کاوش در جزیره افسانه ای مون سن میشل

مریم رضایی
 • مریم رضایی
 • 1398/10/25
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

 جزیره‌ی رویایی مونت سنت میشل (Mont Saint Michel) به همراه صومعه‌ی زیبای آن یکی از تماشایی‌ترین جاذبه‌های فرانسه است که در سفر به این کشور بازدید از آن را نباید از دست بدهید.

تور اروپا

مونت سنت میشل (مون سن میشل) به‌استثنای برخی از بناها و جاذبه‌های دیدنی پاریس، پربازدیدترین جاذبه‌ی فرانسه به شمار می‌آید. این جزیره در دیپارتمنت مانش در ناحیه نرماندی قرار دارد و صومعه‌ی گوتیک زیبایی بر فراز این شهر خیره‌کننده‌ی قرون‌وسطایی به چشم می‌خورد. این صومعه بر روی صخره‌ی گرانیتی کوچکی در دهانه‌ی رودخانه‌ی کوئنون و در ناحیه‌ای به نام خلیج مونت سنت میشل قرار دارد. مونت سنت میشل یکی از اولین بناهای تاریخی محسوب می‌شود که در سال ۱۹۷۹ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

مونت سنت میشل

جزیره‌ ای جادویی، چشم‌ اندازی بیادماندنی

جزیره‌ مونت سنت میشل یکی از مناظر فراموش‌نشدنی اروپا است. این جزیره در خلیج مسحورکننده‌ای قرار دارد که دو منطقه‌ی نرماندی و برتاین در آن به یکدیگر می‌پیوندند و چشم هر بیننده‌ای را از دوردست‌ها به خود خیره می‌کند. این مکان شگفت‌انگیز مدت‌ها است که اعجاب و قوه‌ی تخیل رهگذران را برمی‌انگیزد.

 داستان تبدیل شدن این جزیره به زیارتگاهی برای زائران مسیحی خالی از لطف نیست. در قرن هشتم میلادی، اوبرت، اسقف شهر آورانچس (Avranches) مدعی شد که میکائیل، فرشته‌ی مقرب، او را ترغیب به ساخت کلیسایی بر فراز جزیره کرده است. این کلیسا در سال ۷۰۸ میلادی ساخته و به سنت میشل، قدیس حامی دریانوردان، اهدا شد.

مونت سنت میشل

از سال ۹۶۶ میلادی به بعد، دوک‌های نرماندی و به دنبال آن، پادشاهان فرانسوی از توسعه‌ی صومعه‌ی بندیکتی در جزیره‌ی مونت سنت میشل حمایت می‌کردند. بناهای دیرمانند شگفت‌انگیز و بخش مرتفع آن به نام ماروِل (Marvel)، در قرون‌وسطی به آن افزوده شده‌اند. علی‌رغم درگیری‌های سلطنتی زائران بی‌شماری از این کلیسا بازدید می‌کردند.  

مونت سنت میشل علاوه بر کلیسا، یک شهر قرون‌وسطایی کامل را در خود جای داده است. این شهر یکی از معدود مکان‌های فرانسه به‌شمار می‌رود که دیوارها و استحکامات دفاعی قرون‌وسطایی خود را حفظ کرده است و علی‌رغم کوچکی، شهردار و ساکنین اندکی دارد.

 همچنین ساختمان‌های زیبایی در امتداد خیابان شیب‌دار روستایی آن به چشم می‌خورند که در حال حاضر به موزه، هتل، رستوران و بوتیک برای گردشگران تبدیل شده‌اند.

مونت سنت میشل

مونت سنت میشل در طول قرون‌وسطی، مکانی مهم در نواحی شمال غربی اروپا بود. صومعه‌ی آن، قبل از اینکه به مکانی نمادین در نبردهای اروپای غربی تبدیل شود، یکی از بهترین مراکز فراگیری علوم، جذب متفکران و تذهیب‌کاران کتاب‌های خطی در اروپای قرن دوازدهم محسوب می‌شد.

این جزیره به‌عنوان بخشی از سرزمین نرماندی به جانشینان ویلیام فاتح تعلق داشت. ویلیام فاتح، دوک نرماندی، انگلیس را در سال ۱۰۶۶ فتح کرد و بارگاه خود را به این جزیره آورد؛ درنتیجه نرماندی و مونت سنت میشل (مثل جزایر کانال مانش در این نزدیکی که تا امروز هنوز در دست انگلیسی‌ها است) به انگلیس تعلق گرفت.

