افسانه های جالب دانشگاه لومونوسف مسکو

صدیقه شجاعی
 • صدیقه شجاعی
 • 1396/4/26
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

ساختمان اصلی دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (Lomonosov) در حالی که معتبرترین موسسه آموزش عالی در تمام روسیه محسوب می‌شود، در نگاه اول شما را به یاد یکی از صحنه‌های فیلم بتمن می‌اندازد.

تور اروپا

تجربه جادوی شهر مسکو در تورهای روسیه

ساختمان‌های هفت خواهر افسانه‌ای مسکو مجموعه‌ای از آسمان خراش‌های نئوگوتیک هستند که به سبک امپریالیستی در دوران استالین ساخته شده‌اند و بزرگ‌ترین آنها سازه‌ی دانشگاه دولتی است. ساخت این سازه که «لو ولادیمیروویچ رودنف» (Lev Vladimirovich Rudnev) طراحش بود؛ از سال 1949 آغاز شد و با ارتفاع 240 متر تا سال‌ها به عنوان بلندترین ساختمان در اروپا شناخته می‌شد.

داستان ها و افسانه ها

از همان ابتدای ساخت و ساز ساختمان اصلی دانشگاه، داستان‌های متعددی راجع به آن بیان می‌شد. یکی از این داستان‌ها می‌گوید متریال این بنا را شخص هیتلر برای پروژه‌های بزرگ ساختمانی خود در برلین تهیه کرده بود که بعد از حمله ارتش سرخ، به روسیه منتقل شدند. بخش اعظمی از این بنا را زندانی‌های آلمانی ساخته‌اند که در طبقات 24 و 25 برج اصلی زندانی بودند. نتیجه 4 سال تلاش این محکومان در فاصله سال‌های 1949 تا 1953 به این ساختمان باشکوه منتهی شد. در یکی از داستان‌های باورنکردنی آمده که صدها و شاید هزاران نفر بعد از اتمام ساختمان به صورت زنده در دیوارها دفن شدند. برخی نیز ادعا کرده‌اند شاهد تلاش زندانی‌ها برای فرار بوده‌اند که با گلایدرهای چوبی دست‌ساز از ساختمان می‌‌پریدند.

دانشگاه دولتی مسکو

طبق یک داستان غیرواقعی دیگر فونداسیون این سازه از خاک بسیار نرم است که به انجماد مستمر نیاز داشته و برای این کار از دستگاه‌های بسیار بزرگ انجماد واقع در زیرزمین ساختمان استفاده می‌کردند. احتمالاً این موضوع را با یکی دیگر از آسمان خراش‌های استالین یعنی ساختمان اداری دروازه‌های قرمز (Red Gates) اشتباه گرفته‌اند زیرا این تکنولوزی برای ساخت آن بنا به‌کار رفته است. در داستان جالب دیگری هم آمده که مشابه این سازه در زیرزمین آن نیز ساخته شده و شامل مراکز تحقیقاتی مخفی و تونل‌های پرپیچ وخم می‌شود که مستقیماً به خانه شخصی استالین می‌رسد.

دانشگاه دولتی مسکو

نکات جالب ساختمان دانشگاه لومونوسف

جالب است بدانید که فقط در برج اصلی ساختمان بیش از 40 هزار تن فولاد به‌ کار رفته است. این ساختمان 36 طبقه با 33 کیلومتر راهرو، بیش از 5000 اتاق دارد. دانشکده‌های مکانیک و ریاضی، زمین‌شناسی، جغرافیا، هنرهای زیبا و هنرهای اجرایی، تئاتر، موزه، خدمات مختلف اداری، کتابخانه، استخر شنا، ایستگاه پلیس، اداره پست، آرایشگاه، بانک و ... همگی از بخش‌های مختلف این ساختمان هستند. ستاره بالای برج با 12 تن وزن به حدی بزرگ است که یک اتاق کوچک و یک سکو برای مشاهده مناظر اطراف دارد. با این اوصاف می‌توان گفت که این عمارت غول‌پیکر در نوع خود منحصر به‌ فرد است.

دانشگاه دولتی مسکو

نمای این ساختمان مزین به ساعت‌ها، فشارسنج‌ها، دماسنج‌ها، مجسمه‌ها و حجاری‌های دسته‌های گندم است. متاسفانه داخل این ساختمان برای بازدید عموم نیست اما طراحی لابی آن به همان اندازه نمای خارجی بنا استادانه و با ظرافت کار شده و مجسمه‌های برنزی دانشمندان برجسته شوروی را در خود جای داده است. از میدان جلوی دانشگاه دولتی مسکو، کل شهر زیر پای شما خواهد بود. از این نقطه معرکه می‌توانید مجموعه ورزشی بزرگ لوژنیکی (Luzhniki) که برای المپیک 1980 ساخته شد، صومعه ناوادِویچی (Novodevichy Convent) و کلیسای جامع عیسی منجی را مشاهده کنید.

دانشگاه دولتی مسکو

تجربه جادوی شهر مسکو در تورهای روسیه

صدیقه شجاعی صدیقه شجاعی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}