه بدهند. کودکان کفشی را بیرون از خانه می‌گذارند تا پادشاه هدیه‌ای در کنار آن قرار دهد. رسم جالب‌توجه دیگری که در این روز وجود دارد، این است که خانواده‌ها دورهم جمع می‌شوند تا یک کیک سنتی را بین یکدیگر قسمت کنند. این رسم در شهر کاتولونیا به تورتل (tortell) مشهور است. داخل کیک یک پادشاه کوچک و یک لوبیا پنهان شده است. هرکسی که پادشاه نصیبش شود، در تمام سال خوش‌شانسی می‌آورد و فردی که لوبیا را پیدا کند باید پول کیک را بپردازد.

فستیوال های اسپانیا

جشن کالسوتادا در کاتالونیا

اگر در ماه فوریه در شهر کاتالونیا به سر می‌برید، به یک جشن آشپزی واقعی دعوت شده‌اید. جشن کالسوتادا (Calçotada) جشنی سنتی است که اکثر مواقع در دومین ماه سال برگزار می‌شود؛ اما گاهی هم کالسوتادا را در ماه مارس جشن می‌گیرند، زیرا روز برگزاری به زمان اولین برداشت محصول در آن سال بستگی دارد. اگرچه به نظر نمی‌رسد، اوایل بهار زمانی مناسبی برای برداشت محصول باشد؛ اما این جشن به پیازچه‌ یا همان پیاز بهاری مربوط است که در آن زمان در همه جای شهر به وفور دیده می‌شود. همه‌‌ی کسانی که در این جشن بزرگ شرکت می‌کنند، پیش‌بند می‌پوشند و لباس‌هایشان چنان با خوردن سس‌ها و چاشنی‌های سنتی اسپانیایی که از پیاز تهیه‌شده‌اند، کثیف می‌شود که تصورش را هم نمی‌توانید بکنید.

فستیوال های اسپانیا

فستیوال بارسلون

این فستیوال که به مدت یک هفته برگزار می‌شود، در حقیقت برابر با جشن ماردی گرا (Mardi-Gras) مسیحی است و همه می‌توانند در آن شرکت کنند. این جشن یک سنت تاریخی است که از قرن شانزدهم تاکنون هرسال در خیابان‌های شهر برگزار می‌شود. اگر در آخر فوریه در بارسلون حضور داشتید، حتماً از شرکت در این جشن لذت خواهید برد که مملو از فعالیت‌های شادی‌آفرینی مثل رقص و پای‌کوبی آن‌هم با لباس‌های محلی و زیبا، اجرای بیش از ۳۰ رژه نمایشی، فرستادن بالن‌های نارنجی‌رنگ به آسمان، نمایش‌های خیابانی، آتش‌بازی و درنهایت ورود پادشاه فستیوال به شهر بارسلون است. تنها کاری که باید بکنید، این است که خودتان را به مرکز شهر برسانید و خیابان‌ها را که خود گویای این جشن باشکوه هستند، تماشا کنید. جشنواره با ورود پادشاه که پیروزمندانه به شهر وارد می‌شود و آغاز مهمانی باشکوه و بزرگ بارسلونا را اعلام می‌کند، شروع می‌شود. پنجشنبه مقدس (Fat Thursday)  اولین روز فستیوال به‌حساب می‌آید و بیشتر فروشگاه‌های مواد غذایی شهر این روز را جشن گرفته و گرامی می‌دارند.

فستیوال بارسلون

فستیوال شکلات در بارسلون

اگر کلمه‌ی شکلات به گوشتان دلنواز می‌آید، پس خودتان را آماده کنید تا در این نمایش باشکوه شرکت کنید که در ماه مارس بین خیابان‌های کارردسان سالوادور (Carrer de San Salvador) و گران دگراسیا (Gran de Gràcia) در منطقه‌ی گرادسیا برگزار می‌شود. رژه‌های این جشن شبیه به جشن ماردی گرا (Mardis Gras) مسیحی است. در این روز شکلات‌های وسوسه‌انگیز و خوشمزه به‌سوی جمعیتی که در دو طرف خیابان‌ها قرارگرفته‌اند، پرتاب می‌شود. این جشن به لا فستا مِز دولسا (La festa més dolça) یا شیرین‌ترین فستیوال هم مشهور است؛ بنابراین اگر عاشق شکلات هستید، باید بلافاصله به سمت بارسلون پرواز کنید و خودتان را به این فستیوال شیرین برسانید.

