با زیباترین شهرهای رومانی آشنا شوید

  رضا‍ رجب پور
  • رضا‍ رجب پور
  • 1398/5/20
  • 0 دیدگاه
  {{selectedRate}}

  رومانی سرزمینی تاریخی با فرازوفرودهای بسیار است. هرکدام از شهرهای این کشور داستانی تاریخی در دل خود نهفته اند. رومانی کشور جان گرفتن داستان افسانه ای دراکولا است.

  تور اروپا

  رومانی کشوری زیبا و شگفت‌انگیز با جاذبه‌های فراوان برای هر گردشگر است؛ فرقی نمی‌کند که به دنبال غذاهای عالی، پیاده‌روی‌های فرح‌بخش، تنوع فرهنگی یا تاریخ پرفرازونشیب هستید، همه‌ی این موارد در رومانی یافت می‌شوند. یافتن تمامی این موارد کار آسانی نیست، اما ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم با معرفی ۱۰ شهر زیبای رومانی، برنامه‌ی سفر شما را آسان‌تر کنیم.

  فهرست زیباترین شهرهای رومانی

  ۱. سیبیو

  سیبیو (Sibiu) در مرکز رومانی و نزدیکی منطقه‌ی ترنسیلوانیا واقع شده و شهری رؤیایی برای مسافران است. سیبیو که در گذشته و حدود سال‌های ۱۱۹۰ محل زندگی آلمانی‌ها بود، به‌طور تاریخی ترکیبی از ساکنان آلمانی، رومانیایی و مجاری داشت که در اینجا زندگی می‌کردند و به این شهر مهم در مسیر تجاری منطقه اهمیت می‌بخشیدند. در حالی‌که ترکیب قومیتی شهر در خلال جنگ جهانی دوم تغییر کرد، اما همچنان می‌توان جمعیت اندکی از آلمانی‌ها را در این منطقه دید. در این شهر زیبا و قدیمی قدم زده و با یک اتوبوس به دیدار موزه‌ی قوم‌نگاری برای آشنایی با زندگی مردم رومانی در مناطق مختلف این کشور، در طول قرن‌های گذشته، بروید.

  سیبیو - رمانی

  ۲. تیمیسوارا

  تیمیسوارا (Timisoara)، به‌عنوان پایتخت تاریخی منطقه‌ی بنات (بانات)، از نظر قومی نیز تاریخچه‌ای شگرف دارد. این شهر حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد و در این مدت بخشی از قلمروی مجارستان، امپراطوری عثمانی، امپراطوری اتریش - مجارستان و درنهایت کشور رومانی بوده است. جمعیت کنونی این شهر عمدتاً رومانیایی هستند، اما همچنان شمار اندکی از مجار‌ها، آلمانی‌ها و صرب‌ها در تیمیسوارا زندگی می‌کنند. تاریخ متغیر تیمیسوارا خود را در قالب معماری این شهر نشان می‌دهد، بنابراین وقتی‌که در اطراف قدم می‌زنید، می‌توانید تأثیر ناشی از اقوام مختلفِ حاکم بر این شهر در طول تاریخ را مشاهده کنید.

  تیمیسوارا - رومانی

  ۳. براسوف

  گردشگران احتمالاً برای تماشای قلعه‌ی بِرَن (Bran) راهی شهر براسوف (Brasov) می‌شوند؛ این قلعه الهام‌بخش برَم استوکر (Bram Stoker) برای نوشتن کتاب دراکولا بوده است. بااین‌حال خود شهر نیز ارزش دیدار دارد. براسوف یکی دیگر از شهرهای مهم در منطقه‌ی ترنسیلوانیا محسوب می‌شود و به‌طور پیوسته از دوران نوسنگی محلی برای زندگی اقوام بوده است؛ اما ظاهر کنونی آن به دست ساکنان آلمانی در نیمه‌ی اول از آخرین هزاره ساخته شده است. علاوه بر قلعه‌های پِلِس (Peles) و برن، چندین کلیسای زیبا نیز در این شهر وجود دارد که فاصله‌ی بین آن‌ها با خودرو بسیار اندک است. در میان خانه‌هایی با سقف‌های تماماً قرمزرنگ، کوه‌ها و درختان انبوه آن‌ها، معدود مکان‌هایی وجود دارد که به‌طور یکپارچه با این چشم‌انداز ادغام شده‌اند.

