۱۰ فستیوال و کارناوال مشهور دنیا

تیم ایوار
 • تیم ایوار
 • 1395/7/4
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

به یک جشن یا رژه‌ی همگانی که با عناصر سیرک‌بازی و رقص‌های خیابانی آمیخته شده باشد کارناوال می‌گویند. اکثر مردم دنیا (مخصوصاً غربی‌ها) به مناسبت‌های مختلفی جشن می‌گیرند و کارناوال راه‌ می‌اندازند که این امر باعث رونق هرچه بیشتر تور اروپا می‌شود.

تور اروپا

کارناوال‌ها می‌توانند ریشه ملی، مذهبی و قومی داشته باشند. تقریبا در هر ملتی فستیوال‌هایی برگزار می‌شود که برد جاذب بعضی از آن‌ها بین‌‌المللی است. در اینجا لیست 10 فستیوال رنگارنگ و شاد که بردی جهانی دارند را برای شما آماده کردیم که شرکت در آن‌ها برای یک بار هم که شده، بسیار مفرح خواهد بود.

1. کارناوال ریودوژانیرو، برزیل

کارناوال ریو یکی از جشن‌های ملی و بزرگترین رویداد فرهنگی برزیل محسوب می‌شود که به مدت ۷ روز برقرار است. این کارناوال که از سال ۱۶۴۱ در این کشور مرسوم بوده تجربه‌ای بزرگ و متفاوت را برای شما رقم خواهد زد. «رقص سامبا» مهم‌ترین برنامه‌ی کارناوال ریو است و رقاصان تمامی سال را به آماده‌سازی آن می‌پردازند: تکنیک، اجرا، لباس‌ها، تزئینات و... همه چیز باید بدون نقص و بزرگ‌تر از رقبا باشد. سالانه بیش از پانصد هزار نفر در این جشن شرکت می‌کنند.

فستیوال ریو

2. اکتبرفست، مونیخ، آلمان

این فستیوال که از سال ۱۸۱۰ برگزار می‌شود بخشی مهم از فرهنگ بایرنی‌ها است. این مراسم که در اصل یادبود عروسی پرنس لودوویگ بوده اکنون به بزرگترین فان‌فیر سالانه بدل شده است. محوطه‌ی «پارک ترزا» در نزدیکی مونیخ میزبان جشن اکتبرفست (Oktoberfest) است و هر ساله بیش از شش میلیون نفر در آن شرکت می‌کنند. این مراسم در طول تاریخ ۲۴ بار به دلایل جنگ، شیوع بیماری و ... برگزار نشد. اکتبرفست فرصت مناسبی برای دیوانه بازی است!

فستیوال اکتبرفست

3. سال نو چینی، چین

سال نو مراسمی بسیار مهم در فرهنگ چینی‌ها به شمار می‌رود. تاریخ این مراسم تقریباً از اوسط ژانویه تا اواسط فوریه متغیر است. مردم با سروصدای زیادی جشن می‌گیرند و از ترقه‌‌های زیادی استفاده می‌کنند. این جشن که معمولاً پانزده روز به طول می‌انجامد با «جشن فانوس» پایان می‌پذیرد. در این مراسم چینی‌های بودایی از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. «رقص شیر» یکی از کهن‌ترین آیین‌هایی است که در جشن سال نو چینی انجام می‌پذیرد.

وستیوال عید چین

4. روز سنت پاتریک، ایرلند

این مراسم برای یادبود ورود مسیحیت به ایرلند جشن گرفته می‌شود. جوامع ایرلندی در ایالات متحده به‌ویژه در بوستون، شیکاگو و در بقیه‌ی کشورهای اروپایی نیز این مراسم را جشن می‌گیرند. در جشن سنت پاتریک (Saint Patrick) شرکت‌کنندگان لباس سبز می‌پوشند و به رقص محلی می‌پردازند. سنت پاتریک کسی است که دین مسیحیت را به ایرلند آورد و به علت استفاده از شبدر در هنگام موعظه، موجب تصویب این ترکیب به عنوان نماد ایرلند شد.