فستیوال های اسپانیا

فستیوال آوریل در بارسلون

فری‌یا د آبریل (Feria de abril) فستیوال مخصوص لباس، رقص، موسیقی و سنت‌های فلامنکو است که بعد از عید پاک به مدت یک هفته در پارک فروم (Parc del Forum) در منطقه‌ی دیاگونال مار (Diagonal Mar) بارسلون برگزار می‌شود. این رویداد مهم در ماه آوریل هرسال جشن گرفته می‌شود و باید خیلی خوش شانس باشید که در آن زمان، در این شهر حضور داشته باشید؛ زیرا این جشن ویترینی از تمام عناصر سنتی اسپانیا، از سوارکاران اسپانیایی گرفته تا نمایش‌های جالب و اوقاتی سرشار از لحظات خوب را به نمایش می‌گذارد. اگرچه این فستیوال در ابتدا فقط نمایشگاه ساده‌ای برای نمایش حیوانات خانگی بود، اما بعدها به یکی از تماشایی‌ترین فستیوال‌های اسپانیا تبدیل شد. در این روز صدها کاسِتاس (casetas) یا چادر برپا می‌شود که بیشتر آن‌ها چادرهای اختصاصی هستند، اما چادرهایی هم برای عموم برپا شده‌ است که همه بتوانند از جشن لذت ببرند. پارک‌ها مملو از مردم محلی می‌شود که لباس‌های سنتی به تن کرده‌اند؛ غرفه‌ها نوشیدنی و غذا می‌فروشند. موسیقی زنده هوای شب را پر می‌کند و روح جشن و شادی در شهر جاری می‌شود. با آغاز آتش‌بازی که نشان‌دهنده‌ی آخرین شب جشن است، مردم به‌طور هیجان‌انگیزی شروع به رقص سنتی فلامنکو می‌کنند. از موارد جالب‌توجه دیگر در این جشنواره می‌توان به قابلمه‌های بزرگ پائیا به‌اندازه‌ی یک خودروی کوچک و همچنین چرخ فلک‌های بزرگ که چشم‌اندازی زیبا از شهر به‌دست می‌دهند، اشاره کرد. شهر دیگری که این فستیوال پرنشاط در آنجا برگزار می‌شود، شهر سویل است.

فستیوال های اسپانیا

مسابقه‌ فرمول یک بارسلون

اگر از آن دسته افراد هستید که بزرگ‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی را در سرتاسر دنیا دنبال می‌کنید و از هدایت خودرو در مسیرهای دشوار آن‌هم توسط بهترین رانندگان فرمول یک لذت می‌برید، بنابراین خودتان را برای این رویداد اتومبیل‌رانی مهم در بارسلون آماده کنید. این رقابت در پیست رالی مونت‌ملو (Montmelo) برگزار می‌شود و بلیط‌های گران‌قیمت آن را به سختی می‌توان پیدا کرد؛ اما مسلماً مسابقه‌ای که با داشتن مسیرهای پیچیده و مهارت‌های لازم در هدایت خودرو، در ردیف مسابقه‌ی بااهمیتی مثل مونت‌کارلو قرار می‌گیرد، حتماً ارزش دیدن را دارد.

فستیوال بارسلونتا

فستیوال جذاب بارسلونتا (BARCELONETA) بخشی از یک سری جشنواره‌ی تابستانی به‌نام فی یستا دل باریو (Fiesta del barrio) است که در ماه ژوئن، در مناطق شهر به‌صورت مجزا برگزار می‌شود. این جشنواره‌ی باشکوه یک مهمانی بزرگ است که شامل نمایش مجسمه‌های پاپیه ماشه (نوعی خمیر کاغذی)، اهدای جایزه برای بهترین آذین‌بندی خیابان، تشکیل برج‌های انسانی، رقص شیاطین، نواختن طبل، آتش‌بازی و رژه‌ی عروسک‌های غول‌آسا می‌شود. مهم نیست از کدام منطقه بارسلون دیدن می‌کنید زیرا در همه جای شهر لحظات فوق‌العاده شاد و حال و هوای جشن و سرور در انتظار شما است.

