برای گوندولا سواری کجا برویم؟

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/10/29
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

گوندولاها (Gondola) نمادی از شهر ونیز در ایتالیا هستند. هرکسی که به ونیز سفر می‌کند، دوست دارد حداقل برای یک‌بار هم که شده سوار بر این قایق‌های سنتی شود.

تور اروپا

گوندولا سواری در آبراه‌های ونیز بسیار معروف است و عموم گردشگران برای یک‌بار هم که شده، این تجربه هیجان‌انگیز را در برنامه سفر خود قرار می‌دهند. این قایق‌ها را قایق‌رانان ونیزی هدایت می‌کنند.

ونیز در سراسر دنیا به دلایل مشخصی معروف است و یکی از این دلایل، وجود قایق‌های مشهور و دلربای گوندولا عنوان می‌شود. به همین خاطر است که سوار شدن بر قایق‌های گوندولا باید در فهرست هر گردشگری به هنگام سفر به ونیز جای بگیرد.

اما این قایق‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ در کدام مناطق و کانال‌های ونیز حرکت می‌کنند و آیا اصلاً ارزش سوار شدن را دارند؟ در این مقاله به‌طور کامل به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

گوندولا

قایق گوندولا چیست؟

گوندولا یک قایق سنتی ونیزی است. به‌عبارتی‌دیگر، گوندولا صرفاً یکی از چندین نوع قایق سنتی پارویی در ونیز است. بااین‌حال، این قایق بیش از باقی قایق‌ها شهرت دارد.

گوندولا دارای ویژگی‌هایی است که قایق‌های سنتی ونیزی را متمایز می‌کنند. نخست، این قایق تماماً از چوب و با دست ساخته می‌شود. دوم، گوندولا کفی صاف دارد. سوم، گوندولا با پارویی بلند و چوبی هدایت می‌شود. این پارو در محلی به نام فورکولا (forcola) قرار می‌گیرد. فورکولا یا قرارگاه پارو نیز از چوب ساخته شده است.

بااین‌حال، گوندولا چندین ویژگی منحصربه‌فرد دارد که آن را خاص و متمایز می‌کند. برای مثال، گوندولا تنها قایق ونیزی با تزئینات چوبی منحصربه‌فرد، موسوم به فرو دا پرووا (fero da prova)، در جلوی آن است. به‌علاوه، گوندولا برخلاف اکثر قایق‌های ونیزی، کاملاً متقارن ساخته می‌شود. نهایتاً اینکه، این قایق همچنان از سوی قایق‌رانان ونیزی برای جابجایی مسافران در قالب تورهای گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکثر مردم تصور می‌کنند که قایق‌های گوندولا سیاه‌رنگ هستند. باید بدانید که قایق‌هایی که برای جابجایی مسافران استفاده می‌شوند، به رنگ سیاه هستند، اما قایق‌های تفریحی گوندولا می‌توانند به هر رنگی باشند. بسیاری از این قایق‌های تفریحی به رنگ‌های طبیعی چوب یا رنگ‌های روشن هستند.

گوندولا

قایق رانان گوندولا چه ویژگی هایی دارند؟

گوندولا از سوی یک قایق‌ران با یک پاروی چوبی در سراسر کانال‌های ونیز هدایت می‌شود. آن‌ها گاهی در حین قایق‌سواری، شروع به خواندن آوازهای ایتالیایی می‌کنند. موضوع شگفت‌انگیز این است که قایق‌رانی در ونیز یک حرفه‌ی چند صدساله است و شغلی مهم محسوب می‌شود.

قایق‌رانان نیازمند گذراندن چندین سال دوره‌ی کارآموزی هستند و آزمون‌هایی در ارتباط با هنر، تاریخ، قایق‌رانی و زبان‌شناسی را پشت سر می‌گذارند. آن‌ها نیازمند دانستن ۳ زبان هستند تا بتوانند مجوز قایق‌رانی بگیرند!

قایق‌رانی که گوندولای شما را هدایت می‌کند، احتمالاً شلواری مشکی، پیراهنی راه‌راه و کفش‌های مشکی و نوک‌تیز پوشیده است. او در لبه‌ی قایق می‌ایستد و قایق را با یک پارو هدایت می‌کند. قایق‌رانان گوندولا هر چند وقت یک‌بار و برای هشدار به همکاران خود در کانال، با صدای بلند فریاد می‌زنند: اوی (OY).

سواری با قایق‌های گوندولا در آبراه‌های ونیز با تجربه‌ی شنیدن موسیقی، فریادهای گاه و بی گاه و مناظر حیرت‌انگیز همراه است.

گوندولا

اعداد درباره گوندولا چه می گویند؟

یک گوندولا کاملاً دست‌ساز است و شامل ۲۸۰ تکه از ۸ چوب مختلف می‌شود؛ بلوط، گیلاس، فندق، صنوبر، کاج، نمدار، ماهون و نارون چوب‌های مورد استفاده در ساخت گوندولا هستند.

