غذاهای گوا، سفری به دنیای طعم های تند و رنگارنگ هند

ندا علیخانی
 • ندا علیخانی
 • 1403/2/17
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

بهترین غذاهای گوا ترکیبی منحصر به فرد از ادویه های هندی غذاهای دریایی تازه و طعم های محلی است که هر ذائقه ای را به وجد می آورد

تور اروپا

گوا، جزیره‌ای در جنوب غربی هند و در امتداد سواحل دریای عرب است. سرزمینی که جزو یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در دنیا محسوب می‌شود. همسایگی با هند، غذاهای این جزیره را به غذاهایی سرشار از انواع طعم‌ها و ادویه‌های تند تبدیل کرده‌است. از سوی دیگر، این شهر روزی مستعمره کشور پرتقال بود؛ به همین علت، ردپایی از آشپزی پرتقالی هم در میان بهترین غذاهای گوا دیده می‌شود. ترکیب غذای دریایی، ادویه‌جات متنوع و آشپزی پرتقالی، غذاهای این جزیره را به یکی از جذاب‌ترین بخش‌های تور هند در سفر به گوا و سفر به یکی از زیباترین جزایر دنیا تبدیل کرده‌است. برای شناخت بیشتر باغذاهای این شهر، در ادامه به معرفی بهترین غذاهای محلی و محبوب در گوا می‌پردازیم.

بهترین غذاهای گوا

لیست بهترین غذاهای گوا

۱. ژاکوتی مرغ؛ غذایی یادگار از پرتقالی‌ ها در گوا

ژاکوتی مرغ (Chicken Xacuti) غذایی به جای مانده از فرهنگ پرتقالی‌ها در گوا است. غذایی با عطر و طعم دانه‌های خشخاش و فلفل کشمیری که در ترکیب با نارگیل، مرغ، پیاز، سبزیجات و ادویه‌های دیگر، یکی از محبوب‌ترین غذاهای گوا را خلق می‌کنند. ژاکوتی مرغ به واسطه وجود نارگیل خشک‌شده در ترکیبات خود، بافتی غلیظ دارد و برای افرادی که به دنبال غذایی بدون گلوتن هستند، انتخاب بسیار خوبی است. این غذا معمولا در کنار برنج و نان سرو می‌شود.

ژاکوتی مرغ از بهترین غذاهای گوا

۲. پوی؛ نان محبوب و سنتی در گوا

پوی (Poee) یکی از نان‌های سنتی و جزو محبوب‌ترین غذاهای خیابانی گوا است. نانی که از ترکیب آرد گندم، مخمر و سبوس گندم تهیه می‌شود. مصرف این نان در وعده صبحانه بسیار رایج است و در اغلب نانوایی‌های گوا به فروش می‌رسد. پوی را می‌توانید با مخلفات گوناگونی مانند خوراک قارچ، سیب‌زمینی، سوپ کدوتنبل و چای میل کنید.

پوی؛ نان محبوب و سنتی در گوا

۳. سورپوتل از بهترین غذاهای گوا

سورپوتل (Sorpotel) یکی از معروف‌ترین غذاهای گوا است که برای پخت آن از گوشت گاو یا جگر گوسفند استفاده می‌شود. غذایی که بدون هیچ محدودیتی برای هر سه وعده صبحانه، ناهار و شام انتخاب مناسبی است. در دستور پخت این غذا آمده که گوشت نیم‌پز و چربی آن به صورت کامل سرخ ‌شود. پیاز، سیر و ادویه‌های مختلف از طعم‌دهنده‌های اصلی این غذا هستند.

۴. مرغ کافریل؛ غذایی آتشین گوا

مرغ کافریل (Chicken Cafreal) یکی دیگر از بهترین غذاهای گوا است که ریشه پرتقالی دارد. غذایی تند و آتشین که طعم آن را همیشه به یاد خواهید داشت. گوشت مرغ یکی از مهم‌ترین ترکیبات این غذا است که با دنیایی از ادویه‌های تند، فلفل سبز و سبزیجاتی مختلف ترکیب و سرخ می‌شود. معمولا این غذا را در شب سال نو و به همراه نان، برنج یا سیب‌زمینی سرو می‌کنند.

