راهنمای بازدید از قلعه شنونسو و آشنایی با تاریخچه آن

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/5/16
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

شنونسو قلعه‌ای زیبا در امتداد رودخانه‌ی شِر است. این قلعه که نجیب زادگان فراوانی را به خود دیده است، یکی از مشهورترین بناهای تاریخی در دره‌ی لوار محسوب می‌شود.

تور اروپا

قلعه‌ی شنونسو (Chenonceau) در نزدیکی دهکده‌ای کوچک به همین نام در بخش اندر و لُوار یا اندر-ا-لوار (Indre-et-Loire) از دره‌ی لوارِ فرانسه قرار دارد. این قلعه در فضایی زیبا در نزدیکی رودخانه‌ی شِر (Cher)، با باغ‌هایی در اطراف و کرانه‌های رودخانه واقع شده است.

شنونسو یکی از پربازدیدترین قلعه‌ها در دره‌ی لوار است و بدون شک یکی از محبوب‌ترین قلعه‌های فرانسوی به شمار می‌آید. اگر تنها می‌توانید از یک یا دو قلعه در این منطقه دیدن کنید، حتماً شنونسو را در فهرست بازید خود قرار دهید.

قلعه شنونسو - فرانسه

تاریخچه قلعه شنونسو

آشنایی با تاریخچه‌ای مختصر از قلعه‌ی شنونسو، به جذابیت دیدار از این بنای باستانی می‌افزاید. بناهای پیشین در این محوطه شامل یک خانه‌ی اربابی، یک آسیاب و یک قلعه‌ی نظامی می‌شدند؛ اما توماس بوهیر (Thomas Bohier) در اوایل قرن شانزدهم، تمامی این ساختمان‌ها را برای خلق قلعه‌ی کنونی شنونسو تخریب کرد. وقتی‌که پسر بوهیر از پرداخت بدهی‌های خود ناتوان شد، این قلعه به‌سرعت به دست شاه فرانسوای اول افتاد. سپس قله به شاه هنری دوم رسید و او نیز این قلعه را به دیان از پواتیه (Poitiers)، شهری در شرق فرانسه، داد. این دیان بود که آن پل رمانتیک با پایه‌های قوسی‌شکل را به قلعه اضافه کرد و این پل امروزه در مرکز توجهات شنونسو قرار دارد. می‌توان با عبور از این پل به آن‌طرف رودخانه‌ی شِر رفت. او همچنین باغ‌های امروزی اطراف قلعه را به وجود آورد؛ این باغ‌ها به سبک سنتی فرانسه بوده و پر از بوته‌هایی هستند که با زحمت فراوان شکل داده شده‌اند.

متأسفانه دیانِ پواتیه به‌قدری جلوه‌ای زیبا و مطلوب به این قلعه می‌دهد که کاترین از خاندان مدیچی، بیوه‌ی شاه هنری پس از مرگ وی، خواهان این بنا برای خود می‌شود و دیان را مجبور به زندگی در قلعه‌ی شامون (Chaumont)، به‌جای زندگی در شنونسو، می‌کند. کاترینِ مدیچی سپس این قلعه را گسترش می‌دهد و به‌طور ویژه تالاری را در امتداد پلی که دیان ساخته بود، می‌سازد. او سپس باغ‌های قلعه را نیز توسعه می‌دهد. پس از مرگ کاترینِ مدیچی، قلعه‌ی شنونسو در طول مدت بیش از ۱۵۰ سال، میان چند دست جابجا می‌شود. این قلعه برای مدتی خالی و پر می‌شود، اما دیگر هرگز جلال و شکوه خود در قرن شانزدهم، به‌عنوان دربار سلطنتی، را به دست نمی‌آورد. دوران زوال قلعه با تملک آن توسط معشوقه‌ها و زمین‌داران متعدد سلطنتی آغاز می‌شود؛ در این دوران است که بسیاری از تزئینات نفیس موجود در قلعه به فروش می‌رود.

این قلعه در قرن هجدهم و تحت مالکیت خاندان دوپَن (Dupin) جانی دوباره می‌گیرد و تبدیل به مرکزی برای هنر و روشنفکرانی چون وُلتر، ژان ژاک روسو، مونتِسکیو و بوفون می‌شود. آن‌ها به‌طور پیوسته در گردهمایی‌های این قلعه حضور می‌یافتند. مهم‌تر اینکه، مادام دوپن این قلعه را از تخریب در خلال انقلاب فرانسه، با تأکید بر نقش پلِ آن به‌عنوان یک راه ارتباطی حیاتی به آن‌طرف رودخانه، نجات می‌دهد. شنونسو در آستانه‌ی ورود به قرن بیستم نیز مجدداً بین چند مالک جابجا می‌شود و سرانجام در سال ۱۹۱۳ به دست خاندان مِنیر (Menier) می‌افتد؛ خاندانی که هنوز هم این قلعه را در تملک خود دارد. شنونسو در خلال قرن بیستم نیز تأثیر خود را، یک‌بار به‌عنوان یک بیمارستان در جنگ جهانی اول و بار دیگر به‌عنوان مسیری بین قلمروی اشغالی نازی‌ها در شمال رود شِر و منطقه‌ی ویشی (vichy) در جنوب این رود در جنگ جهانی دوم، نشان می‌دهد. شنونسو در نیمه‌ی دوم قرن بیستم مورد مرمت قرار می‌گیرد و سپس درهای آن به روی عموم باز می‌شود.

