زیباترین کوه‌ های جهان در کدام کشورها واقع شده‌ اند؟

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1399/2/4
 • 3 دیدگاه
{{selectedRate}}

بسیاری از ما، معروف ترین کوه های جهان را به خاطر ارتفاع آن ها می شناسیم؛ اما به راستی زیباترین کوه های جهان چه ویژگی هایی دارند و در کدام مناطق از دنیا واقع شده اند؟

تور اروپا

شاید ارتفاع مهم‌ترین عامل برای شهرت یک کوه باشد، اما نمی‌تواند به‌تنهایی زیبایی یک قله را تعیین کند. زیبایی یک کوه بستگی به عوامل متعددی چون شکل و موقعیت مکانی کوه دارد. این مقاله به سراغ زیباترین کوه‌های جهان رفته و بهترین آن‌ها را برای شما انتخاب کرده است.

فهرست زیباترین کوه‌ های جهان

زیباترین کوه های جهان

۱. کوه قلعه - کانادا

پارک ملی بانف (Banff) قله‌های بسیاری دارد، اما کوه قلعه یا کستِل (castle) متمایزترین آن‌ها است. می‌توان به‌راحتی دلیل نام‌گذاری این کوه را درک کرد. این کوه شبیه به یک قلعه با برجک‌هایی به نظر می‌رسد که با هیبت و عظمت خود بر فراز جنگل‌های کاج و صنوبر در کوه‌های راکی سایه گسترانده است.

وقتی‌که به پای این کوه رسیدید، مسیر ۶.۴ کیلومتری رسیدن به قله، شما را با مناظر دل‌انگیزی از سراسر پارک ملی آشنا می‌کند. فصل بهار، تابستان و پاییز بهترین زمان برای دیدار از این کوه، به‌منظور جلوگیری از سرمای شکننده و برف زمستان است.

کوه قلعه، کانادا

۲. کوه هوانگشان - چین

کوه هوانگشان (Huangshan) به‌راستی شایسته‌ی لقب «زیباترین کوه در چین» است. هوانگشان یا کوه زرد دارای قله‌ای عظیم است که همواره در میان لایه‌ای دائمی از مه محو شده است. هوانگشان تحت سلسله‌ی تانگ در سال ۷۴۷ میلادی کوه زرد نام‌گذاری شد. مناظر شگفت‌انگیز این کوه همواره منبع الهام هنرمندان چینی بوده است.

امروزه نیز همچنان گردشگران محو زیبایی هوانگشان هستند. شما باید برای دیدن این کوه راهی شهر هوانگشان در استان آنهوی چین شوید. وقتی‌که به این شهر رسیدید، رسیدن به قله کار ‌آسانی است. ۳ خط تله‌کابین شما را به نوک کوه می‌برند و وجود پله‌های سنگی بی‌شمار، رسیدن به بالای قله را آسان‌تر می‌کنند.

می‌توان در تمام طول سال از هوانگشان دیدن کرد، اما بهترین زمان از ماه آوریل تا اکتبر است. این کوه در دیگر فصل‌ها کاملاً ساکت و خلوت است، اما احتمالاً مسیرهای کوهستانی آن برای تعمیر و بازسازی بسته باشند.

کوه هوانگشان، چین

۳. آما دابلام - نپال شرقی

آما دابلام (Ama Dablam) که به «ماترهورنِ هیمالیا» معروف است، شهرت جهانی دارد و در منطقه‌ی کومبو در نپال شرقی واقع شده است. این کوه پوشیده از برف در ارتفاع ۶,۸۱۲ متری قرار دارد. بخش جنوب غربی آما دابلام به دلیل اجازه برای عبور و مرور، مسیری محبوب برای کوهنوردی است. این مسیر دارای سطوح دشواری متعددی است، اما مناظر آن نفس‌گیر و زیبا هستند.

آما دابلام، نپال شرقی

۴. کوه گهواره، تاسمانی - استرالیا

کوه گهواره با ارتفاع ۱,۵۴۵ متر بلندترین کوه قاره‌ی استرالیا نیست، اما توانسته اندازه‌ی کوچک خود را با زیبایی بیش‌ازحد جبران کند. این کوه که مشرف به دریاچه‌ی کبودرنگِ داو (Dove) است، با قله‌ی صخره‌ای خود جلوه‌ای متفاوت دارد. این قله بر فراز پارک ملی سنت کلر (St Clair) قرار دارد و در فصل زمستان پوشیده از برف است. بااین‌حال، چمنزارهای سرسبز و جنگل‌ها خود را در تابستان نمایان می‌کند.