فستیوال های اسپانیا

سونار در بارسلون

فستیوال موسیقی الکترونیک سونار به مدت سه روز در ماه ژوئن در تمام طول شبانه‌روز برگزار می‌شود. سونار (Sonar) یکی از بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی الکترونیک است که کارهای درجه‌یک (هنرمندان جویای نام و چهره‌های مشهور) را در عرصه‌ی این موسیقی به معرض دید عموم می‌گذارد. نوساژ تینگ (Nosaj Thing) هنرمند کره‌ای، دایتو مانابه (Daito Manabe) هنرمند ژاپنی، ال سی سی و جاستیس از جمله‌ هنرمندان مطرح و فعال در زمینه‌ی موسیقی الکترونیک به‌شمار می‌روند که در این فستیوال شرکت می‌کنند. اگر از علاقه‌مندان موسیقی الکترونیک هستید، بهترین جایی که این تابستان باید در آنجا خوش بگذرانید، جشنواره‌ی سونار بارسلون است.

فستیوال های اسپانیا

مونگروس در بارسلون

مونگروس یکی دیگر از بزرگ‌ترین فستیوال‌های موسیقی الکترونیک در اسپانیا است و در صحرایی خارج از شهر بارسلون برگزار می‌شود. این فستیوال را ازلحاظ شور و هیجان می‌توان با فستیوال (برنینگ من) یا مرد سوزان در ایالت نوادای آمریکا مقایسه کرد. شرکت‌کنندگان می‌توانند از همراهی ۴۰ هزار نفر تماشاچی علاقه‌مند به جشن و شادی و ۲۲ ساعت موسیقی بی‌وقفه لذت ببرند. پنج استیج فوق‌العاده بزرگ موسیقی الکترا، تکنو، هیپ‌هاپ، درام و گیتار بیس و همچنین داب استپ را پخش می‌کنند.

فستیوال های اسپانیا

فستیوال بنیکاسم در شهر بنیکاسم

فستیوال بنیکاسم در ماه جولای در شهر بنیکاسم (Benicassim) برگزار می‌شود که با قطار از بارسلونا حدود دو ساعت فاصله دارد. بنیکاسیم که نام آن از شهر بنیکاسم گرفته شده است، فستیوال بزرگ موسیقی است و ارزش سفر به جنوب شرقی اسپانیا را دارد. جوانانی که عاشق سفر کردن با کوله‌پشتی هستند، حتماً از شرکت در این فستیوال لذت می‌برند. از خوانندگان نام آشنایی که قرار است امسال برنامه اجرا کنند می‌توان به گروه راک آمریکایی رِد‌هات چیلی پِپرز (Red Hot Chili Peppers)، خواننده‌ی کانادایی دِ ویکند (The weekend)، گروه راک انگلیسی کازابیان، خواننده‌ی انگلیسی لیام گالاگر و بسیاری دیگر اشاره کرد. بهترین ویژگی این فستیوال این است که می‌توانید در نزدیکی ساحل چادر بزنید. ساحل تنها ده دقیقه با محل برگزاری جشن فاصله دارد. همین موقعیت عالی باعث شده است که این جشنواره جایزه‌ی فستیوال انگلیس را برای بهترین فستیوال کنار دریا از آن خود کند.

دلا مرسه در بارسلون

فستیوال دلا مِرسه (Fiesta de la Mercè)، جشنواره‌ای در گرامی‌داشت قدیس حامی و نگهبان شهر بارسلون است که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود و از جشن‌های فراوانی تشکیل شده است. بین تمامی جشن‌های دلا مرسه ویژگی‌های مشترکی مثل برگزاری جشن‌های خیابانی، آذین بستن خیابان‌ها، برگزاری کنسرت‌های موسیقی رایگان، آتش‌بازی‌های نفس‌گیر، رژه‌ی عروسک‌های غول‌آسا و برج‌های انسانی وجود دارند. یکی از بارزترین ویژگی‌های جشنواره‌ی دلا مارسه در بارسلونا، کورِفوک (Correfoc) است. کورفوک درواقع سنتی است که بر طبق آن، گروهی از مردم لباس شیاطین را به تن کرده و با ترقه، فشفشه و انجام آتش‌بازی در خیابان‌ها نورافشانی می‌کنند. این گروه‌ها وسایل آتش‌بازی خود را در هوا منفجر کرده و همراه اژدهایی با نفس آتشین حرکت می‌کنند. کسانی‌که از دیدن صحنه‌های مهیج دچار اضطراب می‌شوند، می‌توانند از فاصله‌ی دورتر به تماشای آتش‌بازی بپردازند.