فستیوال سنت پاتریک

5. فستیوال فانوس یی پنگ، تایلند

« یی پنگ» (Yi Peng) آیینی است که بوداییان برای بدست آوردن لیاقت و شایستگی آن را انجام می‌دهند. این مراسم تعداد چنان زیادی از مردم را به خود جذب می‌کند که منظره‌ی نورهای معلق در هوا خیره کننده می‌شود. در این جشن مردم خانه‌ها و کل شهر را تزئین می‌کنند و در خیابان‌ها برنامه‌های تفریحی و رژه گروه‌های هنری انجام می‌شود. افراد باید آرزوهای خود را قبل از به هوا فرستادن فانوس روی آن بنویسند. فانوس‌ها آنقدر بالا می‌روند که گویی آسمان تایلند پر از ستاره می‌شود!

فستیوال فانوس یی پنگ

6. کارناوال ونیز، ایتالیا

این جشن رنگارنگ درست در روز پیش از «چهارشنبه‌ی خاکستری» در ونیز ایتالیا انجام می‌شود و ریشه‌های این مراسم به سال ۱۱۶۲ باز می‌گردد. ماسک‌ها ونیزی شاخصه‌ی این کارناوال هستند. فلسفه استفاده از ماسک‌های خاص در این کارناوال، به از بین بردن اختلاف ظاهری بین طبقات غنی و فقیر باز می‌گردد و همچنین فرصتی هم برای دست انداختن مقامات و قدرتمندان جامعه ایجاد می‌کند. ایتالیایی‌ها مثلی دارند که می‌گوید: در زمان کارناوال هر نوع شوخی روا است!

سفر به ونیز با تورهای آژانس مسافرتی ایوار

فستیوال ونیز

7. هالووین، ایالات متحده‌ی آمریکا

مراسم  هالووین در بسیاری از کشورها جشن گرفته می‌شود، با این‌حال در ایالات متحده با لباس‌های رنگارنگ ترسناک برگزار می‌شود و اجازه می‌دهد که افراد جنبه‌ی عجیب و غریب خود را نمایان سازند. این جشن توسط مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی وارد قاره آمریکا شده است و هر سال در ۳۱ اکتبر برگزار می‌شود. مهم‌ترین نماد جشن هالووین «کدو تنبل» توخالی است که درون آن شمع روشن می‌کنند.

فستیوال هاووین

8. لا توماتینا، بونیول، اسپانیا

لا توماتینا (La Tomatina) که در آخرین چهارشنبه‌ی آگوست برگزار می‌شود، تعداد زیادی از محلی‌ها و توریست‌ها را به خود جذب می‌کند که برای سرگرمی در حدود یکصد تن گوجه‌فرنگی را در چند ساعت به همدیگر پرتاب می‌کنند که در نتیجه آن شهر بونیول اسپانیا کاملاً از گوجه پوشیده می‌شود. در سال‌های اوایل دههٔ ۱۹۵۰ انجام جشن پرتاب گوجه ممنوع بود، اما شرکت‌کنندگان به این موضوع اهمیتی نمی‌دادند و حتی به قیمت دستگیر شدن هم از رسمِ پرتاب گوجه‌فرنگی که در آن زمان جدیدِ بود دست بر نمی‌داشتند.

جشن لاتوماتینا

9. فستیوال مرد سوزان، نوادا، ایالات متحده

فستیوال مرد سوزان آمریکا (برنینگ من) در اصل یک آیین کوچک دور آتش بود که در زمان انقلاب تابستانی سال 1986 برگزار شد، ولی اکنون به یک فستیوال حیرت‌آور و عجیب هنری بدل شده است. بسیاری از شرکت‌کنندگان این جشن را «تجربه‌ای در ابراز فاش و آشکار عقاید و اتکای فوق‌العاده به خود» توصیف می‌کنند؛ آن‌ها هر لباسی که می‌خواهند را می‌پوشند، هرچند که عجیب باشد و رفتاری آزادانه از خود نشان می‌دهند.

فستیوال مرد سوزان - burning man

10. هولی، هند

این مراسم که در اصل یک آیین هند است که هر بهار انجام می‌شود. این فستیوال برای بزرگ‌داشت فصل جدید و محصول پربار برگزار می‌شود و مردم به هم پودرهای رنگی پاشیده و با شور تمام جشن می‌گیرند. یکی از بزرگترین آداب و رسوم هولی سست شدن ساختارهای تشریفاتی است که به طور معمول شامل سن، جنس، وضعیت و طبقه‌ است. هولی (Holi) سختی‌های هنجارهای اجتماعی را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه، فضایی پر از هیجان و شادی بر شهر حاکم می‌شود.

فستیوال رنگ هند

تیم ایوار تیم ایوار
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}