برج پیزا، برج کج ایتالیا که جاذبه را به چالش می کشد!

یلدا نوبخت
 • یلدا نوبخت
 • 1403/2/31
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

برج پیزا قبل از تکمیل طبقه سوم خود به دلیل ناپایدار بودن پایه های ساختمان شروع به کج شدن کرد.

تور اروپا

برج پیزا بدون شک معروف‌ترین برج جهان است که به دلیل کج شدن خود به شهرت رسیده است. این برج در سال ۱۱۷۳ پس از کلیسای جامع ساخته شده و بیش از ۸۴۰ سال است که با قامت خمیده خود به نماد کشور پر جاذبه ایتالیا بدل شده و صدها نفر برای دیدنش ساعت‌ها در انتظار می‌ایستند. برجی که شاید به دلیل ناموزون بودن بنای ابتدایی‌اش کمتر کسی فکر می‌کرد صدها سال دوام آورده و به یکی از معروفترین برج‌های دنیا بدل شود اما به طور حیرت انگیزی همچنان با پا برجا و استوار مانده هر ساله با فرا رسیدن فصل سفر و گردشگری هزاران بازدید کننده دارد. ما در این مطلب می‌خواهیم با تاریخچه، سبک معماری، علت کج بودن و بخش‌های مختلف این برج معروف را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر قصد سفر با تور ایتالیا و بازدید از شهر پیزا را دارید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

فهرست مطالب

۱. بر‌ج پیز‌ا کجاست؟

برج پیزا در شهر بندری پیزا در غرب کشور ایتالیا در میدان معجزه و در همسایگی کلیسای جامع شهر قرار گرفته است. در واقع می‌توان گفت که مجموعه پیزا آخرین سازه‌ای بود که به عنوان یک بنای تاریخی در میدان معجزه شهر پیزا ساخته شد. این شهر در نزدیکی فلورانس معروف قرار گرفته و با شهر رم حدود ۳۶۰ کیلومتر فاصله دارد. خوشبختانه شهر پیزا با وجود مساحت نسبتا کوچک دارای فرودگاهی به نام گالیله گالیله است و بدین ترتیب گردشگران می‌توانند برای دیدن مجموعه پیزا از رم یا هر یک از شهرهای ایتالیا با هواپیما به پیزا سفر کنند. نکته مثبت دیگر اینکه هتل‌های بسیاری در اطراف برج وجود دارد که به گردشگران این امکان را می‌دهند تا به راحتی به جاذبه‌های گردشگری شهر از جمله مجموعه پیزا دسترسی داشته باشند.
موقعیت برج پیزا در نقشه

بر‌ج پیز‌ا کجاست

۲. چرا برج پیزا کج است؟

به نظر شما علت کج بودن برج پیزا ترفند اولیه معمار است یا این برج به دلیل خطاهای انسانی و به مرور زمان کج شده است؟ تا چندی سال پیش عموم مردم فکر می‌کردند که معماران پیزا به عمد آن را کج طراحی کرده‌اند اما با توجه به بررسی کارشناسان این ایده کاملا رد شده و این خطای انسانی‌ست که بر‌ج پیز‌ا را کج و البته تا این اندازه معروف کرده است. وقتی که مرحله ساخت برج به سال پنجم رسید کم‌کم کج بودن بنا نمایان شد. معماران با بلندتر کردن ستون‌ها در طبقات بالایی سعی در موزون کردن بنا داشتند اما خوشبختانه پس از تلاش بسیار تنها موفق به کنترل آن شده و برج همچنان انحراف خود را حفظ کرد.