فستیوال های اسپانیا

این ادیت بیفیتر در بارسلون

این ادیت بیفیتِر (In-Edit Beefeater) در ماه اکتبر در شهر بارسلون برگزار می‌شود. کلمه‌ی بیفیتر به معنی نگهبان برج لندن است و برخلاف معنای آن، هیچ ارتباطی با سربازان یونیفرم پوش محافظ ملکه‌ی انگلیس و خانواده‌ی سلطنتی در کاخ باکینگهام ندارد. «این ادیت بیفیتر» در حقیقت فستیوال فیلم مستند درباره‌ی آثار موسیقی است که بر صفحه‌ی سینما به نمایش درمی‌آید و در آن به بیان تاریخچه‌ی کوتاهی از کارهای مشهور موسیقی می‌پردازد. سالن برگزاری فستیوال هرسال تغییر می‌کند، بنابراین اگر علاقه‌مند به حضور در بیفیتِر هستید، حتماً پیش از عزیمت از طریق جستجو در گوگل به کسب اطلاعات دقیق بپردازید.

مانگا در بارسلون

مانگا در حقیقت به معنی کارتون‌های ژاپنی است و در فستیوال نمایشگاه مانگا علاقه‌مندان به کارتون، بازی‌ کامپیوتری و کتاب‌های مصور ژاپنی در ماه نوامبر گرد هم می‌آیند تا با برگزاری کنفرانس، غرفه‌های فروش، لباس‌های بالماسکه و خیلی چیزهای دیگر این ژانر را جشن بگیرند.

فستیوال های اسپانیا

 سال نو میلادی

درست مثل تمام شهرهای دنیا که در شب سال نو جشن‌های بزرگی ترتیب می‌دهند، بارسلون و بسیاری از شهرهای اسپانیا با برگزاری جشنی بزرگ به همراه آتش‌بازی در سواحل، مهمانی‌های خیابانی، رقص و پای‌کوبی و یک‌شب به‌یادماندنی به استقبال سال نو میلادی می‌روند؛ اما آنچه سال نو میلادی را در اسپانیا منحصر به‌فرد می‌سازد، آب‌وهوای مدیترانه‌ای آن و برخورداری از آفتاب فراوان است که در مقایسه با بسیاری از مقاصد گردشگری که در حال گذراندن زمستانی سرد هستند، آب‌وهوای ملایم‌تر و دل‌پذیرتری دارد.

لاس فالاس در والنسیا

لاس فالاس (Las Fallas) یکی از باشکوه‌ترین فستیوال‌های اسپانیا است. این رویداد از پانزدهم تا نوزدهم ماه مارس هرسال در شهر مدیترانه‌ای والنسیا و در بزرگ‌داشت سن خوزه، قدیس حامی نجارها و حامی شهر والنسیا برگزار می‌شود. لاس فالاس که به فستیوال آتش مشهور است، جزو تعطیلات رسمی این شهر به‌حساب می‌آید و با آتش‌بازی بی‌وقفه و نواختن شیپور همراه است. اولین جشن لاس فالاس در سال ۱۷۸۴ ثبت شده و از آن سال به بعد این جشن بهتر از سال‌های پیش برگزار می‌شود. تاریخچه‌ی این رسم به قرون‌ وسطی، وقتی‌که نجارها در زمستان تکه‌های چوب را برای محافظت از شمع‌ها آویزان می‌کردند تا بتوانند در نور آن کار کنند، بازمی‌گردد. نجارها با فرارسیدن بهار تکه‌های چوب را سوزانده و پایان شب‌های تاریک زمستان را جشن می‌گرفتند. بعدها بر تن این چوب‌ها لباس پوشاندند و به‌نوعی به آن‌ها شخصیت بخشیدند. امروزه این چوب‌ها تبدیل به عروسک‌های غول‌آسایی شده‌اند که به آن‌ها نینوت می‌گویند و در آخرین شب جشن به آتش کشیده می‌شوند. با آمدن هفته‌ی لاس فالاس، میدان شهر پر از این مجسمه‌های غول‌آسا می‌شود. این مجسمه‌ها معمولاً بر اساس چهره‌های مشهور اسپانیا و جهان ساخته می‌شوند و شهر را به سرزمین عجایب واقعی تبدیل می‌کنند. بهتر است در روزهای آخر جشنواره به والنسیا سفر کنید تا آخرین شب فستیوال را از دست ندهید. در آخرین شب تمام مجسمه‌های نینوت سوزانده می‌شوند. بنا بر آرای مردم، بهترین مجسمه از شعله‌های سوزان آتش در امان خواهد ماند و در مرکز شهر به نمایش گذاشته می‌شود؛ اما صدها مجسمه‌ی دیگر در پایان شب به آتش کشیده می‌شوند و در آن زمان آتش‌نشان‌ها حصارهایی در اطراف ایجاد می‌کنند و در حالی‌که مردم مشغول شادی در خیابان‌ها هستند، مراقب می‌شوند تا سانحه‌ای روی ندهد.