  براسوف - رومانی

  ۴. سوچاوا

  مناظری که در سوچاوا (Suceava) مشاهده خواهید کرد، شما را به یقین می‌رسانند که اینجا در گذشته شهری شاهانه بوده است. سوچاوا درواقع پایتخت قلمروی پادشاهی مولداوی برای مدت ۲۰۰ سال بوده است، بنابراین گردشگران می‌توانند در این شهر خرابه‌هایی از قلعه‌ی سوچاوا، دربار پادشاهی سوچاوا و قلعه‌ی اسکیا (Scheia) را مشاهده کنند. به‌علاوه، می‌توان به موزه‌ی روبازِ دهکده‌ی بوکووینا (Bukovina) رفت و ساختمان‌های قدیمی در سراسر آن را تماشا کرد. سوچاوا دیدنی‌های دیگری نیز دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کلیساهای متعدد با معماری خاص منطقه اشاره کرد.

  سوچاوا - رومانی

  ۵. کلوژ ناپوکا

  کلوژ ناپوکا (Cluj Napoca) یا کلوژ به گفته‌ی محلی‌ها، با جمعیت ۳۰۰,۰۰۰ نفر، همچنان حال و هوای یک شهر کوچک در مرکز تاریخی آن را حفظ کرده و ما را از ساختمان‌های کمونیستی در اطراف غافل می‌کند. کلوج اساساً در حوالی سال ۱۰۰ میلادی توسط رومی‌ها بنا شد، اما سپس در قرن سوم میلادی تخلیه شد و تا فتح منطقه‌ی ترنسیلوانیا توسط مجاری‌ها در اوایل هزاره‌ی اخیر، خالی از سکنه ماند. بااین‌حال نفوذ معماری امپراطوری مجارها کاملاً در این شهر مشهود است. برای یک تجربه‌ی جذاب، کمی از شهر خارج شده و راهی سالینا توردا (Salina Turda)، یک معدن قدیمی نمک، شوید. این معدن حالا تبدیل به یک پارک تفریحی زیرزمینی شده و با یک دریاچه‌ی زیرزمینی به اوج زیبایی خود رسیده است.

  کلوژ ناپوکا - رومانی

  ۶. بوشته

  تعجبی ندارد بوشته یا باستنی (Busteni) که در زبان رومانیایی به معنی «الوار درخت» است، به خاطر جاذبه‌های طبیعی خود در این فهرست قرار گیرد. بوشته در دره‌ی پراهووا (Prahova) و در حصار کوه‌های بوچِج (Bucegi) مخفی شده و دارای فرصت‌های بی‌نظیری در فضای باز برای گردشگران است. اگر در فصل تابستان به اینجا بیایید، با مناظری حیرت‌انگیز در حین پیاده‌روی‌های فرح‌بخش روبه‌رو خواهید شد؛ در حالی‌که اگر در زمستان از بوستنی دیدن کنید، دوست دارید که به ورزش اسکی بپردازید. خانه‌های بوستنی با سقف‌های چوبی به این شهر حال و هوای کوه‌های آلپ بخشیده‌اند و کوه‌های زیبا و جنگل‌های اطراف نیز این تصویر را کامل می‌کنند. به‌علاوه، می‌توان از قلعه‌ی کانتاکوزینو (Cantacuzino) در همین حوالی دیدار کرد و کمی با تاریخ منطقه آشنا شد.

  بوشته - رومانی

  ۷. سیگیسوارا

  نترسید، اما سیگیسوارا (Sighisoara) جایی است که وِلاد سوم، موسوم به «ولاد به میخ کشنده» در آن به دنیا آمد و حیات وی الهام‌بخشی برای داستان دراکولا شد. می‌توان از خانه‌ی ولاد و محل رخ دادن تمامی این اتفاقات در سیگیسوارا دیدن کرد. سیگیسوارا همچنین یک منطقه‌ی نظامی کاملاً حفاظت‌شده از دوران قرون وسطی با بقایایی از دیوارهای باستانی به دور آن است. همه‌ی این جاذبه‌های تاریخی منجر به ثبتِ نام سیگیسوارا در فهرست میراث جهانی یونسکو شده‌اند. وقتی‌که در حال گشت زدن در اطراف این شهر مسحورکننده هستید، دشوار است تا به خاطر بسپارید که مشهورترین پسر این شهر به‌قدری بی‌رحم بود که الهام‌بخشی برای شریرترین شخصیت‌های داستانی در ادبیات شد.

