اسپلیت، شهری با دیدنی های فراموش نشدنی

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/4/21
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

اسپلیت دومین شهر بزرگ کرواسی بوده و علاوه بر این که به عنوان یک پایگاه عالی و مناسب برای کاوش در این کشور زیبا محسوب می‌شود، خود دارای جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری است.

تور اروپا

سفر به کرواسی با تورهای آژانس مسافرتی ایوار

اسپلیت از زمان رومی‌ها به صورت پیوسته هزاران سال محل سکونت مردم بوده و پس از رومی‌ها امپراطوری بیزانس، کروات‌ها، ونیزی‌ها و سپس اتریشی‌ها مالک آن بودند. از نقاط برجسته محله قدیمی شهر اسپلیت می‌توان به کاخ معروف «دیوکلتیان» (Diočletian)، موزه باستان شناسی و بهترین موزه هنر کرواسی یعنی «ایوان مستروویچ» (Ivan Meštrović) اشاره کرد. مرکز گردشگری اصلی اسپلیت در شرق خیابان ساحلی قرار دارد که گردشگران می‌توانند برخی از بهترین رستوران‌ها، سرگرمی‌ها و هتل‌ها را در آن پیدا کنند. در ادامه با مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اسپلیت آشنا خواهید شد.

1. کاخ دیوکلتیان

این کاخ به دستور امپراطوری به همین نام ساخته شد. کاخ دیوکلتیان (Diocletian) بسیار تماشایی بوده و سازه‌ای نسبتاً سالم به سبک کمپ‌های ارتش روم است. علیرغم آن که امپراطور تنها ۸ سال در این ساختمان زندگی کرد و در سال ۳۱۳ میلادی درگذشت، این بنا به نقش مهم خود به عنوان مرکز اجرایی و اقامتگاه امپراطور ادامه داد. ۳ قرن بعد در سال ۶۱۵، کاخ دیوکلتیان به عنوان پناهگاهی برای ساکنین سالونا استفاده شد که شهرشان توسط «آوارها» (Avars) غارت شده بود. این سازه در اصل ۲۱۵ متر طول و ۱۸۰ متر عرض داشت و با دیوارهای ضخیمی به ارتفاع ۲۸ متر محصور می‌شد. علاوه بر این، برج‌هایی در گوشه‌های مختلف و ۴ ورودی نیز امنیت آن را بیشتر می‌کردند. از این میان می‌توان به ۳ دروازه طلایی، نقره‌ای و آهنی اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری اسپلیت کرواسی

2. کلیسای جامع سنت دومنیوس

 این بنا در داخل محوطه باستانی کاخ دیوکلتیان قرار داشته و در اصل مقبره این امپراطور بود که توسط «فیلوتاس» (Filotas) در قرن ۷ ساخته شد. این کلیسای جامع از آن زمان تغییر اندکی کرده است. برج ناقوس ۶۰ متری در چند مرحله از قرن ۱۲ تا ۱۶ ساخته شد و می‌توانید با بالا رفتن از آن، مناظری زیبا از کاخ را تماشا کرد. این سازه بر روی یک الگوی هشت وجهی با ۲ ردیف ستون بنا گردید و از نقاط برجسته آن می‌توان به سکوی خطابه سنگی سبک رمانسک متعلق به قرن ۱۳ و مذبح سنت دومنیوس اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری اسپلیت کرواسی

3. گالری ایوان مستروویچ

هر چند نمونه‌های عالی و متعدد کار ایوان مستروویچ را می‌توان در سرتاسر شهر دید، بهترین جا برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این هنرمند بسیار معروف کرواسی جایی جز یک گالری‌ به نام خود او نیست. ایوان مستروویچ یکی از دوستان «رودَن» (Rodin) بود و او را در بین تأثیرگذارترین مجسمه‌ سازان قرن بیستم نام می‌برند. وی خود شخصاً بر روی طراحی گالری نظارت داشت. گالری مستروویچ که طی دهه ۱۹۳۰ محل سکونت این هنرمند بود، در سال ۱۹۵۲ به طور رسمی با اهدای آثاری از خود هنرمند شروع به کار کرد. نقاط برجسته شامل مجموعه‌ای از ۸۶ مجسمه مرمری، سنگی، برنزی، چوبی و گچی هستند. علاوه بر این تعداد زیادی طراحی و ۸ مجسمه برنزی بزرگ در باغ‌های گالری وجود دارند که دیدنشان خالی از لطف نخواهد بود.

جاذبه های گردشگری اسپلیت کرواسی

4. پارک جنگلی مریان

ساکنین شهر اسپلیت به پارک جنگلی «مریان» (Marjan) می‌بالند و برای این امر دلیلی خوبی دارند. قدمت این پارک زیبا به قرن چهارم میلادی بازگشته و یک شبه جزیره مشرف به شهر را در بر می‌گیرد که بسیار شگفت انگیز و دیدنی است. در کنار نواحی استراحت متعدد و نیمکت‌ها، این پارک به خاطر درختان کاج بلندش که بر روی مسیرهای پیاده روی سایه می‌اندازند نیز شهرت دارد. پلکان مریان با ایجاد دسترسی به «تلگرین» (Telegrin) با نماهایی فوق‌العاده از دریا و خلیج «کاستلا» (Kastela) و جزایر دیگر بسیار جذاب خواهد بود. ورزش سنگنوردی بر روی صخره‌های این نواحی خیلی محبوب است.