بعدها، در سال ۱۲۰۴، فرانسوی‌ها شهر را تصرف کردند و آتش زدند که در نهایت منجر به بازسازی آن شد. بعدها انگلیسی‌ها طی جنگ‌هایی معروف به نبرد صدساله، شهر را به محاصره‌ی خود در آوردند اما موفق به بازپس‌گیری مونت سنت میشل نشدند.

صومعه‌ای که بیشتر بازدیدکنندگان برای دیدن آن از تپه بالا می‌روند، نمونه‌ی بی‌همتایی از معماری قرون‌وسطی است. بااین‌وجود، ساخت برخی از بخش‌های آن به دوره‌های مختلفی باز می‌گردد که در کلیساها و صومعه‌های قدیمی بسیار متداول است، به‌خصوص بناهایی که در اثر جنگ یا بلایای طبیعی ویران می‌شدند.

 قدمت جایگاه گوتیک گروه کر کلیسا به دورانی بعد از خروج انگلیسی‌ها باز می‌گردد اما مثل بیشتر بخش‌های بنا و به دنبال بازدید ویوله لو دوک، معمار بزرگ سبک گوتیک فرانسه، تحت بازسازی گسترده قرار گرفت. همچنین مناره‌ی زیبای آن، کاری از ادوارد کورویر (Edouard Corroyer)، معمار فرانسوی، است که در سال ۱۸۹۶ بر فراز صومعه ساخته شد.

مونت سنت میشل

حفظ ماهیت دریایی مونت سنت میشل

در سال ۱۸۸۰، برای رفاه حال گردشگران راه میان‌گذری بر روی آب ساخته شد اما ساخت راه میان‌گذر و فعالیت‌های انسانی مثل کشاورزی و همچنین افزایش شمار گردشگران به میزان قابل‌توجهی جزیره را در معرض خطر رسوب‌گذاری قرار داد.

رسوب‌گذاری تا آنجا پیش رفت که اگر اقدام جدی صورت نمی‌گرفت، جزیره به‌جای آب، در محاصره‌ی زمین‌های خشک قرار می‌گرفت. اخیراً عملیات مهمی برای حفظ ماهیت دریایی مونت سنت میشل انجام گرفته است برای مثال آب رودخانه‌ی کوئنون را با شدت بیشتری جاری ساختند تا رسوب را شسته و به دریا ببرد.

مونت سنت میشل

جزر و مد

خلیج مونت سنت میشل، با جزر و مدی به ارتفاع ۱۵ متر، یکی از شیب‌دارترین نقاط جزر و مدی اروپا است. مرتفع‌ترین مدها در طول روز یا به دنبال ظهور ماه نو، ماه کامل و به‌خصوص در اعتدال بهاری و پاییزی روی می‌دهد. آب در این زمان، تمام جزیره (به جز راه میان‌گذر) را در بر می‌گیرد.

مونت سنت میشل

چطور به مونت سنت میشل برویم؟

در سال‌های اخیر، پارکینگ بازدیدکنندگان به منطقه‌ای دورتر از خط ساحلی جابه‌جا شده است تا محیط تماشایی اطراف جزیره را حفظ کند. پارکینگ جدید تقریباً ۲۴۰۰ متر دورتر از جزیره قرار دارد.

بعدازاینکه خودروی خود را پارک کردید به پلاز د ناوِت (Place des Navettes) بروید. در اینجا، اتوبوس‌های شاتل بسیار مدرنی به نام پاسور (Passeur)  شما را به جزیره می‌برند. این  پاسورها هرروز از ساعت ۷.۳۰ صبح تا نیمه‌ی شب، در فواصل زمانی مشخصی حرکت می‌کنند.

اتوبوس‌های شاتل ۸۰۰ متر از پارکینگ فاصله دارند و در ۴۵۰ متری جزیره توقف می‌کنند. همچنین می‌توانید درشکه و اسب کرایه کنید یا تمام مسیر از پارکینگ تا جزیره را پیاده بروید و با نزدیک شدن به شکوه بی‌حدوحصر جزیره، غرق در حیرت و تماشا شوید.

مریم رضایی مریم رضایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}