چرا برج پیزا کج است

ساخت برج کج پیزا برای سال‌های طولانی به دلیل وقوع جنگ‌های جهانی به تعویق افتاد تا در نهایت در سال ۱۲۷۵ معماری به نام جیووانی دی سیمونه مجددا کار اتمام پیزا را بر عهده گرفت اما با اضافه کردن طبقات بنا انحراف بیشتری پیدا کرد. بدین ترتیب مجددا کار ساخت و ساخت به مدت ۲۵ سال متوقف شد. به گفته کارشناسان توفق در ساخت برج کج پیزا هر چند به ظاهر ناراحت کننده اما در نهایت به نفع این بنای معروف تمام شد چرا که بدین ترتیب خاک‌های پایه ته نشین شده و از ریزش بنا جلوگیری کردند. درمجموع می‌توان نرمی و سست بودن زمین را علت اصلی کج شدن ساختمان پیزا دانست. در طی سال‌های اخیر وبا تلاش کارشناسان پیش بینی می‌شود برج کج پیزا حداقل تا ۳ قرن دیگر میزبانی عالی برای میهمانان کشور ایتالیا باشد.

چرا برج پیزا کج است 2

۳. تاریخچه بر‌ج پیز‌ا

برای بررسی تاریخچه برج پیزا لازم است در ابتدا نگاهی کوتاه به تاریخ شهر پیزا داشته باشیم. این شهر در ابتدا بندری کوچک اما مهم بود که نقشی اساسی در تجارت ایتالیا داشته است از این رو کم کم توسعه یافته و به یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین شهر ایتالیا تبدیل شد. ساکنان پیزا برای نشان دادن قدرت و اهمیت این شهر تصمیم به ساخت یک مجموعه کامل شامل کیسای جامع، میدان معجزه، تعمیدگاه، قبرستان و بر‌ج پیز‌ا گرفتند. درباره معمار اصلی برج داستان‌های بسیاری وجود دارد اما طبق معتبرترین آن بنای اولیه پیزا توسط معمار معروف ایتالیایی به نام بومانو گذاشته و در سال‌های بعد با گذراندن جنگ‌های جهانی و اتفاقات طبیعی دیگر مانند سیل، زلزله و غیره به دست معماران مختلف تکمیل شد. در نهایت در سال ۱۳۷۲ توسط شخصی به نام پیزانو بر‌ج پیز‌ا را تکمیل و بهره برداری رساند.

تاریخچه بر‌ج پیز‌ا

۴. داستان ساخت برج پیتزا

گفته می‌شود در سده ۱۲ میلادی ثروت‌مندان و اشراف ایتالیا برای رقابت با یکدیگر، سرشناس‌ترین هنرمندان و معماران را به‌کار گرفته تا شاهکارهای معماری را خلق کرده و از این طریق با یکدیگر به رقابت بپردازند. ایده ساخت برج کج پیتزا نیز تحت تاثیر همین جریانات شکل گرفته و در سده ۱۲ میلادی مردم شهر پیتزا تصمیم گرفتند کلیسای آن‌ها برجی داشته باشد که برج کلیسای سنت مارک ونیز را تحت تاثیر قرار داده و با آن رقابت کند. طولی نمی‌کشد که این تصمیم عملی شده و در تاریخ ۹ آگوست ۱۱۷۳ استارت ساخت برج کج پیتزا خورده شده است. ساخت برج تا ۵ سال یعنی سال ۱۱۷۸ ادامه پیدا کرده و برج به طبقه سوم رسیده است. درست بعد از اینکه طبقه سوم تکمیل می‌شود، برج شروع به کج شدن می‌کند. از آن تاریخ به بعد ساخت برج متوقف شده و تا ۱۰۰ سال بعد برج پیتزا در طبقه سوم خود کج اما همچنان استوار باقی می‌ماند.

