چگونه کوردوبا را در یک روز بگردیم؟

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1399/2/10
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کوردوبا در منطقه‌ اندلس، یکی از شهرهای قدیمی اسپانیا به شمار می‌آید. کوردوبا پر از جاذبه‌های تاریخی از دوران مسلمانان و مسیحیان است و انتخاب خوبی برای یک گشت 24 ساعته برای علاقه‌مندان به تاریخ محسوب می‌شود.

تور اروپا

کوردوبا برای آن‌هایی که به دنبال شهری هستند که اشرافیت سویل را با حال و هوای گرانادا ترکیب کرده، عالی است. کوردوبا میزبان یکی از زیباترین شهرهای قدیمی در منطقه‌ی اندلس و همچنین یکی از مشهورترین بناهای تاریخی در اسپانیا نیز محسوب می‌شود.

به همین خاطر است که ۲۴ ساعت زمان اندکی برای سپری کردن در کوردوبا است. بااین‌حال، این مقاله به شما می‌گوید چگونه می‌توان در یک روز از کوردوبا دیدن کرد.

کوردوبا در 24 ساعت

مرکز تاریخی

بهترین راه برای حس حال و هوای کوردوبا، گشت‌وگذار در مرکز تاریخی زیبای آن است. این منطقه در محدوده‌ی رودخانه‌ی گوادال‌کیویر (Guadalquivir) در جنوب و خیابان اولِریاس (Ollerias) در شمال قرار دارد.

کوردوبا حتی به هنگام مقایسه با قدیمی‌ترین محله‌های دیگر شهرهای مطرح منطقه‌ی اندلس، به لطف داشتن خانه‌های سفیدرنگ تزئین‌شده با گلدان‌هایی از گل‌های خوشبوی یاسمن و شمعدانی، جذابیت بیشتری دارد.

مرکز تاریخی کوردوبا

این ویژگی بارز را می‌توان در «کوچه‌ی گل‌ها» در کوردوبا تماشا کرد. این کوچه‌ی باریک و پیچ‌درپیچ پر از زیباترین و رنگارنگ‌ترین خانه‌های جنوب اسپانیا است.

وقتی‌که در حال گشت زدن در شهر هستید، چشمان خود را برای دیدن گنجینه‌های پنهان این منطقه تیز کنید. ازجمله‌ی این گنجینه‌های پنهان، حیاط‌خلوت‌ها و ایوان‌های خصوصی هستند که هرساله در ماه مه و در خلال «جشنواره‌ی ایوان‌ها» درهای خود را به روی عموم می‌گشایند.

برخی از این حیاط‌ها در تمام طول سال قابل بازدید هستند، اما حیاط‌های بسته را نیز می‌توان از لابه‌لای نرده‌های آهنین آن‌ها تماشا کرد. این حیاط‌های تماشایی، ساکت و خنک هستند و در سال ۲۰۱۲ وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شده‌اند.

کوردوبا در 24 ساعت

مسجد کلیسای کوردوبا

اگر از قسمت شهر قدیمی می‌آیید، بهترین راه برای کشف جاذبه‌های برتر کوردوبا، از طریق خیابان روندا د ایساسا (Ronda de Isasa) است.

این خیابان شلوغ در امتداد رودخانه‌ی گوادال‌کیویر کشیده شده و با بالکن‌های آفتاب‌سوخته‌ای احاطه شده که می‌توان از آن‌ها مناطق روستایی سرسبز و تپه‌ای در اطراف شهر را مشاهده کرد.

پس از یک توقف کوتاه، نوبت به دیدار از مسجد-کلیسای شهر، بزرگ‌ترین بنای دو هویتی در اسپانیا، می‌رسد. اصالتاً در این محوطه یک معبد متعلق به روم باستان قرار داشت، اما بعدها و در عصر ویسیگوت (Visigoth) با یک کلیسای مسیحی جایگزین شد.

پس از اینکه موروها کوردوبا را در سال ۷۱۱ میلادی فتح کردند، این کلیسا به دو بخش تقسیم شد و از سوی مسیحیان و مسلمانان به‌عنوان عبادتگاه مورد استفاده قرار گرفت.

اما چندگانگیِ مذهبی در کوردوبا دوام چندانی نیافت؛ در سال ۷۸۴ و به فرمان امیر عبدالرحمان، کلیسا تخریب شد و ساخت یک مسجد بزرگ در دستور کار قرار گرفت.