مرغ کافریل؛ غذایی آتشین در گوا

۵. سوراک؛ غذای محبوب گیاه‌خواران در گوا

سوراک (Sorak) یکی از غذاهای محبوب مردمان محلی گوا برای فصل‌های بارانی این جزیره است. غذایی گیاهی که از ترکیب گوجه، پیاز، کاری، ادویه‌جات مختلف و ماسالا تهیه می‌شود. سوراک را می‌توان به عنوان یکی از غذاهای ارزان‌قیمت گوا نام برد. غذایی که نارگیل یکی از عناصر اصلی آن است و معمولا در کنار برنج یا سیب‌زمینی سرو می‌شود.

۶. کاری ماهی گوان؛ ترکیب ماهی و نارگیل

کاری ماهی گوان (Goan Fish Curry) یکی از  بهترین غذاهای ساحلی گوا است که طرفداران بسیاری در این ایالت دارد. این غذا را می‌توان با استفاده از انواع ماهی تهیه کرد اما استفاده از شاه‌ماهی و ماهی پومفرت رایج‌تر است. سس این غذا را با ترکیب نارگیل، کاری و ادویه‌هایی تند و تیز آماده می‌کنند. سسی با بافت خامه‌ای و غلیظ که گاهی انبه را هم برای طعمی بهتر به آن می‌افزایند. معمولا کاری ماهی گوان را در کنار برنج بخارپز میل می‌کنند.

کاری ماهی گوان؛ ترکیب ماهی و نارگیل

۷. سانا؛ کیک برنجی متفاوت در گوا

سانا (Sanna) نوعی کیک برنجی بخارپز با بافت اسفنجی است که از ترکیب شیرنارگیل و برنج گوایی به دست می‌آید و در هند آن را با نام «آیدلی» (Idli) می‌شناسند. سانا را معمولا در وعده‌های غذایی اصلی در کنار سایر غذاهای گوا مانند انواع خوراک کاری، سوکا مرغ، سورپوتل و ویندالو می‌خورند. این کیک برنجی در نسخه اصلی پخت خود، کم‌شیرین است؛ اما دستور پخت جدید و متفاوتی هم برای آن معرفی شده‌است که در آن برای افزایش طعم شیرین آن، مقداری شیره خرما یا نیشکر به آن می‌افزایند. سانا را می‌توان به تنهایی و بدون هیچ افزودنی یا در کنار سیب‌زمینی سرخ‌کرده و خوراک کاری نوش‌جان کرد.

سانا؛ کیک برنجی متفاوت در گوا

۸. پاتولئو؛ غذایی خاص با برنج قرمز در گوا

از ترکیب برنج متفاوتی با نام برنج قرمز (گوان) و برگ‌های تمبر هندی در گوا غذایی محلی و سنتی آماده می‌شود که آن را پاتولئو (Patoleo) می‌نامند. در قدم اول برای طبخ این غذا، برنج پخته‌شده را به همراه هل و نارگیل با برگ‌های تمبر هندی می‌پیچند. سپس آن‌ها را برای مدت ۳۰ دقیقه بخارپز می‌کنند. پاتولئو طعمی شیرین دارد و حتی می‌توان آن را در کنار چای به عنوان میان‌وعده سرو کرد. برای چشیدن طعم بی‌نظیر و خاص این غذا، آن را به صورت گرم میل کنید.

پاتولئو؛ غذایی خاص با برنج قرمز در گوا

۹. فیجوادا؛ سوپی با دستورپخت مردم پرتقال در گوا

فیجوادا (Feijoada) یکی دیگر از بهترین غذاهای گوا است که ریشه پرتقالی دارد و تحت تاثیر آشپزی پرتقال طبخ می‌شود. این غذا نوعی سوپ تند است که برای پخت آن لوبیا قرمز، ماسالا و گوشت گاو را با هم ترکیب می‌کنند. سس این غذا هم از ترکیب شیرنارگیل، مقداری آب و ادویه‌های تند تهیه می‌شود. فیجوادا را در گوا معمولا به همراه برنج می‌خورند.