قلعه شنونسو - فرانسه

دیدار از قلعه شنونسو

هر دو محوطه‌ی قلعه و باغ‌های گسترده‌ی اطراف به روی بازدیدکنندگانِ قلعه‌ی شنونسو باز است. گردشگران می‌توانند از باغ‌های کاترین مدیچی و دیانِ پواتیه در کنار بخش‌های جدید نظیر یک هزارتو از جنس درختان سرخدار دیدن کنند. می‌توان از یک راهنمای صوتی استفاده کرد یا اینکه با استفاده از یک نقشه به دیدن گوشه و کنار این قلعه رفت.

به‌محض اینکه شروع به قدم زدن در امتداد خیابانی طویل و مشجر به‌سوی قلعه می‌کنید، متوجه عظمت و جایگاه این بنا خواهید شد. بخش اصلی این قلعه‌ی سبک رنسانس درست در مقابل شما قرار دارد و برج دایره‌ای‌شکل مارک (Marques) در سمت راست واقع شده و اندکی از قلعه‌ی اصلی دورتر است.

قلعه شنونسو - فرانسه

فضای داخلی قلعه

فضای داخلی قلعه پر از جاذبه‌های حیرت‌انگیز نظیر پرده‌های منقش دیوارکوب و مبلمان مجلل، شومینه، تزئینات و وسایل دکوری نفیس است. می‌توان در این قلعه اتاق‌های باشکوه فراوانی نظیر کلیسا، سالن اصلی، اتاق‌های سلطنتی، گالری‌ها و کتابخانه را مشاهده کرد. تمامی این اتاق‌ها درست به‌مانند قرن‌ها پیش مبله و تجهیز شده‌اند.

شنونسو در مقایسه با قلعه‌های بزرگ‌تر دره‌ی لوار، کاملاً معمولی است، اما همین سادگی به جذابیت آن می‌افزاید. اینجا قلعه‌ای است که می‌توان خود را در حال زندگی در آن مجسم کرد.

جذاب‌ترین بخش این قلعه، تالار اصلی آن در طرف دیگر رودخانه است؛ این تالار در گذشته محلی رؤیایی برای برگزاری میهمانی‌ها بود. اتاق نگهبانی، ساختمان سنگی در تالار ورودی و روکش‌های زیبای دیوارها در چندین اتاق، از دیگر جاذبه‌های شنونسو هستند.

آشپزخانه‌ها که بخش اعظم زیرزمین شنونسو را اشغال کرده‌اند هم بسیار شگفت‌انگیز هستند. حتی خدمه‌ی اتاق پذیرایی نیز در مقایسه با اکثر خانه‌های مدرن، اشرافی‌تر به نظر می‌رسند؛ در این قلعه اتاق‌هایی مجزا برای آشپزی، قصابی، یک آبدارخانه و یک اتاق آشپزی اصلی نیز به چشم می‌خورد.

حقیقت این است که این جاذبه‌ها به هنگام قدم گذاشتن شما در جای پای کاترینِ مدیچی و بسیاری از دیگر شخصیت‌های برجسته‌ی تاریخی که در شنونسو زندگی کرده‌اند، جانی دوباره می‌یابند. دیدار از این قلعه به هنگام سر زدن به قلعه‌های دره‌ی لوار بسیار توصیه می‌شود.

قلعه شنونسو - فرانسه

باغ ها و مزرعه

پس از کاوش در ساختمان قلعه، می‌توان گشتی هم در میان باغ‌های آن زد. باغ‌های دیانِ پواتیه و کاترینِ مدیچی از زیباترین باغ‌های این قلعه هستند. به‌علاوه، یک منطقه‌ی جنگلی شامل یک هزارتو و مجسمه‌هایی از جنس گیاهان نیز در شنونسو دیده می‌شود.

می‌توان از داخل باغ‌ها نیز به تحسین نمای بیرونی تالارِ قلعه در آن‌طرف رودخانه پرداخت و شاهد خالی کردن مواد غذایی از سوی قایق‌ها برای تأمین مایحتاج آشپزخانه‌های قلعه هم بود.

امکان دیدار از یک مزرعه‌ی قرن شانزدهمی، همراه با گل و سبزیجات، در باغ‌های شنونسو نیز وجود دارد. این مزرعه بسیار دوست‌داشتنی است و یکی از جاذبه‌های دیدار شما محسوب می‌شود. بااین‌حال به نظر می‌رسد که این مزرعه به زیبایی سبک قرن شانزدهم مرمت نشده است.

باغ های اطراف قلعه شنونسو - فرانسه

جاذبه های اطراف

از دیگر قلعه‌های اطراف دره‌ی لوار می‌توان به قلعه‌ی آمبواز (Amboise) و قلعه‌ی شامون اشاره کرد. هردوی این قلعه‌ها در زمره‌ی بناهای محبوب این منطقه قرار دارند. می‌توان در این دره جاذبه‌های محلی بیشتری نیز برای تفریح و سر زدن پیدا کرد.

جاذبه های اطراف قلعه شنونسو

اطلاعات عمومی

 • بلیط ورود به قلعه و باغ‌ها برای بزرگ‌سالان ۱۲.۵ یورو و برای کودکان ۹.۵ یورو است. شنونسو در تمام روزهای سال، حتی روز کریسمس و اولین روز سال جدید، هم باز است و گردشگران می‌توانند از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۷ در فصل زمستان و ۹ تا ۲۰ در فصل تابستان از این محوطه دیدن کنند.
 • باید حداقل ۳ ساعت زمان برای دیدار از شنونسو اختصاص داد؛ هرچند می‌توان این کار را سریع‌تر انجام داد، اما اینجا مکانی است که باید به‌آرامی از آن لذت برد.
رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}