راهنمای بازدید از بازار ریلی مائه کلونگ در بانکوک

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1399/2/10
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

بازار شگفت‌انگیز ماکلونگ (مائه کلونگ) در بانکوک به‌قدری به ریل قطار نزدیک است که فروشندگان با هر بار سر رسیدن قطار باید سایه‌بان مغازه‌‌شان را جمع کنند.

تور اروپا

درحالی‌که بازار تالاد رود فای (Talad Rod Fai) به‌عنوان اولین بازار ریلی بانکوک به خود می‌بالد، در سال ۲۰۱۳ و پس از اینکه خیلی بزرگ شده بود، از مکان سابق خود به جایی دیگر منتقل شد.

بااین‌حال، بازار دیگری (ماکلونگ) وجود دارد که درست در نزدیک خط راه‌آهن واقع شده است. وقتی‌که قطار می‌آید، بازار به‌منظور عبور آن تغییر شکل می‌دهد. اگر روزی به سفر تایلند رفتید و برنامه‌ی خاصی برای گشت‌وگذار نداشتید، حتما راهی بازار ریلی ماکلونگ (Maeklong) شوید. همچنین می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این کشور به مقاله جاهای دیدنی تایلند مراجعه فرمایید.

بازار ریلی ماکلونگ - بانکوک

تاریخچه

بازار ریلی ماکلونگ (مائه کلونگ) از سال ۱۹۰۵ میلادی تا به امروز دایر است. این بازار در استان سامون سونکرام (Samut Songkhram) در خلیج تایلند تأسیس شد. ماهیگیری یکی از راه‌های اصلی گذران زندگی مردمانی بود که در آن حوالی بودند و این بازار راهی برای فروش محصولات این ماهی‌فروشان به‌حساب می‌آمد.

مقامات محلی تصمیم گرفتند تا به‌منظور عرضه‌ی بهتر این محصولات به استان‌های اطراف تایلند، ازجمله بانکوک، خط آهنی بسازند. بااین‌حال، علیرغم ساخت خط آهن، این بازار در جای خود باقی ماند و در دو طرف آن شکل گرفت.

در این بازار انتظار چه چیزهایی داشته باشیم؟

شما قبل از اینکه قطار را ببینید، صدای آن را از دوردست‌ها خواهید شنید. در این لحظه و با نزدیک شدن قطار، فروشندگان همگی شروع به جابجا کردن وسایل و چترهای سایه‌بان خود از مسیر راه‌آهن می‌کنند. آن‌ها با شنیدن صدای بوق قطار متوجه می‌شوند که عبور آن حتمی است؛ به همین خاطر است که این بازار به «بازار چترهای جمع شونده» نیز شهرت دارد.

بازار ریلی ماکلونگ - بانکوک

سبد کالاها از مسیر قطار کنار برداشته می‌شوند، سایه‌بان‌ها جمع آورده می‌شوند و مسیر خط آهن برای عبور قطار هموار می‌شود. افرادی که به دنبال گرفتن یک عکس از این لحظه هستند، از سوی آن‌هایی که تصور می‌کنند زیادی به خط آهن نزدیک شده‌اند، به عقب کشیده می‌شوند.

به‌سرعت می‌توان فهمید که چه کسانی در این بازار کار می‌کنند و چه افرادی تنها تماشاگر هستند؛ بازدیدکنندگان بازار، محلی یا خارجی، تلفن‌های همراه خود را در دست گرفته‌اند و لبخندی به لب دارند. آن‌ها هرلحظه برای یافتن بهترین موقعیت برای عکاسی، به جلو و عقب می‌روند. بااین‌حال، افرادی که مشغول کار هستند، روزی ۸ بار عبور قطار را تماشا می‌کنند و از دیدن این صحنه ذره‌ای به هیجان نمی‌افتند.

با عبور قطار، بازار دوباره به حالت قبل بازمی‌گردد و می‌توان مواد غذایی موردنیاز خود را خریداری کرد. قطار به حدی به شما نزدیک است که می‌توانید آن را لمس کنید، هرچند ما به شما توصیه نمی‌کنیم این کار را انجام دهید.

از این بازار چه چیزی بخریم؟

جاذبه‌ی این بازار در متفاوت بودن آن و عبور قطار از وسط آن است و کالاهای آن لزوماً خوب نیستند. اینجا مکانی است که می‌توان در آن عمدتاً مواد خوراکی پیدا کرد. درحالی‌که قطعاً چیزهایی مانند لباس و اکسسوری نیز موجود هستند. عمده‌ی این بازار را شیرینی‌های تایلندی، گوشت، غذاهای دریایی، سبزیجات، میوه و نوشیدنی‌ها تشکیل می‌دهند. اگر انتظار یافتن انبوه سوغاتی‌ها در این بازار را دارید، در تصمیم خود کمی تجدیدنظر کنید.

بازار ریلی ماکلونگ - بانکوک

چگونه خود را به این بازار برسانیم؟

بازار ریلی ماکلونگ در ۸۰ کیلومتری خارج از شهر و در منطقه‌ی سامون سونکرام واقع شده است. رسیدن به اینجا، با توجه به ترافیک بانکوک، بیش از یک ساعت زمان می‌برد. راه‌های اندکی برای آمدن به این بازار وجود دارد.

اولین و قطعاً یکی از راحت‌ترین راه‌ها، سوار شدن بر قطار مونوریل بانکوک و پیاده شدن در ایستگاه ویکتوری مانیومنت (Victory Monument) و سپس گرفتن یک مینی‌بوس است. این اتوبوس‌ها به‌محض پر شدن حرکت می‌کنند، بنابراین شما نمی‌دانید زمان دقیق حرکت آن‌ها چه وقت است.

حتماً قبل از عزیمت، از ساعات زمانی حرکت قطارها نیز مطمئن شوید تا آن‌ها را از دست ندهید. این زمان‌ها همواره تغییر می‌کنند و قطارها اغلب با تأخیر همراه هستند.

شما همچنین می‌توانید همراه با تورهای اختصاصی از این بازار دیدن کنید. این تورها معمولاً شامل یک توقف در بازار شناور دامنون سادوک (Damnoen Saduak) نیز می‌شوند؛ زیرا این دو بازار تنها ۲۵ دقیقه باهم فاصله دارند. قیمت این تورها بین ۴۵ تا ۶۰ دلار است.

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}