  سیگیسوارا - رومانی

  ۸. کنستانتا

  کنستانتا (Constanta) که اساساً توسط یونانی‌ها بنا نهاده شده است، بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و حتی نام آن در یک افسانه‌ی یونانی به چشم می‌خورد. اووید (Ovid)، شاعری از دوران روم باستان، سال‌های پایانی از عمر خود را در اینجا می‌گذراند؛ وقتی‌که امپراطوری روم سقوط می‌کند، کنستانتا تا سال ۱۴۱۹ بین حاکمان مختلف دست‌به‌دست می‌شود و برای مدت بیش از ۴۰۰ سال به دست عثمانی‌ها می‌افتد. این منطقه مجدداً در سال ۱۸۷۸ به تصرف رومانیایی‌ها درمی‌آید و از آن زمان به بعد تبدیل به بندری مهم در دریای سیاه می‌شود. این شهر پر از ساختمان‌هایی با سبک های معماری شگفت‌انگیز است و بدون شک دریای سیاه نیز یکی از جاذبه‌های آن به شمار می‌آید. کنستانتا بدون شک شهری است که می‌خواهید برای چند روز بیشتر در آن بمانید.

  کنستانتا - رومانی

  ۹. یاش

  یاش (Iasi) که زمانی پایتخت پادشاهی مولداوی و حتی پایتخت رومانی برای دوره‌ای کوتاه در اوایل جنگ جهانی اول بود، جایگاه مهمی در آگاهی ملی تمامی رومانیایی‌ها دارد و به پایتخت فرهنگی این کشور مشهور است. یاش نیز شهری با گروه‌های قومی متنوع در طول تاریخ بوده و همه‌ی آن‌ها ردی از خود در اینجا به جای گذاشته‌اند. یاش، به‌طور ویژه، دارای یک جمعیت بسیار بزرگ از یهودیان تا زمان فرارسیدن وحشت ناشی از جنگ جهانی دوم، بود. این شهر دارای مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از ساختمان‌های مذهبیِ متعلق به گروه‌های مختلف، نظیر قدیمی‌ترین کنیسه‌ی برجای‌مانده در رومانی، یک کلیسای ارتدکس ارمنی و چندین صومعه است.

  یاش - رومانی

  ۱۰. اورادا

  دیگر پایتخت سابق رومانی در نزدیکی مرکز مجارستان، شهر زیبای اورادا (Oradea) در منطقه‌ی کریسانای (Crisana) غربی است؛ بنابراین تعجبی ندارد که مجاری‌ها نقش مهمی در توسعه‌ی این شهر ایفا کرده باشند. اینجا بخشی از امپراطوری اتریشی مجاری برای چندین قرنِ منتهی به جنگ جهانی اول بود و در آن دوران بخش اعظم شهر با معماری سبک‌های باروک و آرت نوو ساخته شد. اورادا همچنان شهری چندزبانه است، زیرا تقریباً یک‌چهارم از جمعیت شهر مجاری هستند. امروزه این شهر یک مرکز آموزشی و فرهنگی مهم محسوب می‌شود و ارزش دیدار به دلایلی چون معماری، تاریخ و اسپاهای مجلل در خارج از شهر را دارد.

  اورادا - رومانی

  پرسش‌های متداول

  زیباترین شهرهای رومانی کدامند؟
  میتوان از زیباترین شهرهای رومانی به‌ سیبیو، تیمیسوارا، براسوف، سوچاوا، کلوژ ناپوکا، بوشته و... اشاره کرد.
  سیگیسوارا کجاست؟
  نترسید، اما سیگیسوارا (Sighisoara) جایی است که وِلاد سوم، موسوم به «ولاد به میخ کشنده» در آن به دنیا آمد و حیات وی الهام‌بخشی برای داستان دراکولا شد.
  رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
  {{selectedRate}}
  زوریخ، لوگانو

  تور زوریخ و لوگانو

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,690
  پاریس

  تور پاریس

  • 8 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,890
  مادرید، بارسلونا

  تور مادرید و بارسلونا

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,790

  بنر تورهای تابستان

  {{totalCount}} دیدگاه

  {{nameError}}
  {{emailError}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessageError}}
  {{responseMessage.text}}