داستان ساخت برج پیتزا

۵. برج پیزا در جنگ جهانی دوم

بعد از اینکه برج آرام گرفت و دیگر خبری از کج شدن آن نبود، جنگ جهانی شروع شد و هر لحظه خطر تخریب آن وجود داشت، چراکه سربازان آمریکایی وقتی به ایتالیا رسیدند دستور داشتند همه بناها را برای جلوگیری از پنهان شدند تک تیراندازهای دشمن تخریب کنند. هیچ استثنایی برای این قانون وجود نداشت و ساختمان‌های زیادی به‌خاطر این دستور تخریب شدند. بااین‌حال بخت با ایتالیا یار بود و قبل از تخریب برج پیتزا آمریکایی‌ها کمی از قانون خود عقب نشینی کرده و تخریب بناهای تاریخی را از برنامه خود حذف کردند. البته ناگفته نماند این تنها دلیل تخریب نشدن برج پیتزا نبود و استفاده نازی‌ها از این برج به‌عنوان پست بازرسی نیز دلیل دیگری بر حفظ برج در برابر تخریب بود. سرانجام برج پیتزا در جنگ جهانی دوم نیز سالم ماند تا به عنوان میراثی شگفت‌انگیز این روزها به محلی برای بازدید گردشگران تبدیل شود.

برج پیتزا در جنگ جهانی دوم

۶. آشنایی با بخش های مختلف مجموعه پیز‌ا

کلیسای جامع سانتا ماریا آسونتا (Cathedral of Santa Maria Assunta)، تعمیدگاه (Baptistery)، برج کج پیزا (The Leaning Tower of Pisa)، قبرستان کامپو سانتو (Campo Santo) و موزه اپرای دومو (Museo dell’Opera del Duomo) بناهای مجموعه پیزا را تشکیل داده و تور ایتالیا را برای گردشگران جذاب‌تر کرده‌اند. کلیسای جامع در سال ۱۰۶۳ اولین بنایی بود که در مجموعه پیزا ساخته و تکمیل آن حدود یک قرن به طول انجامید، سنگ‌های مرمر سفید و خاکستری به همراه تزیینات منحصربه‌فرد از جاذبه‌های این کلیسا هستند. تعمیدگاه سبک معماری رمانسک و گوتیک داشته وو دومین بنایی ست که به مجموعه پیزا اضافه شد. در ادامه به برج پیزا معروفترین و باشکوه‌ترین بنای مجموعه می‌رسیم. ساخت این بنا نیز در سال ۱۱۷۳ آغاز و در ۱۳۷۳ به پایان رسید. موزه اپرای دومو از بهترین موزه‌های سبک توسکانی ست که آثاری ارزشمند از قرن ششم در آن نگاه داری می‌شود.

آشنایی با بخش های مختلف مجموعه پیز‌ا

۷. معماری برج پیزا

بسیاری برج پیزا را بهترین نمونه از معماری‌های دوره قرون وسطی می‌‎دانند. برج کج پیزا ۵۵ متر ارتفاع و ۸ طبقه دارد. از مصالح به کار برده شده در این برج می‌توان به سنگ‌های مرمر سفید اشاره کرد که به طرز چشم نوازی در کنار هم چیده شده‌اند. قطر بیرونی برج ۱۶ متر و قطر درونی برج حدود ۷ متر است. دیوارهای پیزا حدود ۴ متر ضخامت داشته و ناقوسی بزرگ با وزن ۳٫۵ تن از بالای دیوار آن آویزان شده است. نکته جالب اینکه برج کج پیزا در سال‌های متمادی نه در یک جهت بلکه در جهات مختلف (شمال، جنوب) کج شده است. قوس‌های به کار برده شده در برج کج  پیزا را می‌توان زیباترین بخش این مجموعه دانست. این قوس‌ها در طبقات مختلف برج تکرار و ترکیبی خارق‌العاده را ایجاد کرده. برای ساخت برج ۲۰۷ ستون و ۷۳۵٫۷متر مربع سنگ سفید به کار برده شده است.

