کشف برترین جاذبه‌ های پنهان استراسبورگ

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/11/8
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

هیچ تفریحی جذاب‌تر از کشف جاذبه‌هایی که در یک شهر فرانسه پنهان شده‌اند، نیست. جاذبه‌های پنهان استراسبورگ در مرز میان فرانسه و آلمان نیز فرصتی بی‌نظیر برای لذت بردن از این تفریح و رفتن به دل تاریخ است.

تور اروپا

استراسبورگ که شهری آلمانی-فرانسوی است، در سال ۱۳۰۰ قبل از میلاد توسط سلت‌ها بنا شد و در طول تاریخ پیشرفت‌های فرهنگی بسیاری به خود دید. استراسبورگ که در کرانه‌ی رود ایل (Ill) قرار دارد، اغلب یک پایگاه نظامی بود و به خاطر هنر، معماری و مجسمه‌های آن نیز شهرت داشت.

استراسبورگ شهری است که کتاب‌های جدید، با ساخت ماشین چاپ از سوی گوتنبرگ، متولد شدند. روزگاری، کلیسای جامع استراسبورگ با سبک گوتیک و ۸۰۰ سال قدمت، بلندترین بنای ساخته‌شده در جهان بود و ارتفاع آن حتی از اهرام مصر نیز فراتر می‌رفت.

اینجا پر از جاذبه‌های دیدنی است، اما کشف جاذبه‌های پنهان استراسبورگ حس و حالی متفاوت دارد. این مقاله به بررسی برترین جاذبه‌هایی در استراسبورگ می‌پردازد که از دید مسافران عادی پنهان مانده‌اند.

جاذبه های پنهان استراسبورگ

۱. شکم سنج استراسبورگ

آیا تابه‌حال چیزی در مورد این شکم سنج (A belly-o-meter) شنیده‌اید؟ این شکم سنج یک سنت تقریباً عجیب‌وغریب و محلی در استراسبورگ است. در استراسبورگ ستونی وجود دارد که در گذشته به‌عنوان ابزاری برای اندازه‌گیری قطر شکم کارگرانی که در پروژه‌ی ساخت کلیسای جامع کار می‌کردند، مورد استفاده قرار می‌گرفت.

سرکارگران به دنبال اطمینان از این موضوع بودند که قطر شکم کارگران با دیوارها و شکاف‌های باریک و تنگ در خلال کار متناسب است. اگر عرض مردی بیشتر از عرض ستون می‌بود، وی با سرکارگر خود به مشکل برمی‌خورد. اگر شما هم به استراسبورگ سفر کردید، از طریق این ستون در گوشه‌ای از کلیسای جامع شهر، اندازه‌ی شکم خود را بررسی کنید.

شکم سنج استراسبورگ

۲. ناودانی های کفرآلود

کلیسای جامع استراسبورگ یکی از شاهکارهای معماری گوتیک محسوب می‌شود. در میان بسیاری از ویژگی‌های شگفت‌انگیز این کلیسا، ناودانی‌هایی (Unholy gargoyles) با ظرافت هرچه‌ تمام‌تر دیده می‌شوند که نمای بیرونی این بنا را زینت بخشیده‌اند.

وقتی‌که از جلوتر به این ناودانی‌ها نگاه می‌کنید، برخی از آن‌ها با اشکالی از جانوران مختلف، هیچ تناسبی با این عبادتگاه مذهبی ندارند. این ناودانی‌های نامتجانس حتی شامل شخصیت‌هایی کمیک از یک میمون و یک الاغ هم می‌شوند. آیا طراحان و خالقان این کلیسا به دنبال تمسخر حافظان قدیس و قدرتمند این بنا بوده‌اند؟

ناودانی های استراسبورگ

۳. زخم هایی از جنگ

استراسبورگ در خلال جنگ موسوم به «فرانکو-پروسیان» در سال ۱۸۷۰، هدف خوبی به‌حساب می‌آمد، بنابراین در آن دوران پدافند این شهر در زمره‌ی برترین‌ها در فرانسه بود. با سقوط استراسبورگ در ۲۳ اوت، نیروهای پروسی به‌سوی شهر آتش گشودند و حمله‌ای بزرگ را تدارک دیدند و تا پایان تسلیم فرانسه در یازدهم سپتامبر، دست از محاصره‌ی شهر برنداشتند.

در این دوران، استراسبورگ متحمل آسیب‌های بسیاری شد. رد یکی از خمپاره‌ها هرگز از دیوارهای شهر پاک نشد و همچنان می‌توان آن را در نمای بیرونی هتل کاتدرال (Cathedrale) شهر مشاهده کرد.

جاذبه های استراسبورگ

۴. کلیسای سن پیر لوژون

درحالی‌که همه‌ی توجهات در استراسبورگ به کلیسای جامع این شهر است و نمی‌توان این موضوع را انکار کرد، کلیسای پروتستان سن پیر لوژون (Saint-Pierre-le-Jeune) جواهری پنهان در استراسبورگ است و واقعاً ارزش دیدن دارد.

این کلیسای سبک گوتیک از سال ۱۰۳۱ میلادی به بعد در محوطه‌ی یک کلیسای مِرووِنژی (Merovingian) ساخته شد و کار آن در سال ۱۰۵۳ به دست پاپ لئوی نهم پایان یافت. زیربنای برج ناقوس و شماری از دیوارهای متعلق به معماری اصیل رمانسک، به همراه نقاشی‌های دیواری قرن چهاردهمی و بقایایی از ستون‌های قرن یازدهمی، همچنان در این کلیسا به چشم می‌خورند.

ورود به این کلیسا رایگان است، اما بازدیدکنندگان حق ندارند در خلال مراسم صبحگاهی روز یکشنبه وارد کلیسا شوند.

کلیسای سن پیر لوژون

۵. مجسمه های سد وبان

سد وُبان (Barrage Vauban) در قرن هفدهم میلادی به‌عنوان یک سازه‌ی دفاعی ساخته شد. سد وبان یک اثر تاریخی در فرانسه محسوب می‌شود و شما می‌توانید درون ۱۳ طاق این سد بر روی عرض ۱۲۰ متری رود ایل، نگاهی نزدیک به گچ‌کاری‌های تاریخی و مجسمه‌های حیرت‌انگیز از کلیسای جامع استراسبورگ و کاخ روهان (Rohan) بیندازید.

سد وبان - استراسبورگ

۶. کارخانه یخ

این بنا که امروزه در اختیار هتل رِژان پُتی (Régent Petite) قرار دارد، در روزگاری یک کارخانه‌ی یخ‌سازی مدرن به شمار می‌رفت. اتاق‌ها و دستگاه‌های متعدد این کارخانه در قالب پروژه‌ی توسعه‌ی هتل، کاملاً محفوظ مانده‌اند. این کارخانه در سال ۱۹۹۱ به فهرست بناهای تاریخی استراسبورگ راه پیدا کرد.

کارخانه یخ - استراسبورگ

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}