لیماسول، شهر باشکوه و دیدنی قبرس

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/4/18
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

شهر لیماسول با سواحلی شگفت انگیز و مناظری از دریای مدیترانه، یکی از مقصدهای عالی برای علاقه‌مندان آفتاب گرفتن و ساحل بوده و در کنار جاذبه‌های تاریخی تجربه‌ای خوش را برایتان رقم می‌زند.

تور اروپا

لیماسول یک شهر ساحلی در کشور قبرس است. در اینجا تلفیقی ماهرانه از مدرنیته و گذشته باستانی شهر را می‌توان دید. برخی از جاذبه‌های دیدنی و مهم این شهر، سواحل شگفت انگیز و زیبا، دهکده‌های کوهستانی باشکوه و محوطه باستان‌ شناسی «کوریون» (Kourion) هستند. در ادامه به معرفی جاذبه‌های برتر لیماسول خواهیم پرداخت.

1. کوریون باستانی

یکی از تماشایی‌ترین محوطه‌های باستان شناسی قبرس، دولت-شهر کوریون است که به دوران نئولیتیک باز می‌گردد. تئاتر کوچک این محوطه با گنجایش ۳۵۰۰ تماشاچی، در قرن دوم ساخته و سپس توسط رومی‌ها گسترش داده شد. این قسمت پس از زلزله‌ای که در قرن ۴ نابودش کرد، دوباره کاملاً مورد بازسازی قرار گرفت. برای علاقه‌مندان هنر موزائیک، «خانه اِئوستولیوس» (House of Eustolios) را پیشنهاد می‌کنیم که در گذشته به عنوان یک ویلای خصوصی رومی مورد استفاده قرار می‌گرفت اما اکنون مجموعه‌ای ارزشمند از موزائیک‌ کاری‌های باستانی را به نمایش می‌گذارد. در ادامه به یک کلیسای بیزانسی متعلق به قرن ۵ میلادی و یک آب‌نمای رومی می‌رسید و از آن‌ جا نیز از طریق مسیری کوتاه می‌توانید به «خانه گلادیاتورها» بروید که به خاطر موزائیک‌ کاری‌هایی درباره جنگ‌های گلادیاتوری شهرت دارد.

دیدنی های لیماسول قبرس

2. محله قدیمی لیماسول

محله سرزنده و قدیمی لیماسول یکی از جذاب‌ترین بخش‌های شهر برای کاوش به شمار می‌رود. درست در میدان اصلی، دژ لیماسول را خواهید یافت که در قرن ۱۴ بر روی محوطه یک سازه بیزانسی ساخته شد. عثمانی‌ها از این دژ به عنوان پایگاه نظامی خود استفاده می‌کردند. امروزه کل محوطه این دژ، تبدیل به موزه قرون وسطی شده است و مجموعه‌ای منحصر به فرد از زره‌، سلاح، تمثال‌های مذهبی و سنگ قبرها را در آن می‌بینید.

میدان اصلی، پر از کافه و رستوران‌های گوناگون بوده و یکی از مراکز مورد علاقه جوانان به شمار می‌رود. بعد از لذت بردن از تاریخ قلعه، می‌توانید به حال و هوای مدرن شهر سری زده و از مجموعه بنیاد هنری «لانیتیس» (Lanitis) هم دیدن کنید. در این مکان نمایشگاه‌های چرخشی برگزار می‌شود. اندکی دورتر، کلیسای جامع لیماسول را می‌بینید که سردر باروکی شگفت انگیزی دارد.

دیدنی های لیماسول قبرس

3. قلعه کولوسی

شاید بتوان گفت کوچک‌ترین قلعه‌ای که تا به حال دیده‌اید قلعه «کولوسی» (Kolossi) خواهد بود که توسط شوالیه‌های «سنت جان» ساخته‌ شده‌ است. این بنا (متعلق به سال ۱۲۱۰) یکی از بهترین نمونه‌های معماری نظامی به حساب می‌آید. شما از طریق یک پل متحرک می‌توانید وارد قلعه شوید و سپس نقاشی مصلوب شدن مسیح را بر روی دیوار ورودی اصلی تماشا کنید. یک پلکان باریک مارپیچ شما را به طبقه دوم هدایت می‌کند. از روی بام نیز مناظر بی‌بدیلی از دهکده کولوسی را خواهید دید.

دیدنی های لیماسول قبرس

4. موزه باستان شناسی

پشت باغ‌های شهرداری لیماسول می‌توانید موزه باستان شناسی را ببینید که مجموعه‌ای جذاب از عتیقه‌جات به دست آمده از حفاری‌های منطقه را از دوران نئولیتیک تا رومی به نمایش می‌گذارد. اتاق شماره ۱ ابزارهای نئولیتیک و سفالینه‌های کوریون و آماتوس را معرفی کرده و در اتاق دوم برخی از تندیس‌های خیره کننده را خواهید دید. اتاق سوم نیز برخی از مهم‌ترین یافته‌های منطقه، شامل تندیس خدایی مصری و الهه آرتمیس را به نمایش می‌گذارد. در داخل باغ زیبا، یک شاخص آفتاب را نیز می‌توانید ببینید.