کار ساخت مسجد برای دو قرن به طول انجامید و این بنا در سال ۹۸۷ میلادی کامل شد و عنوان بزرگ‌ترین مسجد در قلمروی اسلام را از آن خود کرد، به‌گونه‌ای که تنها مکه در عربستان قابل قیاس با آن بود.

وقتی‌که شهر در سال ۱۲۳۶ میلادی از سوی مسیحیان باز پس گرفته شد، مسجد تبدیل به یک کلیسا شد و چارلز پنجم نیز در قرن شانزدهم یک صحن بزرگ به سبک رنسانس را درست به بالای سازه‌ی اصیل سبک موریش اضافه کرد.

جذاب‌ترین بخش مسجد برای عکاسی، صحن اصلی آن است که با بیش از ۸۵۰ ستون دو قوسی محافظت می‌شود. وقتی‌که در میان ستون‌ها قدم می‌زنید، نور خورشید و سایه‌ها جلوه‌های خارق‌العاده‌ای خلق می‌کنند و تاریخ چندگانه‌ی این بنای عظیم را به نمایش می‌گذارند.

مسجد - کلیسای کوردوبا

صرف نهار در خودریا و کاخ ویانا

وقتی‌که مسیر خود را در خیابان‌ها و میدان‌های سنگ‌فرش به‌سوی شمال مسجد-کلسیا ادامه می‌دهید، به خودریا، محله‌ی سابق یهودیان شهر، می‌رسید. اینجا مکانی ایده‌آل برای صرف نهار، به لطف رستوران‌های مجلل و کافه‌های عالی مخصوص صرف تاپاس، است.

پس از میل یک نهار عالی همراه با محلی‌ها و دیگر توریست‌ها، دوباره راهی منطقه‌ی قدیمی شهر شوید تا از دیگر جاذبه‌ی مهم کوردوبا، یعنی کاخ مجلل و قرن پانزدهمی ویانا (Viana)، دیدن کنید. این بنای عظیم در گذشته محل اقامت خاندان سلطنتی اسپانیا بود و حالا میزبان ۱۳ ایوان و باغ زیبا است.

این کاخ که با ظرافت هرچه‌تمام‌تر طراحی شده و عطر گیاهان، گل‌ها و درختان رنگارنگ در همه جای آن به مشام می‌رسد، در خلال جشنواره‌ی ایوان‌ها در کوردوبا در بهترین حالت خود به سر می‌برد.

24 ساعت در کوردوبا

قصر شاهان مسیحی

پس از کاخ ویانا، روز دیدار از جاذبه‌های کوردوبا را با سر زدن به آلکازار دلوس رِیِس کریستیانوس (Alcazar de los Reyes Cristianos) یا قصر شاهان مسیحی به پایان برسانید.

همان‌طور که از نام این قصر پیداست، شاه آلفونسوی چهاردهمِ کاتولیک از استان کاستیلِ اسپانیا در سال ۱۳۲۸ میلادی دستور ساخت این کاخ را داد، اما به‌مانند آن چیزی که در اندلس بسیار رایج است، این بنا در میان خرابه‌های یک قلعه‌ی بزرگ از دوران موروها ساخته شد.

در اواخر قرن دهم میلادی و زمانی که حکومت اسلامی در اوج قدرت خود بود، کوردوبا یک پادشاهی محسوب می‌شد و به‌راستی یکی از بزرگ‌ترین شهرهای علمی جهان به شمار می‌رفت. این قصر نیز میزبان بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی مغرب زمین بود.

باوجود آن، آلفونسو تنها از بخش اندکی از معماری اصیل موروها در ساخت این قصر استفاده کرد و سبک مودخار را برگزید. به این معنی که حال و هوای سبک موریش در این بنا همچنان احساس می‌شود.

پس از دیدار از این قصر، روز خود در کوردوبا را به‌مانند محلی‌ها به پایان برسانید. تمام زمان عصر خود را در یک تراس گرم یا در یک کافه‌ی شلوغ برای صرف شام سپری کنید.

به تماشای غروب خورشید بر فراز رودخانه و پل مشهور رومی در شهر بپردازید، به رستوران‌های خیابان روندا دِ ایساسا بازگردید یا در صورت تمایل، کاری متفاوت انجام دهید و به یکی از بارهای جذاب در امتداد خیابان سن فرناندو بروید.

کوردوبا ترکیبی از سبک اصلاح‌شده‌ی سویل با حال و هوای اصیل گرانادا است و هر سلیقه‌ای را راضی می‌کند.

قصر شاهاتن تاریخی کوردوبا

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}