فستیوال های اسپانیا

سمانا سانتا

فستیوال مذهبی سِمانا سانتا (Semana Santa) یا هفته‌ی مقدس یکی از سنت‌های کاتولیک است که به مدت یک هفته قبل از جشن عید پاک برگزار می‌شود. هفته‌ی مقدس از یکشنبه‌ی نخل (زمان ورود عیسی مسیح به اورشلیم) شروع‌ شده و با پنج‌شنبه فرمان و جمعه‌ی نیک در آیین مسیحیت پایان می‌یابد. در این فستیوال عده‌ای با ماسک‌ بر صورت رژه می‌روند. مردم در کنار ارابه‌های بزرگی که مجسمه‌هایی از عیسی مسیح و مریم مقدس را حمل می‌کنند با شمع و صلیب حرکت می‌کنند. مراسم محزون سمانا سانتا با جشن شاد آوریل (La Feria de Abril) پایان می‌یابد. این فستیوال مذهبی در تمام شهرهای اسپانیا برگزار می‌شود و هر منطقه سنت‌های مخصوص به خودش را دارد، اما مشهورترین فستیوال سمانا سانتا را در شهرهای سویل و مالاگا می‌توان دید. همچنین اجرای مراسم در بخش کاستیا و لئون ( Castilla y León) اسپانیا را هم دست‌کم نگیرید؛ در این بخش، شهرهایی مثل والادولید (Valladolid) و لئون این مراسم مذهبی را به‌صورت هرچه باشکوه‌تر برگزار می‌کنند.

فستیوال های اسپانیا

جشن سان فرمین در پامپلونا

جشن سان فِرمین (La Fiesta de San Fermin) تعطیلات نمادینی است که هرساله در نیمه‌ی جولای در شهر شمالی پامپلونا (Pamplona) به مدت ۹ روز برگزار می‌شود. ویژگی مشهور این مناسبت، دویدن گاوها است که اولین بار ارنست همینگوی نویسنده‌ی مشهور آمریکایی در کتاب «خورشید همچنان می‌دمد» به آن اشاره کرد و سبب مطرح‌شدن آن در جهان شد. هرروز صبح هزاران تن از مردم محلی و گردشگران به خیابان‌ها می‌آیند تا پیشاپیش گله‌ی گاوهای خشمگین و رمیده شروع به دویدن کنند و آن‌ها را در مسیری که به میدان گاوبازی شهر منتهی می‌شوند، همراهی کنند. در این ۹ روز خیابان‌ها خطرآفرین می‌شوند و این رویداد نفس‌گیر ارزش تماشا کردن را دارد. در کنار این نمایش هیجان‌انگیز، سان فرمین شامل آتش‌بازی، رژه و گاوبازی می‌شود. اولین جشن رسمی سان فرمین در سال ۱۹۵۱ رخ داد و در مقایسه با جشن پرزرق‌وبرقی که امروزه می‌بینیم از اهمیت کمتری برخوردار بود. اگرچه بقیه‌ی مراسم پر از سنت‌های محلی بی‌نظیر است اما گاوهایی که رمیده‌اند بسیار خطرناک هستند و برخی تحریک گاوها را غیراخلاقی می‌دانند.