دیدنی های لیماسول قبرس

5. صخره آفرودیت

اینجا همان محل افسانه‌ای تولد الهه آفرودیت است که گفته می‌شود از امواج دریا متولد شد. البته در واقعیت این مکان یکی از جادویی‌ترین نقاط برای تماشای غروب خورشید خواهد بود. دو صخره بزرگ داخل آب دریا، یکی از محبوب‌ترین قسمت‌های قبرس برای عکاسی را می‌سازند. این منظره منبع الهام بسیاری از شاعران و نقاشان بوده است. از این میان شاید معروف‌ترین اثر خلق شده از آن را بتوان نقاشی «تولد ونوس» اثر «بوتیچِلی» ایتالیایی دانست.

دیدنی های لیماسول قبرس

6. آماتوس باستانی

بنا به افسانه‌ها، خدای «تیسوس» (Theseus) بعد از جنگ با مینوتائور (یک دیو ترکیبی از انسان و گاو) همسر باردار خود را در این مکان رها کرد. آماتوس از سال ۱۰۰۰ قبل از میلاد سکونت گاه مردم بوده و یکی از ۴ دولت‌-شهر اصلی جزیره به شمار می‌رفت. اولین ساکنان آماتوس اهالی «میسِن» بودند که البته شاهد قطعی برای این فرضیه وجود ندارد. بیشترین چیزهایی که در این محوطه می‌بینید متعلق به دوران رومی و بیزانسی هستند. در زمان رومی‌ها اینجا یک شهر بندری مهم به شمار رفته که از طریق صادرات مس و الوار درآمد ایجاد می‌کرد. شکوه آماتوس بعد از چند سری زلزله در قرن ۴ و وقوع ویرانی‌های بسیار، کم کم از بین رفت.

دیدنی های لیماسول قبرس

7. صومعه نیکولاس مقدس گربه‌ها

صومعه نیکولاس مقدس گربه‌ها در سال ۳۲۵ تأسیس شد ولی بنایی که امروز می‌بینیم متعلق به قرن ۱۳ است. در بالای ورودی شمالی قسمتی مرمری وجود دارد که متعلق به دوران قرون وسطی بوده و ۴ نشان رسمی را به تصویر می‌کشد. شاید از خود بپرسید نیکولاس مقدس گربه‌ها چه داستانی پشت خود دارد؟ علت این نام‌گذاری تعدد گربه‌ها در این محوطه بوده که اولین بار در قرن ۴ از مصر به اینجا آورده شدند تا مشکل مارها را در شبه جزیره کنترل کنند. این معضل بر طرف شد اما تعداد خود گربه‌ها رو به فزونی گذاشت. جامعه کوچک راهبه‌های زنی که در اینجا زندگی می‌کنند، مرباها و عسل خانگی به بازدیدکنندگان می‌فروشند.

دیدنی های لیماسول قبرس

8. سواحل

برای بسیاری از بازدیدکنندگان تعطیلات در لیماسول تنها به معنی لذت بردن از ساحل آن است. ساحل بلند و شنی ۸ کیلومتری «لیدیز مایل» (Lady's Mile) در نواحی شرقی شبه جزیره بوده و یکی از محبوب‌ترین‌ها به شمار می‌رود. ساحل «کوریون» نیز در پایین ویرانه‌های باشکوه محوطه باستانی بوده و با شن‌های طلایی-بژ و صخره‌هایی در پشت سر، یک مکان عالی برای آفتاب گرفتن در کنار جاذبه‌های فرهنگی-تاریخی است.

دیدنی های لیماسول قبرس

9. معبد مقدس آپولو

آپولو خدای حامی کوریون بود و این معبد ویران شده متعلق به قرن ۸ قبل از میلاد تا قرن ۴ میلادی است. امروزه از شکوه سابق این سازه، تنها بخش‌هایی از ستون‌هایش باقی‌ مانده است. بازدیدکنندگان می‌توانند از بقایای موزائیک کاری معبد هم دیدن کنند. این مکان باستانی در ۳ کیلومتری غرب کوریون قرار دارد.

دیدنی های لیماسول قبرس

10. دهکده لوفود

دهکده دوست داشتنی «لوفو» (Lofou) با گذرگاه‌های سنگفرش و خانه‌هایی با سقف‌های آجری رنگ، یکی از مناطق زیبا و دیدنی نزدیک به لیماسول محسوب می‌شود. این دهکده با باغ‌های وحشی احاطه شده و برای گشت و گذارهای بی‌دغدغه و تجربه زندگی سنتی قبرس جایی ایده‌ آل است. در طی گردش با پیرزن‌هایی روبه‌رو می‌شوید که جلوی درها نشسته و به بافتنی و گپ زدن مشغول‌اند.

دیدنی های لیماسول قبرس

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,990

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}