حفاری‌ها در این منطقه باعث کشف بسیاری از محوطه‌های تاریخی ملی شده است، اما نقشه‌بردار انگلیسی، ژوزف فوسِی، فردی بود که نام این کوه را به خاطر منحنی شکل بودن آن «گهواره» گذاشت.

حالا این کوه یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری تاسمانی است و تنها ۱.۵ ساعت با شهر دِوُنپورت (Devonport) فاصله دارد. افراد با هر شرایط جسمی می‌توانند به این پارک ملی آمده و در مسیرهای اطراف کوه پیمایش کنند. پاداش تمامی افراد، تماشای مناظر حیرت‌انگیز کوه گهواره و همچنین دریاچه‌های یخی، جنگل‌های انبوه و آبشارهای متعدد در طول مسیر است.

کوه گهواره، تاسمانی، استرالیا

۵. کلیمانجارو - تانزانیا

دیگر قله‌ی زیبا در فهرست ما، کوه آتش‌فشانی کلیمانجارو در شمال شرقی تانزانیا و درست در مرکز پارکی به همین نام است. بام آفریقا نامی برازنده برای این قله با ارتفاع ۵,۸۹۵ متر محسوب می‌شود. کلیمانجارو درواقع یک کوه آتش‌فشانی است که از سه قله تشکیل شده است. خوشبختانه آخرین فوران این کوه ۳۶۰,۰۰۰ سال پیش رخ داده و از جهت صعود به آن هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

اگر آرزوی ایستادن بر فراز کلیمانجارو و تماشای ابرها از بالا را در سر دارید، برنامه‌ی سفر خود را برای ماه‌های ژانویه تا مارس یا ژوئن تا اکتبر تنظیم کنید. این کوه در دیگر ماه‌های سال پذیرای برف و باران شدید است.

صعود به این قله ۶ روز به طول می‌انجامد و کوهنوردان در نقاط مختلف مسیر ناهموار رسیدن به کلیمانجارو توقف می‌کنند. اگر از تماشای قله از فاصله‌ی دور راضی می‌شوید، شهر موشی (Moshi) در تانزانیا بهترین مکان برای این کار است.

کلیمانجارو، تانزانیا

۶. تیبل ماونتین - کیپ تاون -‌ آفریقای جنوبی

کوه تیبل ماونتین که بر فراز شهر کیپ تاون قرار دارد، یکی از جاذبه‌های طبیعی آفریقای جنوبی محسوب می‌شود. این کوه با قله‌ای کاملاً مسطح، ۱,۰۸۴ متر ارتفاع دارد و بهشتی برای عاشقان طبیعت و کوهنوردان به شمار می‌آید. تیبل ماونتینِ زیبا بخشی از پارکی ملی به همین نام است.

در محل این کوه یک تله‌کابین وجود دارد که شما را به بالای تیبل ماونتین می‌برد. شما می‌توانید از بالای قله دیدی ۳۶۰ درجه از شهر کیپ‌تاون داشته باشید. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، مسیرهای متعددی برای رسیدن به تیبل ماونتین وجود دارد. صرف‌نظر از تمامی این‌ها، تیبل ماونتین خانه‌ی تنوع عظیمی از گونه‌های جانوری و گیاهی است. بسیاری از آن‌ها در هیچ کجای دیگر از این دنیا پیدا نمی‌شوند.

تیبل ماونتین، کیپ تاون،‌ آفریقای جنوبی

۷. کوه آسینیبوان - بریتیش کلمبیا - کانادا

کوه آسینیبوان (Assiniboine) که در بریتیش کلمبیا و بخش جنوبی کوه‌های راکی در کانادا واقع شده، یکی از زیباترین قله‌های این کشور است. آسینیبوان جاذبه‌ی اصلی پارک استانی آسینیبوان است. این کوه ۳,۶۱۸ متر ارتفاع دارد و به «ماترهورن کوه‌های راکی» معروف است؛ زیرا این کوه نیز به‌مانند کوه ماترهورن ظاهری هرمی شکل دارد.

کوه آسینیبوان - بریتیش کلمبیا - کانادا

۸. کوه اورست - نپال

هیچ فهرستی از عظیم‌ترین قله‌های جهان بدون نام اورست کامل نمی‌شود. مادر تمام کوه‌ها، بیش از ۸,۸۴۸ متر ارتفاع دارد و در مرز نپال و تبت واقع شده است.

این کوه نام خود را از نقشه‌بردار انگلیسی، سر ژرژ اورست گرفته است، هرچند این قله پیش‌تر دو نام محلی دیگر نیز داشت؛ چومولونگما (Chomolungma) به زبان تبتی و ساگارماتا (Sagarmatha) به زبان نپالی.