فیجوادا؛ سوپی با دستورپخت مردم پرتقال در گوا

۱۰. میگو ژک ژک؛ ترکیب جدیدی از میگو و نارگیل در گوا

میگوی ژک ژک (Prawns Xeque Xeque) غذایی ساحلی با طعم متفاوت و منحصربه‌فرد از میگو است. برای پخت این غذا میگوی تازه، سیر، پیاز، شیر نارگیل، فلفل قرمز، گوجه‌فرنگی و ادویه‌های خاصی را با هم ترکیب می‌کنند. برخلاف سایر غذاهای گوا که طعم تندی دارد، میگوی ژک ژک طعمی ملایم داشته و تجربه متفاوتی خواهد بود. این غذا را در گوا معمولا در کنار برنج یا کیک برنجی سانا میل می‌کنند.

میگو ژک ژک؛ ترکیب میگو و نارگیل در گوا

۱۱. آمبوت تیک کوسه؛ طعمی متفاوت از ماهی در گوا

آمبوت تیک کوسه (Shark Ambot Tik) یکی دیگر از غذاهای به جای مانده از آشپزی پرتقال در گوا است. غذایی دریایی که برای پخت آن می‌توان از انواع ماهی استفاده کرد اما استفاده از کوسه ماهی رایج‌تر است. این غذا ترکیبی از دو طعم تند و ترش است که در کنار هم طعم مطلوب و متعادلی را به ارمغان می‌آورند. آمبوت تیک کوسه یکی از محبوب‌ترین خوراک‌های کاری در گوا است که از ترکیب گوجه‌فرنگی، ماهی، فلفل قرمز و ادویه‌های تند دیگری تهیه شده و در کنار برنج بخارپز، سانا و دیگر غذاهای برنجی سرو می‌شود.

آمبوت تیک کوسه؛ طعمی متفاوت از ماهی در گوا

۱۲. ساماراچی کدی؛ غذای مخصوص فصل بارانی در گوا

ساماراچی کدی (Samarachi Kodi) یکی از غذاهای محلی محبوب و خوش‌طعم در گوا بوده که پای ثابت سفره‌های مردم این جزیره در فصل‌های بارانی است. نوعی خوراک کاری با طعمی خاص و منحصربه‌فرد که از ترکیب میگوی خشک‌شده، گوجه‌فرنگی، تمبر هندی، پیاز، نارگیل به همراه ادویه‌جات تند و ماسالا تهیه می‌شود. در گوا رسم بر این است که این غذا را به همراه ترشی و برنج گرم نوش‌جان می‌کنند. غذاهای گوا، نشانه‌ای از فرهنگ و سرگذشت این جزیره هستند. در این مطلب از مجله ایوار انواع غذاهای سنتی که با الهام از آشپزی هندی و پرتقالی طبخ می‌شوند و طعم‌های بی‌نظیری از غذاهای دریایی را به ارمغان می‌آورند. غذاهای خیابانی مختلف و رستوران‌های متنوعی که می‌توانند خاطره‌ای خوش از سفر به یکی از بهترین جزایر دنیا را برایتان به یادگار بگذارند.

در این مطلب از مجله ایوار به معرفی بهترین غذاهای گوا پرداختیم. علاوه‌بر این‌ها، برنج، نارگیل، انواع گوشت و ادویه‌جات محلی هم سایر ترکیبات رایجی است که در پخت غذاهای گوا استفاده می‌شود. غذاهایی با عطر و طعم گوناگون و هوس‌انگیز که با گشتی در خیابان‌های این شهر به مشام می‌رسد. 

ساماراچی کدی

پرسش‌های متداول

بهترین غذاهای گوا کدامند؟
میگو ژک ژک، سورپوتل و کاری ماهی گوان از غذاهای محبوب و پرطرفدار در گوا هستند.
غذاهای گوا چه ویژگی‌هایی دارند؟
غذاهای گوا ترکیبی از انواع گوشت‌های دریایی مانند ماهی و میگو، نارگیل، سبزیجات، ادویه‌های تند و کاری هستند که تحت تاثیر آشپزی هندی و پرتقالی طبخ می‌شوند.
ندا علیخانی ندا علیخانی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}