معماری پیزا

۸. نمای داخلی برج پیزا

در حالی که نمای بیرونی برج پیزا با شکوه کج آن را مشهور کرده است، فضای داخلی آن نیز به همان اندازه جذاب است. پس از گذر از هفت طبقه از طریق راه پله‌های مارپیچی، بازدیدکنندگان با طاقچه‌های زیبا و گچبری‌های ظریف روبرو می‌شوند. ناقوس‌های برنزی برج در طبقات سوم، پنجم و هفتم قرار دارند و منظره‌ای پانوراما از شهر پیزا را ارائه می‌دهند.فضای داخلی برج به دلیل عدم تقارن آن به دلیل خمیدگی برج، منحصر به فرد است. کف‌ها در یک شیب قرار دارند و راه پله‌ها در زوایای عجیبی پیچ می‌خورند. با این حال، این عدم تقارن به جذابیت برج می‌افزاید و یادآور تاریخچه طولانی و پرفراز و نشیب آن است.بازدیدکنندگان می‌توانند از داخل برج تا طبقه ششم بالا بروند، جایی که یک سکوی مشاهده کوچک با چشم‌اندازهای خیره‌کننده از شهر قرار دارد. اگر به دنبال یک تجربه منحصر به فرد هستید، می‌توانید از پله‌های مارپیچی ۲۹۴ پله‌ای بالا بروید تا به نوک برج برسید، جایی که می‌توانید از مناظر ۳۶۰ درجه از توسکانی لذت ببرید.

نمای داخلی برج پیزا

۹. ساعات بازدید از مجموعه پیزا

گردشگران می‌توانند هر روز و در ساعات مشخص شده ار برج کج پیزا بازدید کنند. البته برای بازدید از هر یک از قسمت‌های میدان معجزا مانند کلیسا، برج، موزه و غیره لارم است بلیط جداگانه تهیه کنید. بلیط را می‌توانید به صورت اینترنتی یا از طریق باجه‌های بلیط فروشی که در مجموعه قرار دارند بخیرید. نکته مهم دیگر اینکه کودکان زیر ۸ سال اجاره بالا رفتن از پله‌های برج کج پیزا را ندارند. ساعات بازدید از برج به صورت زیر می‌باشد:

 • ماه‌های نوامبر و فوریه: از ساعت ۹:۴۵ تا ۱۷:۱۵، یک نوامبر ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰
 • ماه‌های دسامبر و ژانویه: از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۹:۰۰، از ۵ تا ۸ دسامبر از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰، از ۲۱ دسامبر تا ۶ ژانویه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۹:۰۰
 • ماه مارس: از ۱ تا ۲۳ مارس از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰، از ۲۳ تا ۲۹ از ساعت مارس ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰، از ۲۹ تا ۳۰ مارس از ساعت ۸:۳۰ تا ۲۰:۰۰
 • ماه‌های آوریل تا سپتامبر: از ساعت ۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰، از ۱۷ ژوئن تا ۳۲ اوت از ساعت ۸:۳۰۰ تا ۲۲:۰۰، ۱۶ و ژوئن از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰
 • ماه اکتبر: از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰

ساعات بازدید از مجموعه پیزا

۱۰. هتل های نزدیک به مجموعه پیزا

گردشگران می‌توانند برای دسترسی راحت به برج کج پیزا در هتل‌های نزدیک به مجموعه اقامت داشته باشند. در ادامه برخی از هتل‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • هتل بولوگنا (Bologna Hotel Pisa)
 • هتل ان اچ (NH Pisa)
 • هتل آلساندرو دلو (Hotel Alessandro della Spina)
 • هتل هلوتیا (Helvetia)

هتل های نزدیک به مجموعه پیزا

۱۱. جاذبه های گردشگری اطراف بر‌ج پیز‌ا

شهر پیزای ایتالیا جاذبه‌های گردشگری متنوعی دارد که هر یک در نوع خود منحصربه فرد و تماشایی هستند. این جاذبه‌ها موارد زیر را شامل می‌شوند:

 • کاخ شوالیه‌ها (Palazzo dei Cavalieri)
 • کاخ آبی (Palazzo Blu)
 • کلیسای رومانسک سن پیرو در گرادو (Basilica Romanica di San Piero a Grado)
 • کلیسای سانتو استفانو دی کاوالیری(Santo Stefano dei Cavalieri)
 • موزه ملی سن متئو(National Museum of San Matteo)