صعود به اورست بسیار دشوار و طاقت‌فرسا است، اما همچنان صدها ماجراجو هرساله این سختی را به جان می‌خرند. اکثر آن‌ها از شهر لوکلا (Lukla) در نپال عازم قله می‌شوند. زمان رسیدن به کمپ اول اورست از اینجا حدود ۱۰ روز به طول می‌انجامد.

کوه اورست، نپال

۹. کوه ایگر - سوئیس

کوه شگفت‌انگیز ایگر (Eiger) در بخش غربی سوئیس و بخش شرقی کوهی واقع شده که قله‌های مونک (Monch) و یونگفرائو (Jungfrau) را نیز در برمی‌گیرد. ایگر ۳,۹۷۰ متر ارتفاع دارد و از همه‌ی جهات زیبا به نظر می‌رسد.

نمای شمالی کوه به ارتفاع ۱,۸۰۰ متر، جذاب‌ترین بخش از کوه ایگر است. این نما بزرگ‌ترین نمای شمالی در کوه‌های آلپ محسوب می‌شود. مسیرهای متعددی برای رسیدن به کوه ایگر وجود دارد، اما همه‌ی آن‌ها چالش‌برانگیز هستند.

 کوه ایگر، سوئیس

۱۰. آئوراکی - نیوزیلند

نیوزیلند به خاطر مناظر حیرت‌انگیز آن شهره است و بلندترین کوه آن نیز شما را ناامید نمی‌کند. این کوه بیش از ۳,۷۰۰ متر ارتفاع دارد و بازتاب آن در دریاچه‌های یخی دامنه‌های آن هویداست.

اروپاییان پس از مهاجرت به نیوزیلند، نام این کوه را مونت کوک (Mount Cook) گذاشتند؛ اما مردم محلی همواره این قله را به نام آئوراکی (Aoraki) می‌شناختند. این نام برگرفته از شخصیتی جوان از افسانه‌ی قبایل مائوری است. حالا امروز این قله با هر دو نام شناخته می‌شود.

می‌توان از یکی از ده‌ها مسیر پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری از روستای اطراف قله، خود را به بالای کوه رساند و از مناظر آن لذت برد. بهترین زمان برای آمدن به اینجا، فصل تابستان و همراه با یک راهنمای محلی است.

آئوراکی/ کوک - نیوزیلند

۱۱. کوه وینیکونکا - پرو

کوه صورتی و زردرنگ وینیکونکا (Vinicunca) یا «کوه رنگین‌کمان» در پرو، گویی به سیاره‌ای دیگر تعلق دارد؛ اما این کوه بخشی از کوه‌های آند در کشور پرو است و درست بر روی زمین قرار دارد. وینیکونکا که رنگ‌های آن به خاطر رسوبات معدنی است، حدود سه تا چهار ساعت با خودرو تا جنوب کوسکو (Cusco) فاصله دارد. این شهر زیبا پر از ساختمان‌هایی متعلق به دوران استعمار اسپانیا است.

رسیدن به قله‌ی وینیکونکا بسیار دشوار است و به ۶ روز زمان نیاز دارد. بخش‌هایی از این مسیر بیش از ۴,۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و همین ارتفاع می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. درنتیجه کوهنوردان باید مقدار زیادی آب بنوشند و با خود کپسول اکسیژن حمل کنند.

اما مناظر زیبا و مسیر نسبتاً ساکت این کوه در مقایسه با مسیر شلوغ و پر از جمعیت اینکا در ماچو پیچو، ارزش این‌همه سختی را دارد. این مسیرها در تمام طول ماه‌های زمستان خشک بوده و در بهترین حالت خود به سر می‌برند.

کوه وینیکونکا - پرو

۱۲. تره چیمی دی لاواردو - شمال شرقی ایتالیا

این مجموعه از ۳ قله در رشته‌کوه مشهور دولومیت (Dolomite) در شمال شرقی ایتالیا واقع شده‌اند. این سه قله چیما پیکولا (Cima Piccola) به معنای قله کوچک، چیما گرآنده (Cima Grande) به معنای قله بزرگ و چیما اوِست (Cima Ovest) به معنای قله غربی نام دارند. این سه کوه در ارتفاع ۲,۹۹۹ متری واقع شده‌اند.

مسیرهای متعددی برای رسیدن به این کوه‌ها وجود دارد. مناظر در طول این مسیرها نیز دیدنی هستند. هر ۳ قله، کوه تره چیمی دی لاواردو (Tre Cime di Lavaredo) را تشکیل می‌دهند و بهشتی واقعی برای تمامی کوهنوردان هستند.

