پارلمان بوداپست، یادگاری استوار از گذشته ای باشکوه

الهام غایب
 • الهام غایب
 • 1396/1/23
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

ساختمان پارلمان بوداپست مشرف به رود دانوب و یکی از باشکوه‌ترین بناهای اروپا به شمار می‌رود و یکی از جاذبه های بوداپست است. این بنا با الهام از ساختمان پارلمان انگلیس طراحی شده و تلفیقی از معماری گوتیک، رنسانس و باروک است و در قلب پایتخت مجارستان قرار دارد. 

تور اروپا

سفر به بوداپست خیره‌کننده در تورهای مجارستان

ساختمان پارلمان بوداپست که نمونه‌ی باشکوهی از معماری نئوگوتیک به شمار می‌رود و البته ویژگی‌هایی از معماری رنسانس و معماری باروک را هم می‌توان در آن یافت. این ساختمان بیش از یکصد سال قدمت دارد. در دهه‌ی ۱۸۸۰، مناقصه‌ای عمومی برای طراحی ساختمان پارلمان برگزار و پس از انتخاب یک طرح، کار ساخت و ساز در سال ۱۸۸۵ آغاز شد. افتتاحیه‌ی ساختمان در سال ۱۸۹۶ و همزمان با روز جشن هزارمین سالگرد شکل‌گیری مجارستان بود؛ اگرچه تکمیل نهایی ساختمان تا سال ۱۹۰۲ طول کشید. طرح‌هایی که در آن مناقصه به مقام دوم رسیده بودند درست رو‌به‌روی ساختمان پارلمان ساخته شدند. یکی از آنها موزه‌ی مردم شناسی و دیگری وزارت کشاورزی است.

ساختمان پارلمان بوداپست سومین ساختمان بزرگ پارلمان در جهان است. این ساختمان دارای ۶۹۱ اتاق، ۲۰ کیلومتر راه پله و ۹۶ متر ارتفاع و به بلندای «کلیسای سنت استفن» است. طی دوران حکومت کمونیست، یک ستاره‌ی بزرگ سرخ رنگ در بالای برج وسط گنبد ساختمان قرار داده شد اما پس از سقوط این دولت، ستاره‌ هم از نمای ساختمان حذف شد. متأسفانه، آلودگی هوا در عصر جدید دائماً به دیوار‌های آهکی و نفوذپذیر ساختمان یورش برده و نیاز به مرمت منظم ساختمان را ایجاد می‌کند. در واقع شما در هر فصلی که از این ساختمان دیدن کنید، همیشه داربست‌هایی را در اطراف ساختمان خواهید دید.

ساختمان پارلمان بوداپست

نام میدانی که ساختمان پارلمان بوداپست در آن قرار دارد «لایوس کشوت» (Lajos Kossuth) نامیده شد که نام یک وکیل، روزنامه‌نگار، سیاستمدار و فرماندار مجارستانی در سال ۱۸۴۹ است. او طی دوران زندگی خود بسیار مورد احترام بود و در ایالات متحده آمریکا به عنوان یک مبارز آزادی‌خواه و در اروپا به عنوان رهبر و پیشوای حزب دموکراسی فعالیت می‌کرد. بنای یادبود او که یادبود انقلاب مجارستان در سال ۱۹۵۶ هم هست را می‌توان در مقابل ساختمان پارلمان مشاهده کرد. طی جنگ جهانی دوم، تمام پل‌های بوداپست ویران شدند و به عنوان یک راه حل موقت، پلی از میدان کشوت به «میدان Batthyany» کشیده شد. این پل که «لایوس کشوت» نام گرفته بود تا سال ۱۹۶۰ مورد استفاده قرار داشت.

ساختمان پارلمان بوداپست

درباره پارلمان مجارستان

مجارستان که به طور رسمی جمهوری مجارستان نامیده می‌شود، یک جمهوری پارلمانی است. قوه‌ مقننه‌ی این کشور به صورت مجلس ملی تک پارلمانی و دارای ۳۸۶ نماینده است که برای یک دوره‌ی ۴ ساله انتخاب می‌شوند. گفته می‌شود که سیستم انتخابات در این کشور یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌ها در اروپا به شمار می‌رود. نیمی از نمایندگان پارلمان توسط آراء مردمی جمع‌آوری شده از حوزه‌های انتخاباتی و نیم دیگر آنها از فهرست ارائه شده توسط احزاب سیاسی انتخاب می‌شوند (هر کدام از احزاب که رأی بیشتری کسب کنند نمایندگان آن حزب می‌توانند کرسی‌های نمایندگی را تصاحب کنند.) نخست وزیر کشور توسط اکثریت آراء اعضای پارلمان انتخاب می‌شود. در این نوع حکومت، رئیس جمهور که برای یک مدت ۵ ساله انتخاب می‌شود، مسئولیتی فراتر از یک مقام تشریفاتی بر عهده دارد. در واقع او فرمانده‌ی کل قوا بوده و نخست وزیر را به پارلمان پیشنهاد می‌دهد.

پارلمان مجارستان

دیدنی های ساختمان پارلمان

جواهرات تاج مجارستان چندین بار گم و دزدیده شده است. پس از جنگ جهانی دوم، این جواهرات برای حفظ شدن در برابر غارت شوروی به اروپای غربی و در نهایت ارتش آمریکا سپرده شد. این جواهرات مدت زیادی از «جنگ سرد» را در کنار حجم عظیمی از ذخیره‌ی طلای آمریکا در «خزانه‌ي شمش‌های طلاي ایالات متحده آمریکا» (فورت ناکس، ایالت کنتاکی) نگهداری می‌شدند. عاقبت در سال ۱۹۷۸ که «جیمی کارتر» ریاست جمهوری ایالات متحده را بر عهده داشت، این جواهرات دوباره به مجارستان بازگردانده شد. برای رفتن به ساختمان پارلمان از خط M2 مترو به سمت میدان کشوت استفاده کنید. خط ۲ تراموا که در امتداد بخش مشرف به رودخانه‌ی شهر می گذرد هم در میدان کشوت ایستگاه دارد.

ساختمان پارلمان بوداپست

در زمان‌هایی که جلسات مجلس ملی در ساختمان پارلمان برگزار نشود امکان اجرای تور بازدید از ساختمان وجود دارد. این تور حدود ۴۵ دقیقه زمان می‌برد و ارزش هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید را دارد. در این تور از پله‌ها و سالن ورودی اصلی، یکی از لابی‌ها، خانه‌ی قدیمی لرد‌ها و جواهرات تاج مجارستانی بازدید خواهید کرد. تور‌ها به زبان‌های مختلف اجرا می‌شوند که می‌توانید بلیط آن را از دفتر بلیط فروشی واقع در «دروازه X» تهیه کنید. برای تهیه‌ی بلیط تور بازدید از پارلمان بهتر است آن را از قبل به صورت آنلاین از وب‌سایت پارلمان خریداری کنید چون هر بار فقط تعداد محدودی بلیط به فروش می‌رسد و صف‌های خرید بلیط به صورت حضوری هم طولانی و کند است.

ساختمان پارلمان بوداپست

الهام غایب الهام غایب
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}