ابعاد یک گوندولا می‌تواند متغیر باشد، اما معمولاً ۱۱ متر طول، ۱.۴۵ متر عرض و کمتر از یک متر عمق دارد. مجموع وزن یک گوندولا به ۶۰۰ کیلوگرم می‌رسد.

گوندولا

گشت و گذار با قایق های گوندولا در ونیز چگونه است؟

نخست اینکه قایق‌ران به شما کمک می‌کند تا سوار بر قایق وی شوید. سپس او از شما می‌خواهد که بر روی یک صندلی راحت در قایق بنشینید. در این لحظه گشت‌وگذار شما آغاز می‌شود و قایق‌ران شما را به کانال‌های اطراف محل سوار شدنتان می‌برد.

اکثر قایق‌رانان گوندولا، پاروزنان فوق حرفه‌ای نیستند. درواقع، اکثر آن‌ها افرادی توانا هستند و از اینکه به شما اطلاعاتی در مورد جاذبه‌های بی‌نظیر در طول این سفر بدهند، خوشحال می‌شوند. به‌طورکلی، قایق‌سواری با گوندولا در ونیز حدوداً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و در همان محلی که سوار شدید به پایان می‌رسد.

گوندولا در ونیز

قیمت گردش با گوندولا در کانال های ونیز چقدر است؟

قیمت استاندارد برای یک قایق‌سواری اختصاصی با گوندولا به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه در ونیز، رقم مقطوع ۸۰ یورو است. بااین‌حال، قیمت قایق‌سواری در شب با یک گوندولای اختصاصی به ۱۲۰ یورو هم می‌رسد. اگر می‌خواهید مدت‌زمان بیشتری به گشت‌وگذار در کانال‌های ونیز بپردازید، قبل از سوار شدن، با قایق‌ران در مورد مبلغ موردنظر توافق کنید.

البته این قیمت‌ها مخصوص گشت‌های اختصاصی در ایام پربازدید سال است و قیمت قایق‌سواری با گوندولا به‌طور اشتراکی در فصول خلوت‌تر سال، حتی به نصف هم می‌رسد.

آیا می توان بر سر قیمت با قایق رانان چانه زد؟

متأسفانه اصلاً. شما نمی‌توانید بر سر قیمت سواری با گوندولا در ونیز چانه بزنید. البته اگر بخواهید مدت‌زمان بیشتری سوار بر قایق باشید، احتمالاً این شانس را دارید که بتوانید در مورد قیمت و زمان گشت زدن با گوندولا با قایق‌ران صحبت کنید.

فراموش نکنید که قایق‌رانان ونیزی سرشان بسیار شلوغ است؛ بنابراین، آن‌ها واقعاً هیچ نیازی به تخفیف دادن به شما، به‌خصوص در ایام پربازدید سال، ندارند.

گوندولا سواری در ونیز

چند نفر می توانند سوار بر یک گوندولا شوند؟

یک قایق گوندولا ظرفیت پذیرش ۱ تا حداکثر ۶ مسافر همراه با قایق‌ران آن را دارد. گاهی اوقات، قایق‌ران از مسافران می‌خواهد برای حفظ تعادل قایق، جای خود را عوض کنند.

در برخی موارد نادر، قایق‌ران ممکن است از سوار کردن ۶ مسافر خودداری کند. دلیل این کار، رسیدن مجموع وزن قایق به رقمی است که هدایت قایق را دشوار می‌کند و جان مسافران را به خطر می‌اندازد. ایمنی در این کار در اولویت قرار دارد.

گوندولا سواری در ونیز

بهترین مکان برای شروع گوندولا سواری در ونیز کجاست؟

پاسخ به این سؤال واقعاً دشوار است. همه جای ونیز زیباست و ارزش سر زدن با یک قایق گوندولا را دارد. اما اگر قصد دیدار از جاذبه‌های خاص شهر نظیر پل افسوس را دارید، بهتر است در ایستگاه‌های مجاور این مکان‌های مشهور سوار بر گوندولا شوید.

در میدان سنت مارک (Saint Mark)، یک ایستگاه در مقابل اسکله و یک ایستگاه دیگر در روبه‌روی آن در اسکله‌ی اورسولو (Orseolo) قرار دارد. در فاصله‌ی ۳ دقیقه‌ای از میدان سنت مارک، یک ایستگاه دیگر گوندولا، درست در مقابل کلیسای سن مویزه (San Moisè)، دیده می‌شود.

بااین‌حال، بسیاری از گردشگران از آوریل تا اکتبر برای سوار شدن بر قایق‌های گوندولا به ونیز می‌آیند. به‌علاوه، بسیاری خواهان این هستند که حتماً این کار را در اطراف میدان سنت مارک یا پل افسوس انجام دهند. همچنین، تورلیدرهای مختلف گروه‌های زیادی را به این مناطق توریستی می‌آورند تا سوار گوندولا شوند.