تره چیمی دی لاواردو - شمال شرقی ایتالیا

۱۳. کوه فوجی - ژاپن

کوه فوجی با ارتفاع ۳,۷۷۶ متر، بلندترین کوه ژاپن است. این کوه آتش‌فشانی در جزیره‌ی هونشو (Honshu) قرار دارد. آخرین فوران فوجی به سال ۱۷۰۷ میلادی بازمی‌گردد. این کوه مخروطی شکل نمادی از کشور ژاپن محسوب می‌شود.

بالا رفتن از کوه فوجی در میان گردشگران ژاپنی و بین‌المللی بسیار محبوب است. هرساله بیش از ۲۰۰,۰۰۰ نفر از این کوه بالا می‌روند. فصل کوهنوردی در فوجی از جولای آغاز شده و تا ماه اوت ادامه دارد. صعود به کوه فوجی آن‌قدرها هم دشوار نیست و منظره‌ی غروب خورشید از آن بالا فوق‌العاده است.

کوه فوجی - ژاپن

۱۴. کوه سرو توره - مرز شیلی و آرژانتین

کوه شگفت‌انگیز سرو توره (Cerro Torre) در مرز میان شیلی و آرژانتین در پارک ملی لوس گلاسیارس (Los Glaciares) یا یخچال‌های طبیعی واقع شده است. درواقع، سرو توره بخشی از یک رشته‌کوه با ۴ قله است. سرو توره ۳,۱۲۸ متر ارتفاع دارد و بلندترین قله‌ی این رشته‌کوه محسوب می‌شود.

بارزترین ویژگی سرو توره شکل نوک‌تیز و بلند آن است. بالا رفتن از سرو توره حتی برای کوهنوردان حرفه‌ای نیز بسیار دشوار است.

کوه سرو توره - مرز شیلی و آرژانتین

۱۵. دنالی - آلاسکا - آمریکا

کوه دنالی (Denali) با ۶,۱۹۰ متر ارتفاع، بلندترین قله در قاره‌ی آمریکای شمالی است. این کوه در جنوب آلاسکای مرکزی و پارک ملی دنالی قرار دارد. این کوه زیبا در نوع خود یک جاذبه‌ی مهم گردشگری در پارک ملی دنالی است. دنالی در طبیعی بکر به مساحت دو میلیون و ۴۲۵ هزار هکتار واقع شده است. دنالی حتی از دور هم بسیار تماشایی به نظر می‌رسد. این کوه همچنین خانه ۵ یخچال طبیعی بزرگ است.

دنالی - آلاسکا - آمریکا

۱۶. کرکیوفل - ایسلند

کرکیوفل (Kirkjufell) کوهی حیرت‌انگیز به ارتفاع ۴۶۳ متر در شهر گروندارفیوردور (Grundarfjordur) در ایسلند است. کرکیوفل محبوب‌ترین کوه در عکس‌های گرفته‌شده در ایسلند محسوب می‌شود. در نزدیکی قله‌ی این کوه، یک آبشار زیبا به نام کرکیوفل‌فوس (Kirkjufellsfoss) وجود دارد که بین سپتامبر تا ژانویه شکل می‌گیرد. آسمان پشت سر کرکیوفل نیز فرصتی برای تماشای شفق های شمالی اسرارآمیز است. دیدار از کرکیوفل تجربه‌ای ماورایی به شمار می‌آید.

کرکیوفل - ایسلند

۱۷. ماترهورن - مرز سوئیس و ایتالیا

شاید ماترهورن بلندترین قله در رشته‌کوه آلپ نباشد، اما هیچ کوهی در آلپ یا در سراسر دنیا به زیبایی ماترهورن وجود ندارد. این کوه یک جاذبه‌ی اسرارآمیز است. ماترهورنِ هرمی‌شکل در مرز بین سوئیس و ایتالیا قرار دارد. ماترهورن ۴,۴۷۸ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و یکی از بلندترین قله‌های سوئیس است. این کوه بسیار پرشیب است، بنابراین بالا رفتن از آن به تلاش زیادی نیاز دارد.

ماترهورن - مرز سوئیس و ایتالیا

پرسش‌های متداول

زیباترین کوه‌ های جهان کدامند؟
میتوان از زیباترین کوه‌ های جهان به کوه قلعه – کانادا، کوه هوانگشان – چین، آما دابلام - نپال شرقی و... اشاره کرد.
کوه گهواره، تاسمانی کجاست؟
کوه گهواره با ارتفاع ۱,۵۴۵ متر بلندترین کوه قاره‌ی استرالیا نیست، اما توانسته اندازه‌ی کوچک خود را با زیبایی بیش‌ازحد جبران کند.
رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}