فستیوال های اسپانیا

لاتوماتینا در بونیول

یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های اسپانیا لاتوماتینا است. لاتوماتینا یا «جنگ گوجه‌فرنگی» خارج از شهر والنسیا در شهر کوچک بونیول (Buñol) برگزار می‌شود. در رابطه با تاریخچه‌ی جشن لا توماتینا منابع متفاوتی وجود دارد اما وب‌سایت رسمی این جشنواره مدعی است که لاتوماتینا در سال ۱۹۴۵، درست زمانی‌ آغاز شد که اختلال کوچکی در یک رژه پیش آمد و به درگیری میان تماشاچیان و شرکت‌کنندگان انجامید. مردم گوجه‌فرنگی‌های را از یک دکه‌ی میوه‌فروشی بر‌داشته و به‌سوی یکدیگر پرتاب می‌کردند. به این صورت بود که این سنت باب شد و هرساله در آخرین چهارشنبه‌ی ماه اوت، گردشگران و محلی‌ها دست به مبارزه‌ی بزرگ پرتاب گوجه می‌زنند. همچنین این رویداد، بخشی از جشنواره‌ی است که به مدت یک هفته در بزرگ‌داشت قدیس حامی شهر بونیول برگزار می‌شود و مثل بیشتر تعطیلات اسپانیایی با جشن‌های خیابانی و رژه همراه است. هزاران مبارز با گوجه به جنگ یکدیگر می‌روند. به گفته‌ی راهنمای سفر فرامر (Frommer) این نبرد واقعی دو ساعت به طول می‌انجامد. مقامات شهر بونیول با فرستادن ۴۰ هزار کیلو گوجه‌فرنگی به‌عنوان مهمات در میدان مبارزه، از این رویداد حمایت می‌کنند. درنهایت با اتمام جشن و سرگرمی ایستگاه‌های دوش عمومی در اطراف شهر قرار داده می‌شود تا مردم بتوانند خود را تمیز کنند.

فستیوال های اسپانیا

کارناوال

اگر می‌خواهید در جشن کارناوال شرکت کنید، سوار هواپیما شده و به مرکز جزیره‌ی زیبای تنِریف در جزایر قناری یعنی شهر زیبای سانتا کروز پرواز کنید. شاید سانتا کروز شهر کوچکی به نظر برسد اما در ماه فوریه هرسال کارناوالی در این شهر برگزار می‌شود که پس از کارناوال شهر ریودوژانیرو در برزیل، آن‌را بزرگ‌ترین کارناوال دنیا می‌دانند.در سانتا کروز به مدت دو هفته جشن خیابانی و شادی حکمفرماست و شرکت‌کنندگانی از سراسر دنیا با لباس‌های رنگارنگ تا پاسی از شب به رقص و پای‌کوبی می‌پردازند. همچنین یکی دیگر از رسوم جالب‌توجه دیگری که در ماه فوریه و در روز چهارشنبه‌ی خاکستری (آغاز چله‌ی روزه در مذهب مسیحیت) برگزار می‌شود، رسم «دفن ماهی ساردین» است که در طول آن عده‌ای یک ماهی ساردین بزرگ کاغذی را همچون تابوتی بر دوش حمل کرده و مردم که لباس عزای زنان بیوه‌ را به تن کرده‌اند، ماهی را همراهی و تظاهر به سوگواری می‌کنند.

استا ماژور دگراسیا در بارسلون

استا ماژور (ESTA MAJOR) فستیوال تزیین خیابان‌ها است. در ماه اوت محله‌هایی که در منطقه‌ی گراسیای شهر بارسلون قرار گرفته‌اند، برای دریافت جایزه‌ی بهترین آذین‌بندی خیابان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. هرسال موضوع و تم تزیینات تغییر می‌کند و استانداردهای بالایی برای شرکت در این مسابقه وجود دارد. خلاقیت و اصالت دو عامل مهم برای کسب جایزه به شمار می‌روند و خیابان‌های فراوانی با تزیینات رنگارنگ که مثل یک سایبان زیبا در بالای سر شما قرار می‌گیرند به رقابتی سخت می‌پردازند. استا ماژور به مدت یک هفته طول می‌کشد و با حدود ۶۰۰ کنسرت، کارگاه آموزشی، رژه‌ی نمایشی، رویدادها و فعالیت‌های دیگر همراه است. تشکیل برج‌های انسانی یکی دیگر از جذابیت‌های این جشنواره محسوب می‌شود.‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ اجتماعات و دورهم نشینی در اسپانیا از اهمیت زیادی برخوردار است؛ درنتیجه احتمالاً میزهای بزرگ و بلندی در خیابان خواهید دید که مردم می‌توانند دور آن بنشینند و از خوردن غذاهای کاتالونیایی در کنار یکدیگر لذت ببرند.