درنتیجه، شما در ایام پربازدید سال مجبور می‌شوید تا ساعت‌ها برای سوار شدن بر یک گوندولا در میدان سنت مارک و پل افسوس منتظر بمانید. به‌علاوه، شما مجبور می‌شوید سوار بر یک قایق گوندولای قطاری شوید. مشکل این نوع قایق‌ها این است که یک قایق در جلو و یک قایق دیگر در پشت آن‌ها قرار دارد و شما باید هر کاری که حاضرین در گروه انجام می‌دهند را انجام دهید. به همین خاطر، به شما توصیه می‌کنیم که به ایستگاه‌هایی بروید که جمعیت کمتری برای سوار شدن بر گوندولا در آن ایستاده است.

در این ایستگاه‌ها همچنان حس خلوت و امنیت شما حفظ می‌شود و شما احساس نمی‌کنید که مجبور به پیروی از باقی افراد شده‌اید. به‌علاوه، قایق‌ران شما هم انرژی و اشتیاق بیشتری در طول این سفر از خود نشان می‌دهد.

گوندولاهای ونیز

آیا ونیزی ها هم سوار گوندولا می شوند؟

معمولاً نه. تنها مواقعی که ممکن است یک ونیزی سوار بر قایق‌های گوندولا شود، در روز عروسی خود است.

بااین‌حال، ونیزی‌ها معمولاً سوار بر قایق‌های موتوری می‌شوند تا به‌سرعت در کانال بزرگ حرکت کرده و در زمان صرفه‌جویی کنند. این قایق‌ها معمولاً مشترک هستند و مسافران در مدت‌زمان کوتاهی به مقصد می‌رسند.

اکثر ونیزی‌هایی که سوار بر قایق‌های غیر تفریحی می‌شوند، می‌ایستند، درحالی‌که اکثر توریست‌ها در قایق‌های گوندولا می‌نشینند. این موضوع بستگی به توانایی شما در حفظ تعادل دارد.

چرا قیمت قایق های گوندولا این قدر گران است؟

این حقیقت دارد که قایق‌سواری با گوندولا در ونیز اصلاً تفریح ارزانی نیست. دلیل اینکه سواری با یک گوندولای اختصاصی به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه ۸۰ یورو است، صرفاً به مسئله‌ی عرضه و تقاضا بازمی‌گردد.

ونیز برخلاف دیگر شهرهای جهان، هرساله از میلیون‌ها گردشگر میزبانی می‌کند و شمار عظیمی از آن‌ها دوست دارند تا یک‌بار سواری با یک گوندولا را تجربه کنند.

بااین‌حال، تنها ۲۶۰ تا ۲۹۰ قایق گوندولا در ونیز فعالیت می‌کنند و همین امر باعث شده تا تقاضا برای این قایق‌ها بالا بماند و قیمت سواری با این قایق‌ها به مبلغ خیره‌کننده‌ای برسد.

گوندولا

آیا پرداخت ۸۰ یورو برای گوندولا سواری ارزشش را دارد؟

تنها کسی که می‌تواند به این سؤال پاسخ دهد، خود شما هستید. آیا دوست دارید تا ونیز را از داخل آب و بر روی قایق‌های مشهور و سنتی ونیزی با بالشت‌های نرم و تزئینات طلایی‌رنگ تماشا کنید؟

آیا می‌خواهید تا از کانال‌های باریک این شهر باستانی دیدن کنید، درحالی‌که یک قایق‌ران حرفه‌ای شما را به این‌طرف و آن‌طرف می‌برد؟ مگر چند صد نفر در دنیا وجود دارند که می‌توانند یک قایق گوندولا را در چنین فضاهای تنگ و پر چالشی هدایت کنند؟

توصیه هایی برای سواری با قایق های گوندولا در ونیز

 • بهتر است بلیط قایق خود را به‌طور آنلاین تهیه کنید تا دچار سردرگمی و دردسرهای بعدی نشوید.
 • برنامه‌ قایق‌سواری خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید در حین سواری با گوندولا، غروب آفتاب را ببینید.
 • رزرو یک گوندولا همراه با گزینه‌های دیگری چون شام و دیدار از جاذبه‌های گردشگری ونیز، برای شما ارزان‌تر تمام می‌شود.
 • با پرداخت مبلغی بیشتر، از شنیدن آهنگ‌های سنتی در حین قایق‌سواری لذت ببرید. این کار ارزشش را دارد. البته نوازنده‌های ونیزی از اینکه از آن‌ها درخواست خواندن یک آهنگ را کنید، ناراحت می‌شوند، مگر اینکه برای این کار به آن‌ها مبلغی را پرداخت کرده باشید.
رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}