راهنمای دیدار از گالری‌ های هنری دوبلین

  رضا‍ رجب پور
  • رضا‍ رجب پور
  • 1398/5/20
  • 0 دیدگاه
  {{selectedRate}}

  دوبلین، پایتخت ایرلند، با میزبانی از برخی از بهترین گالری‌های هنری این کشور، قطب مهمی برای هنر دوستان در بریتانیا محسوب می‌شود.

  تور اروپا

  از سنگ‌نبشته‌های دوران ماقبل تاریخ گرفته تا نقاشی‌های مدرن امروزی، همواره می‌توان میل شدید ایرلندی‌ها برای خلاقیت را در گالری‌های هنری مشاهده کرد. دوبلین نمونه‌هایی درخشان از تمامی رشته‌های هنری از سراسر کشور، از دوران باستان تا معاصر، را در خود جای داده است. برخی از بهترین گالری‌های اروپا همراه با جوامع پرشور از هنرمندان و فروشگاه‌های عرضه‌ی آثار هنری در این شهر مستقر شده‌اند. این مقاله نگاهی به برخی از مهم‌ترین گالری‌های هنری دوبلین انداخته است.

  گالری ملی ایرلند

  گالری ملی ایرلند، به‌عنوان خانه‌ی کلکسیون ملی هنر ایرلند و اروپا، از سال ۱۸۶۴ تا به امروز میزبان آثار الهام بخشی برای نمایش به عموم است. این گالری در زمانی که بیوه‌ی کنتِس میل‌تاون (Milltown) وسایلی از خانه‌ی روسبرو (Russborough) را به اینجا بخشید، با چنان سرعتی کلکسیون حیرت‌انگیز خود را توسعه داد که نیازمند یک ساختمان اضافی شد. دو سال بعد هِنری وان (Henry Vaughan)، مجموعه‌دار ثروتمند هنری، نیز گروهی از نقاشی‌های آبرنگ از ویلیام ترنر را با این شرط که تنها در ماه ژانویه نمایش داده شوند به این گالری واگذار کرد. شرطی که همچنان تا به امروز نیز پابرجا است. این گالری تاریخی به خاطر مجموعه‌ای تشریحی از هنر ایرلندی از نقاشانی چون جک بی ییتس (Jack B. Yeats)، سارا پِرسر (Sarah Purser) و لوئیس لو بروکی (Louis le Brocquy) مشهور است.

  گالری ملی ایرلند

  موزه هنر مدرن ایرلند

  موزه‌ی هنر مدرن ایرلند که توسط دولت این کشور در سال ۱۹۹۰ تأسیس شده، در سال ۱۶۸۴ در زمین‌های بیمارستان سلطنتی سابق در کلیمینهام (Kilmainham)، بر اساس طراحی از مجتمع لزآنوَلید (Les Invalides) در پاریس ساخته شد. این موزه‌ی هنر معاصر که توسط سارا گلنی (Sarah Glennie)، مدیر سابق موسسه‌ی فیلم ایرلند، اداره می‌شود، محلی برای نمایش آثار هنرمندان برجسته و نوظهور است. این سازمان همچنین اقدام به برگزاری دوره‌های متنوعی از برنامه‌های آموزشی می‌کند.

  موزه هنر مدرن ایرلند

  گالری هیو لین

  گالری هیو لِین (Hugh Lane) در سال ۱۹۰۸ توسط سِر هیو لین، تاجر و کلکسیونر آثار هنری، تأسیس شد. گالری هیو لین در زمان تأسیس خود به‌عنوان گالری هنر مدرن شهرداری دوبلین، اولین گالری عمومی هنر مدرن در جهان محسوب می‌شد. گالری هیو لین که حالا توسط شورای شهر دوبلین اداره می‌شود، میزبان آثار وقفی از خانه‌ی فراسیس بیکن و ۸ نقاشی از هنرمند مشهور سبک مدرن، شان اسکالی (Sean Scully)، است.