فستیوال های اسپانیا

موروس و کریستیانو

اگر نگاهی گذرا به کتاب‌های تاریخ اسپانیا بیندازید، بلافاصله متوجه می‌شوید که اسپانیا در قرن گذشته تحت تأثیر دو فرهنگ متضاد یعنی موروس و مسیحیت قرار گرفته است. امروزه نبرد بین این دو فرهنگ در فستیوال موروس و کریستیانو (Cristianos y Moros) یا موروس و مسیحیت به‌صورت نمایشی زنده به‌تصویر کشیده می‌شود. زمان برگزاری موروس و کریستیانو در شهرهای مختلف اسپانیا متفاوت است. این فستیوال، هفتصد سال تاریخ اسپانیا را در یک‌شب به‌شکل فشرده نشان می‌دهد. در این شب نبردهای نمادین در قلعه‌ای عظیم روی می‌دهد که از خمیر پاپیه ماشه ساخته شده است و البته در کنار این نمایش مهیج، جشن و مهمانی تا پایان شب ادامه خواهد داشت. بدون تردید، یکی از محبوب‌ترین جشن‌های موروس و کریستیانو در شهر آلیکانته (Alicante) و گرانادا (Granada) برگزار می‌شود.

فستیوال های اسپانیا

سمانا گرانده در بیلبائو

سِمانا گرانده (Semana Grande) یا «هفته‌ی بزرگ» که در زبان مردم ناحیه‌ی باسک به استه ناگوسیا (Aste Nagusia) مشهور است، یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های سنتی شمال اسپانیا به شمار می‌رود. این جشن افسانه‌ای تنها به فرهنگ باسک اختصاص دارد. این جشنواره‌ی باشکوه از هفدهم تا بیست و پنجم ماه اوت در بزرگ‌ترین شهر سرزمین باسک یعنی شهر بیلبائو برگزار می‌شود.

تقریباً تمامی سنت‌هایی که در جشن‌های اسپانیایی وجود دارد را در این جشنواره مشاهده خواهید کرد. دو جاذبه‌ی بزرگ این جشن رژه‌ی نمایشی عروسک‌های غول‌پیکر و کنسرت‌های بی‌نظیری است که در آن از موسیقی راک و پاپ گرفته تا موسیقی کلاسیک و جاز اجرا می‌شود. بازدیدکنندگانی که علاقه‌مند به دیدن رقابت‌های دوستانه هستند، می‌توانند مسابقات بین‌المللی آتش‌بازی، نمایش قوی‌ترین مردان و حتی مسابقه‌ی زشت‌ترین چهره در طول هفته‌ی سمانا گرانده را تماشا کنند.

فستیوال های اسپانیا

تامبورادا در سن سباستین

عجیب نیست در کشوری مثل اسپانیا که مذهب کاتولیک دارد، هر شهری به شیوه‌ی خودش جشنی در بزرگ‌داشت قدیس حامی شهر برگزار کند. در شهر سن سباستین هم جشنی در بزرگ‌داشت این قدیس برگزار می‌شود و همان‌طور که حدس می‌زنید، قدیس حامی شهر، سباستین است و در بزرگ‌داشت این قدیس رژه‌ای بزرگ همراه با نواختن طبل برپا می‌شود که به تمبورادا (Tamborrada) شهرت دارد. این مراسم جالب از نیمه‌های شب روز نوزدهم ژوئن با برافراشتن پرچم در میدان شهر آغاز شده و از آن لحظه به بعد به مدت ۲۴ ساعت گروهی با نواختن طبل در میان تمامی خیابان‌های سن سباستین رژه می‌روند. در انتهای جشن، پرچم را پایین می‌کشند که پایان نواختن طبل تا سال دیگر را نشان می‌دهد. این جشنواره سنتی پرسروصدا و رنگارنگ در اسپانیا منحصربه‌فرد است.

مریم رضایی مریم رضایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}