جاذبه های گردشگری اطراف بر‌ج پیز‌ا

۱۲. آیا برج پیتزا ایمن است؟

با دانستن سرگذشت برج پیتزا این سوال در ذهن هر کسی پیش می‌آید که آیا برج پیتزا ایمن است؟ آیا برج به‌طور ناگهانی فرو نمی‌ریزد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که نه خیالتان راحت! جواب این سوال به مقاوم‌سازی برج کج پیتزا در سال ۱۹۶۴ برمی‌گردد. در آن زمان ایتالیا برای جلوگیری واژگون شدن برج درخواست کمک کرد، دولت قصد داشت تا برج به شکل کج باقی‌مانده اما خطری آن را تهدید نکند. بالاخره خواسته ایتالیا عملی شد و تیمی از مهندسان و مورخان در آزور پرتغال گرد هم آمدند تا برای حل مشکل چاره‌اندیشی کنند. در اولین حرکت مهندسان تصمیم گرفتند تا یک وزنه تعادل از جنس سرب به وزن ۸۰۰ تن به برج آویز کنند. اما این راه‌حل تنها یک راه حل موقت بود و برای عملیات ایمنی‌سازی، برج و میدان کلیسای جامع از سال ۱۹۸۷ میلادی به‌مدت ۱۴ سال به روی عموم و بازدیدکنندگان بسته شد. در این برهه زمانی تصمیم بر آن شد که قلاب‌هایی برای ثابت نگه داشتن برج درنظر گرفته شود و برج کج پیتزا به کمک آن‌ها مقاوم استوار و محکم سرجای خود بایستد. قلاب‌های برج نصب و سرانجام در سال ۲۰۰۱ بازدید عمومی از برج پیتزا آزاد شد. دیگر از آن تاریخ به بعد برج مقاوم و ایمن شد و رفتن به بالاترین نقطه آن به محبوب‌ترین فعالیت توریستی مبدل شد.

آیا برج پیتزا ایمن است؟

۱۳. نکاتی جالب در مورد برج کج پیتزا

 • برج کج پیتزا حدود ۱۴۷۰۰ تن وزن دارد و تعداد پله‌های آن ۲۹۷ پله است.
 • ساخت بنا حدود دو قرن طول کشیده است.
 • قبل از شروع مرمت بنا در سال ۱۹۹۰ شروع، برج با زاویه ۵.۵ درجه کج شده بود؛ پس از پایان عملیات مرمت انحراف به ۳.۹۹ درجه رسید.
 • موقعی که داخل برج می‌روید به‌وضوح انحراف آن را حس کرده و ممکن است حتی سرگیجه نیز بگیرید. چرا که برج شبیه یک منحنی به‌نظر می‌رسد.
 • براساس یک افسانه گالیلئو گالیله آزمایش‌هایش را در طبقات بالای این برج انجام داده است. او دو گلوله با جرم‌های متفاوت را از بالای این برج رها کرده تا این نظریه که سرعت سقوط اجسام از جرم‌شان مستقل است را ثابت کند.
 • طبق گفته مهندسان فرو رفتن برج کج پیتزا از سال ۲۰۰۸ متوقف شده و تخمین زده شده است برج تا ۲ قرن دیگر محکم و استوار سر جای خود باقی خواهد ماند.
 • برج پیتزا مجموعا ۲۰۷ ستون دارد. همین موضوع باعث شده تا برج از دور شبیه یک کیک چند طبقه به‌نظر برسد.
 • مناسب‌ترین فصل برای بازدید از برج پیزا، فصل بهار است.

نکاتی جالب در مورد برج کج پیتزا

پرسش‌های متداول

علت کجی برج پیزا چیست؟
کج بودن برج پیزا عمدی نیست، بلکه به خاطر خاک سست منطقه و اشتباه در محاسبه پی است.
برج پیزا چند متر است؟
این برج ۵۶٫۷۰ متر بلندی و ۸ طبقه دارد.
.
یلدا نوبخت یلدا نوبخت
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,990

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}