  گالری هیو لین - دوبلین

  گالری کرلین

  گالری هنر معاصر کرلین (Kerlin) در نزدیکی خیابان گرافتون (Grafton) در کوچه‌ای خلوت واقع شده و نباید دیدار از آن را فراموش کرد. این فضای نمایشگاهی مدرن با فضایی ساده، در گذشته میزبان نمایشگاه‌های انفرادی هنرمندان بین‌المللی نظیر اندی وارهول و هیروشی سوگیموتو (Hiroshi Sugimoto) و گالری هنرمندانی چون ریچارد گورمان (Richard Gorman) بوده است. هنرمندان خوش آتیه‌ای چون کتی پرندِرگاست (Kathy Prendergast)، مجسمه‌ساز، نقاش و هنرمند ایرلندی و برنده‌ی جایزه‌ی پریمو ۲۰۰۰ در دوسالانه‌ی ونیز، هم در این گالری به نمایش آثار خود پرداخته‌اند.

  گالری کرلین - دوبلین

  کتابخانه چستر بیتی

  کتابخانه‌ی چستر بیتی (Chester Beatty) که در سال ۲۰۰۲ جایزه‌ی موزه‌ی سال اروپا را به دست آورد، یکی از برترین جاذبه‌های فرهنگی ایرلند است. این کتابخانه که در قرن بیستم از سوی تاجر معدن، سر آلفرد چستر بیتی، به دولت واگذار شد، مالک بسیاری از مهم‌ترین آثار فرهنگی و مذهبیِ باستانی در جهان، نظیر هنر اسلامی و شرق دور و نسخه‌هایی از انجیل‌های جدید و قدیم است. دست‌نوشته‌ها، نسخ، نقاشی‌ها و کتاب‌های نایاب فراوانی در این کتابخانه وجود دارد که چستر بیتی آن‌ها را در تمام طول عمر خود جمع‌آوری کرده است. این کتابخانه شاید بهترین موزه‌ی دوبلین نیست، اما قطعاً یکی از برترین موزه‌های اروپا محسوب می‌شود.

  کتابخانه چستر بیتی - دوبلین

  گالری و استودیوهای تمپل بار

  گالری و استودیوهای تمپل بار (Temple Bar) در سال ۱۹۸۳ به‌عنوان یکی از نخستین موسسه‌های هنری در ایرلند تأسیس شدند. این موسسه‌ی غیرانتفاعی که توسط شورای هنر ایرلند تأسیس شده، امروزه میزبان یک فضای نمایشگاهی معاصر و ۳۰ استودیوی هنرهای بصری در منطقه‌ی فرهنگی دوبلین است. علاوه بر نمایشگاه‌ها، این گالری از هم‌اندیشی‌های دوره‌ای، کلاس‌های آموزشی و رویدادهایی برای هنرمندان نوظهور نیز میزبانی می‌کند.

  گالری تمپل بار - دوبلین

  جم آرت فکتوری

  این گالری و فروشگاه آثار هنری مستقل، به‌تازگی اقدام به تأسیس شعبه‌ی دوم خود کرده و این می‌تواند نشانه‌ی خوبی باشد. این گالری توسط دو برادری اداره می‌شود که رؤیای تبدیل شدن به قهرمان عرصه‌ی هنر و صنایع دستی در ایرلند را در سر داشتند. نام جم آرت فکتوری (Jam Art Factory)، به لطف انبوهی از نقاشی‌های هنرمندان ایرلندی، اکسسوری‌ها و جواهرات، بارها در فهرست بهترین گالری‌های معرفی‌شده از سوی مجله‌ی تایمز ایرلند آمده است.

  جم آرت فکتوری - دوبلین

  رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
  {{selectedRate}}
  زوریخ، لوگانو

  تور زوریخ و لوگانو

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش , ترک
  قیمت از
  49,900,000
  1,890
  پاریس

  تور پاریس

  • 8 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  2,390
  کاپادوکیا، استانبول

  تور استانبول و کاپادوکیا

  • 7 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  59,900,000

  بنر تورهای تابستان

  {{totalCount}} دیدگاه

  {{nameError}}
  {{emailError}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessageError}}
  {{responseMessage.text}}