جاذبه های گردشگری اسپلیت کرواسی

5. میدان مردم

تاریخ این میدان به قرن ۱۵ بازگشته و شاخصه‌های جذابی مانند سازه‌های رنسانسی و گوتیکی ساخته شده طی سال‌های مختلف را به نمایش می‌گذارد. از این میان می‌توان به طور خاص به کاخ «چامبی» (Čambi) اشاره کرد. همچنین ساختمان شهرداری به سبک رنسانسی که محل موزه قوم شناسی اسپلیت است را نیز نباید از دست داد. تندیس «گرگور نینسکی» (Grgur Ninski) که در همین نزدیکی به چشم می‌خورد، از آثار مجسمه‌ ساز معروف کرواسی، ایوان مستروویچ محسوب می‌شود.

جاذبه های گردشگری اسپلیت کرواسی

6. موزه یادمان‌های باستان شناسی کرواسی

این موزه با تمرکز بر دست سازه‌های قرن ۷ تا ۱۵، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی تاریخی شهر اسپلیت به شمار می‌رود که هر بازدید کننده‌ای باید به آن سر بزند. موزه یادمان‌های باستان شناسی از قدیمی‌ترین موزه‌های کرواسی بوده (تأسیس ۱۸۹۳) و به تحقیقات مربوطه و جمع آوری اقلام جدید به ویژه در جنوب کرواسی کمک بسیاری کرده است. این موزه در یک ساختمان مدرن متعلق به سال ۱۹۷۶ قرار داشته و حدود ۲۰,۰۰۰ مورد تاریخی را به مرور به نمایش می‌گذارد. این مجموعه بیشتر از جواهرآلات، سلاح و حکاکی‌های روی سنگ متعلق به کلیساها تشکیل می‌شود.

جاذبه های گردشگری اسپلیت کرواسی

7. کلیسای سنت دومینیک

این کلیسا در قرن ۱۷ دوباره بازسازی شد و در دهه ۱۹۳۰ توسعه یافت. سنت دومینیک بر روی محوطه سابق کلیسای «کاترین مقدس» قرار دارد. این سازه در اصل در قرون وسطی ساخته شده بود و آثار هنری تماشایی جالبی در آن به چشم می‌خورند. علاوه بر خود بنا می‌توانید به بازار این نزدیکی با گستره‌ای از میوه‌ها، سبزیجات، پنیرها و انواع گوشت از سرتاسر کشور نیز سر بزنید.

جاذبه های گردشگری اسپلیت کرواسی

8. تئاتر ملی کرواسی

تئاتر ملی کرواسی در سال ۱۸۹۳ بازگشایی شد و یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های شهر در این زمینه به شمار می‌رود. در تئاتر ملی اسپلیت می‌توانید جامعه‌ای پویا و سر زنده از فرهنگ و هنر را تماشا کنید. این تئاتر، سالانه بیش از ۳۰۰ اجرای متفاوت را به روی صحنه برده که از باله تا تئاتر و اجراهای موسیقی تنوع دارند. برخی فستیوال‌های مهم نیز در این ساختمان برگزار می‌شوند که از این میان می‌توان به جشنواره تابستانه، یکی از قدیمی‌ترین رویدادهای هنرهای اجرایی در کشور و هفته «مارولیچ» (Marulić) مرتبط به ادبیات کرواسی اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری اسپلیت کرواسی

9. موزه باستان شناسی اسپلیت

موزه باستان شناسی یکی از جاذبه‌های مهم تاریخی شهر به حساب می‌آید. اینجا یکی از قدیمی‌ترین انستیتوی‌های باستان شناسی کرواسی بوده که در سال ۱۸۲۰ تأسیس شد و از سال ۱۹۲۲ در مکان فعلی قرار دارد. از نقاط برجسته آن می‌توان به ۱۵۰,۰۰۰ مورد از بزرگ‌ترین مجموعه سنگ‌های قیمتی کشور، حکاکی‌های سنگی، سرامیک‌، شیشه‌های رومی، ۱۶۰۰ عدد چراغ گلی و تعداد زیادی استخوان و اشیای فلزی اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری اسپلیت کرواسی

10. تعمیدگاه سنت جان و کاخ پاپالیچ

تعمیدگاه «سنت جان» در مرکز کاخ دیوکلتیان قرار دارد. این بنا در قرن ۶ پی ریزی شده و در اصل یک ساختمان مذهبی رومی به نام معبد ژوپیتر بود. مقبره دو اسقف از قرن ۸ و ۱۱ را می‌توانید در این مکان تماشا کنید. کاخ «پاپالیچ» (Papalić) امروزه میزبان موزه اسپلیت بوده و یکی از بهترین سازه‌های قرن ۱۵ و ۱۶ در محوطه کاخ دیوکلتیان شمار می‌رود.

جاذبه های گردشگری اسپلیت کرواسی

سفر به شهر اسپلیت در تور ۱۱ روزه کرواسی و